Προς το περιεχόμενο

Patch για τα Windows XP διέθεσε η Microsoft για να αντιμετωπίσει το ransomware WannaCrypt


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

lol όχι.

Ε κοίτα για την εποχή τους ήταν αρκετά πρωτοποριακά. Για παράδειγμα ήταν τα πρώτα Windows που μπορούσαν να διαβάσουν δισκάκια dvd... τα οποία για την εποχή ήταν μεγάλο θέμα.

 

Μια ερωτηση εχω, οσοι εχουν anti-virus οπως eset , kaspersky κλπ, δεν ειναι ασφαλεις ? Δεν εχω καταλαβει ακομα τι δουλεια κανουν τα anti-virus αν δεν μπορουν να αντιμετωπισουν κατι τετοιο. 

Θελω καποιος που ξερει να μου απαντησει γιατι το εχω πραγματικα σε απορια.

 

Αυτό που κάνουν τα antivirus είναι 2 πράγματα:

 

1) Τσεκάρουν αν ο δημιουργός ενός προγράμματος που εγκαθιστάς (που μπορείς να τον μάθεις με δεξί κλικ, και στη συνέχεια Properties) βρίσκεται καταχωρημένος στη βάση δεδομένων με τους γνωστούς δημιουργούς που θεωρούνται ασφαλείς. Για να θεωρηθεί ασφαλής, θα πρέπει αρκετοί χρήστες πρώτα να εγκαταστήσουν το πρόγραμμα, και να δηλώσουν στο antivirus τους ότι το πρόγραμμα δεν είναι ιός.

 

2) Τα antivirus επίσης γνωρίζουν τα ονόματα κάποιων προγραμμάτων (.exe) τα οποία είναι ιοί, και που συνήθως αυτοί οι ιοί αποθηκεύονται. Έτσι αν βρουν πρόγραμμα με όνομα γνωστού ιού, σε ειδοποιούν. Αλλά και πάλι για να σε προστατεύσει θα πρέπει πρώτα Α' κάποιοι χρήστες που το κατέβασαν, από τις επιλογές του antivirus να δηλώσουν ότι είναι ιός, και Β' να έχεις πάντα ενημερωμένη τη βάση ιών στον υπολογιστή σου.

 

Με λίγα λόγια η προστασία που σου παρέχουν βασίζεται στο σύνολο των χρηστών που τα χρησιμοποιούν.

 

 

 

 

 

Υπάρχουν κάποια ζητήματα όμως.

 

1) Μπορεί να είσαι από τους πρώτους που θα κατεβάσουν ένα ιό, πριν προλάβουν να τον κατεβάσουν άλλοι και να τον δηλώσουν ως ιό.

 

2) Υπάρχουν ιοί οι οποίοι παρουσιάζονται ως γνωστά προγράμματα, ενώ δεν είναι γνωστά προγράμματα. Μπορεί να έχουν το ίδιο όνομα αρχείου, το ίδιο εικονίδιο, κτλπ κι έτσι να ξεγελάσουν το χρήστη, και ακόμα και το antivirus ότι είναι γνωστά ασφαλή προγράμματα, και να τα εγκαταστήσει. Αυτοί οι ιοί αποκαλούνται trojans.

 

3) Δεν είναι όλοι οι ιοί εκτελέσιμα .exe αρχεία, ή για να το πω αλλιώς standalone προγραμμάτα. Υπάρχουν κάποιοι 'κρυφοί' ιοί οι οποίοι εμποτίζουν τα αρχεία ενός κανονικού προγράμματος με βλαβερό κώδικα, χωρίς να το πάρεις καν χαμπάρι. Δηλαδή πες έχεις το Chrome. Θα μπορούσε ένας τέτοιος ιός χωρίς να έχει ο ίδιος .exe εγκατεστημένο στον υπολογιστή σου να ανοίξει τα αρχεία (πχ ένα .dll) του Chrome που ήδη έχεις στον υπολογιστή σου, και μέσα σε αυτό το αρχείο του Chrome να προσθέσει κακόβουλο κώδικα, ο οποίος θα εκτελείται κάθε φορά που τρέχεις το Chrome. Έτσι χωρίς να πάρεις χαμπάρι ούτε εσύ ούτε το antivirus τίποτα θα τρέχεις τον ιό κάθε μέρα μιας και τέτοιου είδους ιοί χρησιμοποιούν αρχεία άλλων, αληθινών, και γνωστών προγραμμάτων ως ξενιστές. Αυτό το είδος ιών ονομάζονται injectors. Επειδή είναι σαν να κάνουν 'ένεση' σε ένα κανονικό πρόγραμμα διοχετεύοντας στις αρτηρίες του το βλαβερό κώδικα. Προφανώς και το antivirus δε μπορεί να σε προστατέψει από injectors, γιατί όταν κάνει αναζήτηση δε βρίσκει κάποιο 'ύποπτο' αρχείο, αλλά μόνο αρχεία γνωστών προγραμμάτων.

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις τι γίνετε, Windows XP εε?

Και για όλα φταίει η NSA. Αυτοί ανάπτυξαν των κώδικα του "σκουληκιού" για να κατασκοπεύουν άλλους στόχους και μετά κλάπηκε "τυχαία" και ανέβηκε στο διαδίκτυο.

Επιτήδειοι το βρήκαν και το έκαναν εργαλείο λύτρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XP χρησιμοποιούνται ακόμα στα ATM's ( και καποια APC's) όχι " φυσικά " γιατί είναι καλύτερα αλλά οι τράπεζες στο elada δεν πληρώνουν για RND σε καινούργιο OS . So f simple .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

 

Αυτό που κάνουν τα antivirus είναι 2 πράγματα:

 

1) Τσεκάρουν αν ο δημιουργός ενός προγράμματος που εγκαθιστάς (που μπορείς να τον μάθεις με δεξί κλικ, και στη συνέχεια Properties) βρίσκεται καταχωρημένος στη βάση δεδομένων με τους γνωστούς δημιουργούς που θεωρούνται ασφαλείς. Για να θεωρηθεί ασφαλής, θα πρέπει αρκετοί χρήστες πρώτα να εγκαταστήσουν το πρόγραμμα, και να δηλώσουν στο antivirus τους ότι το πρόγραμμα δεν είναι ιός.

 

2) Τα antivirus επίσης γνωρίζουν τα ονόματα κάποιων προγραμμάτων (.exe) τα οποία είναι ιοί, και που συνήθως αυτοί οι ιοί αποθηκεύονται. Έτσι αν βρουν πρόγραμμα με όνομα γνωστού ιού, σε ειδοποιούν. Αλλά και πάλι για να σε προστατεύσει θα πρέπει πρώτα Α' κάποιοι χρήστες που το κατέβασαν, από τις επιλογές του antivirus να δηλώσουν ότι είναι ιός, και Β' να έχεις πάντα ενημερωμένη τη βάση ιών στον υπολογιστή σου.

 

Με λίγα λόγια η προστασία που σου παρέχουν βασίζεται στο σύνολο των χρηστών που τα χρησιμοποιούν.

 

 

 

 

 

Υπάρχουν κάποια ζητήματα όμως.

 

1) Μπορεί να είσαι από τους πρώτους που θα κατεβάσουν ένα ιό, πριν προλάβουν να τον κατεβάσουν άλλοι και να τον δηλώσουν ως ιό.

 

2) Υπάρχουν ιοί οι οποίοι παρουσιάζονται ως γνωστά προγράμματα, ενώ δεν είναι γνωστά προγράμματα. Μπορεί να έχουν το ίδιο όνομα αρχείου, το ίδιο εικονίδιο, κτλπ κι έτσι να ξεγελάσουν το χρήστη, και ακόμα και το antivirus ότι είναι γνωστά ασφαλή προγράμματα, και να τα εγκαταστήσει. Αυτοί οι ιοί αποκαλούνται trojans.

 

3) Δεν είναι όλοι οι ιοί εκτελέσιμα .exe αρχεία, ή για να το πω αλλιώς standalone προγραμμάτα. Υπάρχουν κάποιοι 'κρυφοί' ιοί οι οποίοι εμποτίζουν τα αρχεία ενός κανονικού προγράμματος με βλαβερό κώδικα, χωρίς να το πάρεις καν χαμπάρι. Δηλαδή πες έχεις το Chrome. Θα μπορούσε ένας τέτοιος ιός χωρίς να έχει ο ίδιος .exe εγκατεστημένο στον υπολογιστή σου να ανοίξει τα αρχεία (πχ ένα .dll) του Chrome που ήδη έχεις στον υπολογιστή σου, και μέσα σε αυτό το αρχείο του Chrome να προσθέσει κακόβουλο κώδικα, ο οποίος θα εκτελείται κάθε φορά που τρέχεις το Chrome. Έτσι χωρίς να πάρεις χαμπάρι ούτε εσύ ούτε το antivirus τίποτα θα τρέχεις τον ιό κάθε μέρα μιας και τέτοιου είδους ιοί χρησιμοποιούν αρχεία άλλων, αληθινών, και γνωστών προγραμμάτων ως ξενιστές. Αυτό το είδος ιών ονομάζονται injectors. Επειδή είναι σαν να κάνουν 'ένεση' σε ένα κανονικό πρόγραμμα διοχετεύοντας στις αρτηρίες του το βλαβερό κώδικα. Προφανώς και το antivirus δε μπορεί να σε προστατέψει από injectors, γιατί όταν κάνει αναζήτηση δε βρίσκει κάποιο 'ύποπτο' αρχείο, αλλά μόνο αρχεία γνωστών προγραμμάτων.

 

 

Οκ  ευχαριστω,

Μια απορια λοιπον, τα antivirus δεν μπορουν ουσιαστικα να παιρνουν οτι patch και οτι αλλο εχει κανει η Microsoft και να το ενσωματονουν στο δικο τους λογισμικο?

Αρα ουσιαστικα τα antivirus παιζουν δευτερευον ρολο στην προστασια, σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις ποση ωρα εκανα να βρω το windows system (καποια δευτερα ενω αλλιως ουτε μισο)? Eπισης δν μου λες, εχεις shortcut απο το This pc? Αν ναι γιατι? Αφου μπορεις να πατας εναρξη, αναζητηση, να αλλαζεις γλωσσα (ενω μπορει και να μην χρειαζεται, οποτε τελικα ενω το ειχες στα αγγλικα να το βαλλεις στα ελληνικα, να γραψεις τηισ πψ, να δεις οτι ειναι στα ελληνικα, να το σβησεις να αλλαξεις στα αγγλικα ( αν αλλαξει με την πρωτη) να γραψεις και να πατησεις this pc. 

 

Εγώ να δεις τι έπαθα που πήρα καινούργιο Pc Σάββατο απόγευμα με win10 και δεν έβρισκα το Power. Μέχρι να πάω σπίτι είχε κλείσει το μαγαζί και περίμενα μέχρι την Δευτέρα να τους πάρω να μου πουν πως ανοίγει. Τελικά είχε διακόπτη και πάνω στο τροφοδοτικό και δεν το είχα  δει. Που να ξέρω εγώ ότι έχει διακόπτη το τροφοδοτικό ενώ με τα xp/7 δεν είχαμε τέτοια προβλήματα. (Μας δουλεύεις εσύ τόση ώρα, θα το υποστείς κι από μένα)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ να δεις τι έπαθα που πήρα καινούργιο Pc Σάββατο απόγευμα με win10 και δεν έβρισκα το Power. Μέχρι να πάω σπίτι είχε κλείσει το μαγαζί και περίμενα μέχρι την Δευτέρα να τους πάρω να μου πουν πως ανοίγει. Τελικά είχε διακόπτη και πάνω στο τροφοδοτικό και δεν το είχα  δει. Που να ξέρω εγώ ότι έχει διακόπτη το τροφοδοτικό ενώ με τα xp/7 δεν είχαμε τέτοια προβλήματα. (Μας δουλεύεις εσύ τόση ώρα, θα το υποστείς κι από μένα)

Απαντησα παραπανω, δεν συζηταω με ατομα σαν εσενα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ  ευχαριστω,

Μια απορια λοιπον, τα antivirus δεν μπορουν ουσιαστικα να παιρνουν οτι patch και οτι αλλο εχει κανει η Microsoft και να το ενσωματονουν στο δικο τους λογισμικο?

Αρα ουσιαστικα τα antivirus παιζουν δευτερευον ρολο στην προστασια, σωστα?

Τεχνικά θα μπορούσαν, νομικά όμως ? Τους αφήνει η Microsoft να πάρουν δημιουργήματά της και να τα προσθέσουν ως μέρη των προϊόντων τους ? Τσου. Εμπλέκονται ζητήματα copyright.

 

Βασικά τα antivirus αυτό που κάνουν είναι να ελέγχουν το σκληρό δίσκο(ους) του υπολογιστή σου μπας και βρουν αρχεία ύποπτα.

Το θέμα είναι ότι ένα κακόβουλο λογισμικό θα μπορούσε να κάνει κακό στον υπολογιστή σου χωρίς καν να εγκατασταθεί σε δίσκο ώστε να υπάρχουν αρχεία του σε σκληρό δίσκο για να τρέχει από εκεί. Θα μπορούσε για παράδειγμα απ' το internet να φορτωθεί απ ευθείας στη RAM του υπολογιστή σου και να κάνει ότι κακό θέλει από εκεί. Βέβαια αφού κλείσεις τον υπολογιστή θα καθαρίσει η RAM, αλλά πιθανότατα η ζημιά να έχει γίνει. Θα μπορούσε λοιπόν ο ιός να κάνει τη βρωμοδουλειά του απ' τη RAM κάνοντας ένεση όσο βρίσκεται εκεί, σε αρχείο κάποιου κανονικού εγκατεστημένου προγράμματος.

 

Και τα λειτουργικά συστήματα και τα προγράμματα μπορούν να έχουν κενά ασφαλείας. Να υπάρχει δηλαδή ένας συγκεκριμένος τρόπος που να μπορεί κάποιος που τον ξέρει να τον εκμεταλλευτεί ώστε να κάνει τη βρωμοδουλειά του. Δουλειά των antivirus δεν είναι να φτιάχνουν τα κενά ασφαλείας του κάθε προγράμματος, αλλά να εντοπίζουν κακόβουλα προγράμματα... Πέραν του ότι δεν έχουν το δικαίωμα (μιας και οι περισσότερες εμπορικές άδειες χρήσης προγραμμάτων δεν δίνουν το δικαίωμα μετατροπής στο κώδικα τους), θα ήταν πάρα πολύ δύσκολο και θα απαιτούσε τεράστιο φόρτο εργασίας για μια εταιρία antivirus να παρέχει patch για κάθε προγράμμα που υπάρχει ώστε να καλύπτει τα κενά ασφαλείας των προγραμμάτων. Αυτό είναι ευθύνη των δημιουργών των προγραμμάτων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ε κοίτα για την εποχή τους ήταν αρκετά πρωτοποριακά.

 

Δεν έγραψε όμως για την εποχή τους. Επίσης πήραν κάποια SP για να στρώσουν, δεν ήταν day 1 έτσι...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μην κάνεις δεξί κλικ στο Start, θα τρομάξεις!  :)

 

Αν νομιζεις οτι ειμαι κανενας πρωταρης και οτι αυτα που λες μου φαινονται rocket science κανεις λαθος, οτι ξερεις απο windows 10 το ξερω πολυ καλυτερα και για αυτο παραπονιεμαι, επειδη εγινε πιο δυσκολο. Επισης για πες μου που ειναι το control panel με το win + x , εξυπνε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν νομιζεις οτι ειμαι κανενας πρωταρης και οτι αυτα που λες μου φαινονται rocket science κανεις λαθος, οτι* ξερεις απο windows 10 το ξερω πολυ καλυτερα και για αυτο παραπονιεμαι, επειδη εγινε πιο δυσκολο. Επισης για πες μου που ειναι το control panel με το win + x , εξυπνε?

ότι ή ό,τι;

post-282951-0-04047300-1494697634_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ότι ή ό,τι;

 

 
 
OYΓΚ ΟΥΓΚ 
Εχω Windows 10 με περασμενο το creators update
 
If you have installed the latest Windows 10 Insider Build you may have noticed that the Control Panel link is missing in the menu. We don't know why it was removed, only that it removes one option for users to open the Windows Control Panel.
 
Screenshot_9.png
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Απορώ γιατί τσακώνεστε εδώ μέσα μερικοί. Αν κάποιος δεν ξέρει πες του πως γίνεται να τελειώνουμε.*

 

Οταν σε χλευαζουν κατι πρεπει να κανεις. Κατα τα αλλα +φωνω μαζι σου. Απο εδω και περα ασε τα fanboys να λενε οτι θελουν, απο εδω και περα, προσωπικα εγω μακρια απο διαφωνιες στο internet

 

*Kαι αυτο ειναι το προβλημα, οτι επειδη πολυς κοσμος με παιρνει τηλεφωνο για καποιο θεμα στο pc τους και δεν εχω pc μπροστα μου δυσκολευομαι να τους πω τι να κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...