Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπήκε χθες στο 208 η μεμβράνη της Carglass και στο μπροστινό παρμπρίζ (τα υπόλοιπα έχουν από το 2018). Η διαφορά είναι ΤΡΟΜΕΡΉ! Σίγουρα παίζει ρόλο το μεγάλο τζαμί του Peugeot αλλά ήταν απόλαυση να βλέπω το θερμόμετρο 42 και εγώ με το a/c στο 2. Όσοι μπορείτε, βάλτε χθες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να κάνω και εγώ ένα update. Είχα βάλει περιμετρικά xpel νανοκεραμικές (50 μπροστά, 35 πίσω) και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Αποφάσισα, παρά τις επιφυλάξεις που άκουγα, να βάλω και στο παρμπρίζ στον ίδιο εγκαταστάτη (Wrap and Signs), γιατί είναι εξαιρετικός. Τελικά έβαλα την ίδια μεμβράνη σε 70 σκουρότητα. Διαφορά στην ορατότητα δεν βλέπεις σε σχέση με το εργοστασιακό, αλλά η διαφορά στο κάψιμο είναι αρκετά μεγάλη. Πραγματικά δε νιώθεις να καίγεσαι, όπως χωρίς τη μεμβράνη. Όσο για τους φόβους για τις κάμερες και τους αισθητήρες, το παιδί με διαβεβαίωσε ότι δεν μπήκε μεμβράνη στο σημείο εκείνο. Παρόλα αυτά, είπα να κάνω κάποια τεστ. Δεν έκανα τεστ για τo αυτόματo φρενάρισμα (για ευνόητους λόγους :) ), αλλά το τεστ που έκανα για την υποβοήθηση αλλαγής λωρίδας δούλεψε άψογα, που σημαίνει ότι δεν υπάρχουν παρεμβολές, λόγω της μεμβράνης.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις Sat Jul 31 2021 στις 11:38 ΜΜ, turbakiasss είπε

Μπήκε χθες στο 208 η μεμβράνη της Carglass και στο μπροστινό παρμπρίζ (τα υπόλοιπα έχουν από το 2018). Η διαφορά είναι ΤΡΟΜΕΡΉ! Σίγουρα παίζει ρόλο το μεγάλο τζαμί του Peugeot αλλά ήταν απόλαυση να βλέπω το θερμόμετρο 42 και εγώ με το a/c στο 2. Όσοι μπορείτε, βάλτε χθες!!

 

8 ώρες πριν, Astreos είπε

Να κάνω και εγώ ένα update. Είχα βάλει περιμετρικά xpel νανοκεραμικές (50 μπροστά, 35 πίσω) και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Αποφάσισα, παρά τις επιφυλάξεις που άκουγα, να βάλω και στο παρμπρίζ στον ίδιο εγκαταστάτη (Wrap and Signs), γιατί είναι εξαιρετικός. Τελικά έβαλα την ίδια μεμβράνη σε 70 σκουρότητα. Διαφορά στην ορατότητα δεν βλέπεις σε σχέση με το εργοστασιακό, αλλά η διαφορά στο κάψιμο είναι αρκετά μεγάλη. Πραγματικά δε νιώθεις να καίγεσαι, όπως χωρίς τη μεμβράνη. Όσο για τους φόβους για τις κάμερες και τους αισθητήρες, το παιδί με διαβεβαίωσε ότι δεν μπήκε μεμβράνη στο σημείο εκείνο. Παρόλα αυτά, είπα να κάνω κάποια τεστ. Δεν έκανα τεστ για τo αυτόματo φρενάρισμα (για ευνόητους λόγους :) ), αλλά το τεστ που έκανα για την υποβοήθηση αλλαγής λωρίδας δούλεψε άψογα, που σημαίνει ότι δεν υπάρχουν παρεμβολές, λόγω της μεμβράνης.  

Πείτε μας και την εμπειρία σας το βράδυ. Η ορατότητα είναι το ίδιο καλή ή έχετε τίποτα διαθλάσεις από τα φώτα των άλλων αυτοκινήτων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, kostas_teach είπε

 

Πείτε μας και την εμπειρία σας το βράδυ. Η ορατότητα είναι το ίδιο καλή ή έχετε τίποτα διαθλάσεις από τα φώτα των άλλων αυτοκινήτων;

Καλημέρα, είμαι σε διακοπές οπότε θα έχω ένα καλό δείγμα σε λίγες ημέρες για να ενημερώσω. Και μόνο πάντως που πιάνω οθόνη, τιμόνι, όργανα στο πάνω μέρος και δεν ζεματανε είναι αρκετό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, kostas_teach είπε

 

Πείτε μας και την εμπειρία σας το βράδυ. Η ορατότητα είναι το ίδιο καλή ή έχετε τίποτα διαθλάσεις από τα φώτα των άλλων αυτοκινήτων;

Διαθλάσεις από άλλα φώτα δεν υπάρχουν. Το μόνο που ίσως ενοχλήσει κάποιους είναι ότι αν φοράς polarized γυαλιά ηλίου, υπάρχει μια μικρή διάθλαση του ηλιακού φωτός. Πάντως είναι τέτοια η διαφορά που ακόμη και με τόσο ανοιχτόχρωμη μεμβράνη μπροστά, εγώ προσωπικά μπορώ και χωρίς γυαλιά. 

Πάντως μια επισήμανση για όσους θέλουν να βάλουν στο παρμπρίζ. Βάλτε σε κάποιον που ξέρει τι κάνει, γιατί έχει κάποιες ιδιαιτερότητες (αισθητήρες, κάμερες, ηλεκτρονικά στο ταμπλό που θα πέσουν νερά). Προτού πάω διάβαζα εδώ για εγκαταστάτες που ήταν επιφυλακτικοί και για άλλους που έλεγαν ότι βάζουν μόνο με ευθύνη του ιδιοκτήτη. Το παιδί που πήγαν εγώ ήταν σίγουρος για το αποτέλεσμα και χωρίς κανένα φόβο για προβλήματα και το αποτέλεσμα πραγματικά τον δικαίωσε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχει τύχει ακόμα να το δω σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού για να δώσω feedback, αλλά θα ήθελα να θίξω το εξής:

Έχετε παρατηρήσει κι εσείς ότι δεν υπάρχει 100% διαύγεια, δηλαδή όπως ήταν σκέτο τζάμι πριν τη βάλετε;

Στη δική μου παρατηρώ νερά, ανάλογα με τη γωνία υπό την οποία κοιτάω το παρμπρίζ.

Εν τω μεταξύ ενώ τα πλαϊνά τζάμια φαίνονταν 100% κομπλέ, παρατήρησα ότι κι αυτά υπό γωνία (π.χ. έτυχε να καθίσω πίσω αριστερά και να δω το μπροστινό του οδηγού) κάνουν νερά, τα οποία όμως δε φαίνονται αν τα κοιτάς ενώ είσαι ακριβώς απέναντι (δηλαδή να κοιτάς το παράθυρο του οδηγού ενώ κάθεσαι στην θέση του οδηγού).

ΟΚ, ίσως είμαι ψείρας και το ψειρίζω, απλά περίμενα να μη φαίνεται τίποτα και υπό καμιά γωνία, αλλά μάλλον δεν παίζει.

Γενικά όταν κοιτάζω στο παρμπρίζ δεν παρατηρώ νερά (όπως αν έχετε πετύχει παλιά λεπτά τζάμια που είχαν στα χωριά π.χ.), αλλά αν επιμείνω θα τα δω.

Πιστεύω πως στο παρμπρίζ φαίνεται επειδή έχει μεγαλύτερη γωνία σε σχέση με τα πλαϊνά που είναι σχεδόν κάθετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, phanispal είπε

Έχετε παρατηρήσει κι εσείς ότι δεν υπάρχει 100% διαύγεια, δηλαδή όπως ήταν σκέτο τζάμι πριν τη βάλετε;

ναι ,ειδικά με polarized γυαλιά ηλίου

4 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εν τω μεταξύ ενώ τα πλαϊνά τζάμια φαίνονταν 100% κομπλέ, παρατήρησα ότι κι αυτά υπό γωνία (π.χ. έτυχε να καθίσω πίσω αριστερά και να δω το μπροστινό του οδηγού) κάνουν νερά, τα οποία όμως δε φαίνονται αν τα κοιτάς ενώ είσαι ακριβώς απέναντι (δηλαδή να κοιτάς το παράθυρο του οδηγού ενώ κάθεσαι στην θέση του οδηγού).

στα πλαϊνά δεν έχω παρατηρήσει κάτι

5 λεπτά πριν, phanispal είπε

Πιστεύω πως στο παρμπρίζ φαίνεται επειδή έχει μεγαλύτερη γωνία σε σχέση με τα πλαϊνά που είναι σχεδόν κάθετα

αυτό

Μιας και ρώτησαν για θαμπάδα και ανακλάσεις , αυξήθηκαν ελαφρώς οι ανακλάσεις απο το ταμπλό και υπάρχει μια μικρή θαμπάδα στα σημειακά φώτα (μικρό στεφάνι) το βράδυ αλλά είναι κάτι που το προσέχεις αν το δώσεις σημασία , αλλιώς δεν ενοχλεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, razkal είπε

δεν υπαρχει θεμα με τις ασφαλιστικες για τις μεμβρανες στο παρμπριζ? ακομα και τις νομιμες?

όχι αν έχεις νόμιμες , μάλιστα νόμιζα οτι μπορείς να τις ασφαλίσεις στη θραύση κρυστάλλων αλλά δε δέχτηκαν και το συζήτησα με την ασφαλιστική

αν είναι παράνομες και το ψάξουν , άνετα αρνούνται κάλυψη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι αν έχεις νόμιμες , μάλιστα νόμιζα οτι μπορείς να τις ασφαλίσεις στη θραύση κρυστάλλων αλλά δε δέχτηκαν και το συζήτησα με την ασφαλιστική

αν είναι παράνομες και το ψάξουν , άνετα αρνούνται κάλυψη

Στην πράξη έχει τύχει σε κανένα αυτό;

Γιατί σαν αστικός θρύλος μου φαίνεται εν τέλη...

Ξέρω πολλούς που έχουν μεμβράνες εκτός ορίου (όχι στο εμπρόσθιο παρπρίζ βέβαια) και σε περίπτωση ατυχήματος δεν έγινε καν λόγος (και λογικό καθώς η υπέρμετρη μείωση της ορατότητας από έξω προς τα μέσα δεν συνεπάγεται αντίστοιχη μείωση ορατότητας από μέσα προς τα έξω ωστέ να δημιουργείται "πρόβλημα" στην οδήγηση).

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agnostos13 είπε

Στην πράξη έχει τύχει σε κανένα αυτό;

στην πράξη δε σταματάνε και αμάξια με τέρμα σκούρες μπροστά , απλά ανέφερα οτι έχει δικαίωμα η ασφαλιστική στην άρνηση κάλυψης ,δε σημαίνει απαραίτητα οτι το κάνουν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, korakios είπε

στην πράξη δε σταματάνε και αμάξια με τέρμα σκούρες μπροστά , απλά ανέφερα οτι έχει δικαίωμα η ασφαλιστική στην άρνηση κάλυψης ,δε σημαίνει απαραίτητα οτι το κάνουν :)

Δεν αναφέρθηκα σε αστυνομικό έλεγχο που εκεί τίθεται θέμα ασφαλείας του αστυνομικού αν υπάρχει πολύ σκούρα μεμβράνη (ασχέτως που στην Ελλάδα δεν ασχολούνται γιατί δεν υπάρχουν και πολλοί τρελοί που κυκλοφορούν με όπλο στη θέση του συνοδηγού), αλλά στην ασφαλιστική κάλυψη που είναι κάτι εντελώς διαφορετικό (για το λόγο που ανέφερα παραπάνω).

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, agnostos13 είπε

Δεν αναφέρθηκα σε αστυνομικό έλεγχο που εκεί τίθεται θέμα ασφαλείας του αστυνομικού αν υπάρχει πολύ σκούρα μεμβράνη, αλλά στην ασφαλιστική κάλυψη που είναι κάτι εντελώς διαφορετικό (για το λόγο που ανέφερα παραπάνω).

είναι και η μειωμένη ορατότητα απο μέσα φυσικά , κάτω απο τα επιτρεπόμενα όρια

30 λεπτά πριν, korakios είπε

αν είναι παράνομες και το ψάξουν , άνετα αρνούνται κάλυψη

είσαι παράνομος δηλαδή , το αμάξι δεν έπρεπε να κυκλοφορεί καν κτλ κτλ . Απο τη στιγμή κάποιος βάζει σκουρότερες μεμβράνες ξέρει οτι υπάρχει περίπτωση να τον γράψουν , να μην περάσει ΚΤΕΟ , να μην τον καλύψει η ασφαλιστική κτλ κτλ . Δε νομίζω να μην το γνωρίζει κάποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, korakios είπε

είναι και η μειωμένη ορατότητα απο μέσα φυσικά , κάτω απο τα επιτρεπόμενα όρια

είσαι παράνομος δηλαδή , το αμάξι δεν έπρεπε να κυκλοφορεί καν κτλ κτλ . Απο τη στιγμή κάποιος βάζει σκουρότερες μεμβράνες ξέρει οτι υπάρχει περίπτωση να τον γράψουν , να μην περάσει ΚΤΕΟ , να μην τον καλύψει η ασφαλιστική κτλ κτλ . Δε νομίζω να μην το γνωρίζει κάποιος

Μειωμένη από μέσα είναι αλλά όχι απαραίτητα κάτω από τα όρια 70% ή 75% αντίστοιχα.

Δεν νομίζω οτι θα σκεφτόταν κανείς να βάλει μεμβράνη πέρα από τα επιτρεπόμενα όρια αν ήταν ήξερε οτι είναι πρακτικά ανασφάλιστος.

Γι αυτό έχω καταλάβει οτι δεν τίθεται τέτοιο θέμα (τουλάχιστον από τις σοβαρές ασφαλιστικές).

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, agnostos13 είπε

Γι αυτό έχω καταλάβει οτι δεν τίθεται τέτοιο θέμα (τουλάχιστον από σοβαρές ασφαλιστικές).

στην ergo όταν ανέφερα οτι έβαλα μεμβράνες με στραβοκοίταξε και με ρώτησε αν είναι προβλεπέ και να έχω χαρτιά απαραίτητα

2 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Μειωμένη από μέσα είναι αλλά όχι απαραίτητα κάτω από τα όρια 70% ή 75% αντίστοιχα.

τι όχι απαραίτητα? Αν βάλεις 50άρες εννοείται απο μέσα είναι πιο σκούρες απο ότι οι 70άρες

τεσπα ,δεν έχω ακούσει ποτέ τέτοια περίπτωση , όλο και κάποιος θα είχε αναφέρει κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...