Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, Astreos είπε

Ναι, βγαίνει σε όποια διαβάθμιση θέλεις. Εγώ έβαλα 50 οδηγού - συνοδηγού και 35 πίσω. Δες προηγούμενο post μου με φωτογραφία για να δεις πως είναι

Η carglass φέρνει νανοκεραμική την Madico Black Pearl δυστυχώς μόνο σε 75 διαβάθμιση. Για Λάρισα δύσκολα τα πράγματα. Ακόμη και Θεσσαλονίκη θέλει ψάξιμο για νανοκεραμικές.  

Με αστυνομία τι παίζει; Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι το σηματάκι μου που κολλήθηκε από έξω με ζελατίνα γιατί με μεμβράνη δεν θα φαινόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Με αστυνομία τι παίζει; Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι το σηματάκι μου που κολλήθηκε από έξω με ζελατίνα γιατί με μεμβράνη δεν θα φαινόταν.

αν κάτσουν να ασχοληθούν σε γράφουν (edit για μη προβλεπόμενες),

στο ΚΤΕΟ για ένα περίεργο λόγο ,ακόμα και χειμωνιάτικα ,τα παράθυρα θα στα έχουν κατεβασμένα 😁

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, korakios είπε

αν κάτσουν να ασχοληθούν σε γράφουν (edit για μη προβλεπόμενες),

στο ΚΤΕΟ για ένα περίεργο λόγο ,ακόμα και χειμωνιάτικα ,τα παράθυρα θα στα έχουν κατεβασμένα 😁

Είναι για να εντοπίσει ο ελεγκτής κανά ύποπτο ήχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, korakios είπε

αν κάτσουν να ασχοληθούν σε γράφουν (edit για μη προβλεπόμενες),

στο ΚΤΕΟ για ένα περίεργο λόγο ,ακόμα και χειμωνιάτικα ,τα παράθυρα θα στα έχουν κατεβασμένα 😁

Πάντως βλέπω έξω δεν υπάρχει αμάξι χωρίς μεμβρανες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάω για Madico Black Pearl, και βλέπω τιμή για μεσαίο αυτοκίνητο στα 169€ στο Μαυρίδη, και 200€ στον Στεργίου.

Κατ' αρχάς έχω την εντύπωση ότι πριν 3 χρόνια που κοιτούσα για άλλο αυτοκίνητο οι τιμές ήταν υψηλότερες. Ελπίζω να εννοούν πλήρες ντύσιμο (εκτός από παρμπρίζ βέβαια).

Έχετε κάτι καλύτερο από Black Pearl υπόψη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, phanispal είπε

Έχετε κάτι καλύτερο από Black Pearl υπόψη σας;

3m crystaline (ακριβές)

Να ρωτήσεις όμως (εκτός για πλήρη) ,αν βάζουν σκούρες Black Pearl πίσω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

3m crystaline (ακριβές)

Υπάρχει κάποιο συγκριτικό να δούμε γιατί είναι καλύτερες από τις Black Pearl;

5 λεπτά πριν, korakios είπε

Να ρωτήσεις όμως (εκτός για πλήρη) ,αν βάζουν σκούρες Black Pearl πίσω

Εννοείς αυτοί οι δύο που ανέφερα πιο πάνω;

Αν ναι, γιατί να μη βάζουν;

Α, μάλλον εννοείς ότι σε αυτή την τιμή εννοούν ότι πίσω βάζουν Desert.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εννοείς αυτοί οι δύο που ανέφερα πιο πάνω;

ναι :)

3 λεπτά πριν, phanispal είπε

Αν ναι, γιατί να μη βάζουν;

Α, μάλλον εννοείς ότι σε αυτή την τιμή εννοούν ότι πίσω βάζουν Desert.

όχι , μήπως ,όπως και η carglass δε φέρνουν σκούρες black pearl καν

4 λεπτά πριν, phanispal είπε

Υπάρχει κάποιο συγκριτικό να δούμε γιατί είναι καλύτερες από τις Black Pearl;

κάπου είχα βρει και τα χαρακτηριστικά απο 3Μ , θα το ψάξω μετά , προς το παρών για black pearl:

https://madico.com/automotive/window-tint/black-pearl-nano-ceramic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους πίνακες τους έχω δει, προσωπικά δε μου λένε τίποτα τα ξερά νούμερα.

Άσε που η κάθε εταιρεία παρουσιάζει τα δικά της προϊόντα ως τα καλύτερα, οπότε δε θα αποτελούσε έκπληξη αυτά τα νούμερα να είναι «φουσκωμένα».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, phanispal είπε

Τους πίνακες τους έχω δει, προσωπικά δε μου λένε τίποτα τα ξερά νούμερα.

Άσε που η κάθε εταιρεία παρουσιάζει τα δικά της προϊόντα ως τα καλύτερα, οπότε δε θα αποτελούσε έκπληξη αυτά τα νούμερα να είναι «φουσκωμένα».

Καλά δεν νομίζω οτι κάθεται κανείς στην Ελλάδα να τα μετρήσει και να σου πει...η εταιρεία δίνει Χ απόδοση, η μέτρηση μου βγάζει Υ απόδοση, αν Υ>=X είμαστε οκ αλλιώς είναι ελαττωματική η μεμβράνη.

Ψιλογουρούνι στο σακί παίρνεις ως προς αυτό το θέμα και ελπίζεις οτι ο εγκαταστάτης δεν βάζει άλλα 'ντ άλλων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περιμένω κάποιο ελληνικό συγκριτικό review, αλλά έστω κάτι στο YouTube.

Π.χ. βρήκα ένα που συγκρίνει τις Black Pearl με τις Nanoflex (που βέβαια το κάνει άνθρωπος της δεύτερης εταιρείας και φυσικά βγάζει καλύτερη τη δική του), αλλά δεν υπάρχουν Nanoflex στην Ελλάδα.

Τι να πω, μόνο εμένα ενοχλεί που πουλάνε γουρούνι στο σακί;

Εν τω μεταξύ άντε πες ΟΚ που δεν υπάρχουν συγκριτικά. Ούτε μεταξύ μας δεν μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις γιατί απλά δεν ξέρουμε τι μας γίνεται. Σχεδόν όλοι προτείνουν αυτό που οι ίδιοι έβαλαν (χωρίς να το ψάξουν) χωρίς την παραμικρή τεκμηρίωση ("έβαλα αυτή και είμαι φουλ ικανοποιημένος"), λες και ξέρουν στα σίγουρα ότι έκαναν καλή αγορά.

Δυστυχώς είναι σαν τα ελαστικά οι μεμβράνες, το απόλυτο χάος. Αλλά δε θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να είναι έτσι, δεν είναι τόσο πολύπλοκο το θέμα με την απόδοση των μεμβρανών. Κάνεις μερικά απλά tests και βρίσκεις τι ρόλο βαράει η καθεμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, phanispal είπε

Δεν περιμένω κάποιο ελληνικό συγκριτικό review, αλλά έστω κάτι στο YouTube.

Π.χ. βρήκα ένα που συγκρίνει τις Black Pearl με τις Nanoflex (που βέβαια το κάνει άνθρωπος της δεύτερης εταιρείας και φυσικά βγάζει καλύτερη τη δική του), αλλά δεν υπάρχουν Nanoflex στην Ελλάδα.

Τι να πω, μόνο εμένα ενοχλεί που πουλάνε γουρούνι στο σακί;

Εν τω μεταξύ άντε πες ΟΚ που δεν υπάρχουν συγκριτικά. Ούτε μεταξύ μας δεν μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις γιατί απλά δεν ξέρουμε τι μας γίνεται. Σχεδόν όλοι προτείνουν αυτό που οι ίδιοι έβαλαν (χωρίς να το ψάξουν) χωρίς την παραμικρή τεκμηρίωση ("έβαλα αυτή και είμαι φουλ ικανοποιημένος"), λες και ξέρουν στα σίγουρα ότι έκαναν καλή αγορά.

Δυστυχώς είναι σαν τα ελαστικά οι μεμβράνες, το απόλυτο χάος. Αλλά δε θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να είναι έτσι, δεν είναι τόσο πολύπλοκο το θέμα με την απόδοση των μεμβρανών. Κάνεις μερικά απλά tests και βρίσκεις τι ρόλο βαράει η καθεμία.

Γιατί είσαι σίγουρος οτι στο Youtube είναι αξιόπιστες οι μετρήσεις και δεν σου δείχνουν ότι θέλουν;

Νομίζω όλους μας ενοχλεί αλλά στο τέλος συμβιβαζόμαστε με τη βεβαίωση τοποθέτησης (οτι θεωρητικά δεν πήραμε μαϊμού) και τελειώνει το θέμα.

Στα ελαστικά τουλάχιστον υπάρχει και ένα tyrereviews.com που παίρνεις χρήσιμες πληροφορίες, στις μεμβράνες δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο.

Όσον αφορά τις απόψεις υπάρχει το γνωστό ρητό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έκανα μια μικρή (τηλεφωνική για την ώρα) έρευνα, και έχουμε τα εξής δεδομένα:

- Νικήτας: 3M Crystalline 300€ + 150€ παρμπρίζ

- Crystalshine: 3M Crystalline 280€ + 150€ παρμπρίζ

- WRC Tuning: 3M Crystalline 380€, δε βάζει παρμπρίζ

- Autofilms: Global Armolan 160€ + 80€ παρμπρίζ

- Staf: Black Pearl 200€, δε βάζει παρμπρίζ

- Γιαννικέλης: Black Pearl 249€ + 95€ παρμπρίζ

(Εννοούν σε όλα τα παράθυρα, όχι ανάμειξη σειρών)

Ο Γιαννικέλης έχει δείγματα και από άλλες εταιρείες στο μαγαζί (και την Crystalline της 3Μ) και όργανα για να συγκρίνεις διαφορές στην απόδοση.

Έτσι όπως το βλέπω, έχω τις εξής επιλογές:

1. Βάζω Crystalline στο Crystalshine και παρμπρίζ στο Γιαννικέλη και μου βγαίνει 375€

2. Βάζω Black Pearl στο Staf και παρμπρίζ στο Γιαννικέλη και μου βγαίνει 295€, δηλαδή 80€ λιγότερα.

Τι λέτε;

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τον είχα ξεχάσει αυτόν (τον είχα πάρει σε προηγούμενη έρευνα για φθηνότερη σειρά), είναι και πολύ κοντά μου.

Τον πήρα, μόνο απλές Global Armolan βάζει στα 150€ και νανοκεραμική στο παρμπρίζ στα 100€ περίπου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...