Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τελειωσα και δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος. Ναι είχε κάποιες πολύ καλές στιγμές αλλα ειδικά στο τέλος που κάνανε sex το timeline με χάλασε πολύ. Τραγικό CGI και επιλογή πολλών χαρακτήρων. Εισαγωγή διαφορων που δεν υπάρχουν πουθενά σε βιβλία και games. Ένα μονο proper fight του Geralt. Μπορώ να σκεφτώ τουλάχιστον τέσσερα σκηνικά που χαλαρά κοβόντουσαν και έριχναν το budget στο CGI. Aμα δεν έπαιζε ο Cavill και είχαμε ένα άσημο όπως όλους τους άλλους παίζει η σειρά να μην βλεπόταν. Θα επιστρέψω με spoiler post αφού ωριμάσει λίγο η σειρά στο μυαλό μου γιατί τώρα πάνω από 5/10 δεν παίρνει.

 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ειδα ολο μονοκοπανια και σαν φαν των παιχνιδιων μιας και δεν εχω διαβασει τα βιβλια, εχω να πω, πως δεν μου αρεσε τιποτα στην σειρα, ουτε ο Χενρις, ουτε το περιβαλλον μιας και οπως ειπαν πολλοι οτι φαινοταν σαν να ηταν καπως φτηνιαρικη η παραγωγη. Το περιμενα πως και πως απο τοτε που ανακοινωθηκε οτι θα γυρισουν σειρα για το Witcher και ηξερα απο την στιγμη που πηραν τον Χενρι για Geralt οτι θα κανουν Μ@....ια μονο και μονο επειδη το ζητησε ο ιδιος. Ακομα και η μουσικη ηταν χειροτερη απο το W3. Μην πιασω την Triss και το timeline γενικα... Μπουρ....λο η κατασταση και δεν με ενδιαφερει αν τα βιβλια ειναι ετσι. Εμενα σαν viewer  με μπερδεψε πολυ, μεχρι να καταλαβω οτι τα εχουν κανει σουπα ολα ειχα φτασει στο 4ο επεισοδιο... Μονο η χορογραφια σε μερικες φασεις ηταν καλη. ολα τα αλλα... Shite με μια λεξη..

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οποίο timeline η σειρά μας το δίνει στο πιάτο απ' το πρώτο κιόλας επεισόδιο. Αν εμείς δεν το πιάσαμε ή δεν το καταλάβαμε, φταίμε εμείς, όχι η σειρά.

  • Like 2
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, ri3per είπε

δεν με ενδιαφερει αν τα βιβλια ειναι ετσι.

ΔΕΝ ειναι ετσι τα βιβλια παιδια, ειναι πολυ ανωτερα απο καθε αποψη. Εχει την ταση να πλατιαζει ο sapkowski αλλα τα short stories αξιζουν παρα πολυ, σου παιρνει αλλωστε αντίστοιχο χρονο με το επεισόδιο να διαβασεις την αντιστοιχη ιστορια. Για οποιον θα ενδιαφερόταν να διαβασει το source material, οι αντιστοιχιες καθε επεισοδιου ειναι οι εξης:

1)The lesser evil (Απο τις αγαπημενες μου) 

2)The edge of the world

3)The witcher

4)A question of price

5)The last wish (Απο τις αγαπημενες μου επισης) 

6)The bounds of reason

7,8)Something more

Το στορι της yennefer ειναι non-canon, ενω το στορι της ciri ειναι η αρχη του πρωτου μυθιστορηματος, blood of elves. 

Τα βιβλια τα βρισκετε σε μορφη pdf στο b-ok

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι στο 5ο επεισοδιο και η σειρα μαρεσει.

Δεν εχω ξετρελαθει με οτι γινεται προφανως μιας και οντως υπαρχουν καποια θεματακια με timeline και καποιους χαρακτηρες,αλλα το γεγονος οτι το καθε επεισοδιο 1ωρας φευγει νερο και δεν το καταλαβαινω μου αρκει.

Την περιμενα πολυ χειροτερη και στα δικα μου ματια δεν ειναι( ως τωρα τουλαχιστον). Εχει μπολικα περιθωρια βελτιωσης αλλα απο την στιγμη που εχει επιβεβαιωθει τουλαχιστον αλλη μια season,ειμαι αισιοδοξος.

Τελος να ξεκαθαρισω κατι πολυ απλο. Η σειρα δεν αντικαθιστα ουτε τα βιβλια(τα οποια κυκλοφορουν σε φυσικη εκδοση κανονικα στα αγγλικα),ουτε φυσικα τα παιχνιδια.

Εννοειται οτι προτεινεται να παιξεις τα τελευταια παιχνιδια και να διαβασει τα βιβλια.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπαρχει ενα θεματακι με τις αντιληπτικες ικανοτητες του κοινου εφοσον δεν μπορει να ακολουθησει τα διαφορα ταιμ λαιν παρολο που οι χαρακτηρες τοποθετουν τον ευατο τους και το current story line χωροχρονικα μεσω των διαλογων πχ στο πρωτο επεισοδιο

Spoiler

καταλαβαινει κανεις οτι η ιστορια του γεραλδου στο blaviken δεν διαδραματιζεται την ιδια χρονικη στιγμη με τα συμβαντα στη cintra,η refrni αναφερεται στην βασιλισα calanthe που μολις ειχε κερδισει την πρωτη μαχη της βασιλειας της(την οποια η calanthe ειχε αναφερει νωριτερα στο επεισοδιο).

γενικα λοιπον μην σας παιρνει ο υπνος και θα καταλαβετε τι συμβαινει.

Επεξ/σία από neofilelera
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Fulgore είπε

 

Δεν εχω ξετρελαθει με οτι γινεται προφανως μιας και οντως υπαρχουν καποια θεματακια με timeline και καποιους χαρακτηρες,αλλα το γεγονος οτι το καθε επεισοδιο 1ωρας φευγει νερο και δεν το καταλαβαινω μου αρκει.

Νερο πραγματικα, ειδα και το 2ο παρα πολυ καλη τη βρισκω τη σειρα αν και ψιλοασχετος εχω παιξει μονο το 1ο game και δεν εχω διαβασει τπτ, βρηκα ευκαιρια και πηρα τα βιβλια απο amazon😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Το τελειωσα και δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος. Ναι είχε κάποιες πολύ καλές στιγμές αλλα ειδικά στο τέλος που κάνανε sex το timeline με χάλασε πολύ. Τραγικό CGI και επιλογή πολλών χαρακτήρων. Εισαγωγή διαφορων που δεν υπάρχουν πουθενά σε βιβλία και games. Ένα μονο proper fight του Geralt. Μπορώ να σκεφτώ τουλάχιστον τέσσερα σκηνικά που χαλαρά κοβόντουσαν και έριχναν το budget στο CGI. Aμα δεν έπαιζε ο Cavill και είχαμε ένα άσημο όπως όλους τους άλλους παίζει η σειρά να μην βλεπόταν. Θα επιστρέψω με spoiler post αφού ωριμάσει λίγο η σειρά στο μυαλό μου γιατί τώρα πάνω από 5/10 δεν παίρνει.

θα συμφωνησω μαζι σου για πρωτη φορα στα χρονικα !!!

20 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Νερο πραγματικα, ειδα και το 2ο παρα πολυ καλη τη βρισκω τη σειρα αν και ψιλοασχετος εχω παιξει μονο το 1ο game και δεν εχω διαβασει τπτ, βρηκα ευκαιρια και πηρα τα βιβλια απο amazon😛

προσπαθείτε να πεισετε τον εαυτο σας ότι η σειρα είναι καλη? αφου είναι πατατα  λεμε...δεχτείτε το να παμε παρακατω

Επεξ/σία από Linux_ticket
  • Thanks 1
  • Confused 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 minutes ago, panagiotis54 said:

υπαρχει καποιος που να εχει δει το the legend of the seeker https://www.imdb.com/title/tt0844653/ ?

Προσβολή για το Witcher αν πας να το συγκρίνεις με αυτό (ή με το Shannara Chronicles)...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Linux_ticket είπε

θα συμφωνησω μαζι σου για πρωτη φορα στα χρονικα !!!

προσπαθείτε να πεισετε τον εαυτο σας ότι η σειρα είναι καλη? αφου είναι πατατα  λεμε...δεχτείτε το να παμε παρακατω

Με αντικειμενικά κριτήρια πάντα έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Linux_ticket είπε

προσπαθείτε να πεισετε τον εαυτο σας ότι η σειρα είναι καλη? αφου είναι πατατα  λεμε...δεχτείτε το να παμε παρακατω

Ως τωρα στο εδω θεμα εχεις γραψει οτι ειδες το πρωτο επεισοδιο και το βρηκες πατατα,εχεις κραξει το Netflix επειδη λεει βγαζει ολα τα επεισοδια μαζεμενα(και μαλιστα εχεις ειρωνευτει και οσους την εχουν δει ως τωρα ολοκληρη την σειρα),και τωρα το παραπανω σχολιο.

Πρεπει δηλαδη να αρχισουν να πεφτουν οι αναφορες για να καταλαβεις οτι κουραζεις με αυτα που γραφεις στο εδω θεμα?

 

  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
44 minutes ago, Linux_ticket said:

προσπαθείτε να πεισετε τον εαυτο σας ότι η σειρα είναι καλη? αφου είναι πατατα  λεμε...δεχτείτε το να παμε παρακατω

Ακριβώς πάμε παρακάτω...

  

On 19/10/2019 at 19:49, Linux_ticket said:

μη τη βλέπετε αν δεν σας αρεσει ρε...ούτως η αλλως η σειρα δεν απετθυνεται σε σας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο πρόβλημα της σειράς είναι το budget . Και δεν υπάρχει δικαιολογία,  δεν την βγάζει κάνα μικρό κανάλι,  το netflix το βγάζει που μπορεί να διαθέσει 100αντεδες εκατομμύρια αν θέλει .  Πέρα από αισχρή πολιτική ορθότητα (Στο 4ο ήταν εμετικό το PC) και τα αδικαιολόγητα special effect δεν βρήκα κάτι άλλο ιδιαίτερα αρνητικό .  ΤΑ timeline δεν με πείραξαν προσωπικά μιας και σε οποιοδήποτε επεισόδιο καταλάβαινα σε ποια χρονική περίοδο αναφερόταν.  

Αναμένω με ανυπομονησία την δεύτερη σεζόν άλλα δεν υπάρχει η οποιαδήποτε δικαιολογία αν το cgi είναι χειρότερο από κονσόλας.Εχουν χρόνο και χρήμα να φτιάξουν κάτι πραγματικά σωστό αν θέλουν.  7/10 Για μένα η πρώτη σεζόν 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...