Προς το περιεχόμενο

500 εκατομμύρια υπολογιστές τρέχουν Windows 10


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ότι μπαίνει στο ίντερνετ σε παρακολουθεί!!!! Σταματήστε πια κομπλεξικοί με τα 10αρια μια καραμέλα όλη την ώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι μπαίνει στο ίντερνετ σε παρακολουθεί!!!! Σταματήστε πια κομπλεξικοί με τα 10αρια μια καραμέλα όλη την ώρα 

 

Δεν ξέρω αν πρόσεξες captain "obvious" jack124, αλλά για τα windows 10 μιλάμε εδώ. 

 

welcome..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομπλεξικός επειδή δεν θέλω να μοιραστώ με το ζόρι τα παρακάτω? Οκ! :-D

 

Diagnostic Data  + basic

 

 

και αυτό περί ανωνυμίας είναι γελοίο, όποιος το πιστεύει το λεεί είτε από άγνοια είτε αθωότητα, πόσες φορές πληκτρολογείτε το όνομα σας σε ένα site? την χρεωστική? για αυτούς που έχουν win10 Κινητό sim δεν βάζουνε μέσα? κτλ κτλ

 

Για να κλείσω ναι τα win10 είναι μια χαρά αν εξαιρέσεις 1. τα προσωπικά δεδομένα, το 2.Update που λειτουργεί σαν torrent και 3.καμιά φορά προκαλεί ασυμβατότητες ή κρασαριμστα, είναι δικαίωμα σου αν θες να τα μοιράσεις ή όχι δεν μπορεί και δεν πρέπει κανένας να στο επιβάλει ή να σε εκβιάζει μιας και είναι μονοπώλιο.

 

Όσο για το android έχετε δίκιο, shit happens, με χαλάει αφάνταστα που η κάθε ψωροεφαρμογή ζητάει ένα σωρό δικαιώματα και δεδομένα, αλλά αφού τα έσκασα $$ σα μ@λκς για το κινητό θα τα φάω στη μούρη.

 

over and out

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια η Google σας επιτρέπει αυτό που με τόση επιθυμία αποζητάτε; Κρατάτε το κινητό σας που είναι ένας 24/7 καταγραφέας της προσωπικής σας ζωής και το δίνετε τζάμπα σε μια εταιρεία που πουλάει διαφήμιση. Δεν έχω δει ούτε κατ'ελάχιστον το ύφος των επιθετικών σχολίων που αφορούν την MS στα αντίστοιχα thread για τη Google. Δεν σας προβληματίζει εσάς τους ίδιους που το 90% των κατόχων κινητού δίνουν δωρεάν τη ζωή τους στη Google αλλά σας πειράζει που το 90% των χρηστών pc το κάνουν για την MS?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια η Google σας επιτρέπει αυτό που με τόση επιθυμία αποζητάτε; Κρατάτε το κινητό σας που είναι ένας 24/7 καταγραφέας της προσωπικής σας ζωής και το δίνετε τζάμπα σε μια εταιρεία που πουλάει διαφήμιση. Δεν έχω δει ούτε κατ'ελάχιστον το ύφος των επιθετικών σχολίων που αφορούν την MS στα αντίστοιχα thread για τη Google. Δεν σας προβληματίζει εσάς τους ίδιους που το 90% των κατόχων κινητού δίνουν δωρεάν τη ζωή τους στη Google αλλά σας πειράζει που το 90% των χρηστών pc το κάνουν για την MS?

Κατ΄ αρχήν δεν έχεις άδικο σε αυτό που γράφεις. Δίκαιο έχεις αλλά ας συζητήσουμε μερικές παραμέτρους γιατί θα δεις ότι τελικά μάλλον κάνει κάτι καλύτερα η google για αν μην την κράζουν τόσο (βέβαια και την google την κράζουν). Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Δεν είναι τυχαίο ότι την κράζουν λιγότερο.

 

Η google κάθε φορά δίνει ένα "καλύτερο προϊόν" σε σχέση με το προηγούμενο (εγώ σε αυτό το θέμα έχω κάποιες αντιρρήσεις αλλά έτσι πιστεύουν οι περισσότεροι), πιο όμορφο και πιο λειτουργικό. Η google με το android από την πρώτη μέρα έτσι λειτούργησε (δεν ήταν καμία έκδοσή του spyware free) οπότε από την αρχή που τα έφτιαξες μαζί της ήξερες ότι είναι έτσι. Η google σου πλάσαρε την κατασκοπία ως "λειτουργική ανάγκη" πχ σε βάζει αν είσαι signed in συνεχώς αλλιώς κάποια πράγματα τα στερήσαι και όλα δουλεύουν αλλιώς. Σε έχει δέσει με το σύννεφό της με λίγα λόγια. Και τα πιο σημαντικά αν και μοιάζουν λεπτομέρειες: Η google στο android (μέχρι τώρα δλδ) δε σου έβαλε υποχρεωτικά software (συμπεριφορά μολυσμένου συστήματος) όπως η MS στα 10άρια (candy crush κτλ) ούτε σου επέβαλε updates στο λειτουργικό της με το στανιό (πάντα υπήρχε η επιλογή να μην αναβαθμίζει ή να το κάνεις όποτε θέλεις) ή τέλος πάντως ήταν λιγότερο επιθετική σε κάποια πράγματα. 

 

Αυτά τα δύο τελευταία νομίζω ήταν η λεπτή γραμμή που κάνει την διαφορά (όπως την καλή από την κακή καφετέρια και ενώ είναι δίπλα δίπλα στο ίδιο μέρος). Και είναι ακόμα χειρότερο για την MS. Η MS το έκανε βάζοντάς σε να αλλάξεις (περίπου με το ζόρι) ένα λειτουργικό που δεν τα έκανε όλα αυτά (τα windows 7) και μάλιστα σε έβαλε ή σε βάζει να το πληρώσεις (έχουν χρήματα τα 10άρια σε νέες άδειες ενώ οι αναβαθμίσεις είναι πάνω σε πληρωμένες παλαιές άδειες 7 ή 8). Άρα η "αναβάθμιση" σε κάτι που και χρήματα ζητάει και είναι πιο ενοχλητικό (updates) και επιθετικό (εγκαθιστά λογισμικό) και άσχημο (σε σχέση μετα παλαιά). Η ms κάνει σαν την 35άρα γυναίκα που συνειδητοποιεί ότι έμεινε στο ράφι. Μια μέρα είπε, τι κάνω! Πρέπει και εγώ να γίνω spyware (να παντρευτώ) και άρχισε τις "σπασμωδικές" κινήσεις που όμως δείχνουν ενοχλητικές και αφύσικες. 

 

Και άλλα μπορώ να γράψω (τώρα δεν τα εξηγώ τόσο καλά λόγο χρόνου) αλλά αυτό είναι το σκεπτικό.

 

Με δύο κουβέντες. Και τα win 10 και το android είναι σαν "δύο άπιστες συζύγους" που όμως η μία είναι καλή και γλυκιά (android) ενώ η άλλη είναι γκρινιάρα, κακότροπη ίσως και ξινή (windows 10). Στο τέλος συγχωρείς τη "απιστία" μόνο της πρώτης (google android) ενώ την δεύτερη (windows 10) ψάχνεις να βρεις καλύτερη για να την χωρίσεις καθώς δεν μπορείς ακόμα να το κάνεις γιατί την χρειάζεσαι αλλά όπως και να έχει αναπολείς την πρώην σου (windows 7) και πως περνούσες και αισθανόσουν με εκείνη.

 

Παρόλα αυτά η ms δεν κάνει κάτι πολύ διαφορετικό από την google (όπως σωστά τονίζεις), απλά το κάνει από άλλη θέση και δεν το κάνει τόσο καλά και διακριτικά και στις λεπτομέρειες κρίνεται το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...