Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, episkeptis100 είπε

Παιδια καλησπερα σας. Ενδιαφερομαι να αγορασω μεταχειρισμενο αυτοκινητο απο εμπορο, του οποιου τα παραθυρα εχουν αντηλιακες μεμβρανες. 

Για να υπάρχει αυτή η " διχρωμία" είναι στα επιτρεπτά όρια που ορίζει το ΦΕΚ, εάν σε ενοχλούν στην οδήγηση τις βγάζεις δεν είναι τίποτα ή αλλάζεις του πορτ μπαγκάζ με μια πιο ανοιχτή εάν έχεις πρόβλημα στην οπισθεν. Λογικά θα πρέπει να έχει ήδη ένα χαρτί εγκαταστατη για το τι έχει περαστεί, αν όχι συνήθως σε κάθε μεμβράνη (τζάμι) έχει ένα μικρο αυτοκόλλητο ~1Χ1 με τα στοιχεία και το βαθμό της μεμβράνης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ τερυ. Οι μεμβρανες γενικα αφαιρουνται ευκολα; εχω διαβασει οτι χρειαζεται πιστολακι και ξυσιμο για να βγει σιγα σιγα και οτι γενικα ειναι μια διαδικασια που θελει προσοχη και υπομονη. Επισης αν αφαιρεσεις τη μεμβρανη στο τζαμι του πορτμπαγκαζ, ισως προκληθει ζημια στις αντιστασεις που ξεθολώνουν το τζαμι.

Και κάτι αλλο: Φανταζομαι πως αν εχεις ασφαλιση για θραυση κρυσταλλων και σπασει ενα παράθυρο λογω παραβιασης, η ασφαλιστικη δεν θα σου καλυψει τα εξοδα τοποθετησης νεας μεμβρανης. Σωστα;

Επεξ/σία από episkeptis100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, episkeptis100 είπε

Παιδια καλησπερα σας. Ενδιαφερομαι να αγορασω μεταχειρισμενο αυτοκινητο απο εμπορο, του οποιου τα παραθυρα εχουν αντηλιακες μεμβρανες. Στα παραθυρα οδηγου-συνοδηγου οι μεμβράνες είναι ελάχιστα σκουρες (λιγο πιο σκουρο από το διαφανο), στα πίσω παραθυρα σκουραίνουν και στο μεγάλο πίσω τζάμι είναι αρκετα πιο σκουρο. Θα ηθελα να ρωτησω τα εξης επειδη ειμαι ασχετος με τις μεβρανες:

Πρεπει να παρω απο τον εμπορο καποιο εγγραφο για τις μεμβρανες που φοραει το αυτοκινητο; Καποιο χαρτι που να πιστοποιει πχ οτι ειναι εγκεκριμενες απο την ΕΕ ή να αναφερει το ονομα του εγκατασταση;

Επισης, πώς θα ξερω αν η ενταση της σκουροχρωμιας των μεμβρανων ειναι η νομιμη ωστε να μην κινδυνευω με καποιο προστιμο;

Επισης, οταν κανεις οπισθεν, βλεπεις καλα πισω τη νυχτα αν ο δρομος δεν εχει φωτα; 

Γενικα μιλωντας, υπαρχει κατι που πρεπει να με απασχολησει στο θεμα των μεμβρανων οταν αυτες υπαρχουν στο μεταχειρισμενο που θελω να αγορασω; 

Ευχαριστω για το χρονο σας.

εμενα σε αγορα αυτοκινητου απο εμπορο το τελευταιο που θα με απασχολουσε θα ηταν η νομιμοτητα των μεμβρανων. γυρισμενα χιλιομετρα και γενικοτερη κατασταση του αυτοκινητου θα με απασχολουσαν!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Στην ασφαλιστική μου είπαν να τους ενημερώσω αν περάσω μεμβράνες , παίζει δηλαδή να τις καλύπτουν σε στραβή

Μεταξύ μας, δεν έχω ακούσει ποτέ να καλύπτουν μεβράνες οι ασφαλιστικές!

Αντίθετα κάποιοι ισχυρίζονται οτι μπορεί η ασφαλιστική να σου αρνηθεί κάλυψη σε περίπτωση ατυχήματος, αν έχεις εγκατεστημένες μη νόμιμες και εγκεκριμένες μεμβράνες (το οποίο δεν ξέρω αν ισχύει ή είναι ράδιο αρβύλα).

Καλού κακού διευκρίνησε τι θέλει να πει ο ποιητής...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agnostos13 είπε

Μεταξύ μας, δεν έχω ακούσει ποτέ να καλύπτουν μεβράνες οι ασφαλιστικές!

Αντίθετα κάποιοι ισχυρίζονται οτι μπορεί η ασφαλιστική να σου αρνηθεί κάλυψη σε περίπτωση ατυχήματος, αν έχεις εγκατεστημένες μη νόμιμες και εγκεκριμένες μεμβράνες (το οποίο δεν ξέρω αν ισχύει ή είναι ράδιο αρβύλα).

Καλού κακού διευκρίνησε τι θέλει να πει ο ποιητής...

Θα σας ενημερώσω εννοείται ,αλλά μετά απο μήνα+  στην επόμενη ανανέωση γιατί ξέχασα να τους πω οτι έβαλα στην προηγούμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/1/2021 στις 1:09 ΜΜ, korakios είπε

Στην ασφαλιστική μου είπαν να τους ενημερώσω αν περάσω μεμβράνες , παίζει δηλαδή να τις καλύπτουν σε στραβή

 

Στις 20/1/2021 στις 2:40 ΜΜ, agnostos13 είπε

Μεταξύ μας, δεν έχω ακούσει ποτέ να καλύπτουν μεβράνες οι ασφαλιστικές!

Τελικά λάθος έκανα , απλά ήθελαν να είναι νόμιμες για ευνόητους λόγους.

Θα ξαναπάρω τηλ γιατί πάλι ξέχασα να ρωτήσω για κάλυψη αλλά μου φαίνεται περίεργο να μην τις καλύπτουν αν έχεις χαρτιά εγκατάστασης και κόστους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

Θα ξαναπάρω τηλ γιατί πάλι ξέχασα να ρωτήσω για κάλυψη αλλά μου φαίνεται περίεργο να μην τις καλύπτουν αν έχεις χαρτιά εγκατάστασης και κόστους

Απ όσο ξέρω ΔΕΝ καλύπτουν κόστος μεμβρανών , παρά μόνο το κόστος κρυστάλλων 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

 

Τελικά λάθος έκανα , απλά ήθελαν να είναι νόμιμες για ευνόητους λόγους.

Θα ξαναπάρω τηλ γιατί πάλι ξέχασα να ρωτήσω για κάλυψη αλλά μου φαίνεται περίεργο να μην τις καλύπτουν αν έχεις χαρτιά εγκατάστασης και κόστους

Δεν σε καλύπτουν με σιγουριά .

Για να σε κάλυπταν θα έπρεπε να έχουν τιμολόγιο με το το κόστος της μεμβράνης έτσι ώστε να ανέβει το ποσοστό του ασφαλίστρου τόσο όσο  χρειάζεται η ασφαλιστική για να υπολογίσει κέρδος αν δεν πάθεις ζημιά.

Θεωρητικά (αλλά θεωρητικά ) θα μπορούσες αν π.χ. έβαζες 20αρες ζάντες και έκαναν 2.000ε να πείς στην ασφαλιστική πάρτε την απόδειξη και θέλω να είναι και οι ζάντες μέσα στο κόστος της ολικής. Αυτό σημαίνει ότι αν για ολική σε κάλυπταν για 20.000 τότε θα έπρεπε να το πάνε στις 22.000 (μπακαλίστικα στα λέω για να πιάσεις το νόημα)

Οπότε και θα έδινες και μεγαλύτερο ασφάλιστρο.

Ε το ίδιο είναι και με τις μεμβράνες , προφανώς δεν σε συμφέρει να τις ασφαλίσεις (αν μπορείς σε κάποια ασφαλιστική)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/2/2021 στις 7:27 ΜΜ, madboy είπε

Εχει τοποθετήσει κάποιος μεμβράνες της εταιρείας Global; Γνωρίζουμε κάτι για την ποιότητα τους και την αντοχή τους;

Εγώ. Τις έχω περίπου έναν χρόνο. Κανένα παράπονο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

....Global έβαλα κ εγώ πρόσφατα (κάποια νέα σειρά με ρινίσματα μετάλλου μέσα?!?!?!?). Ασυναγώνιστη τιμή σε σχέση με τον ανταγωνισμό (σε SUV). 

Σε άλλο αμάξι βέβαια έχω V-Kool , σχεδόν 10ετια,  κανένα απολύτως πρόβλημα, συστήνεται!

Τώρα με τις Global,  αφενός παρέλαβα όλα τα έντυπα κ την γραπτή life time εγγύηση τους. Επισκέφτηκα το κατάστημα μετά απο δύο μέρες (για επανέλεγχο κ επιπλέον πάτημα, που δεν χρειάστηκε) κ έλαβα την οδηγία, οτιδήποτε κ αν εμφανιστεί, να το πάω χωρίς δεύτερη σκέψη στο κατάστημα εφαρμογής.

 

 

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε καινούργιο αμάξι το σωστό είναι η μεμβράνη να μπει με τεχνική από έμπειρο τεχνικό και οχι με την εύκολη λύση του ξηλωματος ,μέσα από τις τσιμουχες ούτε σκόνη έχει μαζευτει ,η βρωμιά όπως σε ένα παλιοτερο.Αν δεν είσαι μπροστά στην διαδικασία να δεις ότι δεν ξηλώνουν τίποτα εάν σου το έχουν επιβεβαιώσει πριν, όταν πας να πάρεις το αμάξι αυτό θα βάλει τα κλάματα μόλις σε δει από αυτα που θα έχει υπομείνει.καραντι..χαχαχ

Επεξ/σία από Aloperitin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...