Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@panagiotis54

Βασικά αυτή ήταν η πιο ωραία από όλες και με το πιο fitting μαλλί. Επίσης μετά από Geralt και Dandelion νομίζω ήταν η καλύτερη ηθοποιός.

Πάντως αγαπημένη σκηνή εκεί που

Spoiler

σκάει αφού έχει κόψει ένα Shaelmaar (Selkiemore, wtf is that?), νομίζω, τίγκα στο εντόσθιο και πίνει το μούφα beer. Το πως κοιτιούνται με τον inkeep τα σπάει και άμεσος μετά το "fuck off bard".

:D

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν με απασχολεί ούτε αν η σειρά βασίζεται σε βιβλία, ούτε σε κόμικ, ούτε στις ιστορίες του μπαρμπα Μήτσου.

Εγώ ξέρω οτι για την ώρα έχω απολαύσει 6 εξαιρετικά επεισόδια, σημεία που σε τινάζουν, άλλα που αποτελούν υπερπαραγωγή και άλλα που αφήνουν πολλά ηθικά διλλήματα. Δεν με ενδιαφέρει ούτε τι έχει μεταφερθεί. Οπως και στο GOT με ενδιαφέρει αυτό που βλέπω. Και αυτό που βλέπω ειναι καταπληκτικό.

ΕΥΤΥΧΩΣ που δεν έχω διαβάσει τα βιβλία και απολαμβάνω τέτοιες σειρές χωρίς να κάνω συγκρίσεις. Διότι δυστηχως όσοι ειστε φαν παρατηρώ πως δεν μπορειτε να αποφύγετε τη συγκριση

H ηθοποιός που υποδείεται την Yennfer την οποία δεν γνώριζα, είναι καταπληκτικά όμορφη. Οσο και αν προσπάθησαν να της δωσουν αυτό το υποτίθεται άσχημο παρουσιαστικό η κοπέλα έκανε μπαμ οτι ειναι κουκλα

  • Like 1
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα 1 επεισόδιο. Μέτρια σειρά. Ωραίες ξιφομαχίες αλλά από εκεί και πέρα η σειρά είναι χαμηλού μπάτζετ. Προσπαθούν ανεπιτυχώς να αντιγράψουν το game of thrones με γυμνό και με θανάτους χαρακτήρων.

Φαντάζομαι θα αρέσει στις γυναίκες λόγω του πρωταγωνιστή. Σε εμένα πάντως δεν αρέσει και δεν θα την δω.

Επεξ/σία από Bermudakias33
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Bermudakias33 είπε

Είδα 1 επεισόδιο. Μέτρια σειρά. Ωραίες ξιφομαχίες αλλά από εκεί και πέρα η σειρά είναι χαμηλού μπάτζετ. Προσπαθούν ανεπιτυχώς να αντιγράψουν το game of thrones με γυμνό και με θανάτους χαρακτήρων.

Φαντάζομαι θα αρέσει στις γυναίκες λόγω του πρωταγωνιστή. Σε εμένα πάντως δεν αρέσει και δεν θα την δω.

σεβαστο ,δεν ενστερνιζομαι την αποψη σου και θεωρω οτι απο ενα επεισοδιο δεν υπαρχει δυνατοτητα αξιολογησης μιας σειρας , οπως και να χει καλη συνεχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Bermudakias33 said:

Προσπαθούν ανεπιτυχώς να αντιγράψουν το game of thrones

Δεν νομίζω ότι ήταν ποτέ πρόθεσή τους να βγάλουν το "νέο GoT" όπως γράφουν ξανά και ξανά κάτι sites της πτσ. Ούτε φιλοδόξησε ποτέ η σειρά να μοιάσει σε αυτό. Κακώς το συγκρίνει όποιος το κάνει. Το γράφω με αφορμή το σχόλιό σου, για να μην λέμε μετά "νταξ καλή σειρά, αλλά GoT δεν είναι". Δεν χρειάζεται να είναι, ούτε επεδίωξε να είναι

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν τέλειωσα όλη την σειρά για να μπορώ να έχω μια σφαιρική εικόνα. Δεν έχω διαβάσει ποτέ τα βιβλία, ούτε έχω παίξει το παιχνίδι απλώς το έχω χαζέψει κατα καιρούς σε youtube κτλ.

1ον - Φθηνή παραγωγή δεν είναι σε καμία περίπτωση, κοστίζει 80εκ η πρώτη season. Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι έχουν κάνει κάποιες επιλογές που ρίχνουν την ποιότητα της παραγωγής (κάποια σκηνικά, κάποια cgi κτλ.)

Spoiler

2ον - Εμένα προσωπικά μου άρεσε που δεν υπήρχαν οι ανούσιες καρτέλες του στυλ πριν είκοσι χρόνια κτλ. για να ξεκαθαρίσει τα timeline, δεν χρειάζεται να σερβίρονται όλα στο πιάτο. Η ένστασή μου είναι ότι το μονταζ δεν βοηθάει ώστε να καταλάβεις πολύ γρήγορα τα timeline και τα ¨πηδήματα¨ που κάνει στον χρόνο. Το χαρακτηριστικό αυτό είναι ένα μείον γιατί χάνει ένα μέρος του κοινού που πρέπει να του τα δίνεις μασημένα.

3ον - Το υλικό μου άρεσε και αφού δεν έχω να κάνω συγκρίσεις το βρήκα ενδιαφέρον. Δεν με πείραξε καθόλου που δεν καταλάβαινα διάφορα πράγματα μιας και στο τέλος το δένουν αρκετά καλά και καταλαβαίνεις τι γίνεται. Τώρα κάποιες λεπτομέρειες αν θέλει κάποιος διαβάζει τα βιβλία, wiki κτλ. δεν γίνεται να εξηγούν το κάθε τι.

4ον - Οι ηθοποιοί σε γενικές γραμμές πολύ καλοί. Οι χαρακτήρες τους είναι οκ, το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι δεν ακόμα δεν δένεσαι με κάποιον, υπάρχει αυτή η αίσθηση αποστασιοποίησης που σου βγάζουν όλοι οι χαρακτήρες. Ακόμα οι "κακοί" της υπόθεσης θέλουν δουλειά, μέχρι στιγμής είναι αδιάφοροι.

5ον - Υπάρχει η έλλειψη του επικού που περίμενε αρκετός κόσμος. Δυστυχώς όπως το περίμενα θα γινόταν η σύγκριση με το GOT αλλά θεωρώ ότι είναι άδικη. Πέρα που μιλάμε για δυο διαφορετικά κανάλια (καμιά σχέση η εμπειρία και το εύρος του HBO με το Netflix), είναι διαφορετική και η προσέγγιση. Το Witcher δείχνει εξ αρχής ότι δεν θέλει να είναι GOT και ποντάρει περισσότερο στην πολυπλοκότητα των χαρακτήρων (περισσότερο και από το GOT), το πόσο το καταφέρνει είναι άλλο θέμα.

Spoiler

6ον - Οι σκηνές μάχης αρκετά καλές, η τελευταία ήταν λίγο κουραστική.

7ον - Η μουσική θα συμφωνήσω με πολλούς είναι σχεδόν ανύπαρκτη δυστυχώς.

8ον - Η σκηνοθεσία σε κάποια επεισόδια έχει θέμα. Γενικά δεν ακολουθεί σε πολλά μια γραμμή σκηνοθεσίας αλλάζει ύφος και αυτό κάπως σε πετάει έξω από την σειρά.

9ον - Την φωτογραφία την βρήκα οκ. Είναι η κλασική φωτογραφία που έχουν οι περισσότερες παραγωγές του netflix.

Γενικά είναι μια καλή προς μέτρια σειρά που αν βελτιώσει κάποια στοιχεία θα μπορέσει να κάνει κάτι καλύτερο. Για κάποιους πάντως που δεν συγκρίνουν το αρχικό υλικό περνάει ευχάριστα η ώρα αλλά σίγουρα δεν σε καθηλώνει.

Επεξ/σία από godfather0991
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, godfather0991 είπε

αλλά σίγουρα δεν σε καθηλώνει.

Έχω πάρα πολυ καιρό να δω σειρά η οποία θα με κρατήσει και θα δω απανωτά 2-3 επεισόδια. Μπράβο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Κόψε κάτι μάστορα... 😛

Τόσο κοστίζει, έτσι λένε, τώρα αν λένε ψέματα τι να σου πω... 

8 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Έχω πάρα πολυ καιρό να δω σειρά η οποία θα με κρατήσει και θα δω απανωτά 2-3 επεισόδια. Μπράβο τους.

Ναι καλά μετά είναι καθαρά προσωπική άποψη αν σε καθηλώνει ή όχι. Εμένα δεν με καθήλωσε, ίσως του χρόνου που θα είναι σε άλλη βάση η ιστορία να το καταφέρουν.

Επεξ/σία από godfather0991
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, godfather0991 said:

Τόσο κοστίζει, έτσι λένε, τώρα αν λένε ψέματα τι να σου πω... 

80 εκατ δολλάρια το επεισόδιο δλδ 640 εκατ η season? Link...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ThReSh είπε

80 εκατ δολλάριο το επεισόδιο δλδ 640 εκατ η season? Link...

Ωχ δίκιο έχεις τώρα είδα τι έγραψα :P

Φυσικά ήθελα να γράψω η πρώτη season χαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο πολύ όλοι ξέρουμε τι σημαίνει netflix όσων αφορά το κόστος παραγωγής..... για να μην λέμε πολλα υπέροχη σειρά για εμένα.  Ίσως πόλλοι πίστευαν λόγω του πρωταγωνιστή ότι θα είναι μια υπέρπαραγωγη.  ας μην γελιόμαστε! λάτρης των βιβλίων και φυσικά των παιχνιδιών μπορώ να την παρακολουθήσω άνετα και δεν μπερδεύομαι με τις χρονικές αναδρομές και τους χαρακτήρες. Φυσικά υπάρχουν κάποιοι που απλά επέλεξαν να την δουν απλά γιατί είναι must, ίσως δυσκολευτούν ίσως και όχι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...