Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κουτιού/case


cpttony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Καλησπέρα και σε αυτό το τοπικ. Ψάχνομαι για κουτί προφανώς. Γενικα κοιτάω προς mesh front panel για όσο το δυνατον καλύτερο air-flow. Έχω βάλει στο μάτι το CM NR600 (το οποιο ειναι και το ταβάνι μου) αλλά θα ήθελα να δω και κάποια πιο μπάτζετ επιλογή, τι έχετε να προτείνετε; Θα ήθελα να εχει TG οπωσδήποτε και από μέγεθος Midi για ΑΤΧ build. 

Για το Corsair iCUE 220T RGB Airflow έχουμε γνώμη; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλές γιορτες σε ολους! 

Το cm που παρεθεσες μου αρέσει περισσότερο από το corsair. Αυτό το έχεις δει ? Δεν είναι mesh  αλλά είναι πολύ όμορφο και αερατο 

https://www.skroutz.gr/s/16959264/CoolerMaster-MasterBox-MB520-RGB.html#shops

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα fans ειναι PWM γνωρίζουμε; 

2 ώρες πριν, Skrez1982 είπε

Το cm που παρεθεσες μου αρέσει περισσότερο από το corsair. Αυτό το έχεις δει ? Δεν είναι mesh  αλλά είναι πολύ όμορφο και αερατο 

https://www.skroutz.gr/s/16959264/CoolerMaster-MasterBox-MB520-RGB.html#shops

 

Α και κατι τελευταίο, το Corsair 110R πως το βλεπεις; Μου φαινεται πολυ δυνατο για την τιμη του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thetiesthatbind είπε

Τα fans ειναι PWM γνωρίζουμε; 

Α και κατι τελευταίο, το Corsair 110R πως το βλεπεις; Μου φαινεται πολυ δυνατο για την τιμη του. 

Να σου πω κάτι ? Πριν που σου ειχα γραψει και το ειδα βιαστικα δεν μου αρεσε καθολου. Τώρα έκατσα και το προσεξα και μου φαίνεται πολύ καλό . Το λευκο μου αρέσει πάρα πολύ. Δίνει 3 rgb ανεμιστήρες μπροστα και έχει και hub να τους συνδέεις. Πολύ καλή τιμή και ποιοτικό. Είναι νέο μοντέλο σχετικά 4-5μήνες. Βρες αλλο ένα ανεμιστήρα για πίσω και είσαι κομπλέ. Δεν ξέρω αν συμπεριλαμβάνεται και ο πίσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Skrez1982 Για το 220Τ της Corsair μιλάμε τωρα; Νομιζω εχει και τον πίσω, καλά γενικοτερα εχω και τα φανς του NZXT H700 οποτε ειμαι κομπλέ σε ανεμιστήρες για να το γεμίσω. Γενικότερα την εψαχνα για PWM fans αλλα θενξ θα το εχω στα υπόψιν! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

@Skrez1982 Για το 220Τ της Corsair μιλάμε τωρα; Νομιζω εχει και τον πίσω, καλά γενικοτερα εχω και τα φανς του NZXT H700 οποτε ειμαι κομπλέ σε ανεμιστήρες για να το γεμίσω. Γενικότερα την εψαχνα για PWM fans αλλα θενξ θα το εχω στα υπόψιν! 

Ναι για το 220 Τ . Σόρρυ μπερδεψούρα απο την κούραση . Το 220Τ σε λευκο.

Επεξ/σία από Skrez1982
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά αγόρασα 2 fans https://www.amazon.de/gp/aw/d/B07MCVFQTN/ref=ox_sc_act_image_1?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1#

σαν αυτά που έχει από την μάνα του το κουτί μου από amazon για να τα βάλω στις θέσεις που έχω τα βελάκια. Το ερώτημα είναι : να τα βάλω να βγάζουν τον αέρα από το κουτί , έτσι δεν είναι ? Στην παρούσα φάση η εισαγωγή αέρα γίνεται από τους 3x12 fans από κάτω προς τα πάνω. Χτυπάνε κατευθείαν πάνω στην κάρτα γραφικών. Και ένας πίσω βγάζει αέρα. 

Δεύτερο ερώτημα : υπαρχει κάποιο κόλπο να μπορώ να τους συνδέσω πάνω στην tomahawk max μιας και τα 4 sysfan είναι πιασμένα από τους υπάρχοντες ανεμιστήρες ? Δηλαδή κάποιου είδους σπλιτερ 2 σε ένα  που να πηγαίνει πάνω στα headers της μητρικής και να μπορώ να συνδεω 2 ανεμιστήρες σε ένα header sysfan ?

IMG_20191224_170847.jpg

Επεξ/σία από Skrez1982
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Skrez1982 είπε

Τελικά αγόρασα 2 fans https://www.amazon.de/gp/aw/d/B07MCVFQTN/ref=ox_sc_act_image_1?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1#

σαν αυτά που έχει από την μάνα του το κουτί μου από amazon για να τα βάλω στις θέσεις που έχω τα βελάκια. Το ερώτημα είναι : να τα βάλω να βγάζουν τον αέρα από το κουτί , έτσι δεν είναι ? Στην παρούσα φάση η εισαγωγή αέρα γίνεται από τους 3x12 fans από κάτω προς τα πάνω. Χτυπάνε κατευθείαν πάνω στην κάρτα γραφικών. Και ένας πίσω βγάζει αέρα. 

Δεύτερο ερώτημα : υπαρχει κάποιο κόλπο να μπορώ να τους συνδέσω πάνω στην tomahawk max μιας και τα 4 sysfan είναι πιασμένα από τους υπάρχοντες ανεμιστήρες ? Δηλαδή κάποιου είδους σπλιτερ 2 σε ένα  που να πηγαίνει πάνω στα headers της μητρικής και να μπορώ να συνδεω 2 ανεμιστήρες σε ένα header sysfan ?

IMG_20191224_170847.jpg

Εκει οτι φανακι κ να βάλεις άχρηστο θα είναι...δεν υπάρχει καποια τρυπα ωστε να δημιουργηθεί ροη αερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dalain είπε

Εκει οτι φανακι κ να βάλεις άχρηστο θα είναι...δεν υπάρχει καποια τρυπα ωστε να δημιουργηθεί ροη αερα...

Όχι ρε έχει. Βγαίνει η πρόσοψη αυτή και έχει τρύπες από πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Skrez1982 είπε

Όχι ρε έχει. Βγαίνει η πρόσοψη αυτή και έχει τρύπες από πισω

Α οκ τότε........νομιζω εκει πρέπει να τα βάλεις να διώχνουν αερα.

Και ναι παρε σπλιτερακια 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dalain είπε

Α οκ τότε........νομιζω εκει πρέπει να τα βάλεις να διώχνουν αερα.

Και ναι παρε σπλιτερακια 

Βγαίνει αυτή η πρόσοψη που κουμπωνουν οι ssd και είναι διάτρητο.

Σπλιτερακια από πού και πώς τα ψάχνω ?

PureSteel_black_RGB_07.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Skrez1982 είπε

Βγαίνει αυτή η πρόσοψη που κουμπωνουν οι ssd και είναι διάτρητο.

Σπλιτερακια από πού και πώς τα ψάχνω ?

PureSteel_black_RGB_07.jpg

Αν τα βιαζεσαι κοιτα εδω αλλιως σε κανα ebay ή AliExpress για πιο φθηνά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Skrez1982 είπε

 Δηλαδή κάποιου είδους σπλιτερ 2 σε ένα  που να πηγαίνει πάνω στα headers της μητρικής και να μπορώ να συνδεω 2 ανεμιστήρες σε ένα header sysfan ?

 

στην ίδια μητρική έχω 2 fan σε ένα header no problem με 

https://www.skroutz.gr/c/757/kalodia-trofodosias/m/7831/Noctua.html?from=cat-match&keyphrase=Y&o=Y+cable+NA+noctua

απλά θα ελέγχεις και 2 φαν μαζί έχω noctua γιατί αυτά είχε το μαγαζί πρόχειρα. Ψάχνεις για Υ caple 4pin to 4/3pin για να έχεις και την επιλογή pwm αν σε ενδιαφέρει.  

έτσι έχω τα 2 140αρια κάτω που βάζουν μέσα αέρα προς την gpu. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dem είπε

στην ίδια μητρική έχω 2 fan σε ένα header no problem με 

https://www.skroutz.gr/c/757/kalodia-trofodosias/m/7831/Noctua.html?from=cat-match&keyphrase=Y&o=Y+cable+NA+noctua

απλά θα ελέγχεις και 2 φαν μαζί έχω noctua γιατί αυτά είχε το μαγαζί πρόχειρα. Ψάχνεις για Υ caple 4pin to 4/3pin για να έχεις και την επιλογή pwm αν σε ενδιαφέρει.  

έτσι έχω τα 2 140αρια κάτω που βάζουν μέσα αέρα προς την gpu. 

Είσαι κορυφή. Μπράβο ρε φίλε να σαι καλά. 

 

2 ώρες πριν, dalain είπε

Αν τα βιαζεσαι κοιτα εδω αλλιως σε κανα ebay ή AliExpress για πιο φθηνά

Στο λινκ δεν μου βγάζει κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε και eshop για splitter fan/rgp είχε λογικές τιμές όταν τα κοιτούσα με την προϋπόθεση ότι γλυτώνεις μεταφορικά αν έχεις σποτ κοντά τώρα αν μένεις Αθήνα πετάγεσαι να πάρεις τα noctua που παρέθεσε παραπάνω ο @dem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...