Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κουτιού/case


cpttony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, rakeesh είπε

Ατχ με εύκολο cable management. Ίσως και υποστήριξη για dvdrw. Το cougar 330 είναι μονόδρομος σ αυτά τα λεφτά? 

Ριχνοντας μια γρηγορη ματια σε atx κουτια και μεχρι 60 ευρω θα επελεγα καποιο απο αυτα....Τα δυο πρωτα εχουν και θεση γα dvd.Απο θεμα cable management και air flow δεν ξερω τι κανουν αλλα δειχνουν τιμια.Επισης ριξε μια  ματια στα Aerocool τα οποια ειναι φθηνα και μουρατα!

Το cougar ειναι ενα ομολογουμενως τιμιοτατο κουτι αλλα εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει σχεδιαστικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ψάχνω κι εγώ για κουτί γιατί το παλιό δε με βοηθάει με τις θερμοκρασίες. 

Θέλω atx, θέλω να έχει καλό εξαερισμό, υποθέτω μεγάλους ανεμιστήρες, θέλω να μπορώ αλλάζω ψυχτρα στον επεξεργαστή χωρίς να βγάζω τη μητρική. Θέλω να παίζουν τα usb3 του, στο παλιό μου δεν έπαιξαν ποτέ οι θύρες usb. Rgb δε με ενδιαφέρει, εμφάνιση επίσης αδιάφορη αρκεί να κάνει καλά τη δουλειά.

Μέχρι 120 ευρώ περίπου τι θα προτείνατε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, planetman είπε

Παιδιά, ψάχνω κι εγώ για κουτί γιατί το παλιό δε με βοηθάει με τις θερμοκρασίες. 

Θέλω atx, θέλω να έχει καλό εξαερισμό, υποθέτω μεγάλους ανεμιστήρες, θέλω να μπορώ αλλάζω ψυχτρα στον επεξεργαστή χωρίς να βγάζω τη μητρική. Θέλω να παίζουν τα usb3 του, στο παλιό μου δεν έπαιξαν ποτέ οι θύρες usb. Rgb δε με ενδιαφέρει, εμφάνιση επίσης αδιάφορη αρκεί να κάνει καλά τη δουλειά.

Μέχρι 120 ευρώ περίπου τι θα προτείνατε; 

Στα ίδια ακριβώς specs ψάχνω και γω πάνω κάτω! Περιμένω την vega64 και ξεκινάω την αναβάθμιση πρώτα από το κουτί! Ψάχνω 2 μέρες αλλά υπάρχουν άπειρα μοντέλα και χάνομαι..  😋

Επεξ/σία από MistoklaS26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, planetman είπε

Παιδιά, ψάχνω κι εγώ για κουτί γιατί το παλιό δε με βοηθάει με τις θερμοκρασίες. 

Θέλω atx, θέλω να έχει καλό εξαερισμό, υποθέτω μεγάλους ανεμιστήρες, θέλω να μπορώ αλλάζω ψυχτρα στον επεξεργαστή χωρίς να βγάζω τη μητρική. Θέλω να παίζουν τα usb3 του, στο παλιό μου δεν έπαιξαν ποτέ οι θύρες usb. Rgb δε με ενδιαφέρει, εμφάνιση επίσης αδιάφορη αρκεί να κάνει καλά τη δουλειά.

Μέχρι 120 ευρώ περίπου τι θα προτείνατε; 

Μου άρεσε πολύ αυτό https://www.skroutz.gr/s/16392532/Sharkoon-Pure-Steel-Black.html?from=account_favorites

Το τίμησα σε build φίλου που είχε αδιάφορο στυλιστικό ενδιαφέρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από αυτά που είδα, το coolermaster h500 μου φαίνεται καλό. Λέρο, αυτό που λες όντως φαίνεται πολύ αδιάφορο... 😋

Επεξ/σία από planetman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, planetman είπε

Από αυτά που είδα, το coolermaster h500 μου φαίνεται καλό. Λέρο, αυτό που λες όντως φαίνεται πολύ αδιάφορο... 😋

Ακριβώς. Αν προτεραιότητα για σενα έχει το max airflow τότε πρέπει να είναι ανοιχτό το κουτί μπροστά (σαν αυτό που έβαλες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, planetman είπε

Από αυτά που είδα, το coolermaster h500 μου φαίνεται καλό. Λέρο, αυτό που λες όντως φαίνεται πολύ αδιάφορο... 😋

E το είπα, αλλά απο airflow ειναι σουπερ.

Το H500 είναι τούμπανο κουτί, go for it 

1 ώρα πριν, Stamer είπε

Ακριβώς. Αν προτεραιότητα για σενα έχει το max airflow τότε πρέπει να είναι ανοιχτό το κουτί μπροστά (σαν αυτό που έβαλες)

To sharkoon έχει ανάποδη ροή, απο κάτω μπαίνει ο αέρας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, leros2004 είπε

E το είπα, αλλά απο airflow ειναι σουπερ.

Το H500 είναι τούμπανο κουτί, go for it 

To sharkoon έχει ανάποδη ροή, απο κάτω μπαίνει ο αέρας....

Άλλο το κάτω άλλο μπροστά (μιλώντας για την πιο ιδανική ροή). Κατά τα άλλα μια χαρά είναι για τα λεφτά του το καημένο, δεν είναι τόσο αδιάφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chrisde είπε

Εγώ πάντως ψήνομαι τρελά για αυτό: https://www.skroutz.gr/s/16099846/Be-Quiet-Silent-Base-801-Window-Orange.html

Μέτριο airflow μυρίζομαι.... Μπροστά η μόνο δίοδος για τον αέρα είναι οι 2 πλαινές γρίλιες.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, καταλήγω στο coolermaster H500. Έχει κάποιος ένσταση γι αυτό; Κάπου είδα έρχεται με 2 διαφορετικές προσόψεις. Αυτή με το δίχτυ έχω δει, υπάρχει και άλλη; γενικά το κουτί έχει κάποιο χτυπητο μειονέκτημα; εντάξει, δεν υποστηρίζει dvd αλλά τι να το κάνεις πλέον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, planetman είπε

Παιδιά, καταλήγω στο coolermaster H500. Έχει κάποιος ένσταση γι αυτό; Κάπου είδα έρχεται με 2 διαφορετικές προσόψεις. Αυτή με το δίχτυ έχω δει, υπάρχει και άλλη; γενικά το κουτί έχει κάποιο χτυπητο μειονέκτημα; εντάξει, δεν υποστηρίζει dvd αλλά τι να το κάνεις πλέον. 

Mου ήρθε σήμερα το πρωί και από τις πρώτες εντυπώσεις μπορώ να πω ότι είναι μεγαλύτερο από το προηγούμενο midi tower που έχω και συνεπώς πιο ευρύχωρο! Όσο για την ερώτηση σου ναι έχει και άλλη μια πρόσοψη που είναι ένα διάφανο καπάκι. Δεν πρόκειται να το βάλω γιατί προφανώς δεν θα έχει το ίδιο airflow. Πάντως πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά του!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, MistoklaS26 είπε

Mου ήρθε σήμερα το πρωί και από τις πρώτες εντυπώσεις μπορώ να πω ότι είναι μεγαλύτερο από το προηγούμενο midi tower που έχω και συνεπώς πιο ευρύχωρο! Όσο για την ερώτηση σου ναι έχει και άλλη μια πρόσοψη που είναι ένα διάφανο καπάκι. Δεν πρόκειται να το βάλω γιατί προφανώς δεν θα έχει το ίδιο airflow. Πάντως πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά του!

Πάντως το h500 είναι αρκετά πιο χαμηλό από αυτό που έχω τώρα αλλά είναι πιο φαρδύ που πίσω μπαίνουν οι 2.5" δίσκοι και κρύβονται τα καλώδια. Από την άλλη ούτε dvd υποστηρίζει οπότε αυξάνεται ο χώρος και η ροή του αέρα. 

Όταν στήσεις το σύστημα και έχεις πιο ολοκληρωμένη εικόνα, περιμένω εντυπώσεις. Κατά 90% έχω καταλήξει σ αυτό. Όσον αφορά το airflow, μου φαίνεται το καλύτερο στα χρήματα αυτά. 

Επεξ/σία από planetman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...