Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

'Εχω παίξει 1 & 2. 
Δεν έχω παίξει 3, δεν έχω διαβάσει τα βιβλία.

Λίγο ξενέρα από τους φακούς επαφής και αρκετά το cgi γενικά.

ειδικά

α)

Spoiler

Η στρίγκα με "ξίνισε", έχοντας την εικόνα της εισαγωγής του 1ου παιχνιδιού.
Πιο πολύ με κα##ωσε που την ξαναείδα στο ίντρο, στο ποστ του  "kourt71724", παρά στο επεισόδιο....

 

Στις 22/12/2019 στις 12:58 ΠΜ, kourt71724 είπε

Episode 3

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

β)

Spoiler

ο χρυσός δράκος......
το κεφάλι του.....τι μακακία ήταν αυτή ???
σαν να βλέπω δράκο από πάγκο σε πανηγύρι με παιδικά παιχνίδια,
φτιαγμένο πριν 20 χρόνια στην κίνα, βαμμένο στο χέρι από άτομο με Πάρκινσον,
σε προσφορά 0,5€ για να φεύγει το στοκ.......!!!!

 

γ)

Spoiler

τοπίο χάλια...επικά ξεραμένη γη του σήμερα,
αντί για μεγάλα δάση  (χλωρίδα και πανίδα άλλων εποχών)......

και για κάποιο λόγο από gerald στα πρώτα επεισόδια, έβλεπα έναν ηθοποιό που προσπαθούσε να μοιάζει-αλλά-δεν στα τελευταία....... 

Ελπίζω για καλύτερα στη 2η σεζόν, αν δεν κοπεί......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, neofilelera είπε

υπαρχει ενα θεματακι με τις αντιληπτικες ικανοτητες του κοινου εφοσον δεν μπορει να ακολουθησει τα διαφορα ταιμ λαιν παρολο που οι χαρακτηρες τοποθετουν τον ευατο τους και το current story line χωροχρονικα μεσω των διαλογων πχ στο πρωτο επεισοδιο

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

καταλαβαινει κανεις οτι η ιστορια του γεραλδου στο blaviken δεν διαδραματιζεται την ιδια χρονικη στιγμη με τα συμβαντα στη cintra,η refrni αναφερεται στην βασιλισα calanthe που μολις ειχε κερδισει την πρωτη μαχη της βασιλειας της(την οποια η calanthe ειχε αναφερει νωριτερα στο επεισοδιο).

γενικα λοιπον μην σας παιρνει ο υπνος και θα καταλαβετε τι συμβαινει.

Πες τα άνθρωπέ μου! Διαβάζω τι γράφουν και λέω δεν είναι δυνατόν, το λέει ξεκάθαρα και ο άλλος λέει ήθελε 4 επεισόδια να το καταλάβει...

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 ώρες πριν, SoullessRider είπε

Δεν έχω παίξει 3, δεν έχω διαβάσει τα βιβλία.

-----------------------------------------
gerald (.......................................................................................................)

Προτείνω και τα 2 (αν και εγώ ακόμα τεμπελιάζω να βρω τα βιβλία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη παραγωγη ,παταει σε πολλα σημεια στο  game   το οποιο  το θεωρω μεσα στο top5  ολων των εποχων .Το  Netflix    χτυπησε διανα ,μακαρι να συνεχισει στο ιδιο επιπεδο αρκετες σεζον ακομα .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Spoiler για το τέλος και σύγκριση με το βιβλίο.

Spoiler

Πολύ ψυχρή η συνάντηση Geralt-Ciri και είναι κρίμα, ενώ και οι δύο είναι για μένα ιδανικοί για τους ρόλους τους. Μπορεί ο sapkwoski να είναι λίγο αντιπαθής, αλλά ξέρει να γράφει πολύ καλά. Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν ακολούθησαν την ιστορία του πιο πιστά.

Αν είχε γίνει η συνάντηση μεταξύ τους από πιο νωρίς στο Brokilon όπως έπρεπε, το αποτέλεσμα πιστεύω θα ήταν χίλιες φορές καλύτερο. Καταλαβαίνω ότι η σειρά δεν μπορεί να ακολουθήσει εκατό τις εκατό τα βιβλία, αλλά σε κάτι τέτοιες στιγμές απορώ πραγματικά με την επιλογή τους.  

Επίσης ενώ η μάχη στο Sodden ήταν αρκετά έξυπνη με τον τρόπο που χρησιμοποίησαν τα μαγικά (βλέπε βέλη μέσα από το portal), πιστεύω πως το ξεφτιλισαν λίγο με τη yennefer και τον vilgefortz που τον ξεφτιλισε ο cahir, ενώ πρόκειται για κορυφαίο μάγο.

 

 

Επεξ/σία από stevenfins
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Zus είπε

Δεν με χαλάει καθόλου η φθήνια. Πέτυχαν ατμόσφαιρα, ο Καβίλ έχει μπει στο πετσί του ρόλου, θα ήθελα άλλη Yennefer και οπωσδήποτε Triss, αλλά ανταμείφθηκα από Ciri. Η απορία μου είναι γιατί δεν έχουμε Dandellion και γιατί στα ελληνικά έχουν μεταφράσει τον Roach ως Πουότκα οι κόπανοι... Overall πολύ ικανοποιημένος αν και είχα χαμηλές προσδοκίες.

Αυτό με τον roach με χάλασε και εμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή παραγωγή μέχρι στιγμής (4ο επεισόδιο) αλλά το να βάζεις χωρίς κανέναν απολύτως λόγο μαύρους ηθοποιούς μόνο και μόνο ώστε να ικανοποιήσεις συγκεκριμένους κύκλους το χαλάει υπερβολικά πολύ σε κάποια σημεία. Elfs ρε φίλε , δηλαδή έλεος. Σαν να βλέπεις άρχοντα και ο Λεγκολας να είναι από το Μπρονξ

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
 

ενδιαφερον παντως οτι το βασικο κινητρο των nifls για να πιασουν την ciri φαινεται να ειναι η προφητεια της ithlilien (oσοι πεξατε τον γουιτσερα τον πρωτο θα θυμαστε μερικα πραγματα)

Spoiler

Verily I say unto you, the era of the sword and axe is nigh, the era of the wolf's blizzard. The Time of the White Chill and the White Light is nigh, the Time of Madness and the Time of Contempt: Tedd Deireádh, the Time of End. The world will die amidst frost and be reborn with the new sun. It will be reborn of Elder Blood, of Hen Ichaer, of the seed that has been sown. A seed which will not sprout but burst into flame.

Ess'tuath esse! Thus it shall be! Watch for the signs! What signs these shall be, I say unto you: first the earth will flow with the blood of Aen Seidhe, the Blood of Elves...

 

 

 

μερος της οποιας λεει η ciri στο 7 επεισοδιο αλλα και ενας nilf στρατιωτης πριν πεθανει απο τον γεραλδιο "Thus it shall be! Watch for the signs! What signs these shall be, I say unto you".στα βιβλια παντως πολυ λιγοι ξερανε τι πραγματικα ειναι η ciri,οι περισοτεροι nilfs απλα θεωρουν οτι ειναι η διαδοχος του θρονου της cintra και ο emhyr την ηθελε για να παρει νομιμα το βασιλειο.ουτε ο cahir ηξερε στα βιβλια τι ακριβως ειναι η ciri.

Spoiler

ο emhyr βασικα ηξερε,και ηθελε να κανουν παιδια μαζι ωστε να κληρονομησουν τις δυναμεις που εχει η ciri.

απο οτι καταλαβα απο τα συμφραζομενα ο emhyr (ο white flame that dances on his enemies barrows) εμφυσησε στην αυτοκρατορια και εναν χ θρησκευτικο ζηλο με βαση την προφητεια?

Επεξ/σία από neofilelera
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελος και απο εμένα :

- τέτοιες παραγωγές χρειάζονται και το ανάλογο budget, το netflix δεν το διέθεσε, απίστευτα φτηνό look σε όλα, απο τα κακά CGI που είναι εμφανέστατα σε εξωτερικά πλάνα (κάστρα/σπίτια κτλπ) μέχρι τα σκηνικά (εσωτερικά χώρων, ποιότητα/αυθεντικότητα των υλικών των χώρων).
τοίχοι ντυμένοι με...μουσαμάδες, πέτρα που έδειχνε σαν να είχε κοπεί 1 μέρα πριν αρχίσουν τα γυρίσματα κτλπ κτλπ.
Φτήνια παντού.

- ΜΗΔΕΝΙΚΗ ατμόσφαιρα η οποία πηγάζει απο την έλλειψη budget πάλι.

- Έλλειψη πρακτικών εφφέ το οποίο σε συνάρτηση με τα φτηνά cgi οδηγούν με τη σειρά τους στην αίσθηση της φτηνής ατμόσφαιρας.

- Εξωτερικά γυρίσματα : χάλια, χάλια τόπια τα οποία σου δίνουν την αίσθηση οτι τσιγκουνευ΄τηκαν να πληρώσουν κάποιον για (καλό) location spot.
Ξεραϊλα, φτήνια.

- Κάκιστο/ελλειπές post-processing : Η εικόνα και κατ'επέκταση ο κόσμος δείχνουν πολύ..."καθαροί" και φτηνοί , χρειαζόταν σίγουρα ενα post-processing για να δοθεί λίγη ατμόσφαιρα (βλέπε : Mind Hunter π.χ)

Κάκιστη φωτογραφία, καδράρισμα και σκηνοθεσία : Όπως και πάνω, φτηνό look το οποίο αφαιρεί απο την όλη οπτική εμπειρία με το καδράρισμα να είναι κυριολεκτικά ό,τι χειρότερο εχω δει σε σειρά/ταινία τα τελευταία χρόνια - παρατηρήσατε οτι το 90% των σκηνών είναι zoomed-n ? Eλάχιστες πανοραμικές ή απομακρυσμενες λήψεις, οι χαρακτήρες οταν συνομιλούν είναι σχεδόν πάντα σε απόσταση αναπνοής οι οποίοι απεικονίζονται συνήθως απο το στήθος και πάνω, γιατί ? Είναι σαν να έχεις κατεβάσει το FOV slider στο 20% σε παιχνίδι.
Αυτό δηλώνει κατα την άποψή μου έλλειψη εμπειρίας απο την πλευρά των σκηνοθετών, τα πάντα είναι zoom-αρισμένα σε βαθμό που σε πιάνει κλειστοφοβία ώρες-ώρες.Βέβαια, ενδέχεται να το κάνανε επίσης λόγω ελλιπούς budget, κοινώς, μ'αυτον τον τρόπο μπορείς να κρύψεις τις όποιες ατέλειες των σκηνικών (ή το διαολο-green screen).

Tην χρονολογική σειρά των σκηνών/επεισοδίων δεν την βρήκα προβληματική, αρκεί να παρατηρείς την οθόνη και οχι το τηλέφωνο σου.
Ο Καβίλις ηταν απλά ΟΚ, θα μπορούσε να ηταν χειρότερος θα μπορούσε να ηταν και καλυτ...πλάκα κάνω, ο Καβίλις είναι, καλύτερα δεν θα μπορούσε και να ήθελε.
Το υπόλοιπο cast ηταν και αυτό μέτριο, σίγουρα οχι κακό, απλά (απίστευτα) μέτριο χωρίς να γίνεται προσβλητικό (βλέπε : V Wars το οποίο ειναι να τραβάς τα...)
Πολιτική ορθότητα σε υπερβολικό βαθμό (με την εξαίρεση της Tea και της Vea ).

Το περίμενα πως και πως, στο τέλος το βρήκα απλά απίστευτα μέτριο, τίποτα δεν είναι ή δείχνει ξεχωριστό, τίποτα δεν σε "κρατάει" και σε σημεία το βρήκα μάλιστα και βαρετό.
Η μεγαλύτερη επιτυχία αυτού του show είναι οτι δεν είναι τελείως αποτυχημένο, απλά βαρετό, φτηνό στην όψη και γενικά μέτριο.

Αμα του έβαζα νουμεράκι θα ηταν 5.5 ή 6 στα 10, εχουν πολύ πράμα να διορθώσουν για τις επόμενες σαιζόν.

Έπρεπε να είναι σειρά του HBO (παρόλο τους κακούς 2 τελευταίους κύκλους του GOT)

Επεξ/σία από red1
  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, red1 είπε

Πολιτική ορθότητα σε υπερβολικό βαθμό (με την εξαίρεση της Tea και της Vea ).

δεν λεει πουθενα στα βιβλια παρεπιπτοντως οτι οι zerrikanias ειχαν μαυρο δερμα.

Επεξ/σία από neofilelera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, neofilelera είπε

δεν λεει πουθενα στα βιβλια παρεπιπτοντως οτι οι zerrikanias ειχαν μαυρο δερμα.

Σωστά Νeo, παρόλα αυτά, τοπογραφικά, η Zerrikania θα μπορούσε να είναι και μέρος του κόσμου οπου οι κάτοικοί της/ο εγγενής πληθυσμός της εχει αυτά τα "χαρακτηριστικά" (βλέπε : σκουρόχρωμοι/ίσως και μαύροι).Η περιγραφή τους επίσης (πολεμίστριες, γεμάτες τατουάζ ντυμένες με γούνες απο λεοπάρδαλη) ταιριάζει - φυσικά και θα παρθούν/εφαρμοστούν οι όποιες "καλλιτεχνικές" διαφορές αλλά, αυτες οι 2 τουλάχιστον ηταν ΟΚ, κοινώς, μπορείς και να το "χάψεις" οτι οι χαρακτήρες είναι έτσι/αυτοί που είναι σε αντίθεση με τους διάσπαρτους έγχρωμους κομπάρσους/ηθοποιούς σε άσχετες σκηνές (βλεπε : σκηνή λιθοβολισμού στο Blaviken - μεταξύ άλλων).

Κοινώς, είναι αυτό που φαίνεται να "ταιριάζει" με το αρχικό όραμα Vs τα στοιχεία που είναι τοποθετημένα σε ανυποψίαστες σκηνές για χάρη του καθωσπρεπισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μέχρι το έκτο επεισόδιο που έχω φτάσει πραγματικά την απολαμβάνω την σειρά.Ίσως επειδή την περίμενα χειρότερη.

Η ατμόσφαιρα θυμίζει witcher ,τα εφέ ειναι μια χαρά αν και θα μπορούσαν και καλύτερα και οι ηθοποιοί δίνουν το καλύτερο που μπορούν...αλλά είναι λάθος ηθοποιοί.😁

Λάθος όλες οι μάγισσες και ειδικά η Yen που είναι και πρωταγωνίστρια.Δυστυχώς όπου αναμειγνύεται το καλαμπούρι που λέγεται sjw πέφτει το επίπεδο.

Ο Cavill αν και με ξένισε στην αρχή τώρα τον συνήθισα και μου αρέσει.

Γενικά με άλλο casting και τη μουσική απο το παιχνίδι η σειρά θα ανέβαινε πολλά level.

Παρόλα αυτά επειδή είμαι και fan βλέπεται πολύ ευχάριστα αν και χάσανε την ευκαιρία για κάτι πολύ epic.

Υ.Γ. Στην γυναίκα μου αρέσει περισσότερο και έχει πωρωθεί μάλιστα αν και δεν της αρέσει ο Cavill σαν Geralt...

Άβυσσος η ψυχή των γυναικών και δεν έχει παίξει το παιχνίδι άλλα μόνο έχει δει από μένα..

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

offtopic για οσους εχουν διαβασει τα βιβλια μιας και σκοπευω να τα αγορασω

Spoiler

Το αιμα των ξωτικων ειναι το τελος της πρωτης σεζον  ; Πιστευετε οτι εχει καλυψει τα βασικα η σειρα ωστε να ξεκινησω κατευθειαν απο αυτο η να διαβασω και τα δυο προηγουμενα βιβλια με τις αυτοτελης ιστοριες ; 

 

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...