Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/6/2021 στις 6:13 ΜΜ, phanispal είπε

Δεν περιμένω κάποιο ελληνικό συγκριτικό review, αλλά έστω κάτι στο YouTube.

Ό,τι πιο αναλυτικό θα ακούσεις/δεις για τις μεμβράνες, τα χαρακτηριστικά και την τοποθέτησή τους. Τοποθέτηση (και μπροστά) σε ένα Tesla, και παράλληλα συζήτηση/ανάλυση όλων των σχετικών θεμάτων.

 

Επεξ/σία από eMike
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, phanispal είπε

Λοιπόν, έκανα μια μικρή (τηλεφωνική για την ώρα) έρευνα, και έχουμε τα εξής δεδομένα:

- Νικήτας: 3M Crystalline 300€ + 150€ παρμπρίζ

- Crystalshine: 3M Crystalline 280€ + 150€ παρμπρίζ

- WRC Tuning: 3M Crystalline 380€, δε βάζει παρμπρίζ

- Autofilms: Global Armolan 160€ + 80€ παρμπρίζ

- Staf: Black Pearl 200€, δε βάζει παρμπρίζ

- Γιαννικέλης: Black Pearl 249€ + 95€ παρμπρίζ

(Εννοούν σε όλα τα παράθυρα, όχι ανάμειξη σειρών)

Ο Γιαννικέλης έχει δείγματα και από άλλες εταιρείες στο μαγαζί (και την Crystalline της 3Μ) και όργανα για να συγκρίνεις διαφορές στην απόδοση.

Έτσι όπως το βλέπω, έχω τις εξής επιλογές:

1. Βάζω Crystalline στο Crystalshine και παρμπρίζ στο Γιαννικέλη και μου βγαίνει 375€

2. Βάζω Black Pearl στο Staf και παρμπρίζ στο Γιαννικέλη και μου βγαίνει 295€, δηλαδή 80€ λιγότερα.

Τι λέτε;

 

Σου έδειξε αν η Black Pearl NC έχει μεγαλύτερη απόδοση από την Crystallline;

Ήταν να βάλω Wincos στο Γιαννικέλη πριν μερικά χρόνια αλλά σταμάτησε να τις φέρνει και το ακύρωσα.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Σου έδειξε αν η Black Pearl NC έχει μεγαλύτερη απόδοση από την Crystallline;

Δεν πήγα από εκεί, μάλλον θα πάω βέβαια. Τηλεφωνικά μου είπε ότι έχει δείγματα και όργανα.

Θέλω να δω τι παίζει είναι η αλήθεια, αν και θα ήταν έκπληξη για μένα να έβγαζε καλύτερη την Crystalline όταν δεν τοποθετεί γενικά 3M.

Που να σου πω κάτι, δε θα είχα πρόβλημα να έβγαζε λίγο καλύτερη την Crystalline αλλά να είναι 20-30% ακριβότερη.

34 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Ήταν να βάλω Wincos στο Γιαννικέλη πριν μερικά χρόνια αλλά σταμάτησε να τις φέρνει και το ακύρωσα.

Τον ρώτησα για τη Wincos, μου είπε ότι δεν είναι της Madico, απλά την πουλάει/διαχειρίζεται. Ότι είναι καλή αλλά ήταν και 40% ακριβότερη, ότι η Black Pearl είναι νεότερη σειρά μπλα μπλα.

Πάντως βρήκα ένα ξένο forum (tindude) στο οποίο διάβασα ότι η Wincos είναι η premium σειρά της Madico και ότι η Black Pearl έχει παρουσιάσει κάποια θεματάκια που η Wincos δεν τα έχει παρουσιάσει.

1 ώρα πριν, amorealex είπε

Πάρε τιμή κι από εδώ: https://iguanas.gr/

Βάζουν Black Pearl και είναι εξαιρετικά παιδιά.

Ναι, τους έχω δει κι αυτούς, απλά πέφτουν αρκετά μακριά (40+40 χιλιόμετρα). Εδώ σκέφτομαι να πάω στο Γιαννικέλη που είναι με το ζόρι μισή απόσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, phanispal είπε

Δεν πήγα από εκεί, μάλλον θα πάω βέβαια. Τηλεφωνικά μου είπε ότι έχει δείγματα και όργανα.

Θέλω να δω τι παίζει είναι η αλήθεια, αν και θα ήταν έκπληξη για μένα να έβγαζε καλύτερη την Crystalline όταν δεν τοποθετεί γενικά 3M.

Που να σου πω κάτι, δε θα είχα πρόβλημα να έβγαζε λίγο καλύτερη την Crystalline αλλά να είναι 20-30% ακριβότερη.

Τον ρώτησα για τη Wincos, μου είπε ότι δεν είναι της Madico, απλά την πουλάει/διαχειρίζεται. Ότι είναι καλή αλλά ήταν και 40% ακριβότερη, ότι η Black Pearl είναι νεότερη σειρά μπλα μπλα.

Πάντως βρήκα ένα ξένο forum (tindude) στο οποίο διάβασα ότι η Wincos είναι η premium σειρά της Madico και ότι η Black Pearl έχει παρουσιάσει κάποια θεματάκια που η Wincos δεν τα έχει παρουσιάσει.

Ναι, τους έχω δει κι αυτούς, απλά πέφτουν αρκετά μακριά (40+40 χιλιόμετρα). Εδώ σκέφτομαι να πάω στο Γιαννικέλη που είναι με το ζόρι μισή απόσταση.

Ναί...είναι της Lintec και είχε αναλάβει τη διανομή η Madico (δεν ξέρω αν ισχύει πλέον).

Γενικά δεν είναι νανοκεραμική αλλά είχε καλύτερα χαρακτηριστικά από νανοκεραμικές και ήταν λίγο πιό αποδοτικές από τις αντίστοιχες Black Pearl NC.

Τότε που πήγα εγώ αν και μου είπε αρχικά οτι βάζει Wincos αλλά μάλλον είχε αρχίσει να τις κόβει και είχε τελικά μόνο κάποιες ανοιχτόχρωμες (για μπροστινό παρμπρίζ) οπότε μου αντιπρότεινε τις BP.

Ίδια τιμή είχαν θυμάμαι τότε.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ ο Λέλης μου είπε ότι οι Global Armolan είναι απλές στα 150€, ενώ στην Autofilms στο site λένε ότι είναι νανοκεραμικές (και φυσικά ότι είναι καλύτερες απ' όλες μπλα μπλα).

Πάντως κάτι μου λέει ότι δεν είναι νανοκεραμικές στα 150-160€. Θεωρώ ότι αν ήταν θα είχαν άλλη τιμή, όπως και άλλες που έχουν προταθεί εδώ για νανοκεραμικές.

Προς το παρόν είμαι ανάμεσα σε Black Pearl και Crystalline και λόγω κόστους κλίνω προς τις πρώτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, phanispal είπε

Εν τω μεταξύ ο Λέλης μου είπε ότι οι Global Armolan είναι απλές στα 150€, ενώ στην Autofilms στο site λένε ότι είναι νανοκεραμικές (και φυσικά ότι είναι καλύτερες απ' όλες μπλα μπλα).

Πάντως κάτι μου λέει ότι δεν είναι νανοκεραμικές στα 150-160€. Θεωρώ ότι αν ήταν θα είχαν άλλη τιμή, όπως και άλλες που έχουν προταθεί εδώ για νανοκεραμικές.

Προς το παρόν είμαι ανάμεσα σε Black Pearl και Crystalline και λόγω κόστους κλίνω προς τις πρώτες.

Στο site της Armolan πάντως της Ventura IR της αναφέρει ως κεραμικές.

https://armolan.gr/Ventura_IR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@phanispalαφού είσαι ηλιουπολη μπορείς να ρωτησεις και στο Δαμιανό που είναι εξαιρετικος στη δουλειά του, ψάχνεται συνέχεια για νέα προϊόντα, είναι πολύ καλό παιδί και δεν είναι τυχαίο ότι τον εμπιστεύονται σχεδόν όλα τα supercars της Αθήνας. 

 

http://www.3dcarbon.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, phanispal είπε

Εν τω μεταξύ ο Λέλης μου είπε ότι οι Global Armolan είναι απλές στα 150€, ενώ στην Autofilms στο site λένε ότι είναι νανοκεραμικές (και φυσικά ότι είναι καλύτερες απ' όλες μπλα μπλα).

Πάντως κάτι μου λέει ότι δεν είναι νανοκεραμικές στα 150-160€. Θεωρώ ότι αν ήταν θα είχαν άλλη τιμή, όπως και άλλες που έχουν προταθεί εδώ για νανοκεραμικές.

Η Αutofilms τις Ventura τοποθετει για νανοκεραμικες συμφωνα με το site τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ραντεβου αυτη την εβδομαδα για τοποθετηση νανοκεραμικων στην autofilms. Θα επανελθω με review για οποιον ενδιαφερεται.

Αν εχετε ερωτησεις για τον εγκαταστατη, ριχτε εδω απο κατω και θα ρωτησω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2021 στις 11:34 ΜΜ, koularasss είπε

Καλησπέρα, ποια η διαφορά της απλής με την νανοκεραμική; 

10% διαφορα στην πραξη στην απορροφηση ζεστης και αστους να παιδευονται πια ειναι η καλυτερη νανοκεραμικη αν εχει διπλα καρμπυρατερ και τριπλες αποληξεις ,ρωτησα εδω ρωτησα εκει κλπ...Απο κορυφαιο που τοποθετει μεμβρανες το παραπανω,αλλα τι να κανει οτι θελει ο πελατης οπως λει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Aloperitin είπε

10% διαφορα στην πραξη στην απορροφηση ζεστης και αστους να παιδευονται πια ειναι η καλυτερη νανοκεραμικη αν εχει διπλα καρμπυρατερ και τριπλες αποληξεις ,ρωτησα εδω ρωτησα εκει κλπ...Απο κορυφαιο που τοποθετει μεμβρανες το παραπανω,αλλα τι να κανει οτι θελει ο πελατης οπως λει

Επίσης η νανοκεραμική δεν μειώνει το σήμα από gps διότι δεν περιέχει ίνες μετάλλων και η διαφορά στην ανάκλαση της θερμότητας είναι εντυπωσιακή, όπως π.χ. στις Madico η διάφανη black pearl έχει παρόμοια χαρακτηριστικά με τις πολύ σκούρες απλές desert.

Επεξ/σία από sambouar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Aloperitin είπε

10% διαφορα στην πραξη στην απορροφηση ζεστης και αστους να παιδευονται πια ειναι η καλυτερη νανοκεραμικη αν εχει διπλα καρμπυρατερ και τριπλες αποληξεις ,ρωτησα εδω ρωτησα εκει κλπ...Απο κορυφαιο που τοποθετει μεμβρανες το παραπανω,αλλα τι να κανει οτι θελει ο πελατης οπως λει

Αν δεν βάζει νανοκεραμικές μπορεί να λέει οτι του έρθει στο κεφάλι.

Όπως κάποιοι άλλοι λένε οτι απαγορεύεται η μεμβράνη στο επρόσθιο παρ-μπριζ επειδή δεν έχουν το αντίστοιχο προϊόν ή δεν αναλαμβάνουν σχετική εργασία.

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...