Προς το περιεχόμενο

Προβλέποντας το μέλλον για Xbox και PlayStation


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τα PC συν τοις άλλοις υπάρχει και ο αυτοσκοπός, κατά πολλούς, των settings. Πάντα υπάρχει αυτό το «λίγο παραπάνω» που μπορείς να τα βάλεις με αποτέλεσμα να σε κάνει να σκέφτεσαι μια καλύτερη κάρτα, επεξεργαστή, RAM ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Στις κονσόλες από την άλλη, ένα είναι το πακέτο, το παίρνεις και φεύγεις και δεν λες και τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εεεεε....χμμμ...εεεε....πουλησα το PS4 και εκανα αναβαθμιση στο PC.Κατα την αποψη μου οι κονσολες εχουν χασει την αιγλη τους.Πλεον δεν βλεπω τον λογο να εχεις κονσολα αφου το PC μπορει να σου δωσει το ιδιο αποτελεσμα με σχεδον το ιδιο αντιτιμο.(πρωην φανατικος κονσολακιας)

εγώ πάντως σαν φανατικός pcακιας αγόρασα ένα ps4 γιατί τα exclusive του είναι μπόλικα

 

εννοείται πως ότι βγαίνει και στα 2 θα το προτιμήσω στο pc, αλλά έχει πολλά καλά παιχνίδια το ps που θα ήθελα να παίξω 

 

δεν είναι κακό να υπάρχει, όλη η κονσόλα κάνει λιγότερα από τη gpu μου και τα παιχνίδια του με τις εκτπώσεις δε μου έχουν βγει και ιδιαίτερα ακριβά (βάλε και τη δυνατότητα να ανταλλάζεις παιχνίδια, ή να δανείζεσαι..) 

 

εντάξει τα γραφικά δε με πεθαίνουν, αλλά δεν ειναι το παν αν μιλάμε για ένα καλό παιχνίδι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι να λεμε τωρα! Ο καθενας με το βαλαντιο του και την οικονομικη ευχαιρεια του.2 χρονια το ps4 εχω και ειμαι ευχαριστημενος.και θα παραμεινω στο απλο ps4 μεχρι να μην βγαινουν καινουριοι τιτλοι σε αυτο.οι εταιρειες ας βγαλουν οτι μηχανημα θελουν.δεν μας αναγκαζουν κιολας να τα παρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης zlave είπε:
Κάνω το σταυρό μου που δεν έγιναν αυτά που λες. Ακόμα θα είχαμε videogamικό μεσαίωνα με άκομα ένα overpriced mario and ninty shit. Μας άνοιξαν τα μάτια η MS και Sony και μας πήγαν μπροστά. Με τους ρυθμούς των άλλων τον Μάρτιο που μας πέρασε η Nintendo θα μας έβγαζε το Gamecube..
Ξεχνας ή εισαι πολυ νεος πως η νιντεντο ειναι αυτη που χαραξε τη πορεια των videogames και οτι παιζεις ακομα και σημερα σε κονσολα το οφειλεις σε αυτη. 

Επισης δεν θυμαμαι τη τελευταια φορα που sony & ms πρωτοτυπησαν στο χωρο των videogames. 

Oσο για το gamecube αν θυμαμαι καλα το εδωσε την γενια του dreamcast - ps2 που και τα δυο τους ηταν πιο αδυναμα. Αλλα βαση της λογικης σου αν δεν υπηρχε dreamcast δεν θα βλεπαμε ps2 μαλιστα σοβαρες δηλωσεις!

 
Ο χρήστης Misokatsu64 είπε:
 
Στον μεσαιωνα δεν θα ημασταν αλλα απο την Sega θα βλεπαμε καλυτερους και πρωτοποριακους τιτλους απο την Nintendo. Τωρα απο τους δυο που λες για το ποιος μας πηγε μπροστα σιγουρα δεν ειναι η MS λογω οτι εφερε τον καρκινο στην βιομηχανια για τα καλα. Αυτοι πουλανε και την αρρωστεια τους.
Μια χαρα καρκινουλη μας εδωσε η sony. Δεν θυμαμαι καμια αλλη εταιρια να τρολλαρει τοσο πολυ το κοσμο απο τη μια γενια στην αλλη ps3 - ps4 με το pslive  Στον μεσαιωνα πρεπει να ειμαστε τωρα που τα video games εχουν γινει βαρετα και φτιαχνονται ολα απο μια μηχανη γραφικων. Να σου θυμισω πως στο horizon πετας το βελος και καρφωνεται στη πετρα. Εποχες ps1 ζουμε.

 

Δεν αντιλεγω σε αυτο που λες και δεν θεωρω και την Sony αθωα στο ολο θεμα. Εχει κανει "καλα" πραγματα που εχουνε ξεχαστει και καποιοι δεν λενε να τα θυμηθουν. Το πιστευεις η οχι υπαρχει μεγαλος κορεσμος και οι ιδεες εξαντληθηκαν και εχουμε αυτην ανακλυκλωση καθε 2 με 3 χρονια και παρουσιαζονται παλι ως καινουργια παιχνιδια. Αυτην την στιγμη κατω απο την τηλεοραση μου θα βρεις ps4, xbox one s και Dreamcast και ομως ασχολουμε με το τελευταιο παρα πολυ που εχω ξεκινησει να δημιουργω παιχνιδι γι'αυτο και το βρισκω και πιο διασκεδαστικο. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάρει ένα xbox 360 από το 2006 μεταχειρισμένο και πρόσφατα απέκτησα ένα xbox1 μεταχειρισμένο ενώ είχα και ps1 & 2. Mπορώ να πώ ότι οι κάτοχοι κονσολών δεν ξέρουν τι τους γίνεται και οι εταιρίες χρειάζονται τρολάρισμα και κράξιμο σε κάθε φόρουμ.

Ενώ αποδεδειγμένα έχουν hardware για 10ετία κανιβαλίζουν τα προϊόντα τους. Τα λεφτά που έριξα σε συνδρομές και παιχνίδια τους τελευταίους 6 μήνες δεν τα είχα ρίξει ποτέ, τα οποία τα απόλαυσα, και μετά λύπης μου αγοράζοντας το xbox1 όμως έχασα το αγαπημένο μου παιχνίδι το splinter cell & AC III ενώ τα καλύτερα παιχνίδια είναι πάλι τα 360 bwc όπως το AC revelations κλπ. Προσπαθώ τελυταία να παλέψω το R6 siege και με βιάζουν online τύποι με xim4 ενώ εγώ παλεύω με ένα χειριστήριο που κάνει μόνο για pacman και Pro γιατί το πληκτρολόγιο δουλεύει μόνο για να γράφεις στο search του Netflix... αν μετανιώνω? Ναι. ... δεν είναι κακό να προσπαθείς να μοιαζεις με τα pc αλλά κάντο σωστά. Για το μόνο που χαίρομαι είναι ότι δεν πλήρωσα την υπεραξία του καινούριου. Ειλικρινά όμως, να τις βάλουν εκεί που ξέρουν τις νέες κονσόλες. Δεν δίνουν τίποτα παραπάνω από το pc εκτός από μικρότερο χώρο και εκβιασμό με τις αποκλειστικότητες. Δυστυχώς λόγω δουλειάς, το pc μου είναι ένα 12ιντσο laptop σε ultrabase με 2 22άρες οθόνες και δεν μπορώ να ξαναβγάλω τον τσιμεντόλιθο που είχα για gaming στο σαλόνι. Η ατάκα "πάρε pc αμα δεν γουστάρεις" είναι π@π@ριά καμαρωτή. Πέταξα όλες τις συσκευές από το σύνθετο με ένα απλό xbox 1 και με το laptop ανοιχτό συνέχεια να τρέχει μοντέλα, δεν ακούγεται ούτε ένα ανεμιστηράκι μέσα στο σπίτι ενώ το desktop έκανε σαν F16. Εδώ είμαστε να δείτε ότι την υποστήριξη ingame keyboard & mouse θα την βάλουν στο scorpio λες και θα τους πέσει ο κ.λος να στείλουν ένα update και να τελειώσει μια για πάντα το θέμα. Όσο υπάρχουν θύματα που θα στριμώχνονται να πάρουν το PS5 ή το Scorpio την μέρα που θα βγούν, σκ...α υπηρεσίες θα παίρνουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζάμπα λεφτά αντί να βγάζουν μια κονσόλα κάθε πέντε χρόνια βγάζουν σλιμ έκδοση προ έκδοση και ότι τους καπνίσει μαλακες νομίζουν αμερικανάκια είμαστε να τα πετάμε τα λεφτά έτσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Πέταξα όλες τις συσκευές από το σύνθετο με ένα απλό xbox 1 και με το laptop ανοιχτό συνέχεια να τρέχει μοντέλα, δεν ακούγεται ούτε ένα ανεμιστηράκι μέσα στο σπίτι ενώ το desktop έκανε σαν F16.

Το ποσο θόρυβο κάνει ένα desktop εξαρτάται μόνο από ένα πράγμα και αυτό είναι ο χρήστης

 

Καταλαβαίνω την άνεση των κονσολών σε κάποια θέματα, αλλά ας μην τις βγάζουμε καλύτερες σε πράγματα που δεν είναι όπως ο θόρυβος επειδή δεν ασχοληθηκαμε εμείς αρκετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσο θόρυβο κάνει ένα desktop εξαρτάται μόνο από ένα πράγμα και αυτό είναι ο χρήστης

 

Καταλαβαίνω την άνεση των κονσολών σε κάποια θέματα, αλλά ας μην τις βγάζουμε καλύτερες σε πράγματα που δεν είναι όπως ο θόρυβος επειδή δεν ασχοληθηκαμε εμείς αρκετά

 

Έχεις δίκιο, έπρεπε να στήσω άλλο ένα μηχάνημα 1000+ € με υδρόψυξη, passive cooling power supply, blueray, και 1ΤΒ SSD δίσκους για να έχω τον αθόρυβο τσιμεντόλιθο μέσα στο σαλόνι να γελάει ο κόσμος, αντί να πάρω 300€ το υπερόπλο PS4 ή ΧΒΟΧ1. Σε ένα πράγμα υπερτερούν τα PC. Έχουν K&M, Office και μπορούν να τρέξουν Matlab & Microsoft R.

Μια χαρά μπορούν οι κονσόλες να τα αντικαταστήσουν στα άλλα και να μην χρειαζόμαστε 4 μηχανήματα. Ένα για επαγγελματική χρήση με φορητότητα, ένα για Media Center , ένα για FPS gaming και ένα για Gaming στο σαλόνι στην 52άρα με φίλους.

Δώσε μου K&M στο ΧΒΟΧ1 και κράτα τον τσιμεντόλιθο με την υδρόψυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είδες η προσέγγιση της ms οι κονσόλες να είναι κάτι παραπάνω από παιχνίδια και τα παιχνίδια να περάσουν σε δεύτερη μοίρα απέτυχε παταγωδώς και τους κατέστρεψε στην ουσία

 

Οι κονσόλες οφείλουν να είναι πάνω από όλα παιχνίδια.

 

Κάποια στιγμή που ελεγα σε κάποιον ρε γαμωτο ας είχε το ps έναν email client να βλέπω τα mail καθώς παίζω με εκραξε και καλά μου έκανε. Όταν παίζεις δε θες να ασχολείσαι με κάτι άλλο.

Άντε μέχρι το dvd-netflix να το καταλάβω αφού αφορούν τη διασκέδαση αλλά όχι τη δουλειά.

 

Αν μιλάμε για δουλειά πάντως και θες υπολογιστή καλό είναι να μείνεις σε υπολογιστή, περισσότερες δυνατότητες πολύ καλύτερες επιδόσεις σε επεξεργαστική ισχύ ειδικά (ακόμα και το Scorpio θα είναι χρεπι σε αυτόν το τομέα) αναβάθμιση εύκολα επισκευή εύκολα..

 

Οι κονσόλες είναι πολύ καλές για αυτό που είναι το να τις κάνουν περισσότερο pc από όσο ήδη μοιραία έχουν γίνει θα είναι τεράστιο λαθος και δεν έχει και νόημα βασικά να επενδύσουν σε κάτι τέτοιο αφού δε θα ενδιαφέρει πολλούς

 

Όσο για το κόστος μιας ποιοτικής και ήσυχης ψύξης προφανώς δεν είναι τζάμπα αλλά δεν είναι και τόσο ακριβό, όπως και να χει προτιμώ τη λύση του desktop παρά να είναι όλα στριμωγμένα μαζί με το τροφοδοτικό σε τόσο μικρό χώρο αν θέλω αξιοπιστία.

 

Μου αρέσει που τη κονσολα τη βάζω στη τσάντα μου και πάω διακοπές άμα θέλω, αλλά δε τη θεωρώ αξιόπιστο μηχάνημα. Για το χαβαλε του καλό είναι αλλά δεν φτάνει ένα καλό desktop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pc παιζουν μονο οι τζαμπατζιδες του tpb . βαζουν ενα παιχνιδι για 10 λεπτα κ μετα το βγαζουν. 

Κ μεσα στα 10 λεπταφτιαχνουν τα 8 τα settings και κανουν μια ωριτσα εγκατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pc παιζουν μονο οι τζαμπατζιδες του tpb . βαζουν ενα παιχνιδι για 10 λεπτα κ μετα το βγαζουν.

Κ μεσα στα 10 λεπταφτιαχνουν τα 8 τα settings και κανουν μια ωριτσα εγκατασταση

Εντάξει αυτό εκτός αν είναι τρολλαρισμα τότε είναι απλά τρολλαρισμα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα πέσω στη παγίδα να αρχίσω να μιλάω για Master race και peasants εγώ απλα απολαμβάνω το gaming τα κόμπλεξ του καθενός έχω βαρεθεί να τα λύνω

 

Παίξε με τα Nintendo σου εσύ δεν υπάρχει άλλο gaming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικι μάου κι έτσι? roflmao :D

Βασικά καθόλου έτσι γιατί κι εγώ τα παίζω, απλά το να είναι κάποιος κολλημένο μυαλό με ότι και να είναι αυτό είναι τελείως ηλίθιο. Και το πιο ηλίθιο από όλα είναι να κράζεις τη πιο ισχυρή και ολοκληρωμένη πλατφόρμα που είναι το pc και να λες τζαμπατζηδες άτομα που τα σκάνε (πιο) χοντρά γιατί... Γιατί έτσι!

 

Αν κάποιος πάντως θεωρεί ότι το gaming σταματάει στη Nintendo κακό στον εαυτό του κάνει βασικά, δικό του πρόβλημα, ας ευχηθεί μόνο να πάει καλά το switch να μην το εγκαταλείψει η εταιρεία σε 2-3 χρόνια, εγώ τουλάχιστον δεν αγχώνομαι αν πιάσει θα το πάρω και αυτο, αν δε πιάσει θα βάλω τη γάτα μου να κλαίει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...