Προς το περιεχόμενο

Αυτοί είναι οι νέοι Ryzen 9 "Threadripper" της AMD που βάζουν φωτιά στην αγορά HEDT!


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εντελως λαθος fixed ομως. αλλο ρωτησα εγω και εντελως αλλο γραφεις εσυ.....!! οταν συζηταμε, να συζηταμε, και να μην πεταμε ασχετα πραγματα..!!   

 

 

μα ολη η κουβεντα για το φιξεδ γινεται..

οχι για το ποιος την εχει μεγαλυτερη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν βγάλει η amd επεξεργαστή που να είναι lga , να λειτουργεί με όλες τιε μνήμες εντός των προδιαγραφών του,  με μητρικές που δεν θα καίγονται μόνες τους τη νύχτα που είναι σβηστές και θα είναι και πιο γρήγοροι ΚΑΙ ΣΕ GAMES από τους intel και ανταγωνιστικοί σε τιμές και δεν θα χρειάζονται ψύξη σαν το intercooler του evo 10, τότε θα πάρω κι εγώ amd και θα ξεχάσω τη φόλα που είχα φάει με τον ... palomino ! Με τους μέχρι τώρα, δεν το βλέπω να γίνεται αυτό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φρανκενσταινισμός...

Δυο ξεχωριστοί επεξεργαστές που ενώνονται μέσου του fabric,δεν διαφέρει (ιδιαίτερα) από το να έχεις δυο cpu σε dualsocket μητρική. 

Χώρια που ακόμα κρύβονται πίσω από το δάχτυλο τους και δεν φανερώνουν πως λειτουργεί του smt τους.

με το συμπάθειο αλλά όταν ο ένας φρακνενσταιν όπως τον λες και ο άλλος ο "κανονικός" intel βγάζουν το ίδιο αποτέλεσμα και ο ένας κάνει 200 και ο άλλος 350 ΧΕΣΤΗΚΑ με το συμπάθειο πως το κάνουν, και ο ένας το κάνει με 65 watt (amd)  και ο άλλος με 84 (Intel).

 

 

Αν βγάλει η amd επεξεργαστή που να είναι lga , να λειτουργεί με όλες τιε μνήμες εντός των προδιαγραφών του,  με μητρικές που δεν θα καίγονται μόνες τους τη νύχτα που είναι σβηστές και θα είναι και πιο γρήγοροι ΚΑΙ ΣΕ GAMES από τους intel και ανταγωνιστικοί σε τιμές και δεν θα χρειάζονται ψύξη σαν το intercooler του evo 10, τότε θα πάρω κι εγώ amd και θα ξεχάσω τη φόλα που είχα φάει με τον ... palomino ! Με τους μέχρι τώρα, δεν το βλέπω να γίνεται αυτό .

μιλας για φόλα που έφαγες με επεξεργαστή 20 χρονια πίσω σχεδόν,ανύπαρκτα πλεον προβλήματα και για games που κερδίζουν 1-2 fps στα 100,θερμοκρασίες όταν ο πιο δυνατός 8c/16t καίει μόλις 95 watt όταν το αντίστοιχος Intel καίει 140 απλά τραγικός και εκτός τόπου και χρόνου

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σε ειδα να εξανιστασαι και για τους Q  (σοκετ775) το ιδιο....!!!    

Με ξέρεις και από τότε;

με το συμπάθειο αλλά όταν ο ένας φρακνενσταιν όπως τον λες και ο άλλος ο "κανονικός" intel βγάζουν το ίδιο αποτέλεσμα και ο ένας κάνει 200 και ο άλλος 350 ΧΕΣΤΗΚΑ με το συμπάθειο πως το κάνουν, και ο ένας το κάνει με 65 watt (amd)  και ο άλλος με 84 (Intel).

Με για την χώνεψη.

Σε άλλο πράγμα απάντησα εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φρανκενσταινισμός...

Δυο ξεχωριστοί επεξεργαστές που ενώνονται μέσου του fabric,δεν διαφέρει (ιδιαίτερα) από το να έχεις δυο cpu σε dualsocket μητρική. 

Χώρια που ακόμα κρύβονται πίσω από το δάχτυλο τους και δεν φανερώνουν πως λειτουργεί του smt τους.

 

 

Τι λες ρε φίλε. Δεν είναι 2 chip, ένα είναι των 8core/16thread είναι .

 

Ο 32 Πύρηνος NAPLES έχει 4 chip (CPU) των 8-πυρήνων και είναι ο παρακάτω. 4X 8 = 32

 

φωτό παρακάτω. Κάθε chip θα δεις είναι 8cores.

 

upload_2017-5-16_15-44-19-png.25118

 

Oι C2Q την intelas ήταν 2chip και συνδέονταν και με το αρχαίο FSB BUS, ούτε καν Hypertransport που είχε η AMD από το 2003 ....

Καμιά σχέση με του RYZEN που ειναι 1 και μοναδικό chip.

 

shot3.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγάλει η amd επεξεργαστή που να είναι lga , να λειτουργεί με όλες τιε μνήμες εντός των προδιαγραφών του,  με μητρικές που δεν θα καίγονται μόνες τους τη νύχτα που είναι σβηστές και θα είναι και πιο γρήγοροι ΚΑΙ ΣΕ GAMES από τους intel και ανταγωνιστικοί σε τιμές και δεν θα χρειάζονται ψύξη σαν το intercooler του evo 10, τότε θα πάρω κι εγώ amd και θα ξεχάσω τη φόλα που είχα φάει με τον ... palomino ! Με τους μέχρι τώρα, δεν το βλέπω να γίνεται αυτό .

 

 

Μόνο και μόνο για να καταλάβεις πως απλά το σύστημά σου τότε είχε κάτι λάθος, θα βάλω μπροστά τον παλαιότερο amd που έχω στα χέρια μου και θα σου ποστάρω screen με οτι θες.

Θερμοκρασίες idle load κ.λ.π. σε ένα chip 15-17 ετών ....

 

Μείνε στο ακουστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ξέρεις και από τότε;

 

αποφευγεις την απαντηση....ομως..!     

 

παντως το ξεραμε οτι εχεις 2 μετρα και 2 σταθμα για ολα..!  απλα ειπα να δω τι θα απαντησεις...!!  

 

δεν θα ξαναενοχλησω..............

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο και μόνο για να καταλάβεις πως απλά το σύστημά σου τότε είχε κάτι λάθος, θα βάλω μπροστά τον παλαιότερο amd που έχω στα χέρια μου και θα σου ποστάρω screen με οτι θες.

Λάθος το οποίο δεν είχαν βρεί 3 φίλοι που ασχολούνται επαγγελματικά και δεν το είχαν βρει και στα 3 μεγαλύτερα μαγαζιά της εποχής.Πιθανόν. Αλλά και πάλι ... αν πρέπει να είσαι ο Steve Jobs για να στήσεις ένα amd ... δεν μου κάνει προσωπικά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φρανκενσταινισμός...

Δυο ξεχωριστοί επεξεργαστές που ενώνονται μέσου του fabric,δεν διαφέρει (ιδιαίτερα) από το να έχεις δυο cpu σε dualsocket μητρική. 

Χώρια που ακόμα κρύβονται πίσω από το δάχτυλο τους και δεν φανερώνουν πως λειτουργεί του smt τους.

οι r7 δεν ειναι δυο ξεχωριστοί επεξεργαστες ΚΑΜΙΑ σχεση με dualsocket configs :'D

πως το συμπέρανες αυτο; η l3 cache ειναι κοινη, δεν ειναι χωρια για τον εναν και χωρια για τον αλλον.. πιο πολυ για single die μου κανει εμενα παντος :/ και αποδίδει ως single die

 

πολλοι επεψεργαστες εχουνε ενα κενο αναμεσα στους πυρινες του ΕΑΝ δεν κανω λαθος, αλλα απο αλλους που εχω δει ετσι φαίνεται

 

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/fb/b8/91/fbb891108dbfa380ae3072dc07d01862.jpg

http://dl.maximumpc.com/galleries/corei7/corei7die_full.jpg

https://regmedia.co.uk/2008/03/17/intel_nehalem_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βέβαια και τα προβλήματα στο Multi και τα patch και τα microcode στα οποία όλοι αναφέρεστε και αυτά απλά τα φαντάζομαι και δεν υπάρχουν, ένα chip είναι απλά είναι τόσο προοδευτική η αρχιτεκτονική του που τα προγράμματα τα βρίσκουν κωλυόμενα και το αντιμετωπίζουν σαν δυο... 


δεν σε ειδα να εξανιστασαι και για τους Q  (σοκετ775) το ιδιο....!!!

αποφευγεις την απαντηση....ομως..!     
 
παντως το ξεραμε οτι εχεις 2 μετρα και 2 σταθμα για ολα..!  απλα ειπα να δω τι θα απαντησεις...!!  
 
δεν θα ξαναενοχλησω..............

Απάντηση σε τι;Δεν με είδες να παραπονούμαι για τους q γιατί εκείνη την εποχή δεν ήμουν στο φόρουμ και δεν παραπονούμαι τώρα γιατί πάψαν να τους πουλάνε πολύ πριν.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και να κανει μια ζωη πισω θα ειναι ,κριμα για εμας τους καταναλωτες ,δεν παει να βγαλει και 58 πυρινο ,AMD θα ξανααγορασω οταν θα ξεπερασει της intel  το single thread δηλαδη ΠΟΤΕ.Ας δει τι θα κανει πρωτα με το αρχαιο PGA που ακομα δουλευει αν και δεν βλεπω να γινει ποτε διοτι θα χρειαστει νεα αρχιτεκτονικη  .

Mπου***ς. Στο single thread στα ιδια με τους workstation της Intel ειναι. Εκτος και αν οταν γραφεις "intel" εννοεις αποκλειστικα τον 7700k. Που και αυτον να εννοεις, εκτος και αν εισαι gamer, δεν καταλαβαινω γιατι καιγεσαι για το single thread. Που και gamer να εισαι δηλαδη, δεν καταλαβαινω τι σε ενδιαφερουν οι 16πυρηνοι, λες και εβγαλε η AMD 16 πυρηνες για να παιζεις lol και call of duty. 

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιοι τρελενοντε και υποστηριζουν amd και μαλιστα πριν βγουν χειροπιαστα αποτελεσματα, ετσι ακριβως εγινε και πριν 2 μηνες και τωρα βλεπουν οτι αλλιως ειναι να τα βλεπεις στο χαρτι και αλλιως στην πραγματικοτητα. Ο μονος λογος που πρεπει να παρεις amd ειναι ειτε να εισαι στριμερ η να κανεις τρελα ρεντερ δηλαδη το 10% της αγορας ισως και λιγοτεροι, εχουμε δει τοσα βιντεο με τους i7 της ιντελ να κατουρανε πραγματικα τους ryzen και σε χαμηλοτερη μαλιστα τιμη και ομως παλι υπαρχουν χαζοι που νομιζουν πως ειναι καλυτεροι και συνεχιζουν να τους υποστιριζουν...και πιστεψτε με για να εχουν τοση διαφορα στα watts θα δεις και ποσο καλυτερος θα ειναι ο i7

ΠΩΣ ακριβως εγινε πριν 2 μηνες??? Ποιος i7 κατουραει Ryzen? Ρε μαγκες, συγκεντρωθειτε την τρελα σας μεσα. Που ο ταπεινος R5 1600 ηταν 2 γενιες μπροστα σε ταχυτητα σε σχεση με τον (αρκετα ακριβοτερο) 7700k? Σε ΟΛΕΣ τις εφαρμογες που maxaroun την CPU ακομα και ο 1500 των 200€ ριχνει φασκελα στον 7700k. 

 

(και με 15 tabs ανοιχτα εκαστος browser)

 

006.gif

Στα 15 tabs εχεις ανοιξει καμια σελιδα ή τα εχεις κενα? Γιατι με το memory usage που βλεπω μαλλον μας δουλευεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος το οποίο δεν είχαν βρεί 3 φίλοι που ασχολούνται επαγγελματικά και δεν το είχαν βρει και στα 3 μεγαλύτερα μαγαζιά της εποχής.Πιθανόν. Αλλά και πάλι ... αν πρέπει να είσαι ο Steve Jobs για να στήσεις ένα amd ... δεν μου κάνει προσωπικά .

 

 

Λοιπόν, σήμερα ανέστησα μόνο για εσένα το πρώτο από τα δυο αρχαία συστήματα που έχω σε AMD .

Παρακάτω screenshots από CPU-Z, HW MONITOR και OCCT για stress της CPU  ώστε να δεις ΜΑΧ θερμοκρασίες. 

Εχω και φωτό από το μηχάνημα από κάτω, ώστε να δεις πως δεν φοράει πάνω τίποτα πέρα από την befault ψύκτρα.

 

Τα λόγια είναι περιτά. Αριθμοί.

 

-IDLE  από 27C 

-LOAD σε OCCT έως 48C 

 

 

 

Επίσης για να μην σου αφήσω απορία, έχω και για αύριο δωράκι ...... 

Θερμοκρασίες σε IDLE και LOAD από το παρακάτω εργαλείο. (ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΩΤΟ)

 

https://www.cnet.com/products/dfi-ak75-ec-motherboard-atx-socket-a-kt133a/specs/

με έναν ATHLON XP 1800+ αν θυμάμαι καλά.

 

Μην νομίζεις πως θα το καθαρίσω .... Ετσι με την μπίχλα επάνω θα σου δώσω μετρήσεις, όπως έκανα και με το παραπάνω σύστημα.

 

 

Όλα αυτά , γιατί δεν μπορώ να ακούω άλλες πίπες , με δηθεν αναξιόπιστα προιόντα και θερμάστρες .....

 

Βάλε κάτω και το πόσα χρόνια δουλεύουν τα παπούδια και θα καταλάβεις....

post-239659-0-44642400-1495272888_thumb.png

post-239659-0-81049300-1495272903_thumb.png

post-239659-0-67631900-1495272926_thumb.png

post-239659-0-54877400-1495273355_thumb.jpg

post-239659-0-05669500-1495273544_thumb.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς-Κάκιστα ασχολήθηκες ειδικά (ως προς το σκέλος της απάντησης προς...).

 

Καλώς ασχολήθηκες γενικά (νομίζω πως και ο δικός μου 3000+ είναι ακριβώς στην ίδια κατάσταση, ακόμα καρφωμένος πάνω στη μητρική και μαζεύει σκόνη).

 

Θα διαβάσεις σε λίγο πως για Palomino συγκεκριμένα έλεγε και όχι για Newcastle.

 

Λίγο Off/on

 

Προσωπική εμπειρία, από τον τότε συγκάτοικό μου τότε (2000) στη Θεσσαλονίκη:

 

 

Σύστημα με Κχ (πραγματικά, δεν θυμάμαι...Κ5? Ίδια εποχή με τους Athlon).

O πωλητής (MLS, κεντρικό τους τότε κατάστημα) επιμένει-δηλώνει κατηγορηματικά πως φουρφούρι στην ψύκτρα δεν χρειάζεται. Εγώ να φωνάζω. Ο επεξεργαστής να κλείνει από θερμοκρασία φυσικά, οποτεδήποτε έκανε κάτι "σοβαρό". Ο συγκάτοικος να με κράζει επειδή του είχα προτείνει τον Κ στα χρήματα εκείνα (δρχ, ακόμα) αντί για τον Cel.

Ιούνη 2000, φυσικά ίσα που έμπαινε στα Win. Έσχατη λύση: Κουτί στο πλάι, ανοικτό. Ανεμιστήρας δαπέδου επικαθήμενος πάνω στο κουτί. Problem solved...

Μετά και από αυτό (μλκ συγκάτοικε, το βλέπεις ότι δεν έχει πρόβλημα και λειτουργεί άψογα, απλά ζεσταίνεται?!), επιστροφή στην MLS και αντικατάσταση...με Ρentium (αποφάσισε να δώσει τα παραπάνω χρήματα και να μην πάει σε Α...γελάσαμε αρκετά τα επόμενα χρόνια).

Και κράζουμε τον Θωμά, για γελοιότητες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 15 tabs εχεις ανοιξει καμια σελιδα ή τα εχεις κενα? Γιατι με το memory usage που βλεπω μαλλον μας δουλευεις.

 

 

αν σ' εκοβε λιγο το συμπερασμα που βγαινει απο το προηγουμενο screenshot μου ειναι οτι αν δεν κανεις παραλληλη επεξεργασια οσα παραθυρα και εφαρμογες κι αν εχεις ανοιχτα μονο η εκαστοτε ενεργη εφαρμογη τρωει πορους, οι υπολοιπες κανουν εξυπνη διαχειριση και πεφτουν σε idle mode

 

κι επειδη πας να κανεις τον εξυπνο μετρα τα tabs:

(ο chrome εχει καμια 6-7 processes και ο task manager προφανως δεν ειναι σορταρισμενος βασει μνημης..)

 

 

DTef4Oc.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...