Προς το περιεχόμενο

500 εκατομμύρια υπολογιστές τρέχουν Windows 10


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν βρεθεί αποτελεσματικός

 

Όπως και να χει τα Windows 10 είναι μονόδρομος για Windows PC αυτή τη στιγμή από θέμα υποστήριξης, προστασία από ιούς built-in και μάλιστα ιδανικά για Gaming. Μπορεί να έχουν και αρκετά αρνητικά ή να ξεκίνησαν στραβά με την τσάτσικη εγκατάσταση αλλά δεν αναιρεί αυτό τα καλά του.

Συμφωνώ σε ένα μέρος αυτού που γράφεις φίλε @Neg. Η διαφορά μας είναι στις τελευταίες λέξεις του post σου.

Αν βρεθεί αποτελεσματικός τρόπος να αποφεύγεις τη "ρουφιανιά" σε 3-4 μήνες θα καταλάμβαναν εύκολα τα 50%+ της παγκόσμιας αγοράς των προσωπικών υπολογιστών. Είναι ένα πολύ καλό λειτουργικό με ένα ΠΟΛΥ σοβαρό πρόβλημα. Κατά τη γνώμη μου το πρόβλημα τους αυτό ξεπερνά κάθε άλλο πλεονέκτημα του λειτουργικού.

Είμαι επαγγελματίας και θα προτιμούσα ένα σύστημα που θα δούλευε για μένα και θα ζητούσε ένα πόσο (πχ 200-300€), παρά ένα "δωρεάν" που δουλεύει κατά κύριο λόγο για την εταιρεία που το έβγαλε και για μένα κατά δεύτερο λόγο. Δηλαδή, ουσιαστικά, ο λόγος που δουλεύει για μένα είναι μόνο για να μου δώσει ένα κίνητρο για να το εγκαταστήσω, ώστε να επωφελείται η εταιρεία παραγωγής του...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπέρασμα:

500 εκατομμύρια άτομα δεν διαβάζουν Insomnia.

 

Γιατί τότε θα ήξεραν πως είναι spyware, άχρηστα, κολλάνε, οι διανομές Linux είναι πολύ καλύτερες, τα OS X είναι πολύ πιο αποδοτικά, τα ΧP είναι τα καλύτερα που βγήκαν ποτέ... κτλ... κτλ... κτλ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπέρασμα:

500 εκατομμύρια άτομα δεν διαβάζουν Insomnia.

 

Γιατί τότε θα ήξεραν πως είναι spyware, άχρηστα, κολλάνε, οι διανομές Linux είναι πολύ καλύτερες, τα OS X είναι πολύ πιο αποδοτικά, τα ΧP είναι τα καλύτερα που βγήκαν ποτέ... κτλ... κτλ... κτλ...

Δεν κατάλαβα υπονοείς κάτι για τα XP?!  :huh:  Κανόνισε γιατί θα φωνάξω τον Federer να σε βάλει στην θέση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπέρασμα:

500 εκατομμύρια άτομα δεν διαβάζουν Insomnia.

 

Γιατί τότε θα ήξεραν πως είναι spyware, άχρηστα, κολλάνε, οι διανομές Linux είναι πολύ καλύτερες, τα OS X είναι πολύ πιο αποδοτικά, τα ΧP είναι τα καλύτερα που βγήκαν ποτέ... κτλ... κτλ... κτλ...

Για μπες σε κανα ξένο site, και διάβασε να δεις. ΠΑΝΤΟΥ γίνονται οι ίδιες συζητήσεις.

Σε κάνω tag ως κακό troll.

 

Είναι πλέον γνωστό σε threads με θέμα τα win10 θα γραφτούν θέματα για privacy, μάντεψε γιατί...

Όπως επίσης σε θέματα apple θα γραφτούν fanboyισμοι για Samsung vs apple vs android vs ποιος την έχει πιο μεγάλη..

 

Είναι που μερικοί απλα ακούνε σχόλια γύρω γύρω, διαβάζουν κουλούρι και ότι άλλο σκουπιδαριό υπαρχει και ποτέ δεν ανοίγουν το μυαλό τους περαιτέρω.. απλα χλευάζουν. Το πιο πιθανό είναι ότι δεν τους ενδιαφέρει που έχουν γίνει προϊόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπέρασμα:

500 εκατομμύρια άτομα δεν διαβάζουν Insomnia.

 

Γιατί τότε θα ήξεραν πως είναι spyware, άχρηστα, κολλάνε, οι διανομές Linux είναι πολύ καλύτερες, τα OS X είναι πολύ πιο αποδοτικά, τα ΧP είναι τα καλύτερα που βγήκαν ποτέ... κτλ... κτλ... κτλ...

500 εκατομμύρια κόπιες κάτω απ τον στόχο (χωρίς να μετράμε αυτούς που κάναν downgrade γιατί δεν μετρά σαν -1 + ότι όλα τα νέα laptopia έρχονται με Windows 10 και ο average Τζο δε γκζερει)

 

Μάλλον δεν διαβαζαν insomnia για το πόσο φανταστικά είναι τα Wimdows 10 από τους ειδικούς εδώ.

Ο Ναντελας διαβάζε και τον πήρατε συον λαιμό σας κακούργοι,του φουσκωσατε τα μυαλά!

 

Να υπολογίζεις 1δις και με τόσο επιθετική πολιτική προώθησης (μόνο πόρτα-πόρτα δεν πήγαν σαν τους Ιεχωβαδες) και να χεις 500 εκατομμύρια και αν, το λες κι έφαγε τα μούτρα της (αν δεν είσαι fanboy ή δεν έχεις συμφέροντα απ αυτή την εταιρεία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι που μερικοί απλα ακούνε σχόλια γύρω γύρω, διαβάζουν κουλούρι και ότι άλλο σκουπιδαριό υπαρχει και ποτέ δεν ανοίγουν το μυαλό τους περαιτέρω.. απλα χλευάζουν. Το πιο πιθανό είναι ότι δεν τους ενδιαφέρει που έχουν γίνει προϊόντα.

Έλα, πες αλήθεια... είσαι από αυτούς που πιστεύουν πως το Κουλούρι τα γράφει στα σοβαρά.

 

Συγγνώμη που θα σας την χαλάσω, αλλά είμαι ένας από αυτούς που, απλά, θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους. Και σε εταιρικό, και σε προσωπικό περιβάλλον, την κάνω άψογα με W10. Θεωρίες συνομωσίας, πως μου κλέβουν τα προσωπικά δεδομένα που εγώ, μόνος που τα έχω δώσει, όπως όλοι, για να ανοίξουμε λογαριασμό σε τράπεζα, για να βγάλουμε βιβλιάριο υγείας με πλήρες ιατρικό ιστορικό ή για να αγοράσω φριτέζα με δόσεις. είναι για τύπους που κρύβονται πίσω από το δάχτυλό τους.

Διακινούμε υλικό σχεδόν αποκλειστικά μέσω internet, και μας χάλασαν τα W10.

Επίσης, δεν θεωρώ τον εαυτό μου τόσο σημαντικό ώστε να θέλει η Microsoft, η Google, η Apple να μου κλέψει τις φωτογραφίες από τις καλοκαιρινές διακοπές ή το chat με καμία στο Facebook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για σχιζοειδές σύνδρομο: κρατάω Android τηλέφωνο που έχει access σε ό,τι προσωπικό έχω:μικρόφωνο, κάμερα, gps, καταγράφει το σήμα του κινητού σε log, τι πληκτρολογώ, τους κωδικούς μου και έχω πρόβλημα με την MS. Νταξ'

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα, πες αλήθεια... είσαι από αυτούς που πιστεύουν πως το Κουλούρι τα γράφει στα σοβαρά.

 

Συγγνώμη που θα σας την χαλάσω, αλλά είμαι ένας από αυτούς που, απλά, θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους. Και σε εταιρικό, και σε προσωπικό περιβάλλον, την κάνω άψογα με W10. Θεωρίες συνομωσίας, πως μου κλέβουν τα προσωπικά δεδομένα που εγώ, μόνος που τα έχω δώσει, όπως όλοι, για να ανοίξουμε λογαριασμό σε τράπεζα, για να βγάλουμε βιβλιάριο υγείας με πλήρες ιατρικό ιστορικό ή για να αγοράσω φριτέζα με δόσεις. είναι για τύπους που κρύβονται πίσω από το δάχτυλό τους.

Διακινούμε υλικό σχεδόν αποκλειστικά μέσω internet, και μας χάλασαν τα W10.

Επίσης, δεν θεωρώ τον εαυτό μου τόσο σημαντικό ώστε να θέλει η Microsoft, η Google, η Apple να μου κλέψει τις φωτογραφίες από τις καλοκαιρινές διακοπές ή το chat με καμία στο Facebook.

gOxRRQ

post-260693-0-80967400-1494498874_thumb.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβάται μήπως ο κόσμος βάζει τα 7αρια σε νέους υπολογιστές και ξεκίνησε νέα τρομοκρατία φέτος βγάζοντας spam μήνυμα οτι το υλικό δεν υποστηρίζεται στα 7αρια και να μεταβείτε σε 10αρια.

Λύση εδώ

https://github.com/zeffy/kb4012218-19

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για σχιζοειδές σύνδρομο: κρατάω Android τηλέφωνο που έχει access σε ό,τι προσωπικό έχω:μικρόφωνο, κάμερα, gps, καταγράφει το σήμα του κινητού σε log, τι πληκτρολογώ, τους κωδικούς μου και έχω πρόβλημα με την MS. Νταξ'

 

Αυτό που όλοι γνωρίζετε τι κάνει ο αλλος, με ξεπερνάει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μάλλον εσύ τα έχεις μπερδέψει φίλε μου. Τα προσωπικά σου δεδομένα είναι ...προσωπικά! Είτε συγκεντρώνονται ανώνυμα, είτε επώνυμα. Από τη στιγμή που παράγονται από εσένα είναι προσωπικά σου. Με νομικά κόλπα έχουν καταφέρει να καθιερώσουν τη σημερινή κατάντια, υποστηρίζοντας ότι αφού δεν αποθηκεύονται με το όνομα σου και αφού τους τα παραχωρείς (πατώντας το "συμφωνώ" στην άδεια χρήσης του προϊόντος), δεν είναι δικά σου... Αποθηκεύονται με άλλο αναγνωριστικό (πχ έναν κωδικό) και μπορούν πολύ εύκολα να ταυτιστούν με εσένα αν χρειαστεί. Το πρόβλημα δεν είναι εκεί...

Έχουν μεγάλη αξία για τις εταιρείες, γιατί αποτελούν πληροφορίες που καθορίζουν τη στρατηγική τους σε επίπεδο marketing και όχι μόνο.Το αν περιέχουν το όνομά σου ή όχι τους είναι αδιάφορο. Είσαι κομμάτι του καταναλωτικού κοινού και έτσι αντιμετωπίζεσαι, όχι επώνυμα. Το ότι δεν συγκεντρώνονται επώνυμα δεν είναι για λόγους ηθικής. Είναι γιατί δεν τους νοιάζει να μάθουν το όνομά σου. Τους νοιάζει να μάθουν τον τρόπο που ζεις, που σκέφτεσαι, που αλληλεπιδράς με την καθημερινότητά σου. Εκεί είναι και το πρόβλημα...

Αυτά δεν είναι δική μου άποψη. Διδάσκονται σε τριτοβάθμια ιδρύματα σε όλο τον κόσμο σε άτομα που ακολουθούν οικονομικές σπουδές. Προσωπικά τα έχω διδαχτεί και διδάξει. Όλες οι εταιρείες σήμερα χρησιμοποιούν βάσεις δεδομένων, όπου καταχωρούνται καθημερινά όλα τα οικονομικά γεγονότα που λαμβάνουν χώρα σε αυτές, είτε αφορούν το εσωτερικό, είτε το εξωτερικό περιβάλλον τους. Οι μεγαλύτερες καταχωρούν, φυσικά,και όσες πληροφορίες συγκεντρώνουν από τους πελάτες τους ή πληροφορίες που θα τις βοηθήσουν να καταλάβουν νέο κομμάτι του καταναλωτικού κοινού ή καλύτερη καθιέρωσης στην αγορά. Με αυτά δημιουργούν σενάρια επιχειρησιακής στρατηγικής. Αυτό ακούγεται θεμητό, αλλά γίνεται με απώτερο σκοπό να παράγουν προϊόντα με όσο το δυνατό μικρότερο κόστος και να τα πουλήσουν με το μέγιστο κέρδος, ποντάροντας στη ψυχολογία του καταναλωτή και όχι στο προϊόν καθαυτό.

Στο ότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας συμφωνώ. Είναι πολύ σωστή φράση. Να ξέρεις όμως ότι "κανένας δεν έμαθε οικονομικά διαβάζοντας άρθρα στο internet" ή "μην πιστεύεις ότι διαβάζεις στο internet". Αυτές ςίναι άλλες 2 σπουδαίες φράσεις.

Το ότι γράφω αυτά που γράφω μπορεί να οφείλονται στην αμάθειά μου ή στην ημιμάθεια τη δική σου. Σου ξαναεξήγησα ότι δεν έχω διάθεση για καυγά, αλλά αυτό που διαπραγματεύεται το άρθρο είναι μέρος των σπουδών και της δουλειάς μου τις τελευταίες δεκαετίες της ζωής μου. Δεν περιμένω κανένα να μου πει πώς δουλεύει το "σύστημα", γιατί το ξέρω από πρώτο χέρι. :-)

 

Όλα αυτά που λες μου ακούγονται φυσιολογικά, και τι εννοώ ακριβώς με το "φυσιολογικά". Μου είναι αδιανόητο να μην νοείται κάποιος να γνωρίζει ή έστω να εικάζεται πως όλα αυτά γίνονται με αυτόν ακριβώς το απώτερο σκοπό που περιγράφεις. Οικονομολόγος μπορείς να μην είμαι αλλά από την λογική μου και μόνο έκανα εικασίες που δεν διαφέρουν καθόλου σχεδόν με την κάθε σου γραμμή. Ξεχνάς όμως δυο πολύ βασικά πράγματα. Πρώτον μιλάμε για μια Fortune 500 εταιρία πράγμα που συνεπάγεται με ανάγκη για κέρδος -δεν είναι κοινωφελής οργανισμός. Δεύτερον μιλάμε για μια ανταγωνιστική πλατφόρμα, -δεν είναι μονοπώλιο να "παίζει μπάλα" μόνη της. Είμαστε στο 2017, η γνώση είναι δύναμη και ο πιο εύκολος τρόπος να αναπτύξεις την υπηρεσία/προϊόν σου είναι να χρησιμοποιήσεις την γνώση ως γνώμονα των επόμενων στρατηγικών σου κινήσεων, εκεί έρχεται και εφάπτεται η τηλεμετρία που αν μη τι άλλο την εποχή που ζούμε, την εποχή του internet είναι πολύ εύκολο να στηθεί και να αποδώσει.

Αν η microsoft και η κάθε MS ήταν δική μου και είχα την δυνατότητα να επωφεληθώ τοιουτοτρόπως -με το χέρι στην καρδιά- στο λέω πως θα "έστηνα" telemetry από τα XP.

Δεν έχω όμως την MS, είμαι ένας χρήστης και δόξα τον θεό έχω επιλογές:

1. Μπορώ να βάλω τα Windows 10 και να έχω μια διαρκώς αυξανόμενη θετικά εμπειρία επειδή τους επιτρέπω να κάνουν "monitor" το πως χρησιμοποιώ το λειτουργικό που μου δάνεισαν -επ' αορίστου χρόνου- (βλ. πόσες εφαρμογές του store έβαλα, πόσες έβγαλα, πόσες ώρες περνάω στο internet, πόσες παίζοντας παιχνίδια, πόσες φορές και γιατι έφαγα BSOD ή κάποιο μικρότερο error, ακόμη και τι επιπέδου hardware κάνει χρήση ο μέσος χρήστης). Όλα αυτά μεταφράζονται σε νούμερα που αναλυτές και αλγόριθμοι τα μετουσιώνουν ή τα μεταφράζουν σε δεδομένα, με αυτόν τον τρόπο βλέπουν τις ανάγκες των χρηστών, τα λάθη τους αλλά και φυσικά νέους τρόπους να αναπτύξουν το προϊόν τους για να έχουν μεγαλύτερο κέρδος. Όσο αυτό επωφελεί τόσο την εταιρία (άμεσα) όσο και εμένα* (έμμεσα) επιλέγω συνειδητά να συμμετάσχω, σε αντίθετη περίπτωση μπορώ να δω τις άλλες επιλογές.

2. Μπορώ να μείνω με ένα παλιότερο λειτουργικό (βλ. Windows XP/7) και να απολαμβάνω μια διαρκώς φθίνουσα εμπειρία -μιας και δεν έχουν υποστήριξη-, και να μην συμμετάσχω έτσι σε αυτήν* την τηλεμετρία, αλλά να χάσω το δικαίωμα τόσο της αναβάθμισης του hardware όσο και την δυνατότητα να "bitching-about" τα πράγματα που με ενοχλούν σε αυτά -καθότι συνειδητά τρέχεις ένα λειτουργικό που δεν έχει (και καλά κάνει) υποστήριξη.

3. Μπορώ να βάλω κάποια διανομή Linux, να χάσω την υποστήριξη κάποιον σημαντικών προγραμμάτων και παιχνιδιών αλλά τουλάχιστον συμβάλω/συμμετάσχω στο FOSS.

4. Μπορώ να πάω σε Mac, iOS, Chrome Books, Android Tablets και ότι άλλο θέλεις.

5. Μπορώ να μην έχω τίποτα αν θέλω.

 

* Η στρατηγικές κινήσεις κάθε εταιρίας που ως απώτερο σκοπό έχουν το κέρδος κατά πάσα πιθανότητα επωφελούν και τον πελάτη. (Αν για παράδειγμα η MS αποφασίσει να πετάξει τον internet explorer και να φτιάξει έναν καινούριο browser που δεν θα φέρει τα θέματα του παλιού -ας τον πούμε edge-, το κάνει γιατί με αυτόν τον τρόπο περισσότερος κόσμος θα οδηγηθεί στην πλατφόρμα της για έναν ακόμη λόγο (=κέρδος), ο οποίος κόσμος θα επωφεληθεί από έναν καλύτερο build-browser και ένα πιο complete οικοσύστημα (άμεσο/έμμεσο) --oh wait, it happened.

 

* Όταν τα windows 7 crash-αραν και σε ρωτούσαν να αποστείλουν τα δεδομένα στην MS για να επιλυθεί του προβλήματος δεν ήταν τίποτα άλλο παρά μια λιγότερο επιθετική τηλεμετρία. Το ίδιο ισχύει και σε μεγάλες διανομές Linux (Canonical & Red Hat). Επίσης ότι αναζήτηση κάνεις στο google μέσο του ίδιου account, ότι βίντεο βλέπεις στο youtube μέσο του ίδιου account, και γενικότερα σχεδόν ότι τεχνολογικό χρησιμοποιείς κάνει χρήση κάποιου είδους τηλεμετρίας.

(Η τηλεμετρία στην περίπτωση του youtube για παράδειγμα σου προφέρει έμμεσα καλύτερες προτεινόμενες επιλογές στην αρχική σου με σκοπό να βρεις περισσότερο original περιεχόμενο στα γούστα σου. Άμεσα όμως κάνει καλύτερη την εμπειρία χρήσης της πλατφόρμας όχι για εσένα αλλά για να επωφεληθεί εκείνη που την επιλέγεις καθημερινά σε αντίθεση με άλλες. Αυτό έχει ως αποτέλεμσα να βλέπεις περισσότερες διαφημήσεις και εκείνη να "κονομάει" "κάνωντας χρήση των προσωπικών σου δεδομένων?") --it's a win-win

 

Υ.Γ Υποκλοπή ή μη-θεμιτή χρήση προσωπικών στοιχείων, αφορά δεδομένα που έχουν παραχθεί από εμένα και με συμπεριλαμβάνουν από την αρχή έως το τέλος τους, όπως ένα βιβλίο που γράφω, ή ένα παιχνίδι που φτιάχνω, ή οι φωτογραφίες μου στα Λειχαδονήσια το καλοκαίρι του 14', ή οι συνομιλίες μου με την κοπέλα μου. Το αν περνάω 10 ώρες στον υπολογιστή την ημέρα, με έναν i7 του 15' και αυτό με κατατάσσει δημογραφικά στο 80% του συνόλου των χρηστών ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΕΠΟΥΔΕΝΙ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για σχιζοειδές σύνδρομο: κρατάω Android τηλέφωνο που έχει access σε ό,τι προσωπικό έχω:μικρόφωνο, κάμερα, gps, καταγράφει το σήμα του κινητού σε log, τι πληκτρολογώ, τους κωδικούς μου και έχω πρόβλημα με την MS. Νταξ'

-Ναι γεια σας, για ένα κινητό ψάχνω.

-Φυσικά, έχουμε αυτόν εδώ τον σταθερό με τον νέο AMD Ryzen 1800x,16GB RAM DDR5 στα 2600 και SSD 500GB.

 

Με λίγα λόγια αγόρι μου έχεις μπερδέψει την βούρτσα με τις κάλτσες.

Μπορώ να πω όμως ότι το "αφού δίνω τα στοιχεία και στην εφορία και τις τράπεζες παραμένει στην 1η θέση των επιχειρηματων"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Ναι γεια σας, για ένα κινητό ψάχνω.

-Φυσικά, έχουμε αυτόν εδώ τον σταθερό με τον νέο AMD Ryzen 1800x,16GB RAM DDR5 στα 2600 και SSD 500GB.

 

Με λίγα λόγια αγόρι μου έχεις μπερδέψει την βούρτσα με τις κάλτσες

Μάλλον εσύ δεν κατάλαβες τι εννοεί, δεν είναι και δύσκολο.. ξαναδιάβασε το και ίσως το καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εσύ δεν κατάλαβες τι εννοεί, δεν είναι και δύσκολο.. ξαναδιάβασε το και ίσως το καταλάβεις.

Μια χαρά έχω καταλάβει, πείτε τώρα για το Facebook και το Google search να το ολοκληρώσετε, τις τράπεζες τις πρόλαβαν.

 

Επίσης το θέμα δεν είναι το spying, αλλά ότι είναι 500 εκατομμύρια εκτός στόχου, το λες κι αποτυχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...