Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, korakios είπε

βάλε τότε κάποια άλλη μάρκα , αλλά δε νομίζω να μη βρεις στο ιντερνετ αρνητικά σχόλια για οποιαδήποτε γνωστή μάρκα

Madico θέλω να βάλω απλά θα ήθελα τις wincos οχι τις black pearl και Θεσσαλονίκη δε βρίσκω πουθενά. Και ,black pearl μόνο carglass πουθενά αλλού .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, cater είπε

Madico θέλω να βάλω απλά θα ήθελα τις wincos οχι τις black pearl και Θεσσαλονίκη δε βρίσκω πουθενά. Και ,black pearl μόνο carglass πουθενά αλλού .

Ναι, κατάλαβα , αφού το αναφέρεις πιο πριν , απλά σου λέω οτι δε θα βρεις σειρά χωρίς αρνητικά σχόλια.

Και να προτιμήσεις κατάστημα με εφόρου ζωής εγκατάσταση ,καλό εγκαταστάτη και μετά μάρκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Ναι, κατάλαβα , αφού το αναφέρεις πιο πριν , απλά σου λέω οτι δε θα βρεις σειρά χωρίς αρνητικά σχόλια.

Και να προτιμήσεις κατάστημα με εφόρου ζωής εγκατάσταση ,καλό εγκαταστάτη και μετά μάρκα

Πάντως για madico δεν έχω επιλογές όπως θα δεις και στη φωτο

A+ Gallery_5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν μέσα σε τρεις εβδομάδες διακοπών διένυσα 2.200 χιλιόμετρα, σχεδόν όλα πρωινές/μεσημεριανές ώρες.

Πολύ ευχαριστημένος από τις Black Pearl, ειδικά απ' του παρμπρίζ.

Πριν είχα τον ανεμιστήρα του κλιματιστικού περίπου στη μέση και τη θερμοκρασία χαμηλά (μπορεί να το ξεκινούσα στο Low), ειδικά αν έμπαινε πολύς ήλιος μέσα το είχα γύρω στους 20°C. Παρόλο το κλιματιστικό, ειδικά αν με χτυπούσε ο ήλιος απ' το παρμπρίζ, όταν έβγαινα είχα ιδρώσει και γενικά αισθανόμουν κάψιμο σε χέρια και στήθος απ' την ακτινοβολία.

Πλέον το κλιματιστικό το είχα στους ~24°C με τον ανεμιστήρα στην πιο χαμηλή σκάλα, και ακόμα κι αν με χτυπούσε ο ήλιος απ' το παρμπρίζ, αισθανόμουν απλά μια πολύ ελαφρά θερμότητα, ίσα που γινόταν αισθητή. Δεν είχα και πολλές αμφιβολίες για το παρμπρίζ, το είχα γράψει πολλές φορές κι εδώ, αλλά τώρα το είδα και στην πράξη.

Σχετικά με τη σκουρότητα σε οδηγό/συνοδηγό (υπενθυμίζω έβαλα 35 οδηγό/συνοδηγό και 20 στα πίσω), δυστυχώς δεν έβγαλα άκρη, εν μέρει επειδή δεν οδήγησα σχεδόν καθόλου νύχτα. Πάντως και από τις λίγες φορές που χρειάστηκε να παρκάρω νύχτα, πιστεύω ότι αν έβαζα 20 σε οδηγό/συνοδηγό δε θα είχε και μεγάλη διαφορά, κυρίως γιατί στις περιπτώσεις πολύ χαμηλού φωτισμού και μεμβράνες να μην έχεις που λέει ο λόγος, πάλι δε βλέπεις. Και σε περιπτώσεις μέτριου προς χαμηλού φωτισμού, δε νομίζω ότι θα έχουν μεγάλη διαφορά οι 20 με τις 35.

Κομπλέ είμαι και με τις 35, αλλά για λόγους ομοιομορφίας νομίζω θα έβαζα 20 και μπροστά. Γιατί από ένα σημείο και μετά νομίζω παίζει ρόλο και το placebo effect, δηλαδή παίζει να αισθανόμουν ακόμα πιο άνετα με τις 20άρες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έχετε ψάξει με τις ασφαλιστικές , σε περίπτωση ατυχήματος , αν βρουν ότι υπάρχουν μεμβράνες στο παρμπρίζ , ότι μπορεί να μην καλυφθεί η ζημιά ; (Καθώς απαγορεύεται ακόμα και η διαφανή)

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Καθώς απαγορεύεται ακόμα και η διαφανή

https://www.insomnia.gr/forums/topic/644029-αντηλιακές-μεμβράνες/?do=findComment&comment=57243991

 

Όχι μόνο επιτρέπονται , έψαχνα να τις ασφαλίσω

https://www.insomnia.gr/forums/topic/644029-αντηλιακές-μεμβράνες/?do=findComment&comment=58759273

βέβαια στην ergo είμαι αλλά δεν...

2 σελίδες πίσω εντωμεταξύ...

11 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Το έχετε ψάξει με τις ασφαλιστικές , σε περίπτωση ατυχήματος , αν βρουν ότι υπάρχουν μεμβράνες στο παρμπρίζ , ότι μπορεί να μην καλυφθεί η ζημιά ;

https://www.insomnia.gr/search/?q=ατυχήματος&quick=1&type=forums_topic&item=644029

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Το έχετε ψάξει με τις ασφαλιστικές , σε περίπτωση ατυχήματος , αν βρουν ότι υπάρχουν μεμβράνες στο παρμπρίζ , ότι μπορεί να μην καλυφθεί η ζημιά ; (Καθώς απαγορεύεται ακόμα και η διαφανή)

Αστικός μύθος...

Εκτός αν μιλάμε για κατράμι μαύρο.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, phanispal said:

Ποιος σου το είπε εσένα;

 

5 hours ago, korakios said:

 

4 hours ago, agnostos13 said:

Αστικός μύθος...

Εκτός αν μιλάμε για κατράμι μαύρο.

Ώπα λάθος με συγχωρείτε , έτσι κ αλλιώς επρόκειτο για ερώτηση :-)

έχει βάλει κανείς Θεσσαλονίκη ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kostakiss είπε

Ώπα λάθος με συγχωρείτε , έτσι κ αλλιώς επρόκειτο για ερώτηση :-)

έχει βάλει κανείς Θεσσαλονίκη ; 

Carglass madico ολικο στο καινούργιο (2018) 

Δε θυμάμαι κατάστημα aswf στο παλιό εκτός εμπρόσθιου παρμπρίζ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 9/9/2020 στις 12:35 ΠΜ, Alxnks είπε

Μπροστά δεν υπάρχει νόμιμη μεμβρανη, από τη στιγμή που οτιδήποτε κατεβάζει την μίνιμουμ διαπερατότητα κάτω από 70%, ξαναλέω σύμφωνα με το γράμμα του νόμου.

Το τι σου δίνει ο ένας κι ο άλλος λίγη σημασία θα έχει όταν ο αστυνομικός πχ σου πει "ξηλώσει τα τώρα" (έχω δει μπροστά μου να ξηλώνει οδηγός τις μεμβράνες από τα μπροστινά τζάμια σε έλεγχο). Το ότι υπάρχει ανοχή και κυκλοφορούμε με μεμβράνες είναι κάτι άλλο και δεν νομιμοποιεί την κατάσταση. Ο νόμος είναι πολύ συγκεκριμένος, σου αρέσει δεν σου αρέσει.

Λυπάμαι αν δεν μπορείς να το καταλάβεις κι ακόμα περισσότερο αν κανείς πως δεν το καταλαβαίνεις, αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω για αυτό.

Είπα ότι είχα να πω και αφήνω το τοπικ να προχωρήσει.

 

Ποιος λεει οτι το τζαμι του αυτοκινητου εχει 70/100 διαπερατότητα φωτός; Δηλ το ιδιο το τζαμι ειναι κατω απο τα ορια του νόμου που προβλέπει για παρμπρίζ 75/100; Μην γράφουμε οτι να ναι! Τα τζαμια ναι μεν περιορίζουν λιγο το φως αλλα  ειναι στα επίπεδα του 90/100 ! Νόμιμες μεμβράνες για παρμπρίζ ειναι όσες ειναι 75/100! Και στα πλαϊνά 70/100!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2021 στις 10:27 ΜΜ, Giorgosatene είπε

Ποιος λεει οτι το τζαμι του αυτοκινητου εχει 70/100 διαπερατότητα φωτός; Δηλ το ιδιο το τζαμι ειναι κατω απο τα ορια του νόμου που προβλέπει για παρμπρίζ 75/100; Μην γράφουμε οτι να ναι! Τα τζαμια ναι μεν περιορίζουν λιγο το φως αλλα  ειναι στα επίπεδα του 90/100 ! Νόμιμες μεμβράνες για παρμπρίζ ειναι όσες ειναι 75/100! Και στα πλαϊνά 70/100!

Σωστα για τα πλαινα 70% και 75% παρπριζ (δεν εχω βαλει ποτε)

Εχω βαλει τις  φιμε 30 πισω τζαμια και πολυ ελαφρυ φιμε 50 μπροστινα τζαμια. παρπριζ οχι. Δεν ειναι ακριβως νομιμες οι μπροστινες αλλα ειναι πολυ ανοιχτόχρωμη .δεν φαινετε διαφορα στα ματια μου τουλαχιστον.εχω βαλει τις αντηλιακες μεμβρανες global σε εγκαταστατη τους καλιθεα.

το πανω λινκ λεει και για το νομο.

Γενικως λέει : ''Για όλα τα αυτοκίνητα απαγορεύονται οι μεμβράνες που έχουν διαπερατότητα φωτός μικρότερη του 70% στα εμπρός πλευρικά τζάμια ενώ είναι 75% για το παρμπρίζ. Στο τελευταίο επιτρέπεται η τοποθέτηση σκούρας λωρίδας στο άνω μέρος αυτού, ενώ καλό είναι να γνωρίζουμε ότι τα νούμερα αναφέρονται στη συνολική διαπερατότητα του φωτός μετά την τοποθέτηση των μεμβρανών και όχι αποκλειστικά σε αυτές.''

Αν δεν ειναι εργοστασιακο φιμε απ την μανα του ενα τζαμι τοτε ΣΩΣΤΑ  εχει πολυ μικρο περιορισμο στην διαπερατοτητα. Παντως εγω με 50αρα μπροστινα παραθυρα ειμαι κομπλε και απο εμφανιση και απο ουσια-αποροφητικοτητα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/9/2021 στις 3:30 ΜΜ, georgegreece είπε

 

Στις 14/9/2021 στις 3:30 ΜΜ, georgegreece είπε

Σωστα για τα πλαινα 70% και 75% παρπριζ (δεν εχω βαλει ποτε)

Εχω βαλει τις  φιμε 30 πισω τζαμια και πολυ ελαφρυ φιμε 50 μπροστινα τζαμια. παρπριζ οχι. Δεν ειναι ακριβως νομιμες οι μπροστινες αλλα ειναι πολυ ανοιχτόχρωμη .δεν φαινετε διαφορα στα ματια μου τουλαχιστον.εχω βαλει τις αντηλιακες μεμβρανες global σε εγκαταστατη τους καλιθεα.

το πανω λινκ λεει και για το νομο.

Γενικως λέει : ''Για όλα τα αυτοκίνητα απαγορεύονται οι μεμβράνες που έχουν διαπερατότητα φωτός μικρότερη του 70% στα εμπρός πλευρικά τζάμια ενώ είναι 75% για το παρμπρίζ. Στο τελευταίο επιτρέπεται η τοποθέτηση σκούρας λωρίδας στο άνω μέρος αυτού, ενώ καλό είναι να γνωρίζουμε ότι τα νούμερα αναφέρονται στη συνολική διαπερατότητα του φωτός μετά την τοποθέτηση των μεμβρανών και όχι αποκλειστικά σε αυτές.''

Αν δεν ειναι εργοστασιακο φιμε απ την μανα του ενα τζαμι τοτε ΣΩΣΤΑ  εχει πολυ μικρο περιορισμο στην διαπερατοτητα. Παντως εγω με 50αρα μπροστινα παραθυρα ειμαι κομπλε και απο εμφανιση και απο ουσια-αποροφητικοτητα.

 

 

 

Καλησπερα! Κανουν καλη σκιά οι 30αρες πισω; Σκεφτομαι madico black pearl στα εμπρός πλάινα και desert 30 πισω! Μονο η εγκατασταση με φοβίζει! Μου ειπαν οτι βγαζουν μονο γλιστρά παραθύρου! 

Επεξ/σία από Giorgosatene
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να βάλεις Desert πίσω και όχι Black Pearl; Νομίζω δεν έχουν ίδια απόχρωση, αλλά και πάλι πόσα θα γλιτώσεις;

Έχω βάλει 20άρες Black Pearl πίσω και είναι μια χαρά, όταν χτυπάει ο ήλιος είναι λες και είναι ηλιοβασίλεμα, δεν ενοχλεί καθόλου, και από άποψη θερμότητας και από άποψη αντηλιάς.

Βέβαια αν μπορούσα να βάλω και πιο σκούρα από 20άρα στα πίσω θα έβαζα, αλλά δε φέρνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, phanispal είπε

Γιατί να βάλεις Desert πίσω και όχι Black Pearl; Νομίζω δεν έχουν ίδια απόχρωση, αλλά και πάλι πόσα θα γλιτώσεις;

στις προσφορές πάντως ~140€ ,δε βάζουν πίσω black pearl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...