Προς το περιεχόμενο

Η Intel πρόκειται να παρουσιάσει νέα high-end σειρά επεξεργαστών Core i9 που θα έχει και 12-core μοντέλο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ένα δάκρυ κύλισε στα μάτια μου από τα γέλια. Εγώ έμαθα ότι θα βγει ψήκτρα για τους amd με βάση για μπρίκι. 

 

 

 
Δεν είναι θέμα μετόχου, αντικειμενικά οι Amd είναι "λίγο" πιο ζεστοί από τους intel.  

 

Τόσο οι Ryzen, όσο και οι FX είναι 30C με 20C κάτω αντίστοιχα. Αν έχουν ένα μειονέκτημα οι Intel επεξεργαστές είναι αυτό των θερμοκρασιών δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η πλάκα είναι που πολλοί γράφεται άντε να βγάλει κάτι η amd για να ρίξει τις τιμές η intel, δλδ συμπέρασμα ότι και να βγάλει η amd πάλι intel θα αγοράσεται.

και γιαυτό συνεχίζει η intel να αυξάνει τις πωλείσεις της παρόλο τους φτηνούς "γαμάτους" ryzen!

ξερεις τι γινεται?Η εμπειρια μου μεχρι τωρα που εχει δειξει ειτε σε cpu ειτε σε gpu αν δεν εχεις μεγαλο budget amd αν εισαι λιγο πιο ανετος intel.Οσες φορες πηγα σε amd ειτε απο αυτα που διαβαζα σε αρθρα φορουμς ειτε απο αυτα που μου ελεγαν φιλοι και με εψηναν δεν εμεινα ικανοποιημενος,δεν ειδα τις διαφορες στην αποδοση που "μου υποσχεθηκαν" απιστευτα ενοχλημενος απο τις πολυ μεγαλες θερμοκρασιες του κουτιου,και που και που θεματακια με drivers.Πραγματακια που δεν τα πολυ ειχα με τον ιντελ ή nvidia.

Και τωρα amd εχω και στο γραφειο και στο σπιτι αλλα θα αργησω παρα πολυ να ξαναεμπιστευτω σχολια για το ποσο "γαματοι" ειναι οι amd εκτος και αν οπως πριν ειμαι με low budget και στην ουσια ανγκαστικα παω σε amd

Τόσο οι Ryzen, όσο και οι FX είναι 30C με 20C κάτω αντίστοιχα. Αν έχουν ένα μειονέκτημα οι Intel επεξεργαστές είναι αυτό των θερμοκρασιών δυστυχώς.

αυτο δεν μπορω να καταλαβω ο ιντελ που ειχα δουλευε στους 90(γιατι τον καθαριζα καθε δισεκτο ετος) και το κουτι ηταν κομπλε o amd λειτουργει στους 60?-65? και στο κουτι πανω φτιαχνεις ομελετα κανεις και bbq αντε βγαλε ακρη τι γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει μην βγαζουμε τους επαγγελματιες απο την μεση.Προφανως αν σπερνουν απο αποδοσεις και 1000 να κανουν ενας επαγγελματιας θα τους παρει για gaming αν δεν σου περισσεουν και τα 400 overkill ειναι

σε gaming ενας τελευταίας γενιάς i5 στα 200 η ένας ryzen στα 200 είναι just fine για άλλα 5 χρόνια στην έσχατη.

σε επαγγελματικό επίπεδο δυστυχώς δεν υπάρχει ταβάνι γιατί παίζεις με χρόνο επεξεργασίας,rendering,encoding κλπ που όσο πιο δυνατός τόσο πιο γρήγορα τελειώνεις.

εγώ έκανα ένα render animation σε raytracing στο inventor για την συναρμολόγιση πυροσβεστικού και για 5 λεπτά βίντεο είχα το Pc 3 μέρες να κάνει μόνο αυτό με i5 2400,σε i7 τελευταίας γενιάς θα ήθελα το μισό χρόνο,σε ryzen 8c/16t θα ήθελα το ένα τέταρτο του χρόνου δηλαδή 9 ώρες,με μια render farm κάτι λεπτά επομένως δεν υπάρχει ταβάνι σε αυτά και ποτέ η παραπάνω δύναμη δεν θα πάει χαμένη :P

βέβαια έχω κάνει 5 τέτοιες δουλείες γενικά οπότε δεν είναι κάτι που κάνω κάθε βδομάδα για να πω ότι θα βγάλω λεφτά να πάρω κάτι τούμπανο οπότε τα κάνω και αργά με τον γερο 2400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πλάκα είναι που πολλοί γράφεται άντε να βγάλει κάτι η amd για να ρίξει τις τιμές η intel, δλδ συμπέρασμα ότι και να βγάλει η amd πάλι intel θα αγοράσεται.

και γιαυτό συνεχίζει η intel να αυξάνει τις πωλείσεις της παρόλο τους φτηνούς "γαμάτους" ryzen!

Ναι αυτό θέλουμε, η πλάκα που είναι; Αν θες να στήσεις σωστό kickass Workstation θα το κάνεις με Intel όχι AMD, σε αυτό τον τομέα η AMD με έχει απογοητεύσει πολλές φορές(για να μη λες ότι δεν έχουμε δοκιμάσει και AMD) ίσως είναι και υποκειμενικό αυτό. Δεν είδα από το 2014 μέχρι σήμερα καμιά motherboard για AMD με dual CPU... μόνο σε Intel είδα Xeon που φτάνανε να υποστηρίζουν μεγάλα μεγέθη σε RAM. Για εμένα που κάνω Data analysis, Video και Audio Encoding με περιήγηση ταυτόχρονα χωρίς το παραμικρό κόλλημα είναι "λουκούμι" μόνο οι τιμές είναι "ξύδι". Θα κρυβόμαστε όμως πίσω από τα δέντρα εμείς που θέλουμε μια ανταγωνιστική AMD για να πέφτουν οι τιμές;; Και στο κάτω κάτω εύχομαι οι νέοι Ryzen να είναι ότι πρέπει για Workstation, απλά το αφήνω να "ωριμάσει" λίγο το θέμα, αν είναι εντάξει τότε ναι θα πάω σε AMD ασυζητητί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερεις τι γινεται?Η εμπειρια μου μεχρι τωρα που εχει δειξει ειτε σε cpu ειτε σε gpu αν δεν εχεις μεγαλο budget amd αν εισαι λιγο πιο ανετος intel.Οσες φορες πηγα σε amd ειτε απο αυτα που διαβαζα σε αρθρα φορουμς ειτε απο αυτα που μου ελεγαν φιλοι και με εψηναν δεν εμεινα ικανοποιημενος,δεν ειδα τις διαφορες στην αποδοση που "μου υποσχεθηκαν" απιστευτα ενοχλημενος απο τις πολυ μεγαλες θερμοκρασιες του κουτιου,και που και που θεματακια με drivers.Πραγματακια που δεν τα πολυ ειχα με τον ιντελ ή nvidia.

Και τωρα amd εχω και στο γραφειο και στο σπιτι αλλα θα αργησω παρα πολυ να ξαναεμπιστευτω σχολια για το ποσο "γαματοι" ειναι οι amd εκτος και αν οπως πριν ειμαι με low budget και στην ουσια ανγκαστικα παω σε amd

αυτο δεν μπορω να καταλαβω ο ιντελ που ειχα δουλευε στους 90(γιατι τον καθαριζα καθε δισεκτο ετος) και το κουτι ηταν κομπλε o amd λειτουργει στους 60?-65? και στο κουτι πανω φτιαχνεις ομελετα κανεις και bbq αντε βγαλε ακρη τι γινεται

60C-65C για FX είναι πάρα πολύ ακόμα και με Overclock. 70C είναι το TJmax να φανταστείς. Κανονικά δεν πρέπει να ξεπερνάει του 61C το CPU για να είσαι ασφαλής. Κάτι είχε συμβεί λάθος.

Τα 80άρια οι Intel τα έχουν σχετικά εύκολα με OC. Σε Stock πας καμιά 10αριά βαθμούς κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό θέλουμε, η πλάκα που είναι; Αν θες να στήσεις σωστό kickass Workstation θα το κάνεις με Intel όχι AMD, σε αυτό τον τομέα η AMD με έχει απογοητεύσει πολλές φορές(για να μη λες ότι δεν έχουμε δοκιμάσει και AMD) ίσως είναι και υποκειμενικό αυτό. Δεν είδα από το 2014 μέχρι σήμερα καμιά motherboard για AMD με dual CPU... μόνο σε Intel είδα Xeon που φτάνανε να υποστηρίζουν μεγάλα μεγέθη σε RAM. Για εμένα που κάνω Data analysis, Video και Audio Encoding με περιήγηση ταυτόχρονα χωρίς το παραμικρό κόλλημα είναι "λουκούμι" μόνο οι τιμές είναι "ξύδι". Θα κρυβόμαστε όμως πίσω από τα δέντρα εμείς που θέλουμε μια ανταγωνιστική AMD για να πέφτουν οι τιμές;; Και στο κάτω κάτω εύχομαι οι νέοι Ryzen να είναι ότι πρέπει για Workstation, απλά το αφήνω να "ωριμάσει" λίγο το θέμα, αν είναι εντάξει τότε ναι θα πάω σε AMD ασυζητητί.

Θα σε απογοητεύσω αλλά :

 

Asus kgpe-d16 με διπλό g34 socket για dual opteron έως και 6380 και με έως 256gb ram.

 

http://www.cpu-world.com/CPUs/Bulldozer/AMD-Opteron%206380%20-%20OS6380WKTGGHK.html

 

https://www.asus.com/us/Commercial-Servers-Workstations/KGPED16/

 

Τα πάντα υπήρχαν.

Απλά σήμερα η AMD εχει έρθει με φοβερό performance/watt , πολύ καλό scalling σε SMT και πολύ καλό performance/€€.

Έχει βγάλει όλη την HDET πλατφόρμα της intel εκτός αγοράς με τους RYZEN στο AM4, με την μισή τιμή και τώρα φέρνει πληρέστερη πλατφόρμα για να δώσει Quad channel και 8-channel memory support με 1p και 2p πλατφόρμες και έως και 128 pci-e lanes. Cpu με χαμηλότερα TDP και περισσότερα cores.

 

Εφέτος το ταχύτερο CPU της αγοράς θα είναι AMD.

Από 27 Ιουλίου που θα έρθει εδώ θα είμαστε να το δούμε.

Και σε δυνατότερη πλατφόρμα (πληρεστερη).

Έχουν παρατήσει τα APU και βγήκαν στην αγορά των CPU με πολύ δυνατό προϊόν μετά από χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε απογοητεύσω αλλά :

 

Asus kgpe-d16 με διπλό g34 socket για dual opteron έως και 6380 και με έως 256gb ram.

 

http://www.cpu-world.com/CPUs/Bulldozer/AMD-Opteron%206380%20-%20OS6380WKTGGHK.html

 

https://www.asus.com/us/Commercial-Servers-Workstations/KGPED16/

 

Τα πάντα υπήρχαν.

Απλά σήμερα η AMD εχει έρθει με φοβερό performance/watt , πολύ καλό scalling σε SMT και πολύ καλό performance/€€.

Έχει βγάλει όλη την HDET πλατφόρμα της intel εκτός αγοράς με τους RYZEN στο AM4, με την μισή τιμή και τώρα φέρνει πληρέστερη πλατφόρμα για να δώσει Quad channel και 8-channel memory support με 1p και 2p πλατφόρμες και έως και 128 pci-e lanes. Cpu με χαμηλότερα TDP και περισσότερα cores.

 

Εφέτος το ταχύτερο CPU της αγοράς θα είναι AMD.

Από 27 Ιουλίου που θα έρθει εδώ θα είμαστε να το δούμε.

Και σε δυνατότερη πλατφόρμα (πληρεστερη).

Έχουν παρατήσει τα APU και βγήκαν στην αγορά των CPU με πολύ δυνατό προϊόν μετά από χρόνια.

Asus Z10PE-D16 WS με 2 x Intel Xeon E5-2697 v4 και 16x DDR4 max 1024GB system memory. Δε το λες φτηνό αλλά αν τα έχεις και ασχολείσαι σοβαρά με την δουλειά σου τα σκας, όπως θα τα έσκαγες και για ένα αμάξι με το οποίο επίσης θα έκανες την δουλειά σου.

 

Edit: Δεν είμαι fanboy κανενός, είμαι fanboy τσέπης+απόδοσης. Μακάρι!!! ΜΑΚΑΡΙ!!! Επιτέλους να δω την AMD σε αυτό τον τομέα να πατάει την Intel με καλές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Asus Z10PE-D16 WS με 2 x Intel Xeon E5-2697 v4 και 16x DDR4 max 1024GB system memory. Δε το λες φτηνό αλλά αν τα έχεις και ασχολείσαι σοβαρά με την δουλειά σου τα σκας, όπως θα τα έσκαγες και για ένα αμάξι με το οποίο επίσης θα έκανες την δουλειά σου.

 

Edit: Δεν είμαι fanboy κανενός, είμαι fanboy τσέπης+απόδοσης. Μακάρι!!! ΜΑΚΑΡΙ!!! Επιτέλους να δω την AMD σε αυτό τον τομέα να πατάει την Intel με καλές τιμές.

Αν και προφανώς δεν χρειάζεσαι αναβάθμιση, για Naples θα ψηνόσουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο επόμενο Halloween θα ντυθώ AMD Threadripper και θα πάω στην πόρτα της Intel να τους τρομάξω.

:-D :-D

 

 

Όπως έγραψε κάποιος σε άλλο φόρουμ, "INTELREAPER"  να ντυθείς ... :-) :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και προφανώς δεν χρειάζεσαι αναβάθμιση, για Naples θα ψηνόσουν?

oh yes! Αν χτυπάν στα ίσα και με λογικές τιμές από ότι φημολογείται... why not... γενικά μέχρι τέλος καλοκαιριού πρέπει να εχω ένα ισχυρό Workstation σε νορμάλ budget γιατί θα έρθει πολύς φόρτος εργασίας ειδικά σε multiple audio encoding... εχω ένα ποσό ήδη στην τσέπη μου που μου επιτρέπει να κάνω τις πρώτες κινήσεις αλλά αυτή την στιγμή i :ph34r: AMD και Intel, για το τι θα γίνει στην σκακιέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερεις τι γινεται?Η εμπειρια μου μεχρι τωρα που εχει δειξει ειτε σε cpu ειτε σε gpu αν δεν εχεις μεγαλο budget amd αν εισαι λιγο πιο ανετος intel.Οσες φορες πηγα σε amd ειτε απο αυτα που διαβαζα σε αρθρα φορουμς ειτε απο αυτα που μου ελεγαν φιλοι και με εψηναν δεν εμεινα ικανοποιημενος,δεν ειδα τις διαφορες στην αποδοση που "μου υποσχεθηκαν" απιστευτα ενοχλημενος απο τις πολυ μεγαλες θερμοκρασιες του κουτιου,και που και που θεματακια με drivers.Πραγματακια που δεν τα πολυ ειχα με τον ιντελ ή nvidia.

Και τωρα amd εχω και στο γραφειο και στο σπιτι αλλα θα αργησω παρα πολυ να ξαναεμπιστευτω σχολια για το ποσο "γαματοι" ειναι οι amd εκτος και αν οπως πριν ειμαι με low budget και στην ουσια ανγκαστικα παω σε amd

αυτο δεν μπορω να καταλαβω ο ιντελ που ειχα δουλευε στους 90(γιατι τον καθαριζα καθε δισεκτο ετος) και το κουτι ηταν κομπλε o amd λειτουργει στους 60?-65? και στο κουτι πανω φτιαχνεις ομελετα κανεις και bbq αντε βγαλε ακρη τι γινεται

 

Και μετά μου λέτε για καλοριφέρ AMD.

Η θερμοκρασία του κουτιού είναι υψηλή γιατί δεν έχεις καλή κυκλοφορία αέρα.

 

Τέλος πάντων, στο ίδιο κουτί Intel vs Amd, οι διαφορές που έχω δει στις θερμοκρασίες είναι 1-2C, πότε από εδώ, πότε από εκεί.

 

Τέλος, άλλο το TDP, άλλο η κατανάλωση. ΟΚ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετά μου λέτε για καλοριφέρ AMD.

Η θερμοκρασία του κουτιού είναι υψηλή γιατί δεν έχεις καλή κυκλοφορία αέρα.

 

Τέλος πάντων, στο ίδιο κουτί Intel vs Amd, οι διαφορές που έχω δει στις θερμοκρασίες είναι 1-2C, πότε από εδώ, πότε από εκεί.

 

Τέλος, άλλο το TDP, άλλο η κατανάλωση. ΟΚ?

Για το ιδιο κουτι μιλουσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...