Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί βάζετε διαφορετικές σειρές μπρος και πίσω;

Έχω την εντύπωση ότι έχουν διαφορετική απόχρωση, π.χ. η μεν μπλεδίζει και η άλλη καφετίζει.

Είναι που είναι θέμα η διχρωμία, αν δεν έχουν και ίδια απόχρωση γίνεται τσίρκο.

Τέλος πάντων, το θέμα είναι: Nexfil νανοκεραμικές που είναι δοκιμασμένες απ' τον paylidi ή Black Pearl στον Στεργίου που απ' ότι φαίνεται έχει τη χαμηλότερη τιμή αλλά είναι ακριβότερες απ' τις Nexfil;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα οσο και σκουρες αντιηλιακες μεμβρανες βαλεις απο μεσα προς τα εξω η ορατοτητα σου ειναι κανονικη και μονο το βραδυ θα υπαρχει ενα μικρο θεμα? αν βαλεις τις πιο σκουρες που υπαρχουν και ειναι βραδυ οριακα βλεπεις απο μεσα προς τα εξω? δεν εχω καταλαβει... μονο στις νανοκεραμικες βλεπεις καθαρα απο μεσα προς τα εξω και το βραδυ ή ισχυει για ολες τις μεμβρανες αυτο?

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι έχω καταλάβει, το μάτι έχει αρκετή ευαισθησία (μπορεί να ανοίξει την κόρη παραπάνω), ώστε μεμβράνες 75-50% σε συνδυασμό με τα φώτα του αυτοκινήτου δεν μειώνουν σχεδόν καθόλου την τελική ορατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sonikk είπε

τελικα οσο και σκουρες αντιηλιακες μεμβρανες βαλεις απο μεσα προς τα εξω η ορατοτητα σου ειναι κανονικη και μονο το βραδυ θα υπαρχει ενα μικρο θεμα? αν βαλεις τις πιο σκουρες που υπαρχουν και ειναι βραδυ οριακα βλεπεις απο μεσα προς τα εξω? δεν εχω καταλαβει... μονο στις νανοκεραμικες βλεπεις καθαρα απο μεσα προς τα εξω και το βραδυ ή ισχυει για ολες τις μεμβρανες αυτο?

ευχαριστω.

Οι σκούρες μεμβράνες δυσκολεύουν το βράδυ είτε είναι νανοκεραμικές είτε όχι. Οι μεμβράνη που δεν δυσκολεύει το βράδυ είναι η "διαφανη" νανοκεραμική όπως η Madico Black Pearl 75 ή κάποια αντίστοιχη από άλλη εταιρεία όπου επιτρέπει να διαπερνάει το φως τουλάχιστον κατά 75%, όπως ορίζει και η νομοθεσία για το παρμπρίζ και τα παράθυρα οδηγού συνοδηγού.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 75αρες είναι σα να μην υπάρχουν. Πολύ ήπιες στο μάτι, μέσα-έξω. Σε αντίθεση με τις 20αρες που έβαλα πίσω όπου απαιτείται μια έξτρα προσοχή το βράδυ γιατί μειώνει αρκετά την ορατότητα. Για όποιον έχει παιδιά όμως νομίζω ότι είναι μονόδρομος. Δεύτερο 24ωρο από σήμερα, καμία φουσκάλα, κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής. 

@_BASSstarlet_Όχι, το αμάξι βγήκε αμέσως μόλις το άφησα, προτού τοποθετήσουν τις μεμβράνες. Νομίζω ότι το έκανε για να το βάλει στο εργαστήριο μιας και εκεί που ήταν δεν μπορούσε να το πάει με την όπισθεν, αλλά σε κάθε περίπτωση, οφείλουν να τοποθετούν προστατευτικά μίας χρήσης, όπως γίνεται σε αρκετά συνεργεία. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, phanispal είπε

Τέλος πάντων, το θέμα είναι: Nexfil νανοκεραμικές που είναι δοκιμασμένες απ' τον paylidi ή Black Pearl στον Στεργίου που απ' ότι φαίνεται έχει τη χαμηλότερη τιμή αλλά είναι ακριβότερες απ' τις Nexfil;

Βασικά στον καλύτερο εγκαταστατη πήγαινε που δε σου τα μασάει αν βγουν φυσαλίδες ,ούτε να έχεις προβλήματα με τριγμούς λόγω ξηλώματος . Nexfil έβαλε γείτονας μου αλλά πιο σκούρα σειρά (αν και περιέργως του δώσανε χαρτί ΚΤΕΟ) , λογικό ήταν να κόβουν παραπάνω . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα απο 1 περιπου μηνα με τις μεμβρανες της Llumar εχω να παρατηρησω τα εξης:

Θετικα: Ο ηλιος που μπαινει απο τα παραθυρα δεν ειναι πλεον τοσο καυτος οσο πριν και το χερι μου δεν ψηνεται, η καμπινα ειναι πιο δροσερη και ακομα και αν εχει μεινει το αμαξι στον ηλιο για αρκετη ωρα, δεν κανεις σαουνα οπως πριν. Επισης χρησιμοποιω τον κλιματισμο σε υψηλοτερες θερμοκρασιες και η καμπινα πιανει την επιθυμητη θερμοκρασια γρηγοροτερα. Φυσικα η εξωτερικη εμφανιση εχει βελτιωθει μιας και τα τζαμια εδεσαν με το εξωτερικο που ειναι μαυρο και φυσικα το οτι καποιος δεν μπορει να δει μεσα στην καμπινα ευκολα οταν το αμαξι ειναι παρκαρισμενο βοηθα στο να αποθαρρυνονται διαφοροι περιεργοι. Συνηθισα και την αρχικη αισθηση που σου δημιουργουν οτι εισαι "αποκομμενος" απο τον εξω κοσμο.

Αρνητικα: Παρατηρησα οτι μετα την εγκατασταση μεμβρανων ο ηλεκτροχρωματικος καθρεπτης δεν δουλευει οπως πριν. Πλεον απαιτειται περισσοτερο φως για να σκουρυνει. Ενω πριν σκουραινε αν επεφταν πισω μου τα φωτα απο 1 αυτοκινητο, τωρα για σκουρυνει πρεπει να εχω πισω μου 3 η και περισσοτερα αυτοκινητα. Φανταζομαι οτι συμβαινει επειδη η μεμβρανη μειωνει την ποσοτητα φωτος που πεφτει πανω στον αισθητηρα. Αυτο που με ενοχλει ομως περισσοτερο ειναι οι αντανακλασεις που δημιουργουν οι αντιστασεις του πισω τζαμιου. Ειναι σαν να εχω πολλες πηγες φωτος πισω μου ενω στην πραγματικοτητα εχω μονο ενα αμαξι. Δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο αλλα ειναι αρκετα ενοχλητικο ειδικα οταν υπαρχουν περισσοτερα του ενος αυτοκινητα.  .Θα ανεβασω φωτο καποια στιγμη για να καταλαβετε τι εννοω.

edit: η φωτο δεν ειναι δικη μου αλλα αυτο ακριβως το προβλημα εχω

rearwindow1.jpg

Επεξ/σία από kostas_teach
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/7/2020 στις 12:56 ΠΜ, kostas_teach είπε

Μετα απο 1 περιπου μηνα με τις μεμβρανες της Llumar εχω να παρατηρησω τα εξης:

Θετικα: Ο ηλιος που μπαινει απο τα παραθυρα δεν ειναι πλεον τοσο καυτος οσο πριν και το χερι μου δεν ψηνεται, η καμπινα ειναι πιο δροσερη και ακομα και αν εχει μεινει το αμαξι στον ηλιο για αρκετη ωρα, δεν κανεις σαουνα οπως πριν. Επισης χρησιμοποιω τον κλιματισμο σε υψηλοτερες θερμοκρασιες και η καμπινα πιανει την επιθυμητη θερμοκρασια γρηγοροτερα. Φυσικα η εξωτερικη εμφανιση εχει βελτιωθει μιας και τα τζαμια εδεσαν με το εξωτερικο που ειναι μαυρο και φυσικα το οτι καποιος δεν μπορει να δει μεσα στην καμπινα ευκολα οταν το αμαξι ειναι παρκαρισμενο βοηθα στο να αποθαρρυνονται διαφοροι περιεργοι. Συνηθισα και την αρχικη αισθηση που σου δημιουργουν οτι εισαι "αποκομμενος" απο τον εξω κοσμο.

Αρνητικα: Παρατηρησα οτι μετα την εγκατασταση μεμβρανων ο ηλεκτροχρωματικος καθρεπτης δεν δουλευει οπως πριν. Πλεον απαιτειται περισσοτερο φως για να σκουρυνει. Ενω πριν σκουραινε αν επεφταν πισω μου τα φωτα απο 1 αυτοκινητο, τωρα για σκουρυνει πρεπει να εχω πισω μου 3 η και περισσοτερα αυτοκινητα. Φανταζομαι οτι συμβαινει επειδη η μεμβρανη μειωνει την ποσοτητα φωτος που πεφτει πανω στον αισθητηρα. Αυτο που με ενοχλει ομως περισσοτερο ειναι οι αντανακλασεις που δημιουργουν οι αντιστασεις του πισω τζαμιου. Ειναι σαν να εχω πολλες πηγες φωτος πισω μου ενω στην πραγματικοτητα εχω μονο ενα αμαξι. Δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο αλλα ειναι αρκετα ενοχλητικο ειδικα οταν υπαρχουν περισσοτερα του ενος αυτοκινητα.  .Θα ανεβασω φωτο καποια στιγμη για να καταλαβετε τι εννοω.

edit: η φωτο δεν ειναι δικη μου αλλα αυτο ακριβως το προβλημα εχω

rearwindow1.jpg

Μήπως ακόμα έχει υγρασία η μεμβράνη? Εγώ το είχα αυτό τις πρώτες 15-20 μερες, μέχρι να φύγει η υγρασία. Άφησε το αυτοκίνητο στον ήλιο αρκετές μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, sambouar είπε

Μήπως ακόμα έχει υγρασία η μεμβράνη? Εγώ το είχα αυτό τις πρώτες 15-20 μερες, μέχρι να φύγει η υγρασία. Άφησε το αυτοκίνητο στον ήλιο αρκετές μέρες.

Το αφησα αρκετες μερες αλλα δεν ειδα βελτιωση. Απ οτι φαινεται το εχουν κι αλλοι αυτο το θεμα και εχει να κανει με το οτι οι αντιστασεις σε καποια αυτοκινητα εχουν μεγαλυτερο παχος με αποτελεσμα να ειναι αρκετα υπερυψωμενες και να δημιουργειται ενα απειροελαχιστο κενο κατω απο την μεμβρανη στο σημειο μεταβασης απο αντισταση σε τζαμι. Φυσικα εγω με γυμνο ματι δε βλεπω κανενα ελαττωμα, η εφαρμογη φαινεται τελεια.

Googlaροντας rear tint defroster reflections βγαζει παμπολλες σελιδες με παραπονα απο οδηγους που εχουν το ιδιο θεμα

π.χ.https://www.toyotanation.com/threads/anyone-had-the-following-problem-rear-window-defrost-lines-reflect-other-car-lights.425437/page-3

Οσι εχουν βαλει μεμβρανες εδω μεσα ας παρατηρησουν τη νυχτα αν εχουν αντανακλασεις στις πισω αντιστασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/7/2020 στις 3:32 ΠΜ, sonikk είπε

τελικα οσο και σκουρες αντιηλιακες μεμβρανες βαλεις απο μεσα προς τα εξω η ορατοτητα σου ειναι κανονικη και μονο το βραδυ θα υπαρχει ενα μικρο θεμα? αν βαλεις τις πιο σκουρες που υπαρχουν και ειναι βραδυ οριακα βλεπεις απο μεσα προς τα εξω? δεν εχω καταλαβει... μονο στις νανοκεραμικες βλεπεις καθαρα απο μεσα προς τα εξω και το βραδυ ή ισχυει για ολες τις μεμβρανες αυτο?

ευχαριστω.

Εχω βαλει μπροστα 50% και γυρω γυρω 35%. Βλεπεις κανονικοτατα μερα-νυχτα. Αυτοι που λενε δυσκολευουν και δεν βλεπεις το βραδυ πιθανολογουν.....

Τελεια και παυλα.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manousos82003 είπε

Τελεια και παυλα.-

Βάλε και ένα ερωτηματικό .
Αν δεν υπάρχει φωτισμός με 35αρα πίσω βλέπεις πολύ δύσκολα . 
Στα πλαϊνά οδηγού/συνοδηγού ,αν έχουν όρεξη ,σε γράφουν με 50αρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω κι εγώ που έβαλα 35 μπροστά πρόσφατα.

Την μέρα ή αν έχει έξω φώτα βλέπεις κανονικά.

Το βράδυ αν έξω είναι σκοτάδι βλέπεις πολύ δύσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβαλα κι εγώ στη mercedes a150 που έχω και το αποτέλεσμα...μάπα το καρπούζι.

Έβαλα global από αυτές που σου πετάνε στο fb σ ένα στην Καλλιθέα. Καταρχάς δεν μπορώ να καταλάβω γιατί βάζουν εξωτερικά μεμβρανη, αφού χαρακωνεται για πλάκα, είτε από σκόνες είτε από χίλια δυο. Λοιπον, έχω σε αρκετά σημεία φουσκαλιτσες με σκόνη μέσα που τις παρατηρεί μόνο ένας ψείρας όπως εγώ και στο πίσω του καπό έχει ένα σημάδι σαν χτύπημα... Δεν έβαζα ο βλάκας 3m να τελείωνα.... Τρίτη της έβαλα, δευτερα θα πάω στο μαγαζί με την εγγύηση εφ όρου ζωής(!!!) να δω τι θα μου πούνε!!

Επεξ/σία από papajohnnnn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...