Προς το περιεχόμενο

Samsung Galaxy S8 / S8+ Review


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από day one armored case και tempered glass.Στην δουλειά ήρθαν οι πρώτοι και κλαιγαν που τους έσπασε η οθόνη και όταν του λέω γιατί δεν βάλατε θήκη και tempered πήρα την κλασική απάντηση "ε δεν με έφταναν τα λεφτά" seriously,είχες 800€ και δεν ήθελες να δώσεις 20-30€ για προστασία?!

Σωστό σκεπτικό αλλά υπάρχουν και κάποιοι που πήραν δάνειο για να το αγοράσουν, οπότε ας μην κρίνουμε καλύτερα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό σκεπτικό αλλά υπάρχουν και κάποιοι που πήραν δάνειο για να το αγοράσουν, οπότε ας μην κρίνουμε καλύτερα... ;)

ή απλά ότι το κινητό είναι κακοφτιαγμένο από θέμα κατασκευής - αντοχής όπως έδειξαν και στη γερμανική Stiftung warentest αφού έσπασε με το πρώτο πέσιμο από χαμηλό ύψος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή απλά ότι το κινητό είναι κακοφτιαγμένο από θέμα κατασκευής - αντοχής όπως έδειξαν και στη γερμανική Stiftung warentest αφού έσπασε με το πρώτο πέσιμο από χαμηλό ύψος.

Εγώ, γυαλί είναι. Θα πρέπει να βάλουν γυαλί αλεξίσφαιρο για να μη σπάει... Τι να σου κάνει... Δε μπορούμε να τα θέλουμε όλα σ'αυτη τη ζωή ΚΑΙ εμφάνιση ΚΑΙ αντοχή :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, γυαλί είναι. Θα πρέπει να βάλουν γυαλί αλεξίσφαιρο για να μη σπάει... Τι να σου κάνει... Δε μπορούμε να τα θέλουμε όλα σ'αυτη τη ζωή ΚΑΙ εμφάνιση ΚΑΙ αντοχή :)

τα Galaxy ανέκαθεν ράγιζαν με την πρώτη πτώση, πόσους γνωστούς έχω που κυκλοφορούν με σπασμένες οθόνες. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, όταν ζητάνε 900€ για την παραπάνω συσκευή ε τουλάχιστον να την κάνουν πιο ανθεκτική γυαλί ή όχι έχουν αρκετά λεφτά απόθεμα για να έριχναν σε έρευνα για κάτι πιο ανθεκτικό, απλά όπως είναι γνωστό οι κορεάτες βιάζονται λες και θα έρθει η συντέλεια του κόσμου άμα αφιερώσουν λίγο παραπάνω χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από day one armored case και tempered glass.Στην δουλειά ήρθαν οι πρώτοι και κλαιγαν που τους έσπασε η οθόνη και όταν του λέω γιατί δεν βάλατε θήκη και tempered πήρα την κλασική απάντηση "ε δεν με έφταναν τα λεφτά" seriously,είχες 800€ και δεν ήθελες να δώσεις 20-30€ για προστασία?!

 

Αν ειναι να πάρω τηλέφωνο και να το βάζω μεσα σε καποτες για να μη μου μεινει στο χέρι, κατι εχει πάει πολυ λαθος. 

 

1) αχρηστη η ομορφια αμα ειναι να το κανω μουμια

2) αχρηστη και η οποια προσπάθεια για μικροτερο μεγεθος-βαρος αφου η θηκη θα το κανει και παλι μπαουλο.

 

Μια συσκευη πρεπει μεσα σε λογικα πλαισια να ειναι fit for purpose. Εδώ εχουμε ομως ξεκαθαρα να κανουμε με προβληματικα σχεδιασμένες συσκευες... οπου βλεπουμε την κλασσικη apple συνταγη του form over function.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον το γυαλί είναι κυρτό, μειώνεται δραματικά η αντοχή του σε πτώσεις όσο ανθεκτικό και να το κάνουν.

 

 

Απλά πράγματα. Εάν γενικά είστε προσεκτικοί με τις συσκευές σας, δεν υπάρχει μεγάλο θέμα.

 

Εάν είστε πιο χαλαροί ή λίγο τρυπιοχέριδες και τις κοπανάτε σε καμιά επιφάνεια που και που, θα χρειαστεί θήκη:

https://www.youtube.com/watch?v=d0csHcnVuTc

 

 

 

Ας μην το ξεχειλώσουμε το ζήτημα όπως με το bend-gate του iphone 6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να πάρω τηλέφωνο και να το βάζω μεσα σε καποτες για να μη μου μεινει στο χέρι, κατι εχει πάει πολυ λαθος. 

Ενώ το laptop π.χ. το έχεις πάντα χωρίς θήκη όταν μετακινείσαι.

Όποιος αγοράσει το S8 ή το iPhone ή το κάθε κινητό των €700+ ας το προσέξει όσο θέλει, ευθύνη του είναι. Αν δεν μπορεί το παλικάρι ας πάρει ένα νέο 3310 να μην έχει άγχος. 

 

Είδα το S8 από κοντά και ήταν πολύ εντυπωσιακό. Ωστόσο θα το προτιμούσα  σε μικρότερες διαστάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ το laptop π.χ. το έχεις πάντα χωρίς θήκη όταν μετακινείσαι.

Όποιος αγοράσει το S8 ή το iPhone ή το κάθε κινητό των €700+ ας το προσέξει όσο θέλει, ευθύνη του είναι. Αν δεν μπορεί το παλικάρι ας πάρει ένα νέο 3310 να μην έχει άγχος.

Χωρις θηκη αγαπητε δεν πειραζει. Και αν παθει τιποτα μετα κραξιμο στις εταιρειες για την ποιοτητα κατασκευης των κινητων τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ασχοληθω με εξυπνακηδες του τυπου σαμυ ΔΕΝ.εχω ξοδεψει μια περιουσια σε smartphones και μπορω να εκφερω μια ολοκληρωμενη αποψη εχοντας περασει απο τα χερια μου οι ναυαρχιδες ολων των εταιριων.τα Iphone πλεων δεν εχουν τιποτα να προσφερουν και μετα το galaxy s6 edge δεν υπαρχει ανταγωνισμος.  Το κινητο ειναι οργασμος των αισθησεων!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω ξοδεψει μια περιουσια σε smartphones και μπορω να εκφερω μια ολοκληρωμενη αποψη εχοντας περασει απο τα χερια μου οι ναυαρχιδες ολων των εταιριων.τα Iphone πλεων δεν εχουν τιποτα να προσφερουν και μετα το galaxy s6 edge δεν υπαρχει ανταγωνισμος.  Το κινητο ειναι οργασμος των αισθησεων!

Δεν χρειαζεται να ξοδεψεις μια περιουσια για να εχεις ολοκληρωμενη αποψη.

Επισης εχουν περασεις οι ναυαρχιδες ολων των εταιρειων απο τα χερια σου αλλα βλεπω ολως τυχαιως παλι μια εταιρεια βρηκες να αναφερεις ολως τυχαιως :D

 

Οσο για τα περι μη υπαρξης ανταγωνισμου μετα το S6 edge γελανε και οι πετρες. Oneplus3 και Htc ηταν παραπανω απο ανταγωνιστικες συσκευες,αλλα ειπαμε στον android κοσμο η apple δεν τους ενδιαφερει αλλα ολο με αυτη ασχολουνται.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται να ξοδεψεις μια περιουσια για να εχεις ολοκληρωμενη αποψη.

Επισης εχουν περασεις οι ναυαρχιδες ολων των εταιρειων απο τα χερια σου αλλα βλεπω ολως τυχαιως παλι μια εταιρεια βρηκες να αναφερεις ολως τυχαιως :D

 

Οσο για τα περι μη υπαρξης ανταγωνισμου μετα το S6 edge γελανε και οι πετρες. Oneplus3 και Htc ηταν παραπανω απο ανταγωνιστικες συσκευες,αλλα ειπαμε στον android κοσμο η apple δεν τους ενδιαφερει αλλα ολο με αυτη ασχολουνται.

 

Εεελα μωρε, τυχαια θα ανεφερε την Apple :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάλο χρυσό το σ8 άλλα το lagwiz δεν παλεύεται ... και μονό 4gb ram?  shock-gif.gif

Δεν έχει touchwiz πλέον , έχει Grace UX το οποίο είναι το παλιό Touchwiz αναβαθμισμένο με στοιχεία απο cyanogen ( το οποίο το είχε αγοράσει η samsing στα τέλη του 2014 ). Δεν κάνει ούτε τσακ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει touchwiz πλέον , έχει Grace UX το οποίο είναι το παλιό Touchwiz αναβαθμισμένο με στοιχεία απο cyanogen ( το οποίο το είχε αγοράσει η samsing στα τέλη του 2014 ). Δεν κάνει ούτε τσακ.

 

Δεν λέγεται "Grace UX" πλέον. Αυτό ψόφισε και βρώμισε μετά το Note 7. Το νέο UI χρησιμοποιεί την ονομασία "Samsung Experience" (έκδοση 8.1... κιόλας?).

 

Επίσης μια χαρά κάνει "τσακ" και προς το παρόν στο S8 τουλάχιστον είναι ένα bug-fest. Αν δεν έχεις προσωπική εμπειρία, κάνε μια βόλτα από το XDA...

https://forum.xda-developers.com/galaxy-s8/help

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέγεται "Grace UX" πλέον. Αυτό ψόφισε και βρώμισε μετά το Note 7. Το νέο UI χρησιμοποιεί την ονομασία "Samsung Experience" (έκδοση 8.1... κιόλας?).

 

Επίσης μια χαρά κάνει "τσακ" και προς το παρόν στο S8 τουλάχιστον είναι ένα bug-fest. Αν δεν έχεις προσωπική εμπειρία, κάνε μια βόλτα από το XDA...

https://forum.xda-developers.com/galaxy-s8/help

 

Δεν έχω εμπειρία για την συγκεκριμένη συσκευή, αλλά μην μου βάζεις λίνκ από το xda γιατί εκεί μέσα θα βρεις πέραν των άλλων και noobs που έχουν φλασάρει costum kernel και το έχουν ξεχάσει και απλά κράζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εμπειρία για την συγκεκριμένη συσκευή, αλλά μην μου βάζεις λίνκ από το xda γιατί εκεί μέσα θα βρεις πέραν των άλλων και noobs που έχουν φλασάρει costum kernel και το έχουν ξεχάσει και απλά κράζουν.

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το UI του S8 δεν είναι "τσακ" free όπως είπε ο Darthrevan7. Αυτό ήταν το νόημα του post μου και το xda το ανέφερα ως ένα γρήγορο παράδειγμα.

 

Υπάρχουν κάποια θέματα που αντιμετωπίζω κι εγώ χωρίς να έχω φλασάρει custom kernels κλπ.

 

Όπως πχ με το κλείδωμα της συσκευής που κάνει διάφορα κουλά, stutters σε απλά πράγματα όπως το άνοιγμα του μενού των εφαρμογών, μερικά UI elements του Samsung Themes που άλλες φορές είναι εκεί και άλλες εξαφανίζονται εντελώς και το κουμπί της Bixby που κάποιες φορές ξεχνάει εντελώς να την φορτώσει όταν το πατάω.

 

Ένα είναι σίγουρο όμως πέρα από τα bugs (που μπορούν να διορθωθούν). Το smoothness του UI δεν φτάνει ούτε για πλάκα τα επίπεδα κάποιων άλλων ναυαρχίδων. Και αμφιβάλλω αν ενδιαφέρεται να ασχοληθεί σοβαρά με αυτό η Samsung.

Δεν είναι τραγικό αλλά καλό θα ήταν να μην υπερβάλλουμε λέγοντας ότι δεν υπάρχει καν θέμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...