Προς το περιεχόμενο

Στόχος της Volkswagen να ξεπεράσει την Tesla σε πωλήσεις ηλεκτροκίνητων Ι.Χ.


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι η tesla πούλησε 80.000 ηλεκτρικά το 2016. Των 80.000 ευρώ μέσο όρο όμως.

 

Τώρα που θα βγάλει αυτοκίνητο με τιμή εκκίνησης 35.000 δολάρια θα φτάσει τις 500.000 πωλήσεις το 2018 και το 1 εκ το 2020.

 

Μια σημαντική παρατήρηση όμως. Όταν παγκοσμίως ξοδεύονται κατά μέσο όρο 1.000 δολάρια σε διαφήμιση για την πώληση ενός αυτοκινήτου (στα ακριβά μπορεί να ξεπεράσει και τα 3.000 δολάρια), την ίδια στιγμή η tesla ξοδεύει μόλις 6 δολάρια...

Είναι θέμα προσφοράς, όχι ζήτησης. Δεν χρειάζεται διαφήμιση ακόμα γιατί παράγει τραγικά μικρό αριθμό αυτοκινήτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Michael 92,

όταν ανακοίνωσε το Model 3, βρέθηκαν μέσα σε ένα μήνα 400.000 άνθρωποι να σκάσουν από 1.000 δολάρια για να μπουν στην σειρά ώστε σε 18 μήνες να αγοράσουν ένα αμάξι, η σχεδίαση του οποίου δεν είχε καν ολοκληρωθεί.

 

Αυτό που λες περί προσφοράς και ζήτησης θα ίσχυε (ενδεχομένως) αν η tesla ήταν η μόνη εταιρεία που έφτιαχνε ηλεκτρικά αυτοκίνητα.

 

Άκουσες τα ηλεκτρικά των υπολοίπων εταιρειών να έχουν τέτοιο hype;

Σε αυτές δεν ισχύει το θέμα της ζήτησης και της προσφοράς που ανέφερες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι κανείς θεωρεί τη πετρελαιοκίνηση μέλλον. Απλά δεδομένων των συνθηκών (χαμηλότερη τιμή diesel στην Ελλάδα σε σχέση με βενζίνη-Στο εξωτερικό συμβαινει το αντιθετο), και χαμηλότερης κατανάλωσης πολύ στραφήκαν στο diesel. 

Εαν κάνουν το Diesel ακριβότερο όπως είναι συνηθως στον υπόλοιπο κόσμο, τότε πλέον δε θα συμφέρει, όσο συμφέρει τώρα.. 

Καλά για ηλεκτρικό στην Ελλάδα ουτε καν..έχουμε μέλλον ακόμα.

 

Seems legit

 

post-185414-0-25917000-1494761715_thumb.png

 

Σε 25 από τις 28 Ευρωπαϊκές χώρες που αναφέρονται στον πίνακα το diesel είναι φτηνότερο, λίγο ή πολύ, σε σχέση με την βενζίνη...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 δις πρόστιμο (νομίζω) κ λένε τέτοια πράγματα. Τι να σου πω. Πολύ τίμιος ανταγωνισμός όπως πάντα οι γερμανοι. Από που θα βρουν τα λεφτά; Με ποιες προϋποθέσεις τράπεζες θα βάλουν τα κεφάλαια τους; Ποιο το αποθεματικό της; Κοιτάξτε λίγο βαθύτερα γιατί η Γερμανία είναι αυτό που είναι, έκανε ότι έκανε καλό κ κακό (για μένα μόνο κακό κ ας λέτε για καλά προϊόντα που είναι.. Με τι αντίτιμο όμως) κ μη χαζευτετε το δάχτυλο... Πιο ψηλά κοιτάξτε... Για να μην έχετε αυταπάτες ποιος μας δανείζει, ποιος κ πως κάνει κουμάντο κ πως νομίζαμε ότι κουτοπονηρο νομίζαμε... Στην καλύτερη τσιράκια των λύκων να γλύφουμε τα ψίχουλα που πέτανε... Εμείς οι πολλά βαρύ μάγκες... Κάτσε λοιπόν εδώ να σε αρμεγουν κ να αγοράζεις τα καλά προϊόντα τους ή πούλα τον εαυτό σου κ πήγαινε έξω να δουλεύεις για τη φάρα τους... Χαμένος κ στα δύο απλά στο δεύτερο θα έχεις φράγκα να φας... Κατά τα άλλα είμαι απόλυτα σίγουρος για τις απειλές τους όπως επίσης για τα καλά προϊόντα που θα βγάλουν τις απίστευτες διαφημίσεις που θα έρθουν κ την πρόοδο.. Έτσι δεν λέμε; Για το καλό του καταναλωτή και το κέρδος της επιχείρησης; Νομίζω ο εγωισμός τους δεν έχει δεύτερο στον πλανήτη... Πολύ πέρα από το χρήμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ικανοι να πειραξουν το κοντερ και να γραφει τα 800 m σε 1km  ....και να λενε κοιταξτε αυτονομια που εχουμε...τετοιο θρασος εχουν.

χαχαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ικανοι να πειραξουν το κοντερ και να γραφει τα 800 m σε 1km  ....και να λενε κοιταξτε αυτονομια που εχουμε...τετοιο θρασος εχουν.

χαχαχαχα

όλα και όλα αυτό είναι προνόμιο των toyota,το δικό μου πας με 165 gps και το κοντέρ λέει 180.

ενώ σε vw που έχω μπει άντε να έχεις 2-3 χλ/ωρα απόκλιση απο το gps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

όλα και όλα αυτό είναι προνόμιο των toyota,το δικό μου πας με 165 gps και το κοντέρ λέει 180.

ενώ σε vw που έχω μπει άντε να έχεις 2-3 χλ/ωρα απόκλιση απο το gps.

 

Δεν εννοεί τα km/h αλλά τα km γενικά ώστε να νομίζει ο κόσμος ότι κάνει περισσότερα με μια φόρτιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαβάζουμε θεε μου....Η Τεσλα ειναι η πρώτη και η μόνη πού βγαζει σε κανονική σχετικά παραγωγή ηλεκτρικά αυτοκίνητα, Τι θελατε να εχει σαν σημείο αναφοράς η Φαου Βε την Φερραρι η την ΜακΛαρεν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννοεί τα km/h αλλά τα km γενικά ώστε να νομίζει ο κόσμος ότι κάνει περισσότερα με μια φόρτιση.

το ξέρω αλλά ο μηχανισμός που μετράει ταχύτητα και απόσταση είναι ο ίδιος στα μηχανικά κοντέρ και στα ηλεκτρονικά μετράει ταχύτητα και πολλαπλασιάζει με τον χρόνο για να βρει την απόσταση.

και στην απόσταση κλέβει εμένα, το σπίτι μου απο την παλιά δουλειά είναι 40 χιλιόμετρα(maps) και το κοντέρ το βγάζει 44.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...