Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/4/2021 στις 12:29 ΠΜ, {TDi}Dj2k..infc είπε

giphy.gif

μια προβλεψη. πηραν θαρρος απο την επιτυχια της πρωτης σεζον, οποτε οποιες αλλαγες γινανε στο source material, θα εντατικοποιηθουν στην νεα σεζον, με αξονα την περαιτερω woke-ποιηση. που σημαινει περισσοτερος χρονος στους γυναικειους χαρακτηρες, λιγοτερο στον Καβιλ, και race/sex swap σε αλλους χαρακτηρες.

αν κατι  βελτιωθει μετα τα παραπονα του κοινου, θαναι ο τροπος αφηγησης και τα κοστουμια, ηδη ξερουμε οτι αλλαξανε τον costume designer.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 ώρες πριν, KilliK είπε

μια προβλεψη. πηραν θαρρος απο την επιτυχια της πρωτης σεζον, οποτε οποιες αλλαγες γινανε στο source material, θα εντατικοποιηθουν στην νεα σεζον, με αξονα την περαιτερω woke-ποιηση. που σημαινει περισσοτερος χρονος στους γυναικειους χαρακτηρες, λιγοτερο στον Καβιλ, και race/sex swap σε αλλους χαρακτηρες.

αν κατι  βελτιωθει μετα τα παραπονα του κοινου, θαναι ο τροπος αφηγησης και τα κοστουμια, ηδη ξερουμε οτι αλλαξανε τον costume designer.

Ναι ok στα νούμερα ναι, αλλα άμα πας και διαβάσεις reviews στο imdb για παράδειγμα θα δεις περισσότερα αρνητικά από θετικά. Στο μονο που συμφωνούν οι περισσότεροι είναι ο Geralt που κουβάλησε την σειρά. Μια χαρά ξέρει τα λάθη η παραγωγή, και πολύ απλά άμα κάνουν αυτό που λες δεν θα βγει ποτε season 3. Και εγώ εκεί το βλέπω να πηγαίνει αλλα ελπίζω για κάτι καλύτερο μιας και είναι τα αγαπημένα μου games/books.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισχύει ότι έχουν γίνει αλλαγές και παραλήψεις αλλά για εμένα τη καρδιά τη πέτυχαν. αν συνεχίσουν σε αυτό το δρόμο και οι λεπτομέρειες θα διορθωθούν.

Spoiler

βέβαια έχω παίξει μόνο τα παιχνίδια και έχω άποψη.τα βιβλία από το 15 λέω ότι πρέπει να τα διαβάσω😄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gatokoritso είπε

ισχύει ότι έχουν γίνει αλλαγές και παραλήψεις αλλά για εμένα τη καρδιά τη πέτυχαν. αν συνεχίσουν σε αυτό το δρόμο και οι λεπτομέρειες θα διορθωθούν.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

βέβαια έχω παίξει μόνο τα παιχνίδια και έχω άποψη.τα βιβλία από το 15 λέω ότι πρέπει να τα διαβάσω😄

 

Αν εννοείς τον Geralt, ναι, όχι τόσο το γράψιμο όσο η ερμηνεία του Cavill. Αλλα θα έπρεπε να επικεντρωθούν παραπάνω σε αυτόν. Όλοι οι άλλοι σε games και βιβλία είναι side characters. Πιο μετά η Ciri παίρνει πρωταγωνιστικό ρολο στα βιβλία που μοιράζεται με τον Geralt. Όλοι οι υπόλοιποι ζήτημα να έχουν ένα προσωπικό κεφαλαιο (πέρα του Dandelion).

Οποτε άμα συνεχίσουν να σπρώχνουν side characters με μετριότατο γράψιμο, καθώς χώνουνε ανούσιες ανακρίβειες που βγάζουν ματια, τυλιγμένα σε κακό CGI και μέτριες μάχες τότε...καταλαβαίνεις. Το show λέγεται The Witcher.

Τέλος μην ξεχνάς ότι τα βιβλία είναι παρα πολύ dark, πολύ πιο dark από GOT. Η σειρά είναι λιγότερο dark και από τα games. Για μένα αυτό είναι ένα τεράστιο αρνητικό.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι περιεργος πως θα δειξουν τους Rats με τον Bonhart. Oταν διαβαζα την συγκεκριμενη σκηνη προσπαθουσα να την φανταστω στην τηλεοραση . Ανετα θα μπορουσε να ειναι σοκαριστικη και να θυμισει game of thrones. Δυστυχως με το netflix παιζει να μην την δουμε καν με τοσες αλλαγες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Ειμαι περιεργος πως θα δειξουν τους Rats με τον Bonhart. Oταν διαβαζα την συγκεκριμενη σκηνη προσπαθουσα να την φανταστω στην τηλεοραση . Ανετα θα μπορουσε να ειναι σοκαριστικη και να θυμισει game of thrones. Δυστυχως με το netflix παιζει να μην την δουμε καν με τοσες αλλαγες. 

Δεν νομίζω να μην δείξουν gore άμα κρίνουμε από το πρώτο επεισόδιο στο Blaviken, αλλα σχεδόν σίγουρα πιο toned down σε σχέση με βιβλία και games, το οποίο φυσικά δεν βγάζει νόημα γιατί παίζει γυμνό, οποτε είναι ήδη ακατάλληλο.

Τώρα άμα θα υπάρχει όλο αυτό το fight δεν ξέρω, αλλα κάτι μου λέει ότι θα τραβήξουν από τα μαλλιά όλες τις φάσεις Ciri με Mistle. Τουλάχιστον ας κάνουν τις μάχες της καλές, αν και αμφιβάλλω η ηθοποιός να μπήκε στην διαδικασία που μπήκε ο Cavill με άπειρες ώρες εξασκήσεις με το longsword. Μακάρι.

Προσωπικά περιμένω να δω πω θα παρουσιάσουν το ταξίδι του Geralt με Dandelion, Milva, Cahir kai Regis. Που χαλαρά για μένα είναι το καλύτερο βιβλίο.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/4/2021 στις 2:04 ΜΜ, Chrisxxx είπε

Ενα σοκ οταν πρωτοπηγα πολωνια το επαθα με τη μεταγλώττιση..

Ενας ναρειτορ για ολη την ταινια

και αυτός παιζει να ειναι και καλος, εχει και πιο αχρωμους.. 

Tα ιδια και στις υπολοιπες χωρες.

Αυτό που κανουν στην Ελλαδα στα βραζιλιανικα ειναι υπερπαραγωγη..

Δεν θυμάμαι γιατί, υπάρχει αιτία που δεν έχουμε μεταγλώττιση στην Ελλάδα (νομίζω διαφωνία με τους ηθοποιούς για εφ' όρου ζωής σύνδεση ξένου ηθοποιού/Έλληνα voice actor, αλλά δεν είμαι σίγουρος) αλλά το θεωρώ από τις μεγαλύτερες ευλογίες που έχουμε σαν θεατές.

 

Επεξ/σία από mike299
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
21 ώρες πριν, KilliK είπε

κομπαρσος θαναι σε αυτη την σεζον ο Witcher.

Βάση του cast αυτή η season θα πιάσει κάποια short stories και το τρίτο βιβλίο, άντε ίσως και το τέταρτο. Ο Geralt και η Ciri έχουν μπόλικο υλικό, αλλα σε όλο αυτό είναι πάντα μαζί. Το θέμα είναι η Yen που δεν έχει ούτε ένα ολόκληρο κεφαλαιο δικό της. Εκεί είναι και ένα από τα σοβαρά προβλήματα της σειράς. Όλα τα επεισόδια της Yen είναι νέo, κακό γραμμένο υλικό. Οποτε όλα εξαρτούνται από το ποσο Yen θα μπουκώσουν. Aμα το πάνε όπως τα βιβλία αυτή η season θα είναι όλη Geralt με Ciri. Χλομό, αλλα ποτε δεν ξες, ίσως νιώσαν από τα ratings.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...