Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κουτιού/case


cpttony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, planetman είπε

Πάντως το h500 είναι αρκετά πιο χαμηλό από αυτό που έχω τώρα αλλά είναι πιο φαρδύ που πίσω μπαίνουν οι 2.5" δίσκοι και κρύβονται τα καλώδια. Από την άλλη ούτε dvd υποστηρίζει οπότε αυξάνεται ο χώρος και η ροή του αέρα. 

Όταν στήσεις το σύστημα και έχεις πιο ολοκληρωμένη εικόνα, περιμένω εντυπώσεις. Κατά 90% έχω καταλήξει σ αυτό. Όσον αφορά το airflow, μου φαίνεται το καλύτερο στα χρήματα αυτά. 

Περιμένω την κάρτα και μόλις την κουμπώσω θα σου πω εντυπώσεις και θερμοκρασίες μιας και απ ότι κατάλαβα αυτό σε ενδιαφέρει! Πάντως μπροστά και πάνω είναι όλο ανοιχτό όποτε το airflow πιστεύω θα είναι τέλειο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ περιμένω και καμιά φώτο αν μπορείς. Τετάρτη Πέμπτη θέλω να το παραγγείλω. 

Κάνε και τεστ με διαφορές από θερμοκρασίες. 

Επεξ/σία από planetman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, planetman είπε

Πάντως το h500 είναι αρκετά πιο χαμηλό από αυτό που έχω τώρα αλλά είναι πιο φαρδύ που πίσω μπαίνουν οι 2.5" δίσκοι και κρύβονται τα καλώδια. Από την άλλη ούτε dvd υποστηρίζει οπότε αυξάνεται ο χώρος και η ροή του αέρα. 

Όταν στήσεις το σύστημα και έχεις πιο ολοκληρωμένη εικόνα, περιμένω εντυπώσεις. Κατά 90% έχω καταλήξει σ αυτό. Όσον αφορά το airflow, μου φαίνεται το καλύτερο στα χρήματα αυτά. 

https://www.skroutz.gr/s/13503606/Fractal-Design-Meshify-C-TG.html

Εξαιρετικό κουτί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Inler είπε

Το κοίταξα λιγάκι αλλά μου φαίνεται πολύ μικρό. Θέλω να το κρατήσω 10ετία και θέλω να έχω χώρο για προσθήκες, αλλαγές και αναβαθμίσεις. Το h500 ρε παιδιά δε βγαίνει σε άσπρο; Το h500p τι διαφορά έχει; 

Επεξ/σία από planetman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, planetman είπε

Το κοίταξα λιγάκι αλλά μου φαίνεται πολύ μικρό. Θέλω να το κρατήσω 10ετία και θέλω να έχω χώρο για προσθήκες, αλλαγές και αναβαθμίσεις. Το h500 ρε παιδιά δε βγαίνει σε άσπρο; Το h500p τι διαφορά έχει; 

Το p είναι το ποιο παλιό.... 

Το h500  το σκέτο να πάρεις, έχουν βελτιώσει το shroud με αποτέλεσμα καλύτερες θερμοκρασίες για την gpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, planetman είπε

Για το phanteks eclipse p600s τι έχετε να πείτε; φαίνεται τούμπανο κι αυτό. Σε σχέση με το h500;

Το  nzxt  h700; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, planetman είπε

Για το phanteks eclipse p600s τι έχετε να πείτε; φαίνεται τούμπανο κι αυτό. Σε σχέση με το h500;

Το  nzxt  h700; 

Το p600S κακό airflow και ποιοτικά χειρότερο από το Meshify C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλήγω στο coolermaster H500 κυρίως επειδή έχει πολύ καλή ροή αέρα. Απλά με προβληματίζει λιγάκι το πόσο θα αντέξει στο χρόνο επειδή βάζει λίγους δίσκους, δεν έχει usb 3.1, usb-c, κτλ. Επίσης δε βγαίνει σε άσπρο που μου αρέσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, planetman είπε

Καταλήγω στο coolermaster H500 κυρίως επειδή έχει πολύ καλή ροή αέρα. Απλά με προβληματίζει λιγάκι το πόσο θα αντέξει στο χρόνο επειδή βάζει λίγους δίσκους, δεν έχει usb 3.1, usb-c, κτλ. Επίσης δε βγαίνει σε άσπρο που μου αρέσει. 

Βγαιιιιιινειιιιιι!!!

ουπς τωρα ειδα οτι δεν θες το Η500Ρ αλλα το Η500 

Επεξ/σία από dalain
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα σε όλους, τα φώτα σας παρακαλώ.

Θα φτιαχτεί νέο μηχάνημα με την έλευση των zen 2.

Θα μπει 3600 ή 3700 (3700 δεν μου χρειάζεται αλλά με τρώει το χέρι μου+futureproofing)

Eχω ήδη μια B450 MSI Gaming Pro Carbon, τροφοδοτικά σκληρούς και GPU (1060 3gb)

Aκόμα δεν έχω αποφασίσει για κουτί και ψυκτρα.

Από άποψη στυλ θέλω κάτι σαν το NZXT Η500 (μαύρο σκέτο ή με μπλε ή κόκκινη λωρίδα) αλλά από όσο έχω ψάξει δεν έχει και την καλύτερη θερμική απόδοση.

Σκοπεύω σε minor OC κατάλληλο για 24/7 χρήση όχι extreme νούμερα.

Αν κάποιος έχει hands on εμπειρία με το κουτί θα το εκτιμούσα, σε περίπτωση που δεν σκεφτόμουν μήπως πάω στο Η700 αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τα παραπάνω λεφτά ή εάν υπάρχει κάποιο άλλο κουτί σε παρόμοιο στυλ με καλύτερα thermals.

Από ψυκτρα ακούω προτάσεις σε single tower (12αρα κατά προτίμηση δεν θέλω κτήνος και δεν θα χρειαστεί νομίζω)

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2019 στις 10:03 ΠΜ, leros2004 είπε

Το p είναι το ποιο παλιό.... 

Το h500  το σκέτο να πάρεις, έχουν βελτιώσει το shroud με αποτέλεσμα καλύτερες θερμοκρασίες για την gpu

Δηλαδή λες ότι αυτό https://www.skroutz.gr/s/15608538/CoolerMaster-MasterCase-H500.html

 είναι καλύτερο από αυτό: https://www.skroutz.gr/s/14698878/CoolerMaster-MasterCase-H500P-Mesh.html

Είμαι και εγώ στην αναζήτηση κουτιού και ήμουν για το 2ο, από review και πιο συγκεκριμένα από το κανάλι που ανέβασες το review, έβγαλα το συμπέρασμα ότι θα ήταν καλύτερη αγορά του p-mesh, καθότι πιο αποδοτικό σε θέμα airflow και θερμοκρασιών.

 

Γενικότερα για ένα κουτί μέχρι 200€ τι θα προτείνατε με κύριο γνώμονα την καλή ψύξη του επεξεργαστή και την κάρτα γραφικών;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα ήρθε τελικά το Coolermaster H500 το σκέτο και μετέφερα το σύστημα εκεί. Σαν ποιότητα κατασκευής να σας πω την αλήθεια το περίμενα λιγάκι καλύτερο. Το παλιό μου κουτί ήταν σαν τανκ, αυτό όχι (δεν ξέρω αν είναι απαραίτητα κακό). Οι θερμοκρασίες έπεσαν λιγάκι σε CPU και GPU, όχι πολύ όμως. Το cable management με παίδεψε λιγάκι αλλά βγήκε αρκετά τακτοποιημένο το αποτέλεσμα. Οι 20άρηδες ανεμιστήρες νιώθω πως δουλεύουν αργά. Είναι συγκεκριμένη αυτή η ταχύτητα; Ή ρυθμίζεται κάπως;

Επίσης σύνδεσα ακουστικά στην έξοδο του κουτιού αλλά δε βλέπω να βγάζει ήχο. Θέλει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση; Εννοείται το σύνδεσα στη μητρική.

EDIT: Έπαιξε ο ήχος αφούαφαίρεσαι τα ηχεία από πίσω και έκανα restart. Γενικά για να παίξει ο ήχος από την έξοδο του κουτιού δεν πρέπει να είναι συνδεμένα ηχεία πίσω;

Επίσης, είναι καλό να υπάρχει άλλος ένας ανεμιστήρας για έξοδο αέρα; Να πάρω έναν 20άρη να τον βάλω πάνω να βγάζει;

Επεξ/σία από planetman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, στο Coolermaster H500 θέλω να βάλω πάνω έναν ανεμιστήρα 200άρη να βγάζει. Αυτοί οι Thermaltake megaflow ή pure 20 κτλ. που έχουν πάχος 30mm χωράνε; Μετράω το κενό μέχρι τη μητρική και είναι πολύ οριακό και δεν ξέρω αν θα βρίσκει. Ξέρει κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...