Προς το περιεχόμενο

Αυτοί είναι οι νέοι Ryzen 9 "Threadripper" της AMD που βάζουν φωτιά στην αγορά HEDT!


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο άρθρο αναφέρει πως η νέα πλατφόρμα, θα βασίζεται στο LGA-4094. Δηλαδή τα πινακια από τον επεξεργαστή θα μεταφερθούν στην μητρική;

Πωω πηγα να βγαλω την ψυχτρα να αλλαξω παστα και πηρα μαζι και τον επεξεργαστη !!Πειραζει που σπασανε μερικα πινακια;;;; Αχαχαχαχα α ρε AMD 2017 εχουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έχεις δει reviews ανάμεσα σε 8 core Ryzen και σε αντίστοιχους τωρινούς HEDT Intel...

Πόσοι χρειάζονται τέτοιο επεξεργαστή ; Όσο για τα games που ΘΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΟΥΝ παραπάνω από 4 cores, πιστεύω ότι δεν θα γίνει ποτέ. Γιατί οι game designers σκέφτονται ότι υπάρχουν πάρα πολλοί κάτοχο 2πύρηνων ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΚΙ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΓΙΑ ΠΕΛΑΤΕΣ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πόσοι χρειάζονται τέτοιο επεξεργαστή ; Όσο για τα games που ΘΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΟΥΝ παραπάνω από 4 cores, πιστεύω ότι δεν θα γίνει ποτέ. Γιατί οι game designers σκέφτονται ότι υπάρχουν πάρα πολλοί κάτοχο 2πύρηνων ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΚΙ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΓΙΑ ΠΕΛΑΤΕΣ.

 

Δεν είναι θέμα πόσοι, αλλά ότι δίνει επιλογές για όλους. 

 

Τώρα για το αν δεν θα γίνει ποτέ αυτό που λες για τα games, κανείς δεν το ξέρει.

 

Με τον καιρό θα εξαφανιστούν οι κάτοχοι διπύρηνων και με τον καιρό o κόσμος θα φύγει από τα 1080p...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου άρεσε που έριξαν αμέσως την απάντηση στους i9 που έγινε χθες συζήτηση.

 

Πάνω που κάποιοι πήγαν να πουνε ότι η Intel είχε άσσο στο μανίκι, τσααααααακ πάρτε εδώ ειδησούλα.

 

Όχι τίποτε άλλο, αλλά όλα αυτά σκάνε την περίοδο που θέλω να αλλάξω κουμπιούτερ :D . Μη βλέπετε που έχω FX, είναι ξεκάθαρα θέμα τσιγκουνιάς και αφραγκίας και όχι φανμποισμού. Εγώ σε kaby θέλω να πάω αλλά για να δούμε τελικά μήπως και αλλάξω γνώμη και παραμείνω σε AMD.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αυτοκίνητο βάζεις και άλλες ταχύτητες ή σου αρέσει να κινείσαι μόνο με την πρώτη στις 7000 σαλ?

Α καλααααα ..μ ολο τον σεβασμο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα πόσοι, αλλά ότι δίνει επιλογές για όλους. 

 

Τώρα για το αν δεν θα γίνει ποτέ αυτό που λες για τα games, κανείς δεν το ξέρει.

 

Με τον καιρό θα εξαφανιστούν οι κάτοιχη διπύρηνων και με τον καιρό o κόσμος θα φύγει από τα 1080p...

Αυτο που λες θα αργησει πολυυυυυυυυ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον καιρό θα εξαφανιστούν οι κάτοιχη διπύρηνων

αυτό το ακούμε όμως από την εποχή των core2duo και πέρασαν ήδη 10 χρόνια , που είναι τεράστιο διαστημα για τεχνολογίες υπολογιστών. Πιστεύω ότι όταν θα γίνει αυτό , όλοι οι σημερινοί επεξεργαστές, θα είναι ήδη στα σκουπίδια. Μετά από 5ετία και βάλε δηλαδή. Άρα για games και συνήθεις εφαρμογές , οι περισσότεροι των 2-4 πυρήνων θα πάνε χαμένοι σε σημερινές αγορές.Κατά τα άλλα μακάρι να έριχναν όλοι τις τιμές λόγω amd και να παίρναμε 8πύρηνο amd με 200 ευρώ και 4 πύρηνο i7 με 180 , αλλά το θεωρώ λιγότερο πιθανό από το να κερδίσω το λαχείο (που δεν παίζω κι όλας).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες θα αργησει πολυυυυυυυυ!!!!

όχι και τόσο πολύ,αν σκευτείς ότι το μαματο του 2000 ήταν το 1024x768 σε pc και το 1080p σε λίγα χρόνια μετά και το 4k τώρα,το high end σε λιγότερο απο δεκαετία γίνεται mainstream.

ειδικά όταν οι κοσνόλες έχουν ψεφτο4k είδη και βλέπεις monitor πάνω απο 200 ευρώ και λες μα δεν είναι 4k ?  

 

 

αυτό το ακούμε όμως από την εποχή των core2duo και πέρασαν ήδη 10 χρόνια , που είναι τεράστιο διαστημα για τεχνολογίες υπολογιστών. Πιστεύω ότι όταν θα γίνει αυτό , όλοι οι σημερινοί επεξεργαστές, θα είναι ήδη στα σκουπίδια. Μετά από 5ετία και βάλε δηλαδή. Άρα για games και συνήθεις εφαρμογές , οι περισσότεροι των 2-4 πυρήνων θα πάνε χαμένοι σε σημερινές αγορές.Κατά τα άλλα μακάρι να έριχναν όλοι τις τιμές λόγω amd και να παίρναμε 8πύρηνο amd με 200 ευρώ και 4 πύρηνο i7 με 180 , αλλά το θεωρώ λιγότερο πιθανό από το να κερδίσω το λαχείο (που δεν παίζω κι όλας).

δεν ξέρεις πως θα παιχτεί μπάλα φίλε,μπορεί να βγει Instruction set που να πάει 3x τις επιδόσεις και να βγει 2πύρηνο που να πατάει 6πύρηνο,μπορεί το ipc να το φτάσουν με καινοτομίες στο θεο,μπορεί να βρούνε quad thread ,μπορεί να βγάλουν κβαντικούς,μπορεί να βάλουν gpu cores για cpu task πολλα μπορεί να γίνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αυτοκίνητο βάζεις και άλλες ταχύτητες ή σου αρέσει να κινείσαι μόνο με την πρώτη στις 7000 σαλ?

λογικα θα εχει μονοκυλινδρο :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι και τόσο πολύ,αν σκευτείς ότι το μαματο του 2000 ήταν το 1024x768 σε pc

Σε directx παίζαμε και πολύ μεγαλύτερες αναλύσεις , πολύ πριν το 2000. Το 1999 είχα 19αρα και έπαιζα σε 1600Χ1200. Η 3dfx δεν υποστήριξε παραπάνω και την έφαγε το χώμα (δεν υποστήριξε και 32bit χρώμα επίσης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α καλααααα ..μ ολο τον σεβασμο ...

 

Αυτο που λες θα αργησει πολυυυυυυυυ!!!!

 

Πωω πηγα να βγαλω την ψυχτρα να αλλαξω παστα και πηρα μαζι και τον επεξεργαστη !!Πειραζει που σπασανε μερικα πινακια;;;; Αχαχαχαχα α ρε AMD 2017 εχουμε

 

Πωω πηγα να βγαλω την ψυχτρα να αλλαξω παστα και πηρα μαζι και τον επεξεργαστη !!Πειραζει που σπασανε μερικα πινακια;;;; Αχαχαχαχα α ρε AMD 2017 εχουμε

 

Με ολο το σεβασμο φιλε μου τι μας λες τωρα οτι η ιντελ ξεχασε να φτιαχνει επεξεργαστες που μεχρι και σημερα ειναι η κορυφη κατασκευης ;Τοσα χρονια τοστιερες ηταν η AMD  και ειναι εχω δει ακομα και σε πολλα σε RYZEN που λενε καινε τοσο αλλα στην πραξει με μετρησεις δειχνουν οτι καινε παραπανω ,Αλλο θεμα λενε στις μετρησεις παταει το single thread της Intel οκ στην πραξη ομως για αλλη μια φορα δεν ισχυει .Παραδειγμα βαλε εναν Emulator dolphin cemu που δουλευουν 1 εως 3 cores και δες πως δουλευει ενας πχ caby sky hasw απεναντι σε ryzen.......Μια ζωη μαρκετιν η AMD και κοροιδια...εχω αγορασει σχεδον ολα τα CPU της απο εποχη Κ2 και μετανιωνω και μεχρι σημερα τα φραγκα που εδωσα ειδικα το κλαμα που εριξα με τον FX 81++ δεν λεγεται,,,ιντελ και το κεφαλι μου ησυχο  και να πω οτι δεν ειμαι Fan boy καμιας παρα της σχεσης αποδοσης τιμης στην τσεπη μου.Καλοι οι ryzen δεν λεω ,αναλογα τι θες να κανεις ,αλλα περιμενω να πεσουν λιγο ακομα οι τιμες για εναν i7 και θα εχω πισι για 10 χρονια ακομα.Για αυτο τον λογο οι Dev"s δεν θα την παρουν ποτε στα σοβαρα.

 

Οτι και να κανει μια ζωη πισω θα ειναι ,κριμα για εμας τους καταναλωτες ,δεν παει να βγαλει και 58 πυρινο ,AMD θα ξανααγορασω οταν θα ξεπερασει της intel  το single thread δηλαδη ΠΟΤΕ.Ας δει τι θα κανει πρωτα με το αρχαιο PGA που ακομα δουλευει αν και δεν βλεπω να γινει ποτε διοτι θα χρειαστει νεα αρχιτεκτονικη  .

στα 12 reply τα 6 δικά σου! ΑΧΧ ΠΟΣΟ ΣΕ ΚΑΙΕΙ ? 

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου άρεσε που έριξαν αμέσως την απάντηση στους i9 που έγινε χθες συζήτηση.

 

Πάνω που κάποιοι πήγαν να πουνε ότι η Intel είχε άσσο στο μανίκι, τσααααααακ πάρτε εδώ ειδησούλα.

 

Όχι τίποτε άλλο, αλλά όλα αυτά σκάνε την περίοδο που θέλω να αλλάξω κουμπιούτερ :D . Μη βλέπετε που έχω FX, είναι ξεκάθαρα θέμα τσιγκουνιάς και αφραγκίας και όχι φανμποισμού. Εγώ σε kaby θέλω να πάω αλλά για να δούμε τελικά μήπως και αλλάξω γνώμη και παραμείνω σε AMD.

H intel φιλε μου εχει στα εργοστασια της cpu"s που η AMD πρεπει να εχει κιαλια να τα δει απο πολλα χιλιομετρα  μακρια,ειναι πολυ απλα τα πραγματα φιλε μου με το που βγαλει κατι η AMD που το θεωρει τοπ κορυφη πολυ απλα θα βγαλει ενα ολοκληρωμενο που εχει στην αποθηκη της χρονια τωρα η ινιτελ και θα το κανει πραξει αν καταλαβαινεις τι θελω να πω.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...