Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα περι βαθμολογιων τα αναφερω περισσοτερο μιας και πριν καιρο ειχαμε τα γνωστα παρατραγουδα με το κλεισιμο του GoT,το οποιο το εθαψαν σε βαθμολογιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εάν δεν κάνω λάθος μονο ένας εδώ μέσα έγραψε αρνητικά, από όσους δεν είχαν ασχοληθεί ποτε με το universe. Το ίδιο συνέβη και με την παρέα που το είδαμε, όπως είπα, μονο δυο γνωρίζαμε και οι αλλου που δεν ξέρανε χριστό το κατά ευχαριστηθήκανε. Οποτε τις βρίσκω κάπως ρεαλιστικές τις υψηλές βαθμολογίες που έχει. Έπρεπε, τα βιβλία/games είναι εκπληκτικά και καιρός να γνωρίσει περισσότερος κόσμος το lore. Πάντως δηλώσανε ότι θα το συνεχίσουν όσο υπάρχει υλικό και όσο ο κόσμος γουστάρει. Μακάρι το budget να ανεβαίνει με κάθε season όπως έγινε και στο GOT.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Μακάρι το budget να ανεβαίνει με κάθε season όπως έγινε και στο GOT.

Πιστευω αυτο θα γινει ,καθως η σειρα φαινεται να εχει μεγαλη απηχηση .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελειωσα χθες και εγω. 

Στα θετικά:

- Ωραια μεσαιωνικη ατμοσφαιρα.

- Καλοι ηθοποιοί στους κυρίως ρόλους. Κυριως η Σιρι και ο Καβιλης. Δεν με ξετρέλανε η Γιεν 

Spoiler

ενώ πριν τη μεταμορφωση την θεωρούσα καλή επιλογη. Σε άλλους άρεσε πολύ παντως. 

- Κάποια πολύ ομορφα τοπία. 

- Ωραίες μάχες, δεν ειδα κατι χαζό. Μου αρεσει που αφηνουν τη μαγεία να ρέει και ειχαν αρκετές ιδεες. 

Στα αρνητικά:

- Ετρεχε πολύ. Κατάλαβα οτι ήθελαν να λενε μια ιστορία το επεισόδιο αλλά κάπου το έτρεξαν πολύ. π.χ. στο 1ο. 

- Επειδή ακριβώς το τρέχουν πολύ δεν πολυκατανοείς τις αποφάσεις των ηρωων αλλά και τις συνέπειες πάνω τους βλ. πάλι 1ο. 

- Δεν με πείραξαν τα χρονικά πέρα-δώθε αλλά καταλαβαινω αυτους που λένε οτι δεν καταλάβαιναν αρκετά επεισόδια πότε βλέπουν παρόν και πότε παρελθόν. Θα μπορούσαν να βαλουν χρονολογία.

- Κάπου είχε κακο cgi, εμενα δεν με ενοχλεί καθόλου, με ενδιαφέρει να ειναι δυνατό το στορυ αλλους τους ενόχλησε. 

 

Γενικό συμπέρασμα: 8/10. Θα το εβλεπα πολύ πολύ ευχαριστα αν ειχαμε μια σεζόν κάθε χρόνο. Δεν ειναι το νεο GoT και κακώς παρουσιάστηκε ετσι, αλλά ως όψονται οι clickbaiters. Τιμιότατη προσπάθεια παντως. Μακάρι να δούμε και άλλες σειρές αναλόγου επιπέδου και θεματολογίας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για όποιον δεν έχει διαβάσει τα βιβλία όπως εγώ (απλα εχω παιξει ολα τα games) το wiki ειναι αρκετα καλο για να μη χασεις τη μπαλα.

Pause στην ταινια να δουμε που ειναι το blaviken, η Cintra ακομη και που/ποια ειναι η μαμα της ciri κτλ.

Ασχετα που μπορει να τα εξιστορει πιο κατω στη σειρα είναι πολύ ωραίο να το ξέρεις απο πριν. Φανταζομαι αυτοι που εχετε διαβασει και τα βιβλία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Chrisxxx είπε

Μακάρι να δούμε και άλλες σειρές αναλόγου επιπέδου και θεματολογίας.

Dont worry έρχεται σύντομα LOTR από Amazon.

1 λεπτό πριν, Sprou είπε

Ασχετα που μπορει να τα εξιστορει πιο κατω στη σειρα είναι πολύ ωραίο να το ξέρεις απο πριν. Φανταζομαι αυτοι που εχετε διαβασει και τα βιβλία.

Δεν νομίζω buddy, καλύτερα να μην ξες και να διαβάσεις τα βιβλία μετά imho μιας που το έζησα ;)

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακη επιλογή ηθοποιων κυριωσ στο γυναικειο κομματι.

Κριμα και ειχα μεγαλες προσδοκίες για τη σειρα . Η σειρα δεν εχει καμια σχεση με το game...καμια απολυτως.

Πολύ φτωχη παραγωγη...λιγη δραση ατελειωτοι διαλογοι..

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Lakou είπε

Αυτό με τον roach με χάλασε και εμένα...

Μα στο σπικάζ ακούγεται κανονικά να την αποκαλεί Roach, το Πουότκα τους ήρθε με email και το έβαλαν; Τι σκατά...;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως διαβασα πως η σειρα αναζωπυρωσε και το ενδιαφερον  στο παιχνιδι και μαλιστα εκανε  ρεκορ διασυνδεδεμενων παιχτων μετα απο πολυ καιρο .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, noFEARgr είπε

offtopic για οσους εχουν διαβασει τα βιβλια μιας και σκοπευω να τα αγορασω

  Απόκρυψη περιεχομένων

Το αιμα των ξωτικων ειναι το τελος της πρωτης σεζον  ; Πιστευετε οτι εχει καλυψει τα βασικα η σειρα ωστε να ξεκινησω κατευθειαν απο αυτο η να διαβασω και τα δυο προηγουμενα βιβλια με τις αυτοτελης ιστοριες ; 

Spoiler

Ουσιαστικά ναι ο πρώτος κύκλος τελειώνει στο τέλος του Sword of destiny, πριν δηλαδή το Blood of elves. Ενώ μέχρι ένα μεγάλο βαθμό η σειρά καλύπτει τα βασικά και μπορείς να πεις ότι μπορείς να ξεκινήσεις απευθείας με το Blood of elves, εγώ θα σου πρότεινα να διαβάσεις και τα βιβλία. Αφενός μέσα από τη σειρά έχουν παραλειφθεί κάποιες πολύ ωραίες ιστορίες που αξίζουν να διαβάσεις, αλλά ακόμη και από τις ιστορίες εκείνες που έδειξαν τελικά στη σειρά λείπουν τόσα πολλά στοιχεία που τις ανεβάζουν δέκα επίπεδα πάνω.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, Zus said:

Μα στο σπικάζ ακούγεται κανονικά να την αποκαλεί Roach, το Πουότκα τους ήρθε με email και το έβαλαν; Τι σκατά...;

Είναι τιμωρία επειδή χρησιμοποιείτε ελληνικούς υπότιτλους, trolololol.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Είναι τιμωρία επειδή χρησιμοποιείτε ελληνικούς υπότιτλους, trolololol.

Αρα δεν είμαι μόνο εγώ  που κατάργησα τους υπότιτλους....🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

ps2. επίσης το πιο σημαντικό, το witcher universe είναι dark, απίστευτα dark. Φτώχεια, θλίψη, φόβος, θάνατος. 

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ όταν το έβλεπα. Είναι τόσο σκοτεινό το σύμπαν που βλέποντας να το παρουσιάζουν μερικές φορές σαν απλό παραμύθι με το σατανικό Nilfgaard και τα αγαθά Northern kingdoms είναι λες και έχουν χάσει τελείως το νόημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειωσα το 6ο,με το ζορι. Οσο παει και χειροτερευει το γραψιμο και η ηθοποιια. Ενιωσα οτι εβλεπα σειρα στο σταρ σαββατο πρωι, α λα Ζηνα και Ηρακλης. 

Χτες βραδυ το προτεινα σε φιλο, ξενερωσε απο την πρωτη σκηνη με το κακο cgi στο kikimora και το κλεισαμε. 

  • Like 1
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ablaoublas_542 είπε

Τελειωσα το 6ο,με το ζορι. Οσο παει και χειροτερευει το γραψιμο και η ηθοποιια. Ενιωσα οτι εβλεπα σειρα στο σταρ σαββατο πρωι, α λα Ζηνα και Ηρακλης. 

Χτες βραδυ το προτεινα σε φιλο, ξενερωσε απο την πρωτη σκηνη με το κακο cgi στο kikimora και το κλεισαμε. 

Εμ ...όταν τα λεγα εγω καποιοι εδώ μεσα κορόιδευαν.

Η σειρα είναι τραγικη. Και καποιοι εδώ μεσα προσπαθουν με το ζορι να μας πεισουν ότι πρόκειται για αριστούργημα !

  • Confused 4
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...