Προς το περιεχόμενο

Patch για τα Windows XP διέθεσε η Microsoft για να αντιμετωπίσει το ransomware WannaCrypt


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Κάποια ΖΩΑ δεν με πιστεύανε, τώρα θα με πιστέψουν ευτυχώς...Το καλύτερο λειτουργικό σύστημα EVER! 16 χρόνια μετά 1ο στην προτίμηση των καταναλωτών, 1ο στην υποστήριξη, 1ο στην ασφάλεια...προσωπικά βέβαια το update δεν με αφορά γιατί έχω απενεργοποιήσει τα windows update και έχω να κάνω format απο το 2003 αλλά και τις τσοντ...εεε τις ταινίες μου βλέπω κανονικά και ούτε WannaCrypt ούτε τίποτα δεν κόλλησα! Βράχος ο PENTIUM III

 

Mε μπερδευεις, υποστιριζεις ή οχι τα xp ?

 

Aλλα αν δεν τα υποστηριζεις, για ποιο λογο χαιρεσε με τον πονο των αλλων. Εγω πιστευω οτι τα xp και τα 7 ειναι τα καλυτερα για αλλους λογους. Για παραδειγμα προσπαθησε να βαλεις screen saver στα 10 (αντε ψαχνε μια ωρα να βρεις πως) , να ανοιξεις τον πινακα ελεγχου ( αντε να ψαχνεις μιση ωρα αν δεν το εχεις καρφιτσωμενο) και πολλα αλλα που ενω ειναι μικρες λεπτομεριες κανουν τη διαφορα. ΝΑΙ προφανως ειναι πιο γρηγορα τα 10 , προφανως εχουν βελτιστοποιησει πολλα ακομα, αλλα λειτουργικα ειναι δυσκολοτερα. Θυμαμαι με επερναν τηλεφωνο φιλοι για οδηγιες και τους εδινα οδηγειες τι να πατησουν χωρις να εχω μπροστα καποιο υπολογιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Κάποια ΖΩΑ δεν με πιστεύανε, τώρα θα με πιστέψουν ευτυχώς...Το καλύτερο λειτουργικό σύστημα EVER! 16 χρόνια μετά 1ο στην προτίμηση των καταναλωτών, 1ο στην υποστήριξη, 1ο στην ασφάλεια...προσωπικά βέβαια το update δεν με αφορά γιατί έχω απενεργοποιήσει τα windows update και έχω να κάνω format απο το 2003 αλλά και τις τσοντ...εεε τις ταινίες μου βλέπω κανονικά και ούτε WannaCrypt ούτε τίποτα δεν κόλλησα! Βράχος ο PENTIUM III

 

 Πέρασε ποτέ από τον νού σου, να τον κάνεις παπουτσοθήκη ή ενυδρείο?

Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να τον δέσεις πάνω στο γραφείο σου...τρομερή ισχύς!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για παραδειγμα προσπαθησε να βαλεις screen saver στα 10 (αντε ψαχνε μια ωρα να βρεις πως) , να ανοιξεις τον πινακα ελεγχου ( αντε να ψαχνεις μιση ωρα αν δεν το εχεις καρφιτσωμενο)

 

Κάνεις click στο start button και ξεκινάς να γράφεις screen saver, προς έκπληξη σου θα διαπιστώσεις πως έχοντας απλά γράψει "scre" εχεις την επιλογή change screen saver έτοιμη να σε περιμένει

  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Κάνεις click στο start button και ξεκινάς να γράφεις screen saver, προς έκπληξη σου θα διαπιστώσεις πως έχοντας απλά γράψει "scre" εχεις την επιλογή change screen saver έτοιμη να σε περιμένει

 

Και πως ξερεις τι καινουργιο σου προσφερει? Και πως θα μαθει ο νεος χρηστης οτι υπαρχει screen saver? Επισης πολλες φορες θελω να κανω preview το screen saver,ξερεις ποσο περισσοτερο χρονο θελει αυτο που λες? Επιπλεον γιατι να χρειαστει να ακουμπισω το πληκτολογιο για να κανω κατι τοσο απλο? Αν ειναι ετσι, και για να ανοιγεις τον ''Υπολογιστης μου'' ας μην κανεις shortcut και ας πληκτολογεις καθε φορα στην αναζητηση ''Ο υπολογιστης μου''

Αν θες να το παιξεις εξυπνος και να κανεις οτι δεν καταλαβενεις τι θελω να σου πω, τι να σε κανω; Ειμαι σιγουρος οτι κατι θα βρεις να πεις . Ηθελα τις προαλλες να δω με τι ταχυτητα ειναι συνδεδεμενο το laptop μου στο router 100 ωρες να το βρω. Ηθελα να αλλαξω τον αποθηκευμενο κωδικο που εχω σε ενα δικτυο αντε να τα βρω 100 ωρες, γιατι αν πας πλεον πανω στο δικτυο και πατησεις δεξι κλικ δεν σου βγαζει ιδιοτητες.  Και αν πατησεις πανω στις ιδιοτητες που σου βγαζει οταν εισαι συνδεδεμενος σου δειχνει αχρηστα στοιχεια. Για να δεις αυτα που σου εδειχναν τα παλαιωτερα windows πρεπει να  το κανεις αλλιως.

Eνδεικτικα δες σε τι διαδικασια μπαινεις ενω παλια γινοταν αμεσα

If you are trying to see the password for the network that you’re currently connected to, follow these steps:

  • Right-click the network icon on the toolbar and select “open network and sharing center.”
  • In the resulting window, click “Change adapter settings,” right-click on the Wi-Fi network, and select “status” on the drop-down menu.
  • In the resulting pop-up window, select “Wireless Properties,” then click on the Security tab.
  • You should see a check box beside “show characters.” Check this box to reveal your password. (Note: Windows 10 refers to this as a network security key instead of a password.)

If you’re looking up a Wi-Fi network that is out of range, you’ll have to use a command prompt, which is easier than it sounds:

Ειναι παρα πολλα τα παραδειγματα, τωρα αν εσυ εισαι αγυριστο κεφαλι δεν θα αλλαξεις αποψη. 

Τα windows 8 ηταν ακομα χειροτερα, το καταλαβαν και βγαλαμ τα windows 10, που κρατησαν πολλα ασχημα των 8 αλλα ξανα δωσαν καποια στοιχεια απο τα 7. Και στη συνεχεια τα επομενα windows πιστευω θα μοιαζουν πιο πολυ στα 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε μπερδευεις, υποστιριζεις ή οχι τα xp ?

 

Aλλα αν δεν τα υποστηριζεις, για ποιο λογο χαιρεσε με τον πονο των αλλων. Εγω πιστευω οτι τα xp και τα 7 ειναι τα καλυτερα για αλλους λογους.

Για παραδειγμα

1. προσπαθησε να βαλεις screen saver στα 10 (αντε ψαχνε μια ωρα να βρεις πως) ,

2.να ανοιξεις τον πινακα ελεγχου ( αντε να ψαχνεις μιση ωρα αν δεν το εχεις καρφιτσωμενο)

1.δεξι κλικ, εξατομικευση-> οθονη κλειδωματος. δεν το ειχα ψαξει ποτε, το βρηκα σε δεκα δευτερολεπτα.

2. δεξι κλικ στο "ο υπολογιστης μου", ιδιοτητες και μετά επιλεγεις πανω δεξια αυτο που γραφει "Αρχική σελιδα πινακα ελεγχου".

 

Και τα 2 που ανεφερες τα βρηκα αμεσως. Στο μονο που ειχα θεμα (ειδικα σε παλιοτερη εκδοση) ηταν στο να βρω το μενου ωστε να διαλεξω ποια εικονιδια θα εμφανιζονται (πχ ο υπολογιστης μου, πινακας ελεγχου κλπ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

1.δεξι κλικ, εξατομικευση-> οθονη κλειδωματος. δεν το ειχα ψαξει ποτε, το βρηκα σε δεκα δευτερολεπτα.

2. δεξι κλικ στο "ο υπολογιστης μου", ιδιοτητες και μετά επιλεγεις πανω δεξια αυτο που γραφει "Αρχική σελιδα πινακα ελεγχου".

 

Και τα 2 που ανεφερες τα βρηκα αμεσως. Στο μονο που ειχα θεμα (ειδικα σε παλιοτερη εκδοση) ηταν στο να βρω το μενου ωστε να διαλεξω ποια εικονιδια θα εμφανιζονται (πχ ο υπολογιστης μου, πινακας ελεγχου κλπ)

Κοιτα να δεις, για να βρεις το screen saver πρεπει, να πας στο lock screen, να κανεις scroll, να βρεις το screen saver.

Και ακριβως οπως ειπες ΕΣΥ : δεν το ειχα ψαξει ποτε, το βρηκα σε δεκα δευτερολεπτα.

Που σημαινει οτι αν εισαι νεος χρηστης ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ γνωριζεις οτι υπαρχει τετοιο χαρακτηριστικο. Υπαρχει εστω και ενας που να εχει windows 7 , xp , και να μην ξερει πως να αλλαξει screen saver ? Καταλαβαινεις τι λεω? 

Ξερεις οτι αν πατησεις το win + x θα σου βγαλει καποια shortcuts μαζι και το πινακας ελεγχου? Μαντεψε γιατι παλια δεν χρειαζοταν? Γιατι πατουσες εναρξη, πινακας ελεγχου.

ΗΤΑΝ ΑΠΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΑΝ ΠΕΡΙΠΛΟΚΟ. Μαθετε να καταλαβαινετε ορισμενα πραγματα και να μην θιγεστε. ΑΛΛΟ ΧΡΗΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. Σαφως και τα 10 ειναι καλυτερα ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΧΡΗΣΤΙΚΟΤΕΡΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.δεξι κλικ, εξατομικευση-> οθονη κλειδωματος. δεν το ειχα ψαξει ποτε, το βρηκα σε δεκα δευτερολεπτα.

2. δεξι κλικ στο "ο υπολογιστης μου", ιδιοτητες και μετά επιλεγεις πανω δεξια αυτο που γραφει "Αρχική σελιδα πινακα ελεγχου".

Ή ακόμα πιο γρήγορα και για τα 2, πατάς το κουμπί των Windows και γράφεις την ρύθμιση που θέλεις και στην βγάζει αμέσως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

debian λεει ο αλλος... Ασε ρε μαν τρομαξα να βρω με πιο image πρεπει να bootαρω  (hybrid image) και αφου τα περασα και ολα καλα...δεν ειχα ηχο !!!!!!!!

 

Μητρικη με Intel chipset και onboard καρτα ...αντε μετα να τρεχεις σε κονσολα alsa audio και δεν ξερω εγω τι αλλο ...

 

Μετα στο scrolling προβληματα...(με onboard intel hd4000 ) ... 

 

Και επειδη καθε distro εχει δικο της "app store" μαντεψε οτι το λενε Synaptic και δεν εχει σχεση με drivers για touchpad !

Επειδη ειμαι χρηστης 15 χρονια...linux ακομα ειναι σε τραγικο επιπεδο και απειρα κατακερματισμενα ολα...

πιο πιθανο ειναι να εχεις να καθαρισεις τα αυτια σου 15 χρονια παρα εισαι χρηστης linux τοσα χρονια!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ή ακόμα πιο γρήγορα και για τα 2, πατάς το κουμπί των Windows και γράφεις την ρύθμιση που θέλεις και στην βγάζει αμέσως.

 

Δεν συζηταω αλλο με ατομα που κανουν οτι δεν καταλαβαινουν. Σας θελω εσας που κανετε τους εξυπνους, αν αλλαξει ποτε η γλωσσα απο το pc σας σε τιποτα ρωσικα ή αν κατσετε σε κανενα υπολογιστη με ξενη γλωσσα που δεν ξερετε (πχ αγορασατε κανενα tv box και εχει κινεζικα windows), ποσο ευκολα θα τα βρειτε και ποσο ευκολα θα κανετε αναζητηση το control panel και το screen saver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συζηταω αλλο με ατομα που κανουν οτι δεν καταλαβαινουν. Σας θελω εσας που κανετε τους εξυπνους, αν αλλαξει ποτε η γλωσσα απο το pc σας σε τιποτα ρωσικα ή αν κατσετε σε κανενα υπολογιστη με ξενη γλωσσα που δεν ξερετε (πχ αγορασατε κανενα tv box και εχει κινεζικα windows), ποσο ευκολα θα τα βρειτε και ποσο ευκολα θα κανετε αναζητηση το control panel και το screen saver.

 

Win Key + R  και γράφεις control

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Win Key + R  και γράφεις control

Μαντεψε, ΔΕΝ ΤΟ ηξερα το win + R.

Eπισης αντε να γραψεις control, και αν το εχεις στα ελληνικα το πληκτρολογιο αντε να το αλλαξεις, και αν δεν αλλαξει, . .., και επειδη το εκανα αυτο που λες, εγραψα απο ταχυτητα conrtol και εβγαλε error, αντε να το σβησεις και να το ξαναγραψεις

Windows 7 , εναρξη , πινακας ελεγχου (0.1 sec)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγεις το start menu και στον φακελο windows system υπάρχει το control panel.Και σε άλλη γλώσσα να είναι θα το βρεις από το εικονίδιο

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ανοίγεις το start menu και στον φακελο windows system υπάρχει το control panel.Και σε άλλη γλώσσα να είναι θα το βρεις από το εικονίδιο

.

Ξερεις ποση ωρα εκανα να βρω το windows system (καποια δευτερα ενω αλλιως ουτε μισο)? Eπισης δν μου λες, εχεις shortcut απο το This pc? Αν ναι γιατι? Αφου μπορεις να πατας εναρξη, αναζητηση, να αλλαζεις γλωσσα (ενω μπορει και να μην χρειαζεται, οποτε τελικα ενω το ειχες στα αγγλικα να το βαλλεις στα ελληνικα, να γραψεις τηισ πψ, να δεις οτι ειναι στα ελληνικα, να το σβησεις να αλλαξεις στα αγγλικα ( αν αλλαξει με την πρωτη) να γραψεις και να πατησεις this pc. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτο χρησιμοποιούμε τις συντομεύσεις για να αποφύγουμε την έξτρα ταλαιπωρία. Μια φορά θα ψάξεις το control panel, μετά το καρφιτσώνεις και τελείωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Γι'αυτο χρησιμοποιούμε τις συντομεύσεις για να αποφύγουμε την έξτρα ταλαιπωρία. Μια φορά θα ψάξεις το control panel, μετά το καρφιτσώνεις και τελείωσες.

Μαντεψε, παλια υπηρχαν οι συντομευσεις και ηταν σε συγκεκριμενα σημεια. ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΛΕΩ ΤΟΣΗ ΩΡΑ, οτι βγαλαν ΚΡΙΣΙΜΕΣ ΣΥΝΤΟΜΕΥΣΕΙΣ, οτι ΣΥΣΚΟΛΕΥΨΑΝ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ, παλια η αλλαγη screen saver και καθε αντοιστιχης screen saver ηταν μια συντομευση, τωρα οχι.

Τωρα υπαρχουν ΑΧΡΗΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, τι ειναι το settings , γιατι χρειαζεται? 

Παραπανω ειδες ποσο δυσκολο ειναι να  βρεις τους αποθηκευμενους κωδικους του wifi πλεον?

Γιατι κανεις οτι δεν καταλαβαινεις? Δεν θιγω εσενα, δεν το προγραμματισες εσυ για να το υπερσπιζεσαι, εσυ εισαι ο τελικος χρηστης και βλεπεις οτι η εμπειρια στο pc σου ειναι πιο δυσκολη. 

Τελος συζητησης , δεν θελω να μιλαω με ατομα με ξερο κεφαλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...