Προς το περιεχόμενο

Αυτοί είναι οι νέοι Ryzen 9 "Threadripper" της AMD που βάζουν φωτιά στην αγορά HEDT!


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον δεν είχες παίξει με συστήματα της εποχής.Τον athlon XP 2000+ , τον πήρα καινούργιο και ήθελα να παίξω το τότε τελευταίο call of duty . ΣΕ 5 ΛΕΠΤΑ GAMING έφτανε περίπου 95 C και κόλλαγε .

Είχαν αλλαχθεί όλες οι ψύκτρες της εποχής (μιλάμε για κάποιες άνω των 50 ευρώ τότε). ΤΑ ΙΔΙΑ. Με την καλύτερη ψύκτρα, τα 5 λεπτά , έγιναν 12 το πολύ.

Μόλις το ξεφορτώθηκα (στο 1/5 της τιμής του, 15 ημερών) και πήρα p4 ... δεν κόλλησε ποτέ, με μαμά ψύκτρα και δεν κοίταξα ποτέ θερμοκρασία. Δούλευε συνέχεια πάντως, χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

 

Προφανώς και κάποιο πρόβλημα υπήρχε.

 

Είχα και εγώ athlon xp όπως και πολλούς athlon 64 ακόμα και thunderbird 1000άρη.

Δεν κόλλησε ποτέ κανείς .

Όχι ότι κόλλησε ο p3 800 eb που είχα, ούτε κάτι pentium d , ουτε C2D κ.λ.π.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προφανώς και κάποιο πρόβλημα υπήρχε.

 

Είχα και εγώ athlon xp

Δεν μιλάμε ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ATHLON XP. Αναφέρω κάτι πολύ συγκεκριμένο. Για τον athlon xp 2000+ (palomino). Στις τόσες βόλτες που είχα κάνει το μηχάνημα , είχε αλλαχθεί με άλλον με την εγγύηση. Τα ίδια έκανε. Το είχα πάει και σε μαγαζιά και είχαν ασχοληθεί και φίλοι που στήνουν μηχανήματα σε εταιρείες (όλοι ειδικοί). Σε desktop λειτουργούσε (με τραγικές θερμοκρασίες).

Σε game τα έφτυνε. Ειδικά με το call of duty (δεν ήταν και κανένα indie , μικρής εταιρείας) κόλλαγε πατ κιούτ. Ένα μικρό ψάξιμο για τον συγκεκριμένο , θα βγάλει ακόμη άπειρα posts σε φόρα της εποχής , που λένε για τις τραγικές θερμοκρασίες και προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν είχες παίξει με συστήματα της εποχής.Τον athlon XP 2000+ , τον πήρα καινούργιο και ήθελα να παίξω το τότε τελευταίο call of duty . ΣΕ 5 ΛΕΠΤΑ GAMING έφτανε περίπου 95 C και κόλλαγε .

Είχαν αλλαχθεί όλες οι ψύκτρες της εποχής (μιλάμε για κάποιες άνω των 50 ευρώ τότε). ΤΑ ΙΔΙΑ. Με την καλύτερη ψύκτρα, τα 5 λεπτά , έγιναν 12 το πολύ.

Μόλις το ξεφορτώθηκα (στο 1/5 της τιμής του, 15 ημερών) και πήρα p4 ... δεν κόλλησε ποτέ, με μαμά ψύκτρα και δεν κοίταξα ποτέ θερμοκρασία. Δούλευε συνέχεια πάντως, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Κανέναν athlon XP 2000+ έχεις ; Να συγκρίνουμε θερμοκρασίες και πόση ώρα παίζει παιχνίδια εκείνης της εποχής μέχρι να κολλήσει ;

 

Τυχαίνει να ήμουν σχεδόν 30 , την εποχή των athlon XP .

 

Είχα XP1200, μετά 2000 και μετά 3200+

Ο τελευταίος μου έβγαλε το στανιό (οι άλλοι δεν με προβλημάτισαν ποτέ.)

αλλά τον είχα αγοράσει μέσω eBay και τελικά ήταν Engineering Sample. Του κατέβασα το ρολόι λίγο κι όλα καλά για σχεδόν 10 χρόνια μετά. Πάνω από 75 δεν είχα δει, ότι κι αν του έβαζα να κάνει.

Στον γραφείο ο γραφίστας δίπλα που είχε Ρ4 δεν είχε ποτέ πρόβλημα. Τον χειμώνα. Το καλοκαίρι, μετακόμισε κάτω από το A/C!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάμε ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ATHLON XP. Αναφέρω κάτι πολύ συγκεκριμένο. Για τον athlon xp 2000+ (palomino). Στις τόσες βόλτες που είχα κάνει το μηχάνημα , είχε αλλαχθεί με άλλον με την εγγύηση. Τα ίδια έκανε. Το είχα πάει και σε μαγαζιά και είχαν ασχοληθεί και φίλοι που στήνουν μηχανήματα σε εταιρείες (όλοι ειδικοί). Σε desktop λειτουργούσε (με τραγικές θερμοκρασίες).

Σε game τα έφτυνε. Ειδικά με το call of duty (δεν ήταν και κανένα indie , μικρής εταιρείας) κόλλαγε πατ κιούτ. Ένα μικρό ψάξιμο για τον συγκεκριμένο , θα βγάλει ακόμη άπειρα posts σε φόρα της εποχής , που λένε για τις τραγικές θερμοκρασίες και προβλήματα.

 

 

Τον 1800+ είχα εγώ . Δεν είχα κανένα θέμα.

 

EDIT κατσε να δω μήπως έχω και screen από cpuz . Χρόνια έπαιζε πάνω σε μια gigabyte .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είναι ντροπή να γίνονται όλα τα threads versus. Ο καθένας πάντα πράττει ανάλογα με τις ανάγκες του. Ας φερθουμε επιτέλους πολιτισμένα για μία φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη τρελαθουμε με τους athlon xp! Μια χαρα μηχανηματα ηταν! Εχω εναν xp 2600+ με 2gb ddr1 400 σε gigabyte με nforce 2 και ακομα ρολαρει σε linux!

Θυμήθηκα την εποχη που το eshop μας ειχε τρελανει με τη τιμολογιακη του πολιτικη!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους πήρε μπροστά και η intel που μας τα έπαιρνε χοντρά. Έφτιαξα ένα μηχάνημα με 1800x στο μισό κόστος από το αντίστοιχο 8core intel και παίζει τέλεια.

 

Κάνω content creation οπότε η τιμή και οι πυρήνες είναι μεγάλη υπόθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν είχες παίξει με συστήματα της εποχής.Τον athlon XP 2000+ , τον πήρα καινούργιο και ήθελα να παίξω το τότε τελευταίο call of duty . ΣΕ 5 ΛΕΠΤΑ GAMING έφτανε περίπου 95 C και κόλλαγε .

Είχαν αλλαχθεί όλες οι ψύκτρες της εποχής (μιλάμε για κάποιες άνω των 50 ευρώ τότε). ΤΑ ΙΔΙΑ. Με την καλύτερη ψύκτρα, τα 5 λεπτά , έγιναν 12 το πολύ.

Μόλις το ξεφορτώθηκα (στο 1/5 της τιμής του, 15 ημερών) και πήρα p4 ... δεν κόλλησε ποτέ, με μαμά ψύκτρα και δεν κοίταξα ποτέ θερμοκρασία. Δούλευε συνέχεια πάντως, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Κανέναν athlon XP 2000+ έχεις ; Να συγκρίνουμε θερμοκρασίες και πόση ώρα παίζει παιχνίδια εκείνης της εποχής μέχρι να κολλήσει ;

 

Τυχαίνει να ήμουν σχεδόν 30 , την εποχή των athlon XP .

 

εντελως τυχαια ειχα κι εγω athlon xp 2000, πιο πριν ειχα duron 800 Και πιο μετα ειχα xp 2500, ο μαγικος που εκανε τρελλο oc!

προβλημα θερμοκρασιας δεν ειχα ΠΟΤΕ! ουτε με απλες ψυκτρουλες

θυμαμαι μαλιστα 40αρια κατα μεσο ορο το καλοκαιρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Εχει ξεφυγει τελειος το πραγμα .....πρωτη φορα βλεπω στην ζωη μου ανθρωπους να μην θελουν να κερδισουν ..να μην θελουν την τεχνολογια να προχωρησει κολλημα τι να πεις....

δεν θα γραψω πολλα 

1)μολις αγορασα 1700 ..8/16 δεν υπαρχει 

θηριο,,δεν περιγραφεται θυμιζει αμερικανικο μασκλ καρ 

3,9 με την μαμα ψυχτρα και τον εχω λιωσει 

τρεχω ντοτα 2 ,σκυπε ,φβ,ενα μοβα,γιουτιουμπ για μουσικη,κατεβαζω και καμια ταινιουλα για το βραδυ

και εχω και ενα παραθυρακι ασχετο που κοιταω τα μπιλτ

με το ζορι παει 59% χρηση και εαν,,,, αυτος ο επεξεργαστης....

δεν κολλαει τιποτα,δεν υπαρχει θερμοκρασια ολα στο χαλαρο....

ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΙΝΤΕΛ 4/8 αστε το παιδια η διαφορα ειναι τεραστια ...μιλαμε για 80% με 90% χρηση με τα ιδια προγραματα ..κολληματα και ζεστη και ζορι που δεν συζητιεται........................οποτε ασχετα απο φανμπισμο κοιτατε την χρηση που θελεται να κανεται στον υπολογιστη σας τα 5-10 φπσ δεν ειναι διαφορα και συγκεκριμενα σε ειδικα διαφορφομενο περιβαλλων 

που παιζει μονο το παιχνιδι...ρωτα ομως τον ευταο σου κανεις μονο αυτο??? γιατι ειμαι σιγουρος οτι κανενας μας δεν το κανει ΠΑΝΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΑΝΤΑΡΑΚΙ 4-5 ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΤΙ ΑΛΛΟ

2)ακουω πολλους που λενε τα παιχνιδια δεν κανουν χρηση πανωα απο 4 πυρηνες και τα λοιπα ..και θα περασουν χρονια για να γινει τετοια χρηση..

αληθεια .αχχαχαχαχα δεν θα γραψω πολλα σε αυτο

ενα ονομα θα πω bethesda ..μια απο τις 2 με 3 μεγαλυτερες εταιριες στον χωρο του γκαμινγ ...εκανε συμφωνια με την AMD .. οταν οι πρωτοι χαραζουν τον δρομο λετε να αργησουν οι αλλοι να ακουλουθησουν ..

3)ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ 

τα χρηματα παιζουν εναν πολυ σημαντικο ρολο στην κατασκευη ενος υπολογιστη....εκτος εαν εχεις λεφτα και σου τρεχουν απαο τα μπατζακια ...

αρα χρυσος κανονας ειναι να φτιαξεις ενα συστημα 

το οποιο η φυσικη ροη της τεχνολογιας ανα την παροδο του καιρου να το επηρεασει οσο ποιο λιγο γινεται.......

δεν ξερω ποσο κατανοητο ειναι αυτο (καινουργιεια παιχνιδια ,ποιο πολλες απαιτησεις,ποιο πολυ ισχιεις)....

αλλα δυστηχος και ευτυχος η AMD σε αυτο τον τομεα εχει το πανω χερι ....τουλαχιστων στους επεξεργαστες ...

οποτε 

σκεφτητε σωστα και καμια εταιρια απο αυτες δεν σου δινει ψωμι να φας ...κοιτα το πορτοφολι σου και κανε την καλυτερη future value αγορα που μπορεις να κανεις ..

μπραβο στην amd τα καταφερε και εδωσε

φθηνες και αξιολογες 

εναλακτικες στους αγοραστες και δυναμη 

που τοσο καιρο η ιντελ την πουλαγε πανακριβα και με το σταγονομετρο

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντελως τυχαια ειχα κι εγω athlon xp 2000, πιο πριν ειχα duron 800 Και πιο μετα ειχα xp 2500, ο μαγικος που εκανε τρελλο oc!

προβλημα θερμοκρασιας δεν ειχα ΠΟΤΕ! ουτε με απλες ψυκτρουλες

θυμαμαι μαλιστα 40αρια κατα μεσο ορο το καλοκαιρι...

Games έβαζες ; Ποιά ; Το call of duty που αναφέρω , ήταν πολύ πρόσφατη κυκλοφορία τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη κανεις απο εδω μεσα δεν ειναι ουτε στριμερ ουτε η δουλεια του απαιτει πολλα cores, αλλα ακομη και τα πολλα  cores για render να χρειαζοταν θα ειχε πολυ μικρη διαφορα στον χρονο που θα τελειωνε πρωτα ο ryzen και επειδη εχω κανει στριμ με ι5 6500 και με τα σωστα settings και  ηταν μια χαρα, προσπαθω να εξηγησω οτι σχεδον κανεις εδω μεσα δεν αξιζει να δωσει 100-200 ευρω παραπανω για να παρει ενα επεξεργαστη που τα cores  του ισως αρχισει να τους χρησιμοποιει σε 5 χρονια+

Δεν είναι απόλυτο αυτό που λες....Αλλά που ξέρεις με τον ΣΥΡΙΖΑ που έχουμε αν θα μπορείς να πάρεις καινούργιο hardware σε 5 χρόνια......Μπορεί να κατεβάζεις τις κουρτίνες για να φτιάχνεις παντελόνια να φοράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσοι χρειάζονται τέτοιο επεξεργαστή ; Όσο για τα games που ΘΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΟΥΝ παραπάνω από 4 cores, πιστεύω ότι δεν θα γίνει ποτέ. Γιατί οι game designers σκέφτονται ότι υπάρχουν πάρα πολλοί κάτοχο 2πύρηνων ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΚΙ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΓΙΑ ΠΕΛΑΤΕΣ.

Τα πρώτα παιχνίδια που έπαιξα εγώ και χρησιμοποιούσαν 8 πυρήνες ήταν το Battlefield 3 και το Skyrim... Πριν από 6 χρόνια.

 

Οι διπύρηνοι είναι τεχνολογία του 2003 και έχουμε 2017. Αυτό σημαίνει 14 χρόνων τεχνολογία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...