Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κουτιού/case


cpttony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, grhgorhs1976 είπε

Στα 200 ευρώ καλύτερη επιλογή απο το phanteks enthoo luxe 2 υπάρχει?Για water cooled σύστημα.

Lian li Dynamic XL.

Έχει καθυστερήσει και το launch του Phanteks Enthoo Pro II.Ίδιο σασί με το Luxe2/719,κάποιες μικροδιαφορές εξωτερικά, μάλλον καλύτερη ροή αέρα ελέω fabric filter.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 6/7/2020 στις 12:48 ΜΜ, gaspari είπε

Είμαι ανάμεσα σ' αυτά τα δύο cases

Βe Quiet Pure Base 500DX  Black

Phanteks Enthoo Pro M Tempered Glass Satin Black

Για πείτε τη γνώμη σας.

 

Έχω αρχίσει χρόνια τώρα να έχω Be quite PSU και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Φέτος έριξα μια ματιά σε CPU Cooler καθώς και cases (το συγκεκριμένο το έχει αγοράσει φίλος) και μπορώ να σου πω ότι be quiet = BE QUIET .- 
Εκτός από τον θόρυβο έχει και αρκετά χαμηλή temperature.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα.ψαχνω να βρω ένα κουτί που θα στήσω ένα mid level gaming pc, που να είναι για σχετικά συχνές μεταφορές με αυτοκίνητο.

Κοινως προσανατολίζομαι  σε κάποιο cube λόγω form factor, αλλά θα προτιμούσα ένα με χειρολαβή στο πάνω μέρος, αν και δεν είναι και υπέρ απαραίτητο.

τι θα μου προτείνατε σαν λύση? Απαραίτητο να «αντέχει»  στα συνεχή Πέρα δώθε με τα απαραίτητα σκαμπανεβάσματα χωρίς να κλαίω τα εσωτερικά components.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες λοιπόν έχω αυτή την στιγμή ένα Panteks P400A και είμαι φουλ ευχαριστημένος....

Για λόγους πρακτικότητας χρειάζομαι όμως ένα πιο μικρό και μανιτζεβελο κουτάκι γιατί το 400 είναι λίγο θηριακι....

Από ψύξη υπάρχει ένα 240 aio για cpu και ένα 120 aio για gpu και έχω atx mobo...

Προσανατολιζομαι στο nzxt H510 για επόμενη αγορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως πηρα το bequiet silent base 801 γιατι θελω ενα συστημα ησυχο και γιατι μπορουσα να γυρισω την μητρικη απο την αριστερη πλευρα οπως το κοιτας απο μπροστα...

τωρα ψαχνω mobo για τον ryzen 5 3600 και gpu

επισης πηρα και την ψυχτρα dark rock 4 και ελπιζω να εχω ησυχια πλεον !!!

βεβαια τωρα η γυναικα θελει φωτακια μεσα οποτε ψαχνω...αν εχει κανεις καμια ιδεα τι να βαλω ειμαι ολος αυτια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 14/6/2020 στις 11:03 ΜΜ, radiohead είπε

Μια χαρά είναι κι αν δεν πας σε μαύρο κόκκινο build, το λευκό δείχνει πιο ωραίο

be-quiet-pure-base-500dx-0339.jpg

Καλησπέρα radiohead ψάχνω κουτάκι που να δεχεται mini και micro atx μητρική μέχρι τα 90ευρω ...Έχεις να μου δώσεις 2-3 επιλογές σε αυτά τα λεφτά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, defaultuser2003 είπε

Καλημέρα σε όλους.

Έχει κανείς εμπειρία από το Phanteks Luxe 2 (719)?

Ναί.Μεγάλο,βαρύ,αναλογικά πολύ πλαστικό,δύσκολο cable management αν πραγματικά το γεμίσεις.Παίρνει 2x480 + 2x360rads ταυτόχρονα,άλλα θέλει μελέτη ως προς το πλάτος και πάχος των ψυγείων.

Ίσως το Pro2 είναι καλύτερη επιλογή.Ίδιο σασί,-50 ευρώ και εκτιμώ αρκετά καλύτερο airflow.Επίσης το κουμπί power είναι φωτιζόμενο (στο 719 τους ξέφυγε)

Επεξ/σία από Tenshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Ναί.Μεγάλο,βαρύ,αναλογικά πολύ πλαστικό,δύσκολο cable management αν πραγματικά το γεμίσεις.Παίρνει 2x480 + 2x360rads ταυτόχρονα,άλλα θέλει μελέτη ως προς το πλάτος και πάχος των ψυγείων.

Ίσως το Pro2 είναι καλύτερη επιλογή.Ίδιο σασί,-50 ευρώ και εκτιμώ αρκετά καλύτερο airflow.Επίσης το κουμπί power είναι φωτιζόμενο (στο 719 τους ξέφυγε)

Βασικά τσέκαρα και ήμουνα ανάμεσα στο 719 και στο Pro2, ωστόσο από Ελλάδα βρίσκω μόνο το 719. To Pro2 με μεταφορικά απέξω έρχεται πόσο παραπάνω χρηματικά. Το έχεις βρει κάπου που να συμφέρει;

Βασικά σκέφτομαι να πάρω την 360 AIO της Arctic, αλλά το πάχος του ψυγείου με τα fans είναι αρκετά μεγάλο και δεν έχω βρει ακόμη αν θα χωράει στο κουτί (στην πάνω μεριά) χωρίς να βρίσκει στην M/B.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tenshi είπε

Ναί.Μεγάλο,βαρύ,αναλογικά πολύ πλαστικό,δύσκολο cable management αν πραγματικά το γεμίσεις.Παίρνει 2x480 + 2x360rads ταυτόχρονα,άλλα θέλει μελέτη ως προς το πλάτος και πάχος των ψυγείων.

Ίσως το Pro2 είναι καλύτερη επιλογή.Ίδιο σασί,-50 ευρώ και εκτιμώ αρκετά καλύτερο airflow.Επίσης το κουμπί power είναι φωτιζόμενο (στο 719 τους ξέφυγε)

Καλησπέρα ψάχνω κουτάκι που να δεχεται mini και micro atx μητρική μέχρι τα 90ευρω ...Έχεις να μου δώσεις 2-3 επιλογές σε αυτά τα λεφτά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, defaultuser2003 είπε

Βασικά τσέκαρα και ήμουνα ανάμεσα στο 719 και στο Pro2, ωστόσο από Ελλάδα βρίσκω μόνο το 719. To Pro2 με μεταφορικά απέξω έρχεται πόσο παραπάνω χρηματικά. Το έχεις βρει κάπου που να συμφέρει;

Βασικά σκέφτομαι να πάρω την 360 AIO της Arctic, αλλά το πάχος του ψυγείου με τα fans είναι αρκετά μεγάλο και δεν έχω βρει ακόμη αν θα χωράει στο κουτί (στην πάνω μεριά) χωρίς να βρίσκει στην M/B.

Λίγη υπομονή μέχρι να το φέρει το caseking.de. Στο Amazon ναί μέν υπάρχει διαθεσιμότητα άλλα οι τιμές είναι αψυχολόγητες (Pro2=719).

Τώρα σχετικά με το πάχος του πάνω ψυγείου,πρόβλημα θα έχεις μόνο αν κάτι στην μητρική σου έχει ύψος  > 55mm (Ram ή κάποιο vrm heatshink).Το μόνο αρητικό είναι πως χάνεις αρκετά μεγάλο τμήμα απο το οπτικό σου πεδίο.Εδώ βλέπεις ένα παράδειγμα με 60αρι ψυγείο+25mm ανεμιστήρες.Αν η μητρική έχει Q-code/debug leds πάνω,μάλλον δέν θα τα ξαναδείς.Προσωπικά έμεινα σε 30mm ψυγείο για τον συγκεκριμένο λόγο.

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, αναζητώ PC Case για φίλο με μπάτζετ μέχρι τα 100-120€. Αυτό που παρατηρώ σε σχέση με το NXZT S340 Elite που κατέχω, είναι πως η ποιότητα σαν να έχει πέσει. Προσωπική μου άποψη με τα λίγα που ξέρω. Στην ίδια τιμή έχουν αφαιρέσει παρά πολλές θύρες μπροστά, ενώ απουσιάζουν και τα μπροστά fans. Ποιο κουτί θα προτείνατε με το προαναφερόμενο budget? Θα κουμπωθεί Be quiet Dark Rock 4 Pro για ψύξη ενώ για κάρτα θα αγοραστεί αρχικά μία 1070ti-1080 μέχρι να γίνει η μετάβαση σε 3070. 

 

Edit: Το Fractal Meshify C φαίνεται καλή περίπτωση, έχετε κάποια γνώμη για το συγκεκριμένο;

Επεξ/σία από stavros750
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...