Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε guys μήπως υπερβάλετε λίγο με το cgi, τη φθηνή παραγωγή, κλπ?

Μέχρι το 4 που έχω δει δεν έχει κάτι τόσο κακό, εκτός αν έχει εξόφθαλμα πράγματα στα επόμενα επεισόδια. Είδικά με τη striga ήταν μια χαρά τα εφέ (δεν ξέρω πόσο ήταν cgi και πόσο practical).

Εφόσον δεν είναι noticeable το εφέ θεωρώ πως είναι τουλάχιστον passable.

Επίσης μάλλον υπάρχει μια τάση θαψίματος σε ό,τι δεν ικανοποιεί τις προσωπικές απαιτήσεις και ζητούμενα του καθενός οπότε αυτόματα χαρακτηρίζεται κάτι πατάτα.

 

Χαλαρώστε λίγο και διασκεδάστε...

 

  • Like 18
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, πλέον αν δεν έχει κάτι CGI επιπέδου blockbuster κινηματογραφικής υπερπαραγωγής είναι "φτηνιάρικο". Έχουμε ξεφύγει λίγο.

Συνολικά, το budget της πρώτης σεζόν είναι μεγαλύτερο από αυτό που είχαν οι πρώτες σεζόν του GoT. Δεν το λες και φτηνό. Απλά οι απαιτήσεις σε CGI είναι στο witcher σαφώς μεγαλύτερες από ότι είχαν εκείνες οι σεζόν του GoT γι αυτό ίσως φαίνεται μια κάποια διαφορά.

Επεξ/σία από Gilmaru
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δω το επομενο σ/κ. Παντως μιας και τα βιβλια εχουνε πολυυυ ψωμι,αν η σειρα αποκτησει δημοφηλια,λογικα θα αυξηθει το budget και γενικοτερα θα βελτιωνεται σε καθε σεζον. Επισης το καλο ειναι πως σε συγκριση με το GoT,εχει τελειωσει το Witcher Saga,οποτε δεν θα φαμε πετσοκομμα στο φιναλε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

offtopic,

 το παιχνιδι πηρε τρομερο boost αυτες τις μερες που βγηκε η σειρα , βρισκεται πρωτο στα top selling στο steam , με 99% positive reviews τις τελευταιες μερες. 

Και απο εκει που ειχε 10κ ταυτοχρονους παιχτες καθημερινα πηγε στους 50k. Tωρα που τα βρηκαν η cd project  red με τον Sapkowski  μπορουμε να δουμε καποιον μελοντικο τιτλο πανω σε αυτο παλι. Και γιατι οχι μια συνεργασια μεταξυ netflix και cd project (wishful thinking.)

Tην ατμοσφαιρα και τους χαρακτηρες τους πετυχαν , η παραγωγη πλεον πρεπει να δωσει το αναλογο budget που αρμωζει στην σειρα για να δουμε πραγματικα καλα πραγματα. 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι πως αν δεν εχεις παίξει το παιχνίδι και αν δεν εχεις ήδη μάθει την ιστορία από βιβλία η ότι άλλο υπάρχει που να σου μάθει την ιστορία και να σε βάλει στον μονοπάτι τις ιστορίας.. Δεν καταλαβαίνεις τίποτα από την σειρά. Δεν με κράτησε τίποτα σε αγωνια. Oύτε βρήκα κάτι να με κάνει να θέλω να δω το επόμενο επεισόδιο. Και εννοείτε δεν βρήκα τίποτα για να κάτσω να δω την season 2 και 3 και όσες άλλες βγάλουν. Είναι πολύ δύσκολο να παρατήσω σειρά αλλα με το witcher το κατάφερα. Δεν μπορώ να πω πως είναι σε επίπεδο dark η stranger things η black mirror η mindhunter. Tο netflix πάντως σε μικρό χρονικό διάστημα έχει βγάλει τρομερές σειρές και δεν είναι ούτε μια ούτε δυο ούτε τρις. Kαι ελπίζω να συνεχίζει να βγάζει γιατί το αξίζει.  Tα effects του witcher είναι πολύ απαιτητικά. Kαι τους αξίζουν συγχαρητήρια σταδικά σίγουρα θα γίνονται όλο και καλύτερα. Tο να το συγκρίνουμε με got δεν το βλέπω σωστό. Oλες οι σειρές του netflix έχουν παρα πολύ καλά effects. Δεν μπορώ να πω από καμια από όσες βλέπω πως έχει άσχημα effects. Ισα ισα είναι όλες πολύ προσεγμένες σειρές. Παντος ούτε η ιστορία μου άρεσε ούτε όλο το σκηνικό και γενικός όλη η φιλοσοφία τις σειράς. Δεν είναι για τέτοιου είδους σειρές. Oλα γίνονται πολύ γρήγορα και μπερδεμένα. Kαμια σειρά του netflix δεν είναι φθηνιαρα αλλα και καμια εμενα προσωπικά δεν μου έχει δόση την αίσθηση τις φθηνιαρα σειράς. Ανεξάρτητος αν μου αρέσει η όχι η σειρά.

Επεξ/σία από asdfaster
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και ειναι φτηνιαρα η σειρα, ας πουμε στο 1ο και στο 5ο επεισοδιο τα οποια διαδραματιζονται σε πολεις, δεν ειχαν λεφτα για να πληρωσουν κομπαρσους και δειχνουν μονο τους main characters. Γενικα οι σκηνες διαδραματιζονται ειτε σε ενα δωματιο, ειτε ειναι green screen πχ δασος.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με χαλάει καθόλου η φθήνια. Πέτυχαν ατμόσφαιρα, ο Καβίλ έχει μπει στο πετσί του ρόλου, θα ήθελα άλλη Yennefer και οπωσδήποτε Triss, αλλά ανταμείφθηκα από Ciri. Η απορία μου είναι γιατί δεν έχουμε Dandellion και γιατί στα ελληνικά έχουν μεταφράσει τον Roach ως Πουότκα οι κόπανοι... Overall πολύ ικανοποιημένος αν και είχα χαμηλές προσδοκίες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Zus είπε

Δεν με χαλάει καθόλου η φθήνια. Πέτυχαν ατμόσφαιρα, ο Καβίλ έχει μπει στο πετσί του ρόλου, θα ήθελα άλλη Yennefer και οπωσδήποτε Triss, αλλά ανταμείφθηκα από Ciri. Η απορία μου είναι γιατί δεν έχουμε Dandellion και γιατί στα ελληνικά έχουν μεταφράσει τον Roach ως Πουότκα οι κόπανοι... Overall πολύ ικανοποιημένος αν και είχα χαμηλές προσδοκίες.

O jaskier είναι ο dandellion και πουοτκά είναι το πολωνικό original όνομα της roach.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rockavlon είπε

O jaskier είναι ο dandellion και πουοτκά είναι το πολωνικό original όνομα της roach.

Jaskier είναι και το original όνομα του Dandellion?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα και τα 4 κ' 5.

Μπορώ να παραβλέψω τα πάντα-όλα (ή έστω να τα ανεχτώ), αλλά αυτό που έχουν κάνει με το main story, για τ' ανάθεμα πραγματικά!

Τί τους ήρθε, όταν υπάρχει έτοιμο και καλογραμμένο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Gilmaru είπε

Ναι, πλέον αν δεν έχει κάτι CGI επιπέδου blockbuster κινηματογραφικής υπερπαραγωγής είναι "φτηνιάρικο". Έχουμε ξεφύγει λίγο.

Συνολικά, το budget της πρώτης σεζόν είναι μεγαλύτερο από αυτό που είχαν οι πρώτες σεζόν του GoT. Δεν το λες και φτηνό. Απλά οι απαιτήσεις σε CGI είναι στο witcher σαφώς μεγαλύτερες από ότι είχαν εκείνες οι σεζόν του GoT γι αυτό ίσως φαίνεται μια κάποια διαφορά.

Με το diversity hire που πέφτει δεν θα μου έκανε εντύπωση αν το CGI το έφτιαξαν nonbinary people of color.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ποσο φτηνη ειναι η παραγωγη, δεν εχει να κανει απαραιτητα με το budget αλλα και με το craftmaship του σκηνοθετη σε συνδυασμο με την εμπειρια του παραγωγου.

πχ ο κοσμος που φαινεται αδειος, δεν ειναι επειδη τσιγκουνευτηκε το Neftlix, ειχαν την επιλογη να βαλουν και δωρεαν extras, πχ απο τους φανς.

εφοσων δεν το κανανε, μπορει να σημαινει οτι ειτε ο σκηνοθετης εχει περιορισμενο οραμα, ειτε ο παραγωγος πιστεψε οτι οι extras δεν ειναι απαραιτητοι, εφοσων τα περισσοτερα γυρισματα θα γινοντουσαν indoors. και απο οτι φαινεται απο τις κριτικες που εχει δεχθει η σειρα , το βαρος της ευθυνης μαλλον πεφτει στη busty milf παραγωγο.

οποτε μην περιμενετε να αλλαξει η ποιοτητα της σειρας στην επομενη σεζον, ακομη και αν ανεβει το budget, διοτι οι υπευθυνοι για το δημιουργικο κομματι θα παραμεινουν οι ιδιοι.

εκει που σιγουρα θα βοηθησει το μεγαλυτερο budget, θα ειναι στα εφε, διοτι αυτα παντα περιοριζονται απο τον χρονο και το χρημα που θα επενδυθει πανω σε αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρά βλέπεται πολύ ευχάριστα θεωρώ εγώ. Το μόνο που θα ήθελα και δυστυχώς δεν υπάρχει, υπήρχε σε ένα βαθμό στο got αλλα το αφαιρέσανε για να γινει politically correct, είναι η κυνικότητα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, noFEARgr είπε

offtopic,

 το παιχνιδι πηρε τρομερο boost αυτες τις μερες που βγηκε η σειρα , βρισκεται πρωτο στα top selling στο steam , με 99% positive reviews τις τελευταιες μερες. 

Κανονικα ο σκοπος αυτων των ταινιων/σειρων ειναι για να ανεβασουν τις πωλησεις στα βιβλια(ή στην περιπτωση μας και στα παιχνιδια).

Γιαυτο και ειπα οτι η σειρα σε καμια περιπτωση δεν προκειται να αντικαταστησει τα παιχνιδια και τα βιβλια.

Τωρα μιας και την τελιωσα την σειρα η προσωπικη μου γνωμη συνεχιζει απο εκει που εγραψα πιο πισω.

Μου αρεσε στο συνολο σαν πρωτη season/προσπαθεια, αλλα εχει παρα πολλα περιθωρια βελτιωσης στις επομενες season.

Φανταζομαι γιαυτο και επελεξαν αυτη την χρονικη περιοδο για να παρουσιασουν αυτα τα γεγονοτα ή και 8 επεισοδια και για μεγαλυτερο budget θα επρεπε πρωτα να δουν αντιδρασεις του κοσμου για να ξερουν τι θα κανουν μελλοντικα,πραγμα που στεκει. 

Τις επιλογες των Geralt και Ciri(ισως και του Jasper) τις βρηκα πετυχημενες(ειδικα τις μαχες του Geralt),αν και ουτως ή αλλως η Ciri δεν θα ειναι μια ζωη μικρη σε ηλικια,αρα αν το προχωρησουν θα εχουμε διαφορετικη αργοτερα.

Δεν μαρεσε η εναλλαγη στο timeline που γινεται πολυ συχνα,οπως και οι μαχες (περαν αυτων με τον Geralt προφανως), και οι επιλογες σε καποιους χαρακτηρες τυπου Triss.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...