Προς το περιεχόμενο

Το iPad παραμένει “βασιλιάς” στην ολοένα μικρότερη αγορά των tablet


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ειλικρινά για οποιον ασχολείται με φωτογραφία/βιντεο/μουσική, είναι αναντικατάστατο.

 

Δεν πρόκειται ποτέ να βρεθεί κανένα πρόγραμμα που να είναι καλύτερο από το Garageband. Μόνο αυτό που για κάθε λογαριασμό το δίνει μάλιστα και τσάμπα, αξίζει το iPad. Στο Android υπάρχουν διάφορα άθλια κακέκτυπα που δεν κάνουν απλά για τίποτα.  

 

Σε όλα τα άλλα θέματα το iOS είναι φρίκη. Μπορεί να είναι τέλειο όπως λένε αυτοί που γνωρίζουν, αλλά είναι απολύτως και ολοκληρωτικά άβολο λειτουργικό για οτιδήποτε άλλο.   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εκει, στην πρωτια θα παραμεινει.Ειδικα και τωρα που επεσε η τιμη, προκειται για δυνατο tablet με το καλυτερο λειτουργικο για mobile συσκευες.

Είπαμε ,εσυ το τέντωσες .

 

Ειναι όντως το καλύτερο ταμπλετ .

Το καλύτερο λειτουργικο ,ούτε καν ,αλλα ειναι άλλη συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quote μόνο και μόνο επειδή σε post που αναφέρονται φωτογραφίες από iphone 6S, σου έκανε like ο ίδιος που πριν 2 ποστ μίλαγε για ποιότητα για τυφλούς, lol

 

Δεν είμαι πολύ σίγουρος για το point σου. Νομίζω ότι αυτό που (κάπως υπερβολικά) εννοούσε ο fotis13, είναι ότι όταν βλέπει κανείς ταινία ή σειρά σε κινητό, αναγκαστικά την βλέπει σε χαμηλή ποιότητα προκειμένου να την αντέξει και το κινητό. Ως γνωστόν βέβαια, το αναγκαστικό downscale γίνεται και στα iPhone. Αλλά αυτό δεν βλέπω τι σχέση έχει με αυτό που έχω γράψει εγώ. Παρακάτω σου έχω φωτογραφία που πρόσφατα τράβηξα από το 6s. Η ποιότητα της φωτογραφίας εμένα προσωπικά με καλύπτει (12mp, hdr και ποιότητα οπτικού μέσου. Πίστεψέ με, είναι άλλο να την βλέπεις σε μια φτωχή οθόνη (720p, HD retina) όπως αυτή του 6s, και άλλο σε μια 2k οθόνη όπως του iPad Air 2 (που τυχαίνει να έχω εγώ).

 

BTsFm

 

Δυστυχως και εγω επειδη ηθελα κατι απλο που να λειτουργει, κατεληξα σε ανωτερες υπηρεσιες οπως το Google Photos, μιας και το Photos της apple δεν ειναι βολικο(πχ δεν λειτουργει καν με αλλα κινητα ή λογω τσιγκουνιας της apple μπορεις να σωσεις ελαχιστες φωτο/video) για αυτο που περιγραφεις, δηλαδη να βλεπεις στο iPad ή σε αλλη συσκευη τις φωτο που τραβας με το κινητο σου.

 

It's the simple things και στο θεμα photo sync κλπ η google εχει πολυ ανωτερη υπηρεσια.

 

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Το τι είναι σωστό και τι βολεύει τον καθένα, είναι υποκειμενικό. Για το κομμάτι του photo sync που λες, στο οικοσύστημα δεν κάνεις ΚΑΝ κάποιο sync, καθώς όλα είναι στη ροή φωτό (εκτός από live photos που δεν υποστηρίζει το iPad μου και video). Ούτε την τσιγκουνιά που περιγράφεις έχω βιώσει καθώς δεν έχει "χαθεί" κάποια φωτογραφία στο δρόμο για το cloud. Τώρα αν κάποιος δεν έχει αγοράσει έξτρα χώρο iCloud και μονίμως γεμίζει το δωρεάν 1gb που σου έχει, λογικό είναι να μην περνάνε όλες. Αλλά και πάλι, σαν ποιότητα υπηρεσίας εμένα με καλύπτει γιατί δεν κουνάω καν το δάχτυλό μου, και σε ένα ipad 16 gb που είναι σχεδόν πάντα γεμάτο, μπορώ να δω φωτογραφίες πολλών gb με ένα απλό άγγιγμα.

Βέβαια και μόνο που χρησιμοποίησες την ονομασία "Photos" για την "Ροή φωτό μου", υποψιάζομαι ότι δεν έχεις πολύ επαφή με το οικοσύστημα.

 

Και κάτι τελευταίο. Εγώ έχω iPhone. Εσύ έχεις Android κινητό. Για τους δικούς του πολύτιμους λόγους ο καθένας. Από την στιγμή που το iPhone έχει in-house εφαρμογή που λειτουργεί flawlessly, πρέπει να πάω σόνι και ντε σε μια άλλη υπηρεσία απλά και μόνο επειδή έχει καλύτερη συμβατότητα με περισσότερα brands? Δεν είναι λογική αυτή.

Για σένα που το Google Photos ήταν προεγκατεστημένο (όπως ήταν και στο παλιό μου OnePlus 2), πολύ σωστά επιλέγεις να χρησιμοποιείς αυτό. Το ίδιο ισχύει και για μένα. Επίσης υπάρχει και το Dropbox ή το Onedrive που για μένα είναι ανώτερες υπηρεσίες - αλλά αυτό είναι άλλη off topic συζήτηση.

 

Παράδειγμα ανέφερα. Για μένα τα βασικότερα κριτήρια αγοράς ενός τάμπλετ (από την στιγμή που - ας μην γελιόμαστε - είναι προϊόν πολυτέλειας), είναι το ease of access, το ratio ποιότητα/μέγεθος οθόνης (που κανονικά είναι και ο λόγος που το παίρνεις), το οικοσύστημα με το οποίο θα δεθείς (από την στιγμή που θεωρητικά, το τάμπλετ σου θα είναι η προέκταση του κινητού / λάπτοπ σου), και τέλος οι διαθέσιμες εφαρμογές που θα δώσουν στο τάμπλετ σου την προστιθέμενη αξία που ζητάς (σε σχέση με τα άλλα). Και όχι απαραίτητα με αυτήν την σειρά.

 

Ξαναλέω μην παρεξηγηθώ, τα παραπάνω είναι ταπεινή / προσωπική άποψη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τα Fanboys παραπάνω θίχτηκαν και άρχισαν την ειρωνεία. Ναι είναι το καλύτερο Mobile λειτουργικό μάλιστα το ασφαλέστερο με το καλύτερο οικοσύστημα που υπάρχει αυτή τη στιγμή. Να μιλήσουμε για το διασπασμένο τρύπιο Android ή για τα W10 που το ποσοστό χρήσης είναι κάτω από το 1%; Τα W10 δεν λέω σαν PC λειτουργικό μετράει αλλά στον τομέα Mobile απέτυχε και ας ήταν σταθερότερο από το Android.

 

Πρέπει πλέον να το πάρετε απόφαση η Apple δεν κλείνει και τα iPad βάζουν κάτω οποιοδήποτε Android Mobile Tablet (μην παρεξηγηθώ δεν συμπεριλαμβάνω το Surface Pro της Microsoft γιατί στα μάτια μου δεν είναι "Mobile" αλλά full pc σε mobile form factor και δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης αφού προσφέρει περισσότερα με το full OS)

 

Χειρότερο ΛΣ από το Android στον τομέα Mobile δεν υπάρχει. Ασφάλεια αστεία, προστασία προσωπικών δεδομένων μην το σχολιάσω γιατί θα γελάσουν και οι πέτρες, οικοσύστημα; διασπασμένο μέχρι αηδίας, κατάστημα για να μπορέσουν να βγάλουν λεφτά οι προγραμματιστές; γελοίο και ανοργάνωτο. Απολαύστε εσείς λοιπόν το ΛΣ που πιστεύεται ότι είναι και ανοιχτό όπως λέτε και αφήστε εμάς τους υπόλοιπους να έχουμε κάτι σταθερό και ασφαλές.

 

 

Λοιπόν ας πούμε μερικά πράγματα γιατί κάποιοι απο τις παρωπίδες δεν βλέπετε τίποτα. Ας τα πάρουμε ενα ενα

 

Οταν ακουω να συγκρίνουν την ασφάλεια γελάω. Η Google έχει κανει πλέον πολυ δουλειά στο Android. Απο το TrustZone της ARM, τα αυτοματα secutiry updates, την αλλαγή στον τρόπο που οι εφαρμογές ζητάνε και λαμβάνουν permissions, μέχρι τα 3rd party suites οπως το Knox της Samsung που το εκθειάζουν. Παρ΄ολα αυτά ΠΑΝΤΑ ΤΟ ANDROID θα έχει περισσοτερα θέματα γιατί έχει σχεδόν το 90% της αγοράς. Μου θυμίζεις τους ηλίθιους που καποτε λεγανε "μα το MacOS δεν εχει ιους σαν τα windows". ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν εχει (που έχει αλλα anyway) καθώς ποιος ασχολείται; Αν ήσουν hacker τι θα χτύπαγες; Το 90% της αγοράς ή το 10;

 

To ευρύτερο οικοσύστημα της Apple είναι "καλύτερο" τυπικά καθώς η Apple ελέγχει τα πάντα.Η Google ομως δεν ειναι πολυ πίσω. Και το κυριότερο το 99% των εφαρμογών της Google ειναι ετη φωτός μπροστά απο τις αντιστοιχες της Apple. Απο calendar και photos, μέχρι Drive και ΑΙ. Και θες να συγκρίνουμε τι παραπάνω δίνει η Google; Κάτι που λέγεται ΕΠΙΛΟΓΗ. Γιατι; Γιατι μπορεις να βρεις συσκευες απο 50 μέχρι 1000 ευρω. Συσκευες που κάνουν τα απολύτως βασικά, μεχρι συσκευές που κάνουν τα πάντα. Αλλά κυρίως μπορεις να βρεις συσκευες που κάνουν 10 φορές περισσοτερα απο το iPhone και κοστίζουν τα μισα. 

 

Το fragmentation του Android ειναι γελοιότητα. Απο την στιγμή που οι εταιρειες δινουν τα security updates και εχουν τις ελάχιστες απαιτήσεις software δεν υπάρχει κανενα προβλημα. Μην ξεχνάς πως τεράστιο ποσοστο ανθρώπων δεν ξερουν καν πως να κάνουν updates. Η Apple τα κανει αυτοματα η Google εκ των πραγμάτων δεν μπορει.

 

Κανείς δεν ειπε πως μια απο τις πλουσιοτερες εταιρειες στην ιστορια θα κλείσει. Οποιος το λέει ειναι απλά άσχετος. Δεν θα πάμε ομως στην αλλη ακρη. 

 

ΥΓ (γιατι βαριέμαι να γράψω αλλα). Αν θεωρείς πως η Apple δεν χρησιμοποιεί τα δεδομένα σου, τότε ισως θα έπρεπε να σταματήσεις να μπαίνει σε τεχνολογικά site και να ασχοληθείς με το Survivor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Το τι είναι σωστό και τι βολεύει τον καθένα, είναι υποκειμενικό. Για το κομμάτι του photo sync που λες, στο οικοσύστημα δεν κάνεις ΚΑΝ κάποιο sync, καθώς όλα είναι στη ροή φωτό (εκτός από live photos που δεν υποστηρίζει το iPad μου και video). 

Δεν κανεις καποιο sync ουτε με google photos. Λειτουργει ακριβως με την ιδια λογικη με το apple photos(οι φωτο ειναι διαθεσιμες στην εφαρμογη photos αλλης συσκευης χωρις να κανει τιποτα ο χρηστης).

 

Απλα το google photos δεν εχει τους περιορισμους(χωρητικοτητας κλπ) του apple photos/icloud photo library, εχει μακραν καλυτερο search και categorisation χωρις να κανει τιποτα ο χρηστης κλπ. Με εχει βολεψει αφανταστα για να βλεπω και να κανω search(πχ γραφω bikes by the sea και μου βγαζει τις φωτο που εχω τραβηξει και εχουν ποδηλατα διπλα στην παραλια) τις φωτο στο iPad.

 

It's the simple things.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν κανεις καποιο sync ουτε με google photos. Λειτουργει ακριβως με την ιδια λογικη με το apple photos(οι φωτο ειναι διαθεσιμες στην εφαρμογη photos αλλης συσκευης χωρις να κανει τιποτα ο χρηστης).

 

Απλα το google photos δεν εχει τους περιορισμους(χωρητικοτητας κλπ) του apple photos/icloud photo library, εχει μακραν καλυτερο search και categorisation χωρις να κανει τιποτα ο χρηστης κλπ. Με εχει βολεψει αφανταστα για να βλεπω και να κανω search(πχ γραφω bikes by the sea και μου βγαζει τις φωτο που εχω τραβηξει και εχουν ποδηλατα διπλα στην παραλια) τις φωτο στο iPad.

 

It's the simple things.

 

Στο android αν δεν τις ανεβάσεις τις φώτο στην full ανάλυση τους τότε μπορείς να ανεβάσεις unlimited, παρέχοντας τους όμως την άδεια να χρησιμοποιήσουν τις φώτο σου τόσο σε telemetry data analysis των ιδίων όσο και σε τρίτων (μεταπώληση στοιχείων ακόμη και των φωτογραφιών σου για την δημιουργία διαφημίσεων).

 

Στο iOS μπορείς να ανεβάσεις όσες επιτρέπει ο cloud χώρος που διαθέτεις και όλο το computation για την κατηγοριοποίηση γίνεται localy στο κινητό σου και όχι σε κάποιον server...

 

Υ.Γ LG Spirit Peasant User

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν κανεις καποιο sync ουτε με google photos. Λειτουργει ακριβως με την ιδια λογικη με το apple photos(οι φωτο ειναι διαθεσιμες στην εφαρμογη photos αλλης συσκευης χωρις να κανει τιποτα ο χρηστης).

 

Απλα το google photos δεν εχει τους περιορισμους(χωρητικοτητας κλπ) του apple photos/icloud photo library, εχει μακραν καλυτερο search και categorisation χωρις να κανει τιποτα ο χρηστης κλπ. Με εχει βολεψει αφανταστα για να βλεπω και να κανω search(πχ γραφω bikes by the sea και μου βγαζει τις φωτο που εχω τραβηξει και εχουν ποδηλατα διπλα στην παραλια) τις φωτο στο iPad.

 

It's the simple things.

 

Ναι, μόνο που δεν ανεβάσεις τις original φωτό σου στο google photos...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μόνο που δεν ανεβάσεις τις original φωτό σου στο google photos...

Original photos ανεβαινουν στο google photos για μέχρι 15GB, δηλαδη πάνω απο 3πλάσιο χώρο απο τον περιορισμο του apple photos, που δινει 5GB συνολικα για το iCloud.

Με ελάχιστη συμπιεση(που ετσι κι αλλιως δεν ειναι εμφανης οταν βλεπεις τις φωτο στο iPad) δεν υπαρχει ουτε ο περιορισμος των 15GB.

 

Εχει μακραν καλυτερο search, ειναι γενικοτερα ανωτερη υπηρεσια(πχ οπως ειπαμε τριπλασιος χωρος χωρις συμπιεση ή απεριοριστος με ελαχιστη συμπιεση) για αυτο την χρησιμοποιουν πολλοι ακομα και σε iOS εναντι του apple photos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Original photos ανεβαινουν στο google photos για μέχρι 15GB, δηλαδη πάνω απο 3πλάσιο χώρο απο τον περιορισμο του apple photos, που δινει 5GB συνολικα για το iCloud.

Με ελάχιστη συμπιεση(που ετσι κι αλλιως δεν ειναι εμφανης οταν βλεπεις τις φωτο στο iPad) δεν υπαρχει ουτε ο περιορισμος των 15GB.

 

Εχει μακραν καλυτερο search, ειναι γενικοτερα ανωτερη υπηρεσια(πχ οπως ειπαμε τριπλασιος χωρος χωρις συμπιεση ή απεριοριστος με ελαχιστη συμπιεση) για αυτο την χρησιμοποιουν πολλοι ακομα και σε iOS εναντι του apple photos.

 

Προσωπικά πληρώνω το χώρο μου στο icloud και συνεργάζεται άψογα με όλες μου τις συσκευές. Και θέλω τις φωτογραφίες μου χωρίς συμπίεση και original. Μόνο έτσι θεωρώ πως έχει νόημα το backup Online και η αποδέσμευση χώρου στη συσκευή μου. Τα 15gb ή τα 20 κλπ, δεν είναι τίποτα για το σύνολο των φωτογραφιών που βγάζουμε μέσα στα χρόνια. Εκτός αν μιλάμε για έναν χρήστη που βγάζει μια φωτό το μήνα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά πληρώνω το χώρο μου στο icloud και συνεργάζεται άψογα με όλες μου τις συσκευές. Και θέλω τις φωτογραφίες μου χωρίς συμπίεση και original. Μόνο έτσι θεωρώ πως έχει νόημα το backup Online και η αποδέσμευση χώρου στη συσκευή μου. Τα 15gb ή τα 20 κλπ, δεν είναι τίποτα για το σύνολο των φωτογραφιών που βγάζουμε μέσα στα χρόνια. Εκτός αν μιλάμε για έναν χρήστη που βγάζει μια φωτό το μήνα...

+1

Για αυτο ειναι ακομα πιο απαραδεκτη και τσιγκουνα η apple που δινει ουσιαστικα λιγοτερα απο 5gb για μια υποδεεστερη υπηρεσια.

Ετσι περιπλεκει τα πραγματα, δεν κανει backup(εστω και με συμπιεση) ολες τις φωτο του χρηστη χωρις την παρεμβαση του.

Απαιτει απο τον χρηστη να προβει σε κινησεις(αγορα χωρου στο icloud).

 

Σε αντιθεση, το google photos δεν απαιτει την παρεμβαση του χρηστη για το backup ολων των φωτογραφιων του(το κανει αυτοματα εστω και με συμπιεση), ενω απαιτειται η παρεμβαση του μονο αν ξεπερασει τα 15gb και δεν θελει συμπιεση..

Ειναι γενικοτερα ανωτερη υπηρεσια για αυτο την χρησιμοποιουν πολλοι ακομα και σε iOS εναντι του apple photos.

 

It's the simple things and it just works.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόκειται ποτέ να βρεθεί κανένα πρόγραμμα που να είναι καλύτερο από το Garageband. Μόνο αυτό που για κάθε λογαριασμό το δίνει μάλιστα και τσάμπα, αξίζει το iPad. Στο Android υπάρχουν διάφορα άθλια κακέκτυπα που δεν κάνουν απλά για τίποτα.  

 

Σε όλα τα άλλα θέματα το iOS είναι φρίκη. Μπορεί να είναι τέλειο όπως λένε αυτοί που γνωρίζουν, αλλά είναι απολύτως και ολοκληρωτικά άβολο λειτουργικό για οτιδήποτε άλλο.  

οπως για ποιο λογο ειναι αβολο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε ,εσυ το τέντωσες . Ειναι όντως το καλύτερο ταμπλετ . Το καλύτερο λειτουργικο ,ούτε καν ,αλλα ειναι άλλη συζήτηση.

και ειναι το καλυτερο ταμπλετ για ποιο λογο αν οχι για το λειτουργικο του? επειδη ειναι φτηνο, προφανος και οχι! επειδη ειναι απο αλουμινιο, οχι! ΑΠΛΑ γιατι ειναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ mobile λειτουργικο στον κοσμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ειναι το καλυτερο ταμπλετ για ποιο λογο αν οχι για το λειτουργικο του? επειδη ειναι φτηνο, προφανος και οχι! επειδη ειναι απο αλουμινιο, οχι! ΑΠΛΑ γιατι ειναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ mobile λειτουργικο στον κοσμο.

Απολυτοι ειναι οι βασιλιαδες και οι χαζοι και εμεις βασιλιαδες δεν ειμαστε!

 

Μην πατε να αποδειξετε οτι κατεχετε τη μια και μοναδικη αληθεια στον κοσμο. Το ios εχει πολλα καλα και κακα. Αντιστοιχα και το android εχει καλα και κακα. Στο τελος της ημερας μετραει τι θελει ο καθενας και τι τον βολευει.

 

Apple user εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...