Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/7/2021 στις 9:22 ΠΜ, korakios είπε

8ACFF012-AE77-4014-967C-7946EA96B393.jpeg.05da325e21b1e4f691b6f4a2beb70bc3.jpeg

Το κάνει συνήθως όταν το κλείνω και αφήνω μόνο αέρα για να μη μυρίζει , αλλά δεν έχω ακούσει γενικότερα να σχηματίζονται υδρατμοί

Oι υδρατμοι αυτοι ειναι στο εξωτερικο του τζαμιου και δεν εχουν σχεση με την υπαρξη ή οχι μεμβρανης.
Ανοιξε τους καθαριστηρες σου και θα δεις οτι ειναι εξωτερικοι υδρατμοι.

Δεν χρειαζεται να ανοιγεις αερα και να βασανιζεσαι.

-------------------------------------------------------------

Για οσους σκεφτονται για μεμβρανη μπροστα, τα ιδια τα παμπριζ(χωρις μεμβρανες) εχουν φιλτρο και κοβουν το 99% της UV ακτινοβολιας. Τοσο δεν κοβουν ακομα και οι αρκετα σκουρες μεμβρανες που βαζουμε στα παραθυρα πλαγια.

Μια μετρηση με ενα μηχανημα θα σας πεισει.

Φυσικα, αναφερομαι σε UV ακτινοβολια και οχι σε ποσο φως περναει κλπ.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τοποθετησα σημερα μεμβρανες στo αμαξι μου,  κατα την παραλαβη και αφου ολοκληρωθηκε η τοποθετηση τους παρατηρησα οτι το αμαξι μου ηταν χτυπημενο, ειχε λιγοτερο σε ποσοτητα καυσιμο απο αυτη που ειχε αρχικα οταν αφησα το αυτοκινητο στο καταστημα, και ειχαν προσθετει 80-100 χιλιομετρα στο κοντερ.

 

Υποψιαζομαι οτι ο υπαλληλος του καταστηματος οση ωρα απουσιαζα απο το μαγαζι (μου ειπε οτι θα χρειαστει 4 ωρες για να ολοκληρωθει η τοποθετηση τους) πηρε το αμαξι και το βολταρε σε αγνωστο για εμενα προορισμο.

 

Επισης ειχαν μετακινηθει αντικειμενα απο το ντουλαπακι σε διαφορετικα σημεια εντος του αυτοκινητου μου. Δεν μπορω να το αποδειξω οσον αφορα τα χιλιομετρα γιατι επρεπε να φωτογραφισω το κοντερ οταν αφησα το αμαξι μου στο καταστημα.

 

Ανησυχω μηπως ο μαστορας εβγαλε αντικλειδι... 

Επεξ/σία από Δημητρης Τ.
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, haHa είπε

Ανοιξε τους καθαριστηρες σου και θα δεις οτι ειναι εξωτερικοι υδρατμοι.

όχι εσωτερικοί ήταν

2 ώρες πριν, haHa είπε

Για οσους σκεφτονται για μεμβρανη μπροστα, τα ιδια τα παμπριζ(χωρις μεμβρανες) εχουν φιλτρο και κοβουν το 99% της UV ακτινοβολιας.

το οποίο καλό είναι αλλά αδιάφορο για τη ζέστη ( IR )

2 ώρες πριν, haHa είπε

Τοσο δεν κοβουν ακομα και οι αρκετα σκουρες μεμβρανες που βαζουμε στα παραθυρα πλαγια.

οι πιο φθηνές και ανοιχτόχρωμες μεμβράνες κόβουν >99% των UV

18 λεπτά πριν, Δημητρης Τ. είπε

και ειχαν προσθετει 80-100 χιλιομετρα στο κοντερ.

θα σου έλεγα οτι το έκανε βόλτα για να δει τριξίματα αλλά είναι πολλά χλμ

19 λεπτά πριν, Δημητρης Τ. είπε

παρατηρησα οτι το αμαξι μου ηταν χτυπημενο

και δεν πήρες αστυνομία ? Συνήθως έχουν βίντεο

20 λεπτά πριν, Δημητρης Τ. είπε

Ανησυχω μηπως ο μαστορας εβγαλε αντικλειδι... 

κάνε ασφάλεια κλοπής τότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

όχι εσωτερικοί ήταν

το οποίο καλό είναι αλλά αδιάφορο για τη ζέστη ( IR )

οι πιο φθηνές και ανοιχτόχρωμες μεμβράνες κόβουν >99% των UV

θα σου έλεγα οτι το έκανε βόλτα για να δει τριξίματα αλλά είναι πολλά χλμ

και δεν πήρες αστυνομία ? Συνήθως έχουν βίντεο

κάνε ασφάλεια κλοπής τότε

εχω κανει ασφαλεια κλοπης

Ηταν χτυπημενο σε πλαστικο μερος...εαν δεν ειχε αφησει 2 ασπρα μεγαλα σημαδια απο το υλικο που ηρθε σε επαφη δεν θα το ειχα καταλαβει. Το καθαρισα με ενα βιτεξ και εξαφανιστηκε. Σκεφτομαι να επικοινωνησω με την αστυνομια τουλαχιστον να καταγραφει σαν συμβαν και να ζητησω υλικο απο τις καμερες. Οσο για την ποσοτητα καυσιμου που ελειπε (το αφησα το αμαξι μου στο καταστημα του με 5 μπαρες ντιζελ και το πηρα με τεσσερις) πιστεψα οτι θα ειχε το κλιματιστικο ανοιχτο οσο εργαζοταν στο εσωτερικο της καμπινας και το καταναλωσε με τον συγκεκριμενο τροπο....αλλα οταν ειδα και υπολογισα τα χιλιομετρα καταλαβα οτι το πηρε απο εκει που ηταν και το μετακινησε .....

 

Θα μιλησω μαζι του να δω τι θα μου απαντησει .....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα που γραφει ο φιλος ειναι σοβαρα. δειχνουν μη επαγγελματια. θα σου ελεγα να πας στην αστυνομια και να κανεις μια καταγγελια. ζητα υλικο μεσω της αστυνομιας απο το βιντεοληπτικο του μαγαζιου. αλλα ολα αυτα μονο εαν εισαι σιγουρος για αυτα που λες. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, xsterg είπε

αυτα που γραφει ο φιλος ειναι σοβαρα. δειχνουν μη επαγγελματια. θα σου ελεγα να πας στην αστυνομια και να κανεις μια καταγγελια. ζητα υλικο μεσω της αστυνομιας απο το βιντεοληπτικο του μαγαζιου. αλλα ολα αυτα μονο εαν εισαι σιγουρος για αυτα που λες. 

Κλειστο το μαγαζι του σημερα και δεν μπορεσα να επικοινωνησω μαζι του.

Απο την Δευτερα που θα μιλησουμε θα δω τι θα μου απαντησει και εννοειται οτι θα επικοινωνησω με την αστυνομια αλλα και την εταιρεια που συνεργαζεται !!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, haHa είπε

Oι υδρατμοι αυτοι ειναι στο εξωτερικο του τζαμιου και δεν εχουν σχεση με την υπαρξη ή οχι μεμβρανης.
Ανοιξε τους καθαριστηρες σου και θα δεις οτι ειναι εξωτερικοι υδρατμοι.

Δεν χρειαζεται να ανοιγεις αερα και να βασανιζεσαι.

Εσωτερικοί είναι οι υδρατμοί.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, eMike είπε

Εσωτερικοί είναι οι υδρατμοί.. 

Κι εμένα σχηματίζονται υδρατμοί με το κλιματιστικό, χωρίς να έχω τοποθετήσει μεμβράνες στο παρμπρίζ. Έχει να κάνει με τη διαφορά θερμοκρασίας, μην σε ανησυχεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να βάλω 20άρα αντί για 35άρα και στον οδηγό/συνοδηγό, η μόνη αμφιβολία που έχω είναι το παρκάρισμα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.

Είχα βάλει 35άρα (Madico Desert) στο προηγούμενο αυτοκίνητο και δεν είχα πρόβλημα, και σκέφτομαι πόσο πιο σκούρα να είναι η 20άρα Black Pearl;

Δυστυχώς αν δεν το δεις από κοντά στις συνθήκες που θες δε βγάζεις άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/07/2021 at 15:13, Δημητρης Τ. said:

Κλειστο το μαγαζι του σημερα και δεν μπορεσα να επικοινωνησω μαζι του.

Απο την Δευτερα που θα μιλησουμε θα δω τι θα μου απαντησει και εννοειται οτι θα επικοινωνησω με την αστυνομια αλλα και την εταιρεια που συνεργαζεται !!!!

 

 

Ενημέρωσε μας τις έγινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις έγινε εγκατάσταση νανοκεραμικες Madico Black Pearl (75 παρμπριζ & 45 στα υπόλοιπα) σε κοντινό μαγαζί στον Άγιο Στέφανο.

Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος - το μόνο σπαστικό ότι τα πολωτικά γυαλιά ηλίου μου βγάζουν κάτι ουράνια τόξα όταν κοιτάω προς ουρανό! (δεν ξαναπαίρνω πολωτικά γιατί και με τις οθόνες βγάζουν ιριδισμό).

Θεωρώ τελικά ιδανικό το 45 στο πλάι γιατι μετά πάει πολύ σκούρο.

Κόστος 280 ευρώ με εγγύηση εφ' όρου ζωής.

 

Επεξ/σία από john1987
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή τιμή, 30€ πιο κάτω από αυτή που μου έδωσε ο Γιαννικέλης, αλλά πολύ μακριά για μένα.

Πάντως εγώ πλέον σκέφτομαι να βάλω 20 σε όλα τα πλαϊνά. Πίσω σίγουρα, γιατί έχω μικρό παιδί σε παιδικό κάθισμα, και μπροστά το πολύ 35, ακόμα δεν έχω καταλήξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, phanispal είπε

Καλή τιμή, 30€ πιο κάτω από αυτή που μου έδωσε ο Γιαννικέλης, αλλά πολύ μακριά για μένα.

Πάντως εγώ πλέον σκέφτομαι να βάλω 20 σε όλα τα πλαϊνά. Πίσω σίγουρα, γιατί έχω μικρό παιδί σε παιδικό κάθισμα, και μπροστά το πολύ 35, ακόμα δεν έχω καταλήξει.

πιστεύω οτι 20άρα θα σε δυσκολέψει πάρα πολύ το βράδυ . Με 35άρα απλή σε πίσω κάθισμα που έχω κάτσει μόνο ότι είναι κοντά σε φως φαίνεται και πίσω παμπρίζ με 20αρα μόνο τα φώτα βλέπεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο ανοιχτή από 35 δε βάζω μπροστά.

Είχα βάλει 35άρα Desert και έλεγα ότι θα την ήθελα λίγο πιο σκούρα. Αλλά δυστυχώς μετά είναι η 20άρα που όντως παίζει να είναι πιο σκούρα απ' ότι θα με βόλευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αυτό με προβλημάτισε κι μένα και έβαλα 45 στο πλάι.

Με φουλ ήλιο και 20 είναι κομπλέ αλλά η ορατότητα το απόγευμα και το βράδυ είναι πρόβλημα.

Εξάλλου η διαφορα στην απόδοση μεταξύ 35 και 45 είναι μικρή, τύπου 5%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...