Προς το περιεχόμενο

Επισήμως “νεκρό” ανακήρυξαν το MP3 οι δημιουργοί του


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ είμαι περίεργος αν όλοι αυτοί που λένε τόσες θεωρίες περί ποιότητας,έχουν και τα ανάλογα μηχανήματα σπίτι τους για να αποδείξουν αυτές τις θεωρίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ είμαι περίεργος αν όλοι αυτοί που λένε τόσες θεωρίες περί ποιότητας,έχουν και τα ανάλογα μηχανήματα σπίτι τους για να αποδείξουν αυτές τις θεωρίες;

 

Νομίζω οτι ~128kbps με ασυμπίεστο αρχείο δε χρειάζεται και ακριβό εξοπλισμό για να τα ξεχωρίσεις (με απλά ακουστικά >10Ε)

Νεκρό είναι το FLAC και άστε τους audiofiles να κλαίνε.

 

Τίποτε δεν είναι νεκρό απο τη στιγμή που υπάρχουν coders σε σημερινά συστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς το αντίθετο από "νεκρό" !

 

https://marco.org/2017/05/15/mp3-isnt-dead

Σωστά:

[...] the MP3 technology became patent-free in the United States on 16 April 2017 when U.S. Patent 6,009,399, held by and administered by Technicolor, expired.

Είναι νεκρό για όσους έπαιρναν χρήματα από τις πατέντες. :-P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι ~128kbps με ασυμπίεστο αρχείο δε χρειάζεται και ακριβό εξοπλισμό για να τα ξεχωρίσεις (με απλά ακουστικά >10Ε)

 

Τόσο χαμηλά bitrates είναι εξώφθαλμα, προσωπικά τα ξεχωρίζω όχι με ακουστικά αλλά απλά περνώντας έξω από το μαγαζί που τα παίζει και προφανώς χωρίς να το θέλω καν. Έχει συμβεί αμέτρητες φορές ακριβώς όπως το λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι περίεργος αν όλοι αυτοί που λένε τόσες θεωρίες περί ποιότητας,έχουν και τα ανάλογα μηχανήματα σπίτι τους για να αποδείξουν αυτές τις θεωρίες;

Εχετε καταλαβει οτι προσπαθουμε να σας πεισουμε με γραπτο λογο, κατι που μονο με αυτια αποδεικνυεται?

 

Αν δεν υπηρχαν διαφορες, τοτε ποιος ο λογος υπαρξης των ακριβων συστηματων ηχου?

Ποιος ο λογος υπαρξης των οπτικων ινων και του HDMI?

Ποιος, ρε παιδια?

Ποιος ο λογος υπαρξης τεχνολογικων φορουμ, σαν αυτο? Μονο για τα "mobile phones"?

 

Ειναι ολα στο μυαλο μας? Δεν υπαρχει διαφορα? Και για λογους μαρκετινγκ και του καταναλωτισμου ψαχνουμε τριχες στ'αχυρα?

 

Υ.Γ. δε χρειαζεσαι συστημα των 5000 ευρω για να ακουσεις διαφορα. Μια χαρα ακους με ενα home theater των 300.

Φανταστειτε τι ακουν αυτοι με τα μηχανηματα των 5000. Πρεπει να ακουν "παπαδες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο χαμηλά bitrates είναι εξώφθαλμα, προσωπικά τα ξεχωρίζω όχι με ακουστικά αλλά απλά περνώντας έξω από το μαγαζί που τα παίζει και προφανώς χωρίς να το θέλω καν. Έχει συμβεί αμέτρητες φορές ακριβώς όπως το λέω.

για ελα ξεχωρισε και αυτο: http://www.noiseaddicts.com/2009/03/mp3-sound-quality-test-128-320/

 

μην κανεις ομως κανα 10λεπτο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ελα ξεχωρισε και αυτο: http://www.noiseaddicts.com/2009/03/mp3-sound-quality-test-128-320/

 

μην κανεις ομως κανα 10λεπτο :)

 

Με Razer Hammerhead που δεν τα λες high end για κανένα λόγο και onboard Realtek, είναι εμφανής η διαφορά στις μαράκες κοντά στο 5->6 δευτερόλεπτο περίπου. Στο 2ο κλιπ είναι τελείως «crushed».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ελα ξεχωρισε και αυτο: http://www.noiseaddicts.com/2009/03/mp3-sound-quality-test-128-320/

 

μην κανεις ομως κανα 10λεπτο :)

Δεν είμαι σίγουρος τι θες να αποδείξεις. Όπως έγραψε και ο απο πάνω, με random laptop soundcard και ψείρες, αν ξέρεις τι να προσέξεις υπάρχουν εμφανείς διαφορές: οι μαράκες είναι έχουν συμπιεστεί, τα hat είναι "νερωμένα".

 

Πέρα από αυτό όμως, ο τύπος απλά θέλει να κάνει το κομμάτι του "νιανιανια, δε μπορείς να καταλάβειιιις, καλά έκανα εγώ τα mp3 μου σε 128".

 

Πρώτον, τι νόημα έχει το επιχείρημα "να άκου εδώ να καταλάβεις τη διαφορά" όταν αμέσως πριν μιλούσε για encoding ολόκληρης συλλογής. Χαίρω πολύ ότι σε όλη τη συλλογή θα υπάρχουν πράγματα που δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο το encode όσο σε άλλα. Άλλο να κάνεις encode τα στρουμφάκια σε 128 vs 320 και άλλο Meshuggah. Στη δική του περίπτωση το να κρίνει κανείς τη διαφορά για ολόκληρη συλλογή από ένα μόνο κλιπ είναι τελείως ηλίθια τοποθέτηση.

 

Δεύτερον, επειδή όντως περίμενα ακόμα κι έτσι να ακούσω μεγαλύτερη διαφορά, έβαλα το συγκεκριμένο κλιπ στο audacity:

 

 

 

FEoZR0Y.png

 

 

 

320 πάνω, 128 κάτω. Όπως βλέπεις έχει πέσει πολύ άσχημο LPF στα 16KHz σε κάποιο στάδιο της επεξεργασίας (στη μίξη? γιατί κάποια επιλεγμένα πράγματα δεν έχουν φάει LPF όπως φαίνεται από το πάνω γράφημα, και αυτή η διαφορά είναι που ακούγεται), πράγμα που σημαίνει πως αν μη τι άλλο αυτή είναι πολύ κακή επιλογή κλιπ για να δείξεις τις διαφορές που υπάρχουν.

 

Ορίστε ένα δικό μου encode από FLAC, σε 128 και 320:

 

 

 

7xvatpn.jpg

 

Έτσι θα έπρεπε να είναι: το 128 encode έχει LPF στα 16.5Κ όπου η πληροφορία πηγής πήγε περίπατο, ενώ στο 320 που το LPF είναι στα 20Κ τα πράγματα είναι αλλιώς.

 

 

 

Κατά την άποψή μου, τη διαφορά στο εύρος του crash πάνω στο 1 δευτερόλεπτο την ακούει και κουφός. 128 είναι πολύ λίγα ακόμα και με πρόσφατο LAME. Το οποίο ακόμα και στα 128 κάνει ΠΑΠΑΔΕΣ. Όσοι δεν έχετε ακούσει encode από Blade δε μπορείτε να καταλάβετε για πόσο πιο κακή ποιότητα μιλάμε στο ίδιο bitrate.

 

Αν δεν υπηρχαν διαφορες, τοτε ποιος ο λογος υπαρξης των ακριβων συστηματων ηχου?

Ποιος ο λογος υπαρξης των οπτικων ινων και του HDMI?

Ποιος, ρε παιδια?

Ποιος ο λογος υπαρξης τεχνολογικων φορουμ, σαν αυτο? Μονο για τα "mobile phones"?

 

Αυτά όμως δεν είναι επιχειρήματα.

 

Ο λόγος ύπαρξης των ακριβών συστημάτων ήχου είναι βασικά να βγάλουν μεγάλο κέρδος γι' αυτούς που τα πουλάνε. Ποιός είναι ο λόγος ύπαρξης του super duper ultra DDR4 MAXXX memory kit, ότι ο κάθε J Random Overclocker με τα λεφτά του μπαμπά θα δει διαφορά στον υπολογιστή του όταν τα εγκαταστήσει;

 

Ο λόγος ύπαρξης οπτικών ινών και HDMI δεν έχει απολύτως καμία σχέση με ακριβά ηχοσυστήματα, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ελα ξεχωρισε και αυτο: http://www.noiseaddicts.com/2009/03/mp3-sound-quality-test-128-320/

 

μην κανεις ομως κανα 10λεπτο :)

Sorry φιλε αλλα σε εστειλε αδιαβαστο ο Defacer. BTW πιο αθλιο clip δεν ειχες να στείλεις!!! sorry again

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει νεκρο δεν ειναι το format παιδια, απλα οι πατεντες ληγουν σιγα σιγα. Πραγμα που δεν ειναι κακο κατα την γνωμη μου.

 

Και συμφωνω δεν ειναι και οτι καλυτερο για ηχο αλλα στο αυτοκινητο για παραδειγμα το οτι εχω σε ενα usb 32 gb τραγουδια και πορωνομαι και δεν δαγκωνω κανενα καρυδι στην κινηση ειναι ανεκτιμητο. :)

 

Ουτε προκειται να κατσω να ξαναμαζεψω TBs τραγουδιων σε FLAC η Vorbis. Για το δικο μου ανεκπαιδευτο αυτι σε Z-5500 που ακουω ειναι αποδεκτα.

 

Βεβαια καποια συγκροτηματα οπως Pink FLoyd τα εχω σε FLAC και τους συγκεκριμενους και σε DTS. Αλλα εκει ειναι η αρρωστια.

 

Τελος να πω οτι μιας και μιλαμε για ηχο που μπορει να επεξεργαστει δοκιμαστε να ακουσετε Mp3 με Winamp και εγκατεστημενο το enchancer wrapper DSP.

 

https://winampplugins.co.uk/enhancer/

 

Με κλειστο το equalizer του winamp. Θα εκπλαγειτε ευχαριστα μιας και μεσω DSP processing "επαναφερει" πολλες κομμενες συχνοτητες και αρμονικες.

 

Τελος εδω εχω γραψει ενα tutorial για να μετατραπει το stereo σημα των mp3 σε 5.1 matrix που και αυτο βελτιωνει σε surround ηχοσυστηματα τον ηχο κατα την γνωμη μου.

 

http://www.insomnia.gr/topic/643376-tutorial-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%B7-mp3-%CE%B1%CF%80%CE%BF-pcm-stereo-%CF%83%CE%B5-ac3-51-2496-winamp/

 

Πατεντες υπαρχουν κοινως.. :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς σε παρακαλώ να μη λες μαλακίες για πράγματα που δε γνωρίζεις;

 

Θα σε ρωτούσα από πού προκύπτει αυτό το συμπέρασμα, αλλά φοβάμαι ότι θα πεις καμιά ακόμα μεγαλύτερη για lowpass filter του encoder χωρίς να έχεις ιδέα, επειδή κάπου το διάβασες.

 

Εσύ, επειδή ακόμα δε μπορείς να χωνέψεις ότι vodka από vodka δεν έχει την παραμικρή διαφορά σε γεύση (είναι-όλες-οινόπνευμα-και-νερό-τι-δεν -καταλαβαίνεις; ) , παλεύεις τώρα να βγεις από πάνω στα περί ήχου...

 

...το λοιπόν: Τράβα καμιά βόλτα στον κολλητό σου τον Πολωνό, μπας και πείσεις τον εαυτό σου ότι χαμπαριάζεις από vodka κι εγώ θα κάνω κουμάντο να σού στείλω ένα μπιτόνι απ' αυτή που παίρνουν οι άφραγκοι αλκοολικοί εδώ με ...$1,5 το λίτρο, για ν' αρχίσεις να φτιάχνεις κεφάλι χωρίς να ξοδεύεσαι χωρίς λόγο και να δούμε αν θα καταλάβεις διαφορά...

 

...κι αυτή οινόπνευμα με νερό είναι, τα είπαμε, να μην τα λέμε ξανά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ, επειδή ακόμα δε μπορείς να χωνέψεις ότι vodka από vodka δεν έχει την παραμικρή διαφορά σε γεύση (είναι-όλες-οινόπνευμα-και-νερό-τι-δεν -καταλαβαίνεις; ) , παλεύεις τώρα να βγεις από πάνω στα περί ήχου...

 

...το λοιπόν: Τράβα καμιά βόλτα στον κολλητό σου τον Πολωνό, μπας και πείσεις τον εαυτό σου ότι χαμπαριάζεις από vodka κι εγώ θα κάνω κουμάντο να σού στείλω ένα μπιτόνι απ' αυτή που παίρνουν οι άφραγκοι αλκοολικοί εδώ με ...$1,5 το λίτρο, για ν' αρχίσεις να φτιάχνεις κεφάλι χωρίς να ξοδεύεσαι χωρίς λόγο και να δούμε αν θα καταλάβεις διαφορά...

 

...κι αυτή οινόπνευμα με νερό είναι, τα είπαμε, να μην τα λέμε ξανά.

 

Aπό την στιγμή που το MP3 κόβει από τα 16KHz υπάρχει διαφορά και επίσης όσοι είναι από 35 και πάνω δυστυχώς δεν ακούνε ούτε καν τα 15KHz - υπάρχουν και τα ακουστικά "bone conduction" που σε μερικούς βοηθάει να ακούσουν ξανά μέχρι τα ~16KHz σε 50ηδες γιατί περνάνε οι δονήσεις απευθείας στον κοχλία δηλ δεν πάει στο τύμπανο μέσω του αέρα που ακούμε.

 

Ένας νέος έχει καλύτερες αισθήσεις σε όραση,ακοή και γεύση παρά ένας πιο παλιός - δηλ ένας νέος άνετα καταλαβαίνει mp3 με flac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το lpf στα mp3 εξαρτάται από τον encoder και τις ρυθμίσεις του, πχ το lame δεν κόβει τα 16k αλλά και να τα έκοβε όπως σωστά αναφέρεις επηρεάζει μόνο αυτούς που μπορούν να τα ακούσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι έτσι.

 

Να σημειώσω για όσους ενδιαφέρονται ότι το LPF δεν επηρεάζει το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα μόνο όσον αφορά ότι "κόβει τις υψηλές συχνότητες" με την έννοια του καφενείου (άρα, αν εγώ δεν τις ακουώ δε με αγγίζει καθόλου).

 

Μερικοί τρόποι με τους οποίους ένα LPF που κόβει συχνότητες που δεν ακούμε μπορεί να επηρεάσει συχνότητες που όντως ακούμε είναι:

  • Αφαιρώντας συχνότητες αλλάζει το envelope της κυματομορφής. Αν στη διαδικασία της αναπαραγωγής εμπλέκονται και άλλα στάδια επεξεργασίας (π.χ. equalizers ή replaygain) αυτό μπορεί να προκαλέσει αλλαγή στη συμπεριφορά τους, την οποία θα ακούμε.
  • Ακόμα και χωρίς άλλα στάδια επεξεργασίας, υπάρχουν τρόποι με τους οποίους η αφαίρεση συχνοτικού περιεχομένου επηρεάζει την αντίληψή μας για το περιεχόμενο που έμεινε (masking).
  • Επειδή δεν υπάρχει ιδανικό brickwall filter πουθενά, αυτό που εφαρμόζουμε αναγκαστικά επηρεάζει και συχνότητες που δε θα έπρεπε να επηρεάζει "σύμφωνα με το όνομά του".
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mp3 έκανε πραγματική επανάσταση από τότε που βγήκε και πραγματικά διέδοσε τη μουσική όσο τίποτε άλλο. Τόσα χρόνια τώρα κατάφερε και εδραιώθηκε ως το απόλυτο format ήχου και υποστηρίζεται από τους πάντες και τα πάντα. Τώρα που είναι και patend-free είναι σαν το κερασάκι στην τούρτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...