Προς το περιεχόμενο

Επισήμως “νεκρό” ανακήρυξαν το MP3 οι δημιουργοί του


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το bitrate δεν αλλάζει με τη μέθοδο κωδικοποίησης;

 

Πήγαινε αγόρι μου παίξε μπάλα που ξέρεις τουλάχιστον πώς κλωτσάνε το τόπι. Και ενημέρωσε και αυτούς που σκέφτηκαν πρώτη φορά το DPCM και όλα τα μεταγενέστερα codecs ότι αυτό που έκαναν δεν υπάρχει γιατί το λες εσύ.

Ρε την παλεύεις; επειδή ενώνεις λέξεις μεταξύ τους νομίζεις ότι λες κάτι;

 

BITRATE = THE RATE OF BITS

 

Δεν αλλάζει όχι σαν απόλυτη τιμή πανέξυπνε (αν αυτό κατάλαβες γιατι σε έχω ικανό να κατάλαβες αυτό) εννοείται ότι μεγαλύτερης ποιότητας κομμάτια έχουν μεγαλύτερο bitrate αλλά σαν μονάδα μέτρησης δεν αλλάζει.

 

ειναι SAMPLERATE * BITDEPTH

 

πιο γενικά είναι NUMBER OF PACKETS PER SECOND * PACKET RESOLUTION 

 

έτσι βγαίνει το bitrate πχ για την ταχύτητα του internet

 

τα packets εδώ είναι τα samples και το resolution τους είναι το bitdepth...

 

 

Δεν έχει άλλη σημασία το 320kbps σε MP3 ή σε WAV ή σε ότι θες...

 

αν το bitrate είναι 320 τότε σημαίνει ότι και στις δύο περιπτώσεις "παίζουν" 320 *1024 bits το δευτερόλεπτο.

 

και ο αριθμός αυτός προέκυψε πολλαπλασιάζοντας το samplerate * bitrate bitdepth (με σύγχυσες και μπερδεύτηκα :P)

 

 

ξύπνα.

 

Αν είσαι και μηχανικός πες μου τον αριθμό της κάρτας ανεργίας σου να σου στείλω κάνα δωράκι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια ερώτηση, το ανθρώπινο αυτί ακούει μέχρι 20khz. Σε ένα τεστακι πιο πάνω από αυτά που ποσταραν κάποια παιδιά, εγώ και όταν έβαζα τα 22khz, πάλι άκουγα ήχο. Πως γίνεται αυτό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το bitrate είναι 320 τότε σημαίνει ότι και στις δύο περιπτώσεις "παίζουν" 320 *1024 bits το δευτερόλεπτο.

Ναι.

 

και ο αριθμός αυτός προέκυψε πολλαπλασιάζοντας το samplerate * bitrate

Όχι.

 

Μη συνεχίζεις να λες βλακείες γιατί θα ποστάρω φασματογράφημα mp3 192 να έχει συχνότητες πάνω από 12KHz και θα πρέπει μετά να βρεις τι άλλες μαλακίες θα πεις για να το δικαιολογήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα πει "το flac μακραν καλυτερη ποιοτητα" ; ΜΑ αφου ειναι lossless ετσι και αλλιως, σαν το APE, το WAV κλπ.

 

Τι δεν καταλαβαίνεις? Είπα εγώ ότι είναι lossy? Είπα ότι από τα συνηθισμένα φορμάτ, έχει τον καλύτερο ήχο. Που βρήκες το πρόβλημα τώρα και διαφωνείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση, το ανθρώπινο αυτί ακούει μέχρι 20khz. Σε ένα τεστακι πιο πάνω από αυτά που ποσταραν κάποια παιδιά, εγώ και όταν έβαζα τα 22khz, πάλι άκουγα ήχο. Πως γίνεται αυτό;

Ο ήχος που άκουγες ήταν πιθανότατα "παράσιτα" (ηλεκτρονικός θόρυβος) από το standard hardware της σειράς που έχει ένα απλό PC και σίγουρα ΔΕΝ ήταν στα 22khz.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.

 

 

Όχι.

 

Μη συνεχίζεις να λες βλακείες γιατί θα ποστάρω φασματογράφημα mp3 192 να έχει συχνότητες πάνω από 12KHz και θα πρέπει μετά να βρεις τι άλλες μαλακίες θα πεις για να το δικαιολογήσεις.

ωχ θεε μου θα ποστάρεις φασματογράφημα και τι ας πούμε; για πόσταρε και εξήγησε μου :)

Μια ερώτηση, το ανθρώπινο αυτί ακούει μέχρι 20khz. Σε ένα τεστακι πιο πάνω από αυτά που ποσταραν κάποια παιδιά, εγώ και όταν έβαζα τα 22khz, πάλι άκουγα ήχο. Πως γίνεται αυτό;

1) είσαι νυχτερίδα ή 2) άκουσες κάτι άλλο και όχι ενα συνεχόμενο "beep" ή 3) είσαι λιγο κατώτερος απο νυχτερίδα πάλι με σουπερ ακοή και έχεις βάλει 1000watt ηχεία στο full.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα 1ον. Ο αρθρογράφος δεν ξέρει να γράφει. Και μας παρουσιάζει την είδηση λες και απο αύριο θα έχει πεθάνει το Mp3.

Κατα 2ον. Μερικοί εδώ μέσα δεν μπορούν να δεχθούν ότι έχουν λάθος.

Κατα 3ον. Συγκρίνεται το flac (κυρίως) με το mp3 σαν να συγκρίνετε mp3 128kbps vs mp3 192kbps. Κάθε αλγόριθμός έχει τα υπέρ και τα κατά. Δεν μπορώ να καταλάβω "προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός"

Κατα 4ον. Δεν υπάρχουν βιονικοί άνθρωποι. Η ακοή απο τα 8 - νομίζω - και μετά σταθεροποιείται και χάνουμε κυρίως στις υψηλές συχνότητες. 

Κατα 5ον. Μερικοί εδώ μέσα έχουν πολύ καλές γνώσεις και έκανα μια αναθεώρηση των γνώσεων μου.

Κατά 6ον. "Διαφορά" καταλαβαίνεις μόνο στο studio. Τα υπόλοιπα είναι να χαμε να λέγαμε.Τι εννοώ. Το ίδιο Mp3 βάλε να το ακούσεις σε άλλο σετ ηχεία. Θα καταλάβεις διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι ένα VBR mp3 με μέσο όρο 189kbps.

 

Αυτό εδώ είναι φασματογράφημα του mp3 από το Audacity, που μπορείς να κατεβάσεις ο ίδιος και να δεις μόνος σου αν δε με πιστεύεις:

 

dt9Zsjx.png

 

Όπως βλέπεις από το φασματογράφημα, υπάρχει πληροφορία μέχρι τα 16KHz. Είμαστε επίσης σε 16 bit stereo.

 

Διασκέδασέ μας προσπαθώντας να κάνεις τα μαθηματικά με τα οποία πριν έβγαλες 12ΚHz να βγάλουν τώρα 16. Spoiler alert: ούτε το 12 ούτε το 16 είναι σωστή απάντηση, γιατί όπως είπα από την αρχή δεν έχουμε να κάνουμε με PCM samples.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

louilouiCK είσαι παράδειγμα ημιμάθειας .

 

Το MP3 λειτουργεί εντελώς διαφορετικά βασισμένο στην ψυχοακουστικη .

Οταν έχεις 2 διαφορετικούς ήχους σχεδον ταυτόχρονα το MP3 θα διαλέξει να περιγράψει τον πιο δυνατό γιατί έτσι αναλύει και ο εγκέφαλος .

Επίσης στις ψηλές συχνότητες ,επειδή το ανθρώπινο αυτί δεν έχει ευαισθησία ,το MP3 θα περιγράψει μόνο έντονους ήχους.

Τα υπόλοιπα χάνονται γιατί και καλά ο εγκέφαλος θα τα απέρριπτε .

Όσο μικρότερο το bit rate τόσο και περισσότερες πληροφορίες κόβονται . Αυτό γίνεται δυναμικά στο χρόνο ανάλογα το περιεχόμενο του ήχου.

 

Άσχετο ,την εποχή του MP3 η καSony είχε το τρομερό ATRAC (mini disk κάνεις?) που κατά πολλούς (και για μένα) ήταν κλάσεις ανώτερο του MP3 . Βέβαια προτίμησε σαν δεινόσαυρος να πεθάνει κάνοντας τα mini disk δυσλειτουργικά (ανελέητο κλείδωμα ) και να 'τον πιει' με την επέλαση των ευχρηστων iPod της Apple

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι ένα VBR mp3 με μέσο όρο 189kbps.

 

Αυτό εδώ είναι φασματογράφημα του mp3 από το Audacity, που μπορείς να κατεβάσεις ο ίδιος και να δεις μόνος σου αν δε με πιστεύεις:

 

dt9Zsjx.png

 

Όπως βλέπεις από το φασματογράφημα, υπάρχει πληροφορία μέχρι τα 16KHz. Είμαστε επίσης σε 16 bit stereo.

 

Διασκέδασέ μας προσπαθώντας να κάνεις τα μαθηματικά με τα οποία πριν έβγαλες 12ΚHz να βγάλουν τώρα 16. Spoiler alert: ούτε το 12 ούτε το 16 είναι σωστή απάντηση, γιατί όπως είπα από την αρχή δεν έχουμε να κάνουμε με PCM samples.

Δες ξανα την εικόνα και ξαναγράψε το ποστ σου.

louilouiCK είσαι παράδειγμα ημιμάθειας .

 

Το MP3 λειτουργεί εντελώς διαφορετικά βασισμένο στην ψυχοακουστικη .

Οταν έχεις 2 διαφορετικούς ήχους σχεδον ταυτόχρονα το MP3 θα διαλέξει να περιγράψει τον πιο δυνατό γιατί έτσι αναλύει και ο εγκέφαλος .

Επίσης στις ψηλές συχνότητες ,επειδή το ανθρώπινο αυτί δεν έχει ευαισθησία ,το MP3 θα περιγράψει μόνο έντονους ήχους.

Τα υπόλοιπα χάνονται γιατί και καλά ο εγκέφαλος θα τα απέρριπτε .

Όσο μικρότερο το bit rate τόσο και περισσότερες πληροφορίες κόβονται . Αυτό γίνεται δυναμικά στο χρόνο ανάλογα το περιεχόμενο του ήχου.

 

louilouiCK είσαι παράδειγμα ημιμάθειας .

 

Το MP3 λειτουργεί εντελώς διαφορετικά βασισμένο στην ψυχοακουστικη .

Οταν έχεις 2 διαφορετικούς ήχους σχεδον ταυτόχρονα το MP3 θα διαλέξει να περιγράψει τον πιο δυνατό γιατί έτσι αναλύει και ο εγκέφαλος .

Επίσης στις ψηλές συχνότητες ,επειδή το ανθρώπινο αυτί δεν έχει ευαισθησία ,το MP3 θα περιγράψει μόνο έντονους ήχους.

Τα υπόλοιπα χάνονται γιατί και καλά ο εγκέφαλος θα τα απέρριπτε .

Όσο μικρότερο το bit rate τόσο και περισσότερες πληροφορίες κόβονται . Αυτό γίνεται δυναμικά στο χρόνο ανάλογα το περιεχόμενο του ήχου.

όταν θα έχω δυο διαφορετικούς ήχους σχεδόν ταυτόχρονα...

 

μάθετε τι ειναι τα κύματα πρώτα... το να είσαι άσχετος δεν πειράζει το να επιτίθεσαι στον άλλον που παει να σε βοηθήσει ειναι ενοχλητικό όμως...

 

καληνύχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1) είσαι νυχτερίδα ή 2) άκουσες κάτι άλλο και όχι ενα συνεχόμενο "beep" ή 3) είσαι λιγο κατώτερος απο νυχτερίδα πάλι με σουπερ ακοή και έχεις βάλει 1000watt ηχεία στο full.

Μάλλον άκουσα κάτι άλλο. Beep πάντως δεν ήταν. Νυχτερίδα σίγουρα δεν είμαι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες ξανα την εικόνα και ξαναγράψε το ποστ σου.

Μπα, νομίζω πως ήδη έχω χάσει αρκετή ώρα απόψε μιλώντας σε ντουβάρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

220px-4-bit-linear-PCM.svg.png

 

 

Μην ρωτάς τι είναι η αρνητική ένταση δεν υπάρχει αρνητική ένταση απλά η αρνητική τιμή έχει να κάνει με τεχνικούς λόγους που δεν θα τους αναφέρω εδώ για να μην πλατειάζω.

 

Αυτή η κυματομορφή δείχνει την τάση του ηχητικού σήματος ώς προς το χρόνο, όχι ένταση ήχου.

 

 

 

Με την ίδια λογική αν είχαμε bitdepth 8bit μπορούσαμε να έχουμε 64 διαφορετικές εντάσεις δειγματοληψίας (απο -32 έως +31) αν είχαμε 24 bit θα μπορούσαμε να είχαμε 576 διαφορετικές τιμές εντάσεων ανα δείγμα (ανα xHerz/sec δηλαδή) και γενικά πάει bit^2 (4^2= 16, 8^2=64 24^2=576, επειδή στο δυαδικό σύστημα έχουμε 2 τιμές "0" και "1" όσες περισσότερες θέσεις έχουμε τότε το τετράγωνο τους μας δείχνει τους πιθανούς συνδυασμούς που προκύπτουν)

Ο υπολογισμός γίνεται 2^x οπου x ο αριθμός των bit. Έτσι 8 bit δίνουν 2^8 = 256 διακριτές στάθμες, ενώ 24 bit περίπου 16 εκατομμύρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

louilouiCK ΜΗ ΜΑΣΑΣ, ΣΥΝΟΜΟΣΙΑ ΕΙΝΑΙ .

 

https://arstechnica.com/features/2007/10/the-audiofile-understanding-mp3-compression/2/

 

Δυστυχώς υπάρχουν αποιρα τέτοια άρθρα που δε συμφωνούν με σένα, αλλά με το που ξεκινησεις να τα διορθώνεις στείλε λινκ και εμείς μαζί σου. Ξεκινά με edit στη Wikipedia και ο λαός σε ακολουθεί!

Μόλις έσκισα πτυχία και βιβλία , μα τι παλικάρια υπάρχουν εδώ ??? (και μένα μου λείπουν βίδες προς αποφυγή παρεξηγήσεων βεβαίως-βεβαίως)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...