Προς το περιεχόμενο

Laptop της HP καταγράφουν κρυφά ό,τι πληκτρολογεί ο χρήστης


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

 Στόχος μου δεν είναι να προσβάλλω κανέναν. Η πρόταση σου φίλε gnsX φαίνεται να βασίζεται στο αξίωμα ότι όλοι οι προγραμματιστές είναι ικανοί να κάνουν τραγικά λάθη αρχαρίου έστω και αν δουλεύουν στην HP. Η εμπειρία μου, με έχει πείσει για το αντίθετο. Υπάρχουν λάθη και λάθη. Αυτό για το οποίο μιλάμε είναι τραγικά ανεπίτρεπτο. Ναι, υπάρχουν πολλοί κακοί προγραμματιστές, ίσως και η πλειοψηφία να είναι επιρρεπής σε τραγικά λάθη. Εταιρίες τέτοιου μεγέθους όμως έχουν το προνόμιο να επιλέγουν από τον αφρό. Θα τον είχαν ξεσκαρτάρει στο vetting process. Από εκεί και μετά Occam's razor. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στόχος μου δεν είναι να προσβάλλω κανέναν. Η πρόταση σου φίλε gnsX φαίνεται να βασίζεται στο αξίωμα ότι όλοι οι προγραμματιστές είναι ικανοί να κάνουν τραγικά λάθη αρχαρίου έστω και αν δουλεύουν στην HP. Η εμπειρία μου, με έχει πείσει για το αντίθετο. Υπάρχουν λάθη και λάθη. Αυτό για το οποίο μιλάμε είναι τραγικά ανεπίτρεπτο. Ναι, υπάρχουν πολλοί κακοί προγραμματιστές, ίσως και η πλειοψηφία να είναι επιρρεπής σε τραγικά λάθη. Εταιρίες τέτοιου μεγέθους όμως έχουν το προνόμιο να επιλέγουν από τον αφρό. Θα τον είχαν ξεσκαρτάρει στο vetting process. Από εκεί και μετά Occam's razor.

Νομίζω ότι το πήρες λάθος.

Γιατί λάθος αρχάριου και όχι βιασύνης, φόρτου κτλ;

Τόσο απίθανο σου φαίνεται να παρέδωσε οπως όπως ένα project επειδή δεν του διαθεααν τον απαραίτητο χρόνο και του φόρτωσαν καπάκι ένα άλλο.

 

Δεν διαφωνώ με αυτό που γράφεις αε γενικές γραμμές, αλλά το "Η άγνοια εκθέτει" δεν κολλάει σε αυτή την εξήγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν εννοούσα από τεχνικής άποψης, εν προκειμένω. Δεν μου φαίνεται μόνο απίθανο, άλλα αδιανόητο. Αυτές οι εταιρίες έχουν πόρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όταν φωνάζει ο Stallman για αυτά τα θέματα αρκετοί  γελάνε τώρα ...

Πάντως από το Intel Management Engine και τα σχετικά δεν σε σώζει καμία software λύση. Οπότε ούτε το Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από το Intel Management Engine και τα σχετικά δεν σε σώζει καμία software λύση. Ούτε φυσικά το Linux.

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να υποστηρίζεται σε cpu's που έχουν vpro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννοούσα από τεχνικής άποψης, εν προκειμένω. Δεν μου φαίνεται μόνο απίθανο, άλλα αδιανόητο. Αυτές οι εταιρίες έχουν πόρους.

Παιδικά λάθη μπορούν να κάνουν κι οι καλύτεροι , οπότε θα διαφωνήσω και θα το κλείσουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να υποστηρίζεται σε cpu's που έχουν vpro.

Ναί, και ουσιαστικά θέλει υποστήριξη απο μητρική και επεξεργαστή. Άν έχεις mid/high end σύστημα, έστω και παλιό, το έχεις. Εδώ το έχουν επεξεργαστές σαν τον Ε8400 τον οποίο είχε αγοράσει η μισή γή που λέει ο λόγος. Αν δεν μπορεί να σιγουρευτεί κανείς, καλά θα κάνει να χρησιμοποιεί "discrete" κάρτα δικτύου. Αν και αυτό, βάσει των ικανοτήτων του IME, δεν ακούγεται σαν μόνιμη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ πρέπει να πούμε και το άλλο. Ήταν οργανωμένω σχέδιο να μπει το keylogger στον driver, γιατί τα keylogger είναι από τους πιο απλούς τύπους κακόβουλου λογισμικού που αναγνωρίζουν τα antivirus. Για να μην χτυπάει λοιπόν το αρχείο σε antivirus (ο φάκελος system32 είναι από τους πρώτους που ελέγχει το antivirus) σημαίνει πως έχει πέσει πολύ δουλεια, για να μην χτυπάει σε σκαναρίσματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τόσο καιρό δεν τοχαν πάρει είδηση ? έχουμε χάσει τη μπάλα με τα Tray και τα toolbars..... αν σου κλέβει όλα τα login details να τη χέσεις την ασφάλεια . ΗP:νέο feature των bussiness laptops μιλάτε - σας ακούμε μουγκαφον-Conexant

:-P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει το λόγο που σοβαρές και κολοσσιαίες εταιρίες στο χώρο της πληροφορικής δημιουργούν όλο και περισσότερους τρόπους παρακολούθησης των χρηστών, χωρίς να γίνετε αντιληπτός και χωρίς άδεια. 

Χρησιμοποιώ την λέξη "δημιουργούν" γιατί δεν νομίζω να είναι τυχαίο. 

 

Δεν έχω καταλάβει το λόγο που εκατοντάδες εκατομμύρια χρήστες σε όλον τον κόσμο χρησιμοποιούν Windows.

Χρησιμοποιώ την λέξη "χρησιμοποιούν" γιατί δεν νομίζω να ξέρουν να τα χρησιμοποιήσουν, και φυσικώ τω λόγω τα τρώνε στη μάπα εφόσον έρχονται προεγκατεστημένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω, ξεκινάμε το άρθρο αναφέροντας την HP και καταλήγουμε στο ότι μπορεί να είναι και σε άλλους υπολογιστές ; dafuq

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επίσημη ανακοίνωση της HP πάντως αναφέρει ότι " Ο συνεργαζόμενος προμηθευτής μας ανέπτυξε λογισμικό για τη δοκιμή των λειτουργιών πριν από την παρουσίαση του προϊόντος και δεν θα έπρεπε να έχει συμπεριληφθεί στην τελική αποστολή" και δεσμεύτηκε για τη έκδοση patch.

 

Τους πιστεύω. Τέτοιες γκάφες γίνονται.

 

Αν ήταν κακοπροαίρετο δεν θα το έπαιρνε χαμπάρι κανείς ή τουλάχιστον δεν θα αποθήκευε τους κωδικούς σε plain text σε ένα απλό .log αρχείο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσική προχειροδουλειά στο keyboard shortcut monitoring. Κάποιος στην conexant το έφτιαξε στο πόδι, έμεινε και το log από το debugging, και voila. Όλα τα άλλα είναι να 'χαμε να λέγαμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...