Προς το περιεχόμενο

Η Intel πρόκειται να παρουσιάσει νέα high-end σειρά επεξεργαστών Core i9 που θα έχει και 12-core μοντέλο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είχα πάντα μια απορία.

 

Πόσο nobody πρέπει να είναι κανένας στη ζωή του για να αισθάνεται μάγκας επειδή η CPU που αγόρασε (ή ακόμα χειρότερα, που "υποστηρίζει") έχει καλύτερα κοκοψόψαρα από αυτή του γείτονα;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το bug είναι ότι έδειχνε 20c παραπάνω όχι 50c λιγότερα.

άντε και καλά delid  σου εύχομαι.

 

 

on topic. 

εφόσον βγουν τα νέα ιντελ και είναι και σε ανταγωνιστικες τιμές χαλαρά θα πέσει και ο r7 1700 να κάνω μια αναβάθμιση τον 1600.. go intel!!

ε ναι στο να σχολιαζεις χωρις να εχεις κατοχη επεξεργαστη εισαι πρωτος....που αμα κλεισει το google δν θα ξερεις που μενεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάντα μια απορία.

 

Πόσο nobody πρέπει να είναι κανένας στη ζωή του για να αισθάνεται μάγκας επειδή η CPU που αγόρασε (ή ακόμα χειρότερα, που "υποστηρίζει") έχει καλύτερα κοκοψόψαρα από αυτή του γείτονα;

οχι αδερφε δεν χαιρομαι...αλλα χειροτερο....απο την αμαθεια...δν υπαρχει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι στο να σχολιαζεις χωρις να εχεις κατοχη επεξεργαστη εισαι πρωτος....που αμα κλεισει το google δν θα ξερεις που μενεις!

δεν είσαι και πολύ καλά ε? να κοιμηθείς με της κάλτσες σήμερα.. έχει δροσούλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι αδερφε δεν χαιρομαι...αλλα χειροτερο....απο την αμαθεια...δν υπαρχει...

 

Σόρι μαν, δεν το κατάλαβα. Μπερδεύτηκα από τα χαχαχαχαχαχααχαχαχαχααααχαχαχαα!!!!!!111 και τα σχόλια για χειμωνιάτικη θέρμανση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ξεκινήσει να κανω render σε αρχιτεκτονικό σχέδιο. Στο γραφειο εχω εναν i7 1ης γενιάς, και θελω να αναβαθμισω σε κατι πιο δυνατό. Εχω προϋπολογισμό περιπου 1000€. Ακούω τις προτασεις σας, τί να παρω ... ευχαριστω !!!

Ryzen 1700

 

Ξεκινάς από εδώ https://de.pcpartpicker.com/list/9MJKxY

 

Ή αγοράζεις X99 μεταχειρισμένο με έναν τέτοιο http://www.ebay.com/itm/Intel-Xeon-E5-2690-V3-ES-2-4GHz-30MB-L3-12-Core-Max-Turbo-2-8GHz-135W-QEYJ-CPU-/272407776735?hash=item3f6cc4cddf:g:8qwAAOSwmCVZAU0A

 

Αν θες έτοιμο σύστημα υπάρχουν κι αυτά και είναι σκυλιά

http://www.ebay.de/itm/PC-HP-Z620-Workstation-2x-Xeon-8-core-E5-2660-RAM-32GB-SSD-256GB-Quadro-600-W10-/252583312912?hash=item3acf237e10:g:g3QAAOSwB-1Y40Zu

http://www.ebay.de/itm/HP-Z820-Workstation-2x-Xeon-E5-2643-4x3-30GHz-64GB-300GB-Quadro-K4000-RW-W7-/401313859238?hash=item5d702b86a6:g:-eIAAOSw5UZY~1V8

http://www.ebay.de/itm/Dell-PC-Precision-T5600-2x-Xeon-8-Core-E5-2670-RAM-32GB-SSD-128GB-Quadro-600-W10-/262900425999?hash=item3d3616250f:g:iXgAAOSwj85YQgN2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 c παραπανω....συγνωμη που σε πληγωνω κ θα σε στειλω για υπνο π εχω φοτωγραφικο υλικο..εγω αδερφε δν εχω κανενα προβλημα....μην τρελενεσαι...παραπανω απο 50 βαθμους δεν εχω δει σε φουλ γραφικα οποιοδηποτε παιχνιδι

Τι να πεις κι εσύ ρε φίλε με τετραπύρηνο στους 50C στα παιχνίδια που χρησιμοποιούν την GPU. Τρέξε για 30 λεπτά το Prime95 η κάποιο αντίστοιχο και έλα μετά να πείς την μαλακία σου όταν δείς τους 90C και το throttling.

Και ευτυχώς που υπάρχει η Google γιατί αν είχαμε εσένα την είχαμε κάτσει την βάρκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφόσον βγουν τα νέα ιντελ και είναι και σε ανταγωνιστικες τιμές

 

Κυκλοφορούν 6πύρηνοι, 8πύρηνοι και 10πύρηνοι Intel εδώ και πολύ καιρό σε socket 2011. Έχουν ανταγωνιστική τιμολόγηση; Ανταγωνιστική τιμολόγηση όμως μπορεί να έχει ο mainstream έξα που θα έρθει εσπευσμένα κάποια στιγμή μέσα στη χρονιά που διανύουμε ή από πλευράς AMD αυτοί μπορούν να έχουν ανταγωνιστική τιμολόγηση σε σχέση με τους i9 της Intel. Πάντως και οι μεν και οι δε είναι αχρείαστοι για το μέσο χρήστη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κυκλοφορούν 6πύρηνοι, 8πύρηνοι και 10πύρηνοι Intel εδώ και πολύ καιρό σε socket 2011. Έχουν ανταγωνιστική τιμολόγηση; Ανταγωνιστική τιμολόγηση όμως μπορεί να έχει ο mainstream έξα που θα έρθει εσπευσμένα κάποια στιγμή μέσα στη χρονιά που διανύουμε ή από πλευράς AMD αυτοί μπορούν να έχουν ανταγωνιστική τιμολόγηση σε σχέση με τους i9 της Intel. Πάντως και οι μεν και οι δε είναι αχρείαστοι για το μέσο χρήστη

δε κατάλαβες το συλλογισμό μου. εφόσον βγουν τα νέα ιντελ μέχρι η amd να σπρώξει στην αγορά τους threadripper θα αναγκαστεί να ρίξει μέχρι ένα σημειο τις τιμές στους υπάρχον ryzen ώστε να γίνει το δέλεαρ μεγαλύτερο, εκεί εποφελουμαστε εμείς που έχουμε r5 1600 να πάμε εύκολα στον 1700.

 

η ιντελ δεν έχει κάτι τώρα στην αγορά που να είναι τόσο ανταγωνιστικο όσο αφορά το price to performance που έχει η amd ειδικά στο productivity κομμάτι που με ενδιαφέρει εμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε κατάλαβες το συλλογισμό μου. εφόσον βγουν τα νέα ιντελ μέχρι η amd να σπρώξει στην αγορά τους threadripper θα αναγκαστεί να ρίξει μέχρι ένα σημειο τις τιμές στους υπάρχον ryzen ώστε να γίνει το δέλεαρ μεγαλύτερο, εκεί εποφελουμαστε εμείς που έχουμε r5 1600 να πάμε εύκολα στον 1700.

 

η ιντελ δεν έχει κάτι τώρα στην αγορά που να είναι τόσο ανταγωνιστικο όσο αφορά το price to performance που έχει η amd ειδικά στο productivity κομμάτι που με ενδιαφέρει εμένα.

Έχει λογική αυτό που λες και υπάρχει μια μικρή περίπτωση να γίνει...δλδ να πέσουν οι τιμές των R5-R7 μόλις κυκλοφορίσει το x299. Αλλά πόσο πιστεύεις που θα πέσουν; 10€-20€; Πάντα ανάλογα με το μοντέλο. Μπορεί να δεις τον 1800x να πέφτει γύρω στα 470€ από 520 αλλά και πάλι αυτό θα συμβεί όταν θα βγουν οι R9 ώστε ο πρώτος 10core "1955" να έχει την τιμή του 1800x. Αυτό σου το λέω γιατί ήδη οι R5-R7 είναι ανταγωνιστικοί στην τιμή τους σε σχέση με τις επιδόσεις τους. H intel σε τιμές δεν θα καταφέρει να ανταγωνιστεί τους R7 και αυτό φαίνεται από την L3 cache και Pcie Lanes που είναι κομμένα ώστε να κρατήσουν χαμηλότερη την τιμή τους.

 

Τώρα με όλο τον σεβασμό γιατί πείρες τον 1600 ενώ ήθελες τον 1700; Από ότι κατάλαβα σκοπεύεις να αναβαθμίσεις σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Θα μπορούσες να περίμενες 2-3 εβδομάδες να έβαζες 90€ παραπάνω και να έπαιρνες εξ'αρχής τον 1700.

 Αν βέβαια δεν σου φτάνει η ισχύ του 1600 και έχεις γρήγορες μνήμες (3000-3200mhz) θα μπορούσες να του έκανες ένα overclock στα 3.8 σε όλους τους πυρήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκάθαρα για μούρη γιατί η πραγματική διαφορά σε SLI/Xfire gaming (2 GPUs) από x8x8 σε x16x16 έχει 3-4 καρέ διαφορά....Tώρα αν είσαι ο ουμπερ γαμάω και θες να δουλεύεις 8k video από 3 NVME Raid0 σε NLE δεν ξέρω μπορεί εκεί όντως να μην φτάνουν.

 

Ότι θα πάρεις 16πύρηνο, για να παίζεις κράισις και ντότα.

Ότι γράφεις σε ένα θέμα για cpu 12πυρήνων,και όλο το μέλημα είναι το sli gaming.

 

Για να τα βγάλανε,κάποιος τα χρειάζεται.Καπιταλισμό έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγε το σκ@τό στην κάλτσα intel?

Αστα να πανε. Για χρεοκοπια παει και αυτη μαζι με την Apple....

 

αν  εχουν σωστη τιμη !!!???αυτη την φορα!!

intel και σωστη τιμη δεν πανε μαζι. Σχεδον σιγουρα θα ειναι ακριβοτεροι του ανταγωνισμου,οτι ονειρα και αν βλεπει ο καθενας.

Πρεπει να χρυσοπληρωσεις τα παραπανω 4fps..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...