Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, korakios είπε

στην ergo όταν ανέφερα οτι έβαλα μεμβράνες με στραβοκοίταξε και με ρώτησε αν είναι προβλεπέ και να έχω χαρτιά απαραίτητα

τι όχι απαραίτητα? Αν βάλεις 50άρες εννοείται απο μέσα είναι πιο σκούρες απο ότι οι 70άρες

τεσπα ,δεν έχω ακούσει ποτέ τέτοια περίπτωση , όλο και κάποιος θα είχε αναφέρει κάτι

Οι 50άρες από μέσα ίσως είναι πιο σκούρες από τις 70άρες (αναλόγως και τον τύπο γιατί διαφέρει από τύπο σε τύπο) αλλά δεν σημαίνει οτι κόβουν την ορατότητα από μέσα πάνω από 25% ή 30%.

Εν πάση περιπτώση ούτε εγώ έχω ακούσει κάτι σχετικό στην πράξη γι αυτό λέω οτι πιθανότατα δεν τίθεται τέτοιο θέμα αλλιώς θα έπρεπε μετά να μην σε καλύπτουν και αν οδηγάς και φοράς γυαλία ηλίου και πολλά άλλα...

 

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Οι 50άρες από μέσα ίσως είναι πιο σκούρες από τις 70άρες (αναλόγως και τον τύπο γιατί διαφέρει από τύπο σε τύπο) αλλά δεν σημαίνει οτι κόβουν την ορατότητα από μέσα πάνω από 25% ή 30%.

έχω μπει σε διάφορα αμάξια με σκούρες μεμβράνες και εννοείται κόβουν παραπάνω απο μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

έχω μπει σε διάφορα αμάξια με σκούρες μεμβράνες και εννοείται κόβουν παραπάνω απο μέσα

Θα έχεις δει πιο "φθηνές" μεμβράνες μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agnostos13 είπε

Θα έχεις δει πιο "φθηνές" μεμβράνες μάλλον.

όχι και νανοκεραμικές . όσο πιο σκούρα έξω , τόσο και μέσα . Δεν εννοώ φυσικά οτι είναι το ίδιο σκούρες μέσα και έξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

όχι και νανοκεραμικές . όσο πιο σκούρα έξω , τόσο και μέσα . Δεν εννοώ φυσικά οτι είναι το ίδιο σκούρες μέσα και έξω

Δεν λέω οτι δεν θα δεις διαφορά σε μία που έχει 5% διαπερατότητα σε σχέση με μία με 70% αλλά έχω δει περιπτώσεις που στο 50% ή ακόμα και πιό κάτω έχουν ελάχιστη διαφορά στην εσωτερική ορατότητα από την αντίστοιχη με το 70%.

Και φυσικά οι νανοκεραμικές είναι πολύ πιο ανοιχτόχρωμες εσωτερικά από τις αντίστοιχες απλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καμιά φωτο ρε παιδιά να δουμε διαφορές και κανενα παρμπρίζ αν γίνετε που μας ενδιαφέρει πολλούς 

Επεξ/σία από madtracker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, madtracker είπε

καμιά φωτο ρε παιδιά να δουμε διαφορές και κανενα παρμπρίζ αν γίνετε που μας ενδιαφέρει πολλούς 

Δε φαίνεται διαφορά σε 75αρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά για τη σειρά της Llumar superglance, την πιο  οικονομική δηλαδή στα 170 από το επίσημο μαγαζί της στο Αιγάλεω είναι καλά; ford fiesta 5d 2016

Επίσης πήρα προσφορά από το ιγκουάνα για madico μεμβράνες και την πιο απλή σειρά τους στα 135€ ευρώ με εγγύηση εφόρου ζωής.

Επεξ/σία από Lesdal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω μιας και ασχολείστε με μεμβράνες: Το παρμπρίζ στο αυτοκίνητο μου πραγματικά δεν αγγίζεται από τη θερμότητα όταν μείνει για ώρα στον ήλιο το καλοκαίρι με αποτέλεσμα να καθυστερεί πολύ να κρυώσει η καμπίνα με το A/C. Υπάρχει κανένα είδους μεμβράνης η οποία να είναι νόμιμη και να λύνει το θέμα αυτό; Αν  ναι τί θα προτείνατε;

Ευχαριστώ για τις απόψεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, getty είπε

Παιδιά να ρωτήσω μιας και ασχολείστε με μεμβράνες: Το παρμπρίζ στο αυτοκίνητο μου πραγματικά δεν αγγίζεται από τη θερμότητα όταν μείνει για ώρα στον ήλιο το καλοκαίρι με αποτέλεσμα να καθυστερεί πολύ να κρυώσει η καμπίνα με το A/C. Υπάρχει κανένα είδους μεμβράνης η οποία να είναι νόμιμη και να λύνει το θέμα αυτό; Αν  ναι τί θα προτείνατε;

Ευχαριστώ για τις απόψεις!

Έγραψα εγώ λίγο πιο πίσω. Πριν την μεμβράνη, εν κινήσει, άγγιζα την οθόνη και τα όργανα από πάνω και το χέρι μου καιγόταν. Μετά την μεμβράνη, ταξίδευα με 44 εξωτερική και ήταν απλά αρκετά ζεστό το ταμπλό. Η μέρα με την νύχτα. Της carglass έβαλα εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/8/2021 στις 3:14 ΜΜ, getty είπε

Παιδιά να ρωτήσω μιας και ασχολείστε με μεμβράνες: Το παρμπρίζ στο αυτοκίνητο μου πραγματικά δεν αγγίζεται από τη θερμότητα όταν μείνει για ώρα στον ήλιο το καλοκαίρι με αποτέλεσμα να καθυστερεί πολύ να κρυώσει η καμπίνα με το A/C. Υπάρχει κανένα είδους μεμβράνης η οποία να είναι νόμιμη και να λύνει το θέμα αυτό; Αν  ναι τί θα προτείνατε;

Ευχαριστώ για τις απόψεις!

Καλησπερα..Υπαρχουν διαφορες μεμβρανες που μπορεις να βαλεις στο εμπρος τζαμι η και σε ολο το αμαξι..το θεμα ειναι το χρηματικο..εαν θες να βαλεις κατι καλο στο παρμπριζ για να κανεις δουλεια χωρις θεματα με αστυνομια και κτεο υπαρχει της XPEL..XR PLUS 70%..και ζεστη τελος...τρομερο αποτελεσμα

Στις 22/6/2021 στις 4:57 ΜΜ, tsofras είπε

Κανείς ! Γιατί όπως σε όλα τα επαγγέλματα κάνουν πασαλείμματα και λίγοι είναι αυτοί που όντως ξέρουν την δουλειά τους και τα γύρω απο αυτήν .

Ο νόμος είναι ξεκάθαρος , δεν έχουν μπεί καν στον κόπο να τον διαβάσουν ή απλά τους βολεύει όπως είπαν και άλλα παιδιά για να μην έχουν την ευθύνη για την τοποθέτηση εμπρός

Εγω θα σας πω τι γραφει ο νομοσ ακριβως...βαση της υπουργικης αποφασης 29039/2123/07/28-5-08 επιτρεπεται η τοποθετηση μεμβρανων σε ολα τα πισω παραθυρα χωρις να αναφερεται σε ποσο σκουρο (οσο θελει ο καθενας)

στα κρυσταλλα οδηγου και συνοδηγου ο ελαχιστος συνολικος επιτρεπομενος συντελεστης μεταδοσης φωτος καθοριστηκς στο 70%...ακριβως οτι γραφει...δεν αναφερει κανεις για το παρμπριζ...απο εκει και περα στο παρμπριζ εαν βαλεις το 70% δεν εχεις θεμα οθτε με το κτεο ουτε με αστυνομια...σε ολη την ευρωπη μιλαω...μετρημενω με φωτομετρο σε δρομο της Γερμανιας..

Στις 23/6/2021 στις 10:23 ΠΜ, agnostos13 είπε

Δεν συζητάμε να κρύψει το σημείο με τους αισθητήρες, για το υπόλοιπο μιλάμε.

Επίσης το θα έχεις πρόβλημα με τους αιθητήρες από το «απαγορεύεται» απέχει.

Ασχολουμαι 30 χρονια με τησ μεμβρανες..η παλιοτερης τεχνολογιας μεμβρανες μπορει να επιρεαζαν στα ρανταρ αισθητηρες..η καινουριας τεχνολογιας μεμβρανες ειδικα τησ xpel που δουλευω εγω το γραφει καταφατικα πως δεν το κρυσταλλινο σημα δεν εχει θεμα απο την μεμβρανη σε συνδιασμο με το οτι φτιαχνω ρανταρ και καμερες (καλιμπραρο εννοω) σας το λεω με σιγουρια πως δεν εχει θεμα (χωρισς φυσικα να καλυψεις καποιο ματι η καμερα)

Στις 4/8/2021 στις 5:33 ΜΜ, korakios είπε

όχι αν έχεις νόμιμες , μάλιστα νόμιζα οτι μπορείς να τις ασφαλίσεις στη θραύση κρυστάλλων αλλά δε δέχτηκαν και το συζήτησα με την ασφαλιστική

αν είναι παράνομες και το ψάξουν , άνετα αρνούνται κάλυψη

υπαρχουν ασφαλειες η οποιες καλυπτουν την μεμβρανη στο εμπρος τζαμι 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, antonisstravelas είπε

υπαρχουν ασφαλειες η οποιες καλυπτουν την μεμβρανη στο εμπρος τζαμι 100%

θα το ψάξω αν είναι

Πάντως διευκρίνιση για τα πίσω τζάμια οτι μπορεί να είναι και 0% αρκεί να υπάρχουν πλαϊνοί καθρέφτες και για το μπροστά παμπρίζ ορίζει 75%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

θα το ψάξω αν είναι

Πάντως διευκρίνιση για τα πίσω τζάμια οτι μπορεί να είναι και 0% αρκεί να υπάρχουν πλαϊνοί καθρέφτες και για το μπροστά παμπρίζ ορίζει 75%

η ergo καλυπτει σιγουρα..οσο αναφορα για το αλλο θεμα...στα πισω οσο θες..οδηγου σθνοδηγου εως 75%...για το εμπροσ παρμπριζ δεν αναφερεται τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...