Προς το περιεχόμενο

Αυτοί είναι οι νέοι Ryzen 9 "Threadripper" της AMD που βάζουν φωτιά στην αγορά HEDT!


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οk ωραιος ο 1700 αμερικανικο μασκλ καρ  αλλα αν χρησιμοποιεις οτιδηποτε αλλο απο 10 τον πουλο σωστα ? Υποστηριξη για seven και linux ; Eχω 2 fx και 2 i5 - i7 και μαλλον θα παω και σε ryzen OTAN στρωσουν οι μλκιες που βγαζουν με τα mainboards/ram .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

επειδη επιτελους ειδα εναν 1700 σε λειτουργια 

σε φιλο 

 

καμια σχεση

 

παιχνιδια? το ιδιο και καλυτερα απο τους ιντελ .. και ο φιλος μου που ειχε ι7 το λεει 

ολα ταλλα? καμια σχεση

 

στα παιχνιδια αγαπητοι επειδη ειναι φιαγμενα για ιντελ ειναι λογικο να τρεχουν ελαχιστα πιο γρηγορα , αν και πλεον η διαφορα εχει εκμηδενιστει στο 95% των περιπτωσεων και μαλιστα τρεχουν καλυτερα στους ραιζεν πιο ομαλα σταθερα σε χαμηλα fps

 

εγω εχω 2 τετραπυρηνα ιντελ και οταν μπορεσω θα παω σε ραιζεν 100%

 

επισης δεν μπορω να ακουω χαζομαρες 

single thread ryzen εχουν καλυτερο τουλαχιστον 15%

απλα δεν κανουν οβερκλοκ πανω απο 4 με αερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ανταγωνισμός ποτέ δεν έβλαψε κανέναν.

Όμως μεχρι πέρσι είχα Q9650 στα 4.0 με 8ΜΒ DDR2 + 1060 παίζοντας τα πάντα όλα.
Αναβάθμισα σε 6600Κ στα 4,2 με Μ2 256 με 16ΜΒ DDR4 3200 κρατώντας τη 1060 και συνεχίζω να παίζω τα πάντα ολα καλύτερα.
Το 2027 θα σκεφτώ να αναβαθμίσω πάλι σε INTEL
Τέλος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη επιτελους ειδα εναν 1700 σε λειτουργια

σε φιλο

 

καμια σχεση

 

παιχνιδια? το ιδιο και καλυτερα απο τους ιντελ .. και ο φιλος μου που ειχε ι7 το λεει

ολα ταλλα? καμια σχεση

 

στα παιχνιδια αγαπητοι επειδη ειναι φιαγμενα για ιντελ ειναι λογικο να τρεχουν ελαχιστα πιο γρηγορα , αν και πλεον η διαφορα εχει εκμηδενιστει στο 95% των περιπτωσεων και μαλιστα τρεχουν καλυτερα στους ραιζεν πιο ομαλα σταθερα σε χαμηλα fps

 

εγω εχω 2 τετραπυρηνα ιντελ και οταν μπορεσω θα παω σε ραιζεν 100%

 

επισης δεν μπορω να ακουω χαζομαρες

single thread ryzen εχουν καλυτερο τουλαχιστον 15%

απλα δεν κανουν οβερκλοκ πανω απο 4 με αερα

Και πόσοι κάνουν overclock από όσους παραπονιούνται;

Και μην ξεχνάμε ότι και στην Intel για να το κάνεις το πληρώνεις αδρά στους Κ

 

Το θέμα με τις συχνότητες μπορεί να αλλάξει άλλωστε σε μελλοντικές εκδόσεις αν και έχω την εντύπωση ότι σε πολλούς πυρηνες δε μπορείς να φτάσεις εξίσου υψηλά ρολόγια με 4πυρηνους (αν κρίνω απο Intel)

 

Δε θα ήταν άσχημο βέβαια να μπορούσαν να το κάνουν και οι amd καλύτερα, αλλά σε μελλοντικές εκδόσεις ίσως το κάνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και να κανει μια ζωη πισω θα ειναι ,κριμα για εμας τους καταναλωτες ,δεν παει να βγαλει και 58 πυρινο ,AMD θα ξανααγορασω οταν θα ξεπερασει της intel το single thread δηλαδη ΠΟΤΕ.Ας δει τι θα κανει πρωτα με το αρχαιο PGA που ακομα δουλευει αν και δεν βλεπω να γινει ποτε διοτι θα χρειαστει νεα αρχιτεκτονικη .

Να είσαι καλά που μας άνοιξες τα μάτια... ps. Καμιά θέση εργασίας έχει και για εμάς στην Intel?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όποιος μπορεί να καταλάβει διαφορά από τα 100fps του Ryzen στα 112fps του ι7 σε GAYme είναι πούστης και πρεζάκιας, λέει ψέματα και πρέπει να τον κάνουν ban. Αν κάποιος δεν έχει Hackintosh, δεν κάνει competitive GAYming στο CS που ο i7 βγάζει 400fps (ενώ ο ryzen βγαζει 330) απλά θέλει να πετάξει τα λεφτά του. 

 

Και επειδή υπάρχουν πολλοί που την έχουν "μεγάλη" την ψήκτρα του i7 τους εδώ μέσα δείτε κι αυτό:

 

https://www.youtube.com/watch?v=8-mMBbWHrwM

 

https://www.youtube.com/watch?v=Vf_pUECRmAo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χουμε δει πολύ καιρό ... μετά από τόση επιμόρφωση πήγα και πήρα G4560 γιατί μας τα χετε @ξει με τους πυρήνες και ποιος την έχει μεγαλύτερη  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ το αργησε η amd να ξυπνησει, καλος ο ανταγωνισμος καλα και τα τεχνασματα marketing, αλλα με πλαστες αναγκες για 16πυρηνους και 32πυρηνους  η ουσια ειναι οτι η αγορα  desktop ειναι κορεσμενη εδω και 3-4 χρονια και με πλαστες αναγκες -που εχουν και το αναλογο κοστος- δεν προχωρα..

 

 

εκτος κι αν.. ο supreme leader κιμ γιονγκ ουν αποφασισει να μην αφησει ορθιο ουτε ενα μηχανημα με XP αντε  και windows7 και τρεξουν ολοι μαζικα για αναβαθμιση απο P4 και dual core

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ το αργησε η amd να ξυπνησει, καλος ο ανταγωνισμος καλα και τα τεχνασματα marketing, αλλα με πλαστες αναγκες για 16πυρηνους και 32πυρηνους  η ουσια ειναι οτι η αγορα  desktop ειναι κορεσμενη εδω και 3-4 χρονια και με πλαστες αναγκες -που εχουν και το αναλογο κοστος- δεν προχωρα..

 

 

εκτος κι αν.. ο supreme leader κιμ γιονγκ ουν αποφασισει να μην αφησει ορθιο ουτε ενα μηχανημα με XP αντε  και windows7 και τρεξουν ολοι μαζικα για αναβαθμιση απο P4 και dual core

-------------------------------------------------------------------------------------------

ειναι ντροπη αυτα που λες αγαπητε ...δυστηχος για το ανθρωπινο ειδος ..και για την PCκοινοτητα  εισαι απο αυτους 

που κοροιδευουν τα οφελει του ανταγωνισμου στον καταναλωτη..

δεν καταλαβαινω που το ειδες το μαρκετινγκ

μαρκετινγ δεν ειναι μετα απο δεκα χρονια να ξεκολλησουμε απο τα 4πυρηνα

μαρκετινγκ ειναι 6700κ σε 7700κ αδερφε 

δεν ακουσα να λες τα ιδια για μπροντγουελ  ε 

αλλα εκει η αγαλημενη σου ιντελ εδωσε ρεστα που εβγαλε 6/8/10

πυρηνες και επρεπε να πουλησεις νεφρο για παρεις ενα κομματι

και τωρα που εβγαλε η αμντ σας βρωμαει φθηνοτερα...

η αγορα δεν ειναι κορεσμενη ,,το αντιθετο η αγορα διψαει για φθηνη και καλη τεχνολογια....αλλα δυστηχος το μονοπωλιο

εκανε τα πραγματα ετσι ωστε να το σκεφτεσαι 10 φορες να κανεις μια αγορα....με σχετικα μηδαμινη εξελιξη και τιμες στο θεο

για αυτο σε παρακαλω ρε φιλε αφηστε καναν ανθρωπο 

να γραφει την αληθεια και τις ιντελιστικες παπαρολογιες σας 

γραφτε τα πουθενα αλλου ...οταν παρεις το μεροκαματο απο την ιντελ ..πες να βαλουν κατι παραπανω αυτην την φορα 

για προσπαθησες αρκετα σε αυτο το αθρο κατα της AMD

 

ελεοος πια .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα μεχρι να ερθει η στιγμη που θα αγορασεις 16 πυρηνες κατω απο 200 ευρω τα ξαναλεμε.. 

 

300+ ευρω για 8/16 cores/threads  ειναι στοχευμενη αγορα δεν το λες και φθηνη mainstream επιλογη

και σου το λεγω εγω που ειμαι power user και 4/8 core/threads καλυπτουν και θα με καλυπτουν για μια 5ετια τουλαχιστον, το προηγουμενο μου screenshot το αποδεικνυει

 

εγω δε βλεπω κανεναν να εχει αναγκη 32 πυρηνες βλεπω λιγουρια που θελουν ανταγωνιζμο για να αγορασουν και παλι Intel Core i7 με 150 ευρω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα μεχρι να ερθει η στιγμη που θα αγορασεις 16 πυρηνες κατω απο 200 ευρω τα ξαναλεμε.. 

 

300+ ευρω για 8/16 cores/threads  ειναι στοχευμενη αγορα δεν το λες και φθηνη mainstream επιλογη

 

και σου το λεγω εγω που ειμαι power user και 4/8 core/threads καλυπτουν και θα με καλυπτουν για μια 5ετια τουλαχιστον

 

εγω δε βλεπω κανεναν να εχει αναγκη 32 πυρηνες βλεπω λιγουρια που θελουν ανταγωνιζμο για να αγορασουν Intel Core i7 με 150 ευρω! 

για θυμησε μας ρε power user ο 4/8 σου ποσο εκανε?100ε? και γιατι να κανει ο 8/16 200ε?

θα μας τρελανεις? ενταξη αμα θελεις να δικαιολογησεις στον εαυτο σου την αγορα σου οκ. αλλα λεγε τα στο μυαλο σου μεσα..η τουλαχιστον ψιθυριστα αν δεν μπορεις να το κρατησεις μεσα σου.

ο ιντελ 8/16 ποσο κανει?1200+? εκεινη τι αγορα ειναι ειδικη? μονο για ιντελακιδες?

ιντελ εχω για main pc 6/12 και δεν μπορω να πω με σιγουρια οτι για τουλαχιστον 5 χρονια θα εχω pc με επιδωσεις ανταξιες του 2022.

και ειμαι και power user με τον 3200+. ασε που θα με καλυπτει για οσο θα ζω, να φανταστεις στο commander με Dos 3.3 εχω καρφωτα 60 fps και τρεχω και τον pong τον io ετσι για τα εφε.

τα νουμερα του τζοκερ ειναι 45 22 34 55 66 με τζοκερ το 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι power users εχουν overall balanced συστηματα με dual, triple ή 4k monitors, ssds, over 16gb ram, gfx ανω των 450 ευρω, μιση ντουζινα περιφερειακα κοκ 

 

δε μπορεις να λιγουρευεσαι 32cores για μουλτιτασκινγκ σε μονη 22αρα fhd ή να κανεις λογο για αντοχη στο χρονο κλπ οταν δεν διαθετεις ουτε 200ευρω για επεξεργαστη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ δηλαδή έχεις όλα αυτά;

Ρωτάω γιατί αναφέρεσαι στον εαυτό σου ως power user και έχεις δώσει και 350€+ για το 4/8.

Αν δεν έχεις να πεις κάτι άλλο από αερολογιες άσε και εμάς του κοινούς θνητούς να διαβάζουμε το φόρουμ χωρίς να ματώνουν τα μάτια μας.

 

Φιλικά ένας κάτοχος Χ99.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ δηλαδή έχεις όλα αυτά;

Ρωτάω γιατί αναφέρεσαι στον εαυτό σου ως power user και έχεις δώσει και 350€+ για το 4/8.

Αν δεν έχεις να πεις κάτι άλλο από αερολογιες άσε και εμάς του κοινούς θνητούς να διαβάζουμε το φόρουμ χωρίς να ματώνουν τα μάτια μας.

 

Φιλικά ένας κάτοχος Χ99.

 

 

δες το screenshot στη προηγουμενη σελιδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...