Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, neofilelera είπε

οι πανοπλιες των niflgaardians μοιαζανε με συρικνωμενους ορχεις,μαλλον λογω γενικοτερου χαμηλου κοστους επιλεχθηκαν αφου επρεπε να υπαρξουν πολλοι nifls σε πολλες σκηνες( μαλλον αυτος ειναι και ο λογος που σχεδον κανενας δεν κραταει ασπιδες).τον υπευθυνο για τα κουστουμια τον αλλαξανε για την δευτερη σεζον.

Link plz?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, neofilelera είπε

μονο που δεν ειναι μεταφορα του "θεικου" παιχνιδιου αλλα των βιβλιων.

Τι «επιχείρημα» είναι τώρα αυτό;

Τα βιβλία είναι θεϊκά όπως και το παιχνίδι. Η σειρά είναι μάπα σε σχέση με αυτά, επειδή την κάνει το Νetflix.

  • Confused 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Universal truths πάλι στο insomnia...

Άλλη φορά να μας στέλνουν εδώ οι παραγωγοί ένα πρώτο draft να τους πούμε αν είναι worthy enough για τις απαιτήσεις μας ώστε να βγουν στον αέρα...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες την τελείωσα τη σεζόν... δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα... αλλά θα δω και τη δεύτερη σεζόν....

Θα μπορούσε να πέσει και περισσότερο $$$$ για να βελτιωθούν λίγο τα σκηνικά, εφέ... 

Θυμίζει λίγο Ζήνα, Ηρακλή.... λείπει το αίμα, βία  κατά την άποψη μου....... θα ήθελα να ήταν λίγο περισσότερο Gore !!!!!!!!!

Περνά βέβαια ευχάριστα η ώρα αλλά θα μπορούσε να γίνει πολύ καλύτερη....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα αρκετα σχολια , απο μενα την σειρα την θεωρω αρκετα καλη και στο μελλον ελπιζω να μην καταληξει 8η season του got , και για οσους συγκρινουν ανομοια πραγματα καμια επιδιωξη δεν εχει το witcher να αντιταχθει σε got  διαφορετικοι συγγραφεις και genre εν τελει ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, chek2fire είπε

εμένα πάντως μου κάνει γενικά το ύφος των χαρακτήρων αλλά και ο κόσμος του πιστό στα game. 

Καλά σου φαίνεται αλλα αυτό γίνετε γιατί η CDPR είναι απίστευτα κοντά στα βιβλία και τα σέβεται απίστευτα, όσο μπορεί φυσικά γιατί είναι και game. ;) Πάντως σίγουρα περισσότερο από την σειρά.

12 λεπτά πριν, forgotten είπε

διαφορετικοι συγγραφεις και genre εν τελει ειναι...

Το genre είναι ολόιδιο, epic fantasy είναι και τα δυο σε medieval setting. Απλά το GOT είναι πιο lite στο fantasy κομμάτι και αυτό πιο dark.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το πρώτο επεισόδιο ήταν συμπαθητικό (δεν έχω διαβάσει τα βιβλία ακόμα), αλλά λόγω των πολλών διαφορών με βιβλία, αξίζει να δω τα υπόλοιπα (ξενερώνω όταν σκοτώνουν το lore material) ή να ξαναβάλω TW3; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GhostRiderLSOV είπε

Το πρώτο επεισόδιο ήταν συμπαθητικό (δεν έχω διαβάσει τα βιβλία ακόμα), αλλά λόγω των πολλών διαφορών με βιβλία, αξίζει να δω τα υπόλοιπα (ξενερώνω όταν σκοτώνουν το lore material) ή να ξαναβάλω TW3; :P

Το τραυματιζουν σιγουρα, αν και οχι θανασιμα😶

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Το πρώτο επεισόδιο ήταν συμπαθητικό (δεν έχω διαβάσει τα βιβλία ακόμα), αλλά λόγω των πολλών διαφορών με βιβλία, αξίζει να δω τα υπόλοιπα (ξενερώνω όταν σκοτώνουν το lore material) ή να ξαναβάλω TW3; :P

κάνε και τα δύο. Αυτό  έκανα και εγώ συν ότι τις περισσότερες σκηνές τις ξέρεις ήδη από τα game. Βλέπεις ακόμα και τα story που τα είχες δει ως πληροφορίες στα game. Μην σου πω για την 15λεπτή intro scene του πρώτου witcher που υπάρχει και αυτή εκεί φοβερά σκηνοθετημένη και πιστή στο πνεύμα του game.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Ablaoublas_542 είπε

Εκει με γυρισε το 6ο επεισοδιο. Ειναι πολυ πισω σε θεμα κινηματογραφιας,και αυτο ειναι κατι αντικειμενικο. Βαλε πλαι πλαι τα πλανα του Witcher με τα πλανα ειτε του GoT, του Vikings, του Mandalorian, hell, ακομα και τα πλανα σειρων που δεν βασιζονται στο οπτικο κομματι για wow factor, πχ το Atlanta που ξαναειδα ενα δυο επεισοδια τις προαλλες. 

Το να λεει καποιος οτι δεν τον ενοχλει η κακη κινηματογραφια σημαινει για μενα οτι δεν εχει προσλαμβανουσες. Αλλιως θα καταλαβαινε οτι ειναι πιο κοντα στον Ηρακλη και τη Ζηνα παρα στο GoT

Εδω βρε Abla διαβάσαμε 2 σελίδες πίσω πως όσοι θεωρούμε τα CG φτωχά μάλλον το είδαμε "κατεβασμένο σε 480p απο torrent®" και πως σε Lg OLED τα όποια πταίσματα δεν είναι υπαρκτά και πως είναι υπερβολικοί όσοι διαφωνούν - μάλλον οι OLED με τα 1000 nits τους και το Ντόλμπυ ΒίΖιον διορθώνουν και τις στολές/πανοπλίες των Nilfgardian, τις μέτριες ερμηνείες και την κάκιστη σκηνοθεσία και καδράρισμα (γκρό πλάνα και άγιος ο Θεός σε βαθμό κλειστοφοβίας) εκ μέρους των σκηνοθετών.

Επειδή ανέφερες το πρόσφατο Mandalorian : απεχθάνομαι οτιδήποτε Star Wars και την Disney αλλά...τα Καίσαρος Καίσαρι (και τα του Θεού τω Θεώ ) η παραγωγή είναι εξαιρετική , σωστή σκηνοθεσία, καταπληκτικά εφφέ (η χρήση πρακτικών εφφέ/κούκλων/μασκών το εξυψώνει σε άλλα επίπεδα) με  σωστό framing, post-process (colour grading) κτλπ κτλπ, ειναι κυριολεκτικά, χάρμα οφθαλμών - και μιλάμε για σειρά και όχι για ταινία ετσι ? ;) 
Συγκριτικά με αυτό, το Witcher φαντάζει παραγωγή Shannara chronicles, δεν έχει να κάνει με το "γούστο" ή τις όποιες προτιμήσεις, αντικειμενικά η παραγωγή ΔΕΝ είναι καλή, μπορεί να μην έχεις πρόβλημα, μπορεί να μην σε ενόχλησε, μπορεί να εχεις OLED με Ντόλπυ Βίζιο και (να νομίζεις οτι δεν υπάρχουν προβλήματα) αλλά η παραγωγή (βλέπε: εσωτερικά/εξωτερικά γυρίσματα, εφφέ, σκηνικά, φωτογραφία, ερμηνείες κτλπ) δεν είναι καλά καθώς είναι όλα μέτρια/κάτω του μετρίου.Η ελλειψη του ανάλογου budget ειναι εμφανέστατη.
Φυσικά και επιτρέπεται να σου αρέσει ή ακόμα και το να διαφωνήσεις με άλλους (εδώ μπαίνει αυτό που λένε "προσωπικό γούστο"), αυτό που δεν θα πρέπει να συμβαίνει όμως είναι η τοποθέτηση χωρίς καμία αιτιολογία γιατί το "είστε χωριάτες, τα εφφέ ήταν καλά, το είδατε σε 480p και οχι σε master-race OLED)" δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση επιχειρηματολογία ή σωστή τοποθέτηση.


off-topic**
Επιτρέψτε μου κύριοι να βγω  τελείως off-topic τώρα καθώς απ'ό,τι φαίνεται , την συζήτηση έχει μονοπωλήσει το θέμα της γενικής "ποιότητας"  ενός προϊόντος (φίλμ/σειράς στη προκειμένη περίπτωση): 
Το πρόσφατο The Lighthouse του Robert Eggers (ίδιος σκηνοθέτης με το καταπληκτικό The Witch) δείχνει ακριβώς τι σημαίνει σωστό καδράρισμα  , κοντράστο , πλάνα εδραίωσης, ρακόρ (ακόμα και εφφέ και με χαμηλό budget κιόλας) κτλπ κτλπ κτλπ...Γιατί τα αναφέρω όλα αυτά τώρα ? Γιατί όλως τυχαίως, μεταξύ των επεισοδίων  του Witcher έτυχε να το (ξανα)δω και κατάφερε να ξεπλύνει την ξινίλα που μου άφησε στο στόμα 😁- συν του οτι δεν μπορώ να διαβάζω μηδενιστικές απόψεις του στυλ "εμένα μου άρεσε, εσείς είστε οι μ@λ@κες" χωρίς καμία περαιτέρω επεξήγηση ή/και τοποθέτηση. Συγκριτικά, το Witcher φαντάζει κυριολεκτικά σαν 1o project πρωτοετών σχολής κινηματογραφίας (δυστυχώς).
Χωρίς καμία απολύτως υπερβολή, το κάθε καρέ του φιλμ θα μπορούσε να λεζαντωθεί και να μπει άνετα σε έκθεση φωτογραφίας.

Επεξ/σία από red1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ο Mark Hamill κατ'εμε ειναι ενας αθλιος ηθοποιος ο οποιος το μονο που εκανε στην καριερα του ηταν να παιξει στο Star Wars. Τωρα οποιος θελει σωει και καλα να τον δει με ασπρα μακρυα μαλλια, πανοπλιες και σπαθια ας παει να τον δει στο Knight Fall και μακαρι να μην τον δουμε στο Witcher season 2.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...