Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κουτιού/case


cpttony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Αν βάλεις 2 fans εκει για έξοδο,αυτομάτως είναι σαν να καταργείς τον δεξί από τους τρεις που βάζουν κάτω.Γιατί σκέψου πως ο αέρας όπως θα μπάινει θα βγαίνει κατευθείαν και θα χάσεις ροή φρέσκου αέρα που προφανώς θα χρειάζεται η αερόψυξη,αφού οι 2 αριστεροί θα δίνουν τον περισσότερο αέρα στην κάρτα και θα δουλεύουν στην ουσία 2 fans εντελώς τσάμπα.

Έχε υπ'όψιν επίσης πως στο συγκεκριμένο κουτί,ρόλο εξαγωγής έχει και το τροφοδοτικό. Στα λέω γιατί και προφανείς είναι αλλά επειδή έχω το ίδιο κουτί και έχω κάνει δοκιμές. Όταν είχα αέρα είχα βάλει τον πάνω από τους δύο που θες να βάλεις στο πλαινό αφαιρόντας το μεταλλικό κάλυμα και είχα φτιάξει ένα "μισό" δικό μου από σκληρό πλαστικό για να μην φαινεται κενό.Πιο πολύ το είχα κάνει για αισθητικούς και όχι πρακτικους λόγους αλλά τουλάχιστον ο ένας δεν "έκλεβε" τον όλο τον εισερχόμενο αέρα λόγω απόστασης.Πλέον έχω βάλει  στην θέση αυτή AIO 240mm

Θα σου πρότεινα λοιπόν να μην βάλεις καθόλου εκεί αφού έτσι κι αλλιώς έχεις 1+1(psu)= 2 exhausts,δεν χρειάζεται κάτι άλλο και δεν θα δεις διαφορά στην πράξη. 

Σου βάζω και δυο φωτό από το δικό μου πριν και μετά για να δεις

  Απόκρυψη περιεχομένων

Καλά μου ήρθε μια ιδέα για το haf X αλλά εντάξει αν θα το έκανα θα ήταν το τοπ mod αλλά λειτουργικά δεν ξέρω πως θα ήταν από εμφάνιση έτσι οπως το έχω στο μυαλό μου τουλάχιστον φαίνεται ωραίο. 

Τα 2Χ200μμ από πάνω γύρισμα να βάζουν αέρα. 

Η ΑΙΟ να μπει στο πλάινο τζάμι το οποίο θα πρέπει να κοπεί λίγο για να βγαίνει ο αέρας (εκεί είναι κιόλας όλη η πατέντα. Και το μόνο exhaust να είναι στο πλάι. Αλλά δεν νομίζω να δουλέψει καλά και ίσως κάνει φασαρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Αν βάλεις 2 fans εκει για έξοδο,αυτομάτως είναι σαν να καταργείς τον δεξί από τους τρεις που βάζουν κάτω.Γιατί σκέψου πως ο αέρας όπως θα μπάινει θα βγαίνει κατευθείαν και θα χάσεις ροή φρέσκου αέρα που προφανώς θα χρειάζεται η αερόψυξη,αφού οι 2 αριστεροί θα δίνουν τον περισσότερο αέρα στην κάρτα και θα δουλεύουν στην ουσία 2 fans εντελώς τσάμπα.

Έχε υπ'όψιν επίσης πως στο συγκεκριμένο κουτί,ρόλο εξαγωγής έχει και το τροφοδοτικό. Στα λέω γιατί και προφανείς είναι αλλά επειδή έχω το ίδιο κουτί και έχω κάνει δοκιμές. Όταν είχα αέρα είχα βάλει τον πάνω από τους δύο που θες να βάλεις στο πλαινό αφαιρόντας το μεταλλικό κάλυμα και είχα φτιάξει ένα "μισό" δικό μου από σκληρό πλαστικό για να μην φαινεται κενό.Πιο πολύ το είχα κάνει για αισθητικούς και όχι πρακτικους λόγους αλλά τουλάχιστον ο ένας δεν "έκλεβε" όλο τον εισερχόμενο αέρα λόγω απόστασης.Πλέον έχω βάλει  στην θέση αυτή AIO 240mm

Θα σου πρότεινα λοιπόν να μην βάλεις καθόλου εκεί αφού έτσι κι αλλιώς έχεις 1+1(psu)= 2 exhausts,δεν χρειάζεται κάτι άλλο και δεν θα δεις διαφορά στην πράξη. 

Σου βάζω και δυο φωτό από το δικό μου πριν και μετά για να δεις

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Το έχω σκεφτεί και εγώ. Βασικά τους βάζω για το αισθητικό κομμάτι πρώτα. Γιατί είναι τελείως άδειο και σκοτεινό το βράδυ , στο δεξί μέρος το case. Αν έβαζα τον πάνω να βγάζει αέρα και τον κάτω να βάζει ? 

Το πλαστικό κάλυμμα πως το έφτιαξες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Skrez1982 είπε

Αν έβαζα τον πάνω να βγάζει αέρα και τον κάτω να βάζει ?

Όχι προς θεού μην το κάνεις αυτό,θα μας πάρουνε με τις πέτρες :P 

1 λεπτό πριν, Skrez1982 είπε

Το πλαστικό κάλυμμα πως το έφτιαξες ?

Είχα ένα παλιό turbox (να καλά ακουσατε) mousepad σκληρό ,το οποίο "ξεφλούδισα" και έμεινε ένα φλατ πλαστικό περίπου 3-4mm πάχος ;) μπορείς αντίστοιχα να βάλεις λεπτό κομάτι φύλου αλουμινίου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Όχι προς θεού μην το κάνεις αυτό,θα μας πάρουνε με τις πέτρες :P 

Είχα ένα παλιό turbox (να καλά ακουσατε) mousepad σκληρό ,το οποίο "ξεφλούδισα" και έμεινε ένα φλατ πλαστικό περίπου 3-4mm πάχος ;) μπορείς αντίστοιχα να βάλεις λεπτό κομάτι φύλου αλουμινίο

Και αν τους τοποθετούσα να βάζουν αέρα ? Η ψυκτρα του ryzen 2600x που έχω είναι η artcic freezer duo 34. Έχει push pull ανεμιστήρες. Δεν θα τράβαγε κατευθείαν δροσερό αέρα ?

https://www.skroutz.gr/s/17624185/Arctic-Freezer-34-Esports-Duo-Red.html

Επεξ/σία από Skrez1982
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Skrez1982 είπε

Και αν τους τοποθετούσα να βάζουν αέρα ? Η ψυκτρα του ryzen 2600x που έχω είναι η artcic freezer duo 34. Έχει push pull ανεμιστήρες. Δεν θα τράβαγε κατευθείαν δροσερό αέρα ?

https://www.skroutz.gr/s/17624185/Arctic-Freezer-34-Esports-Duo-Red.html

Δοκίμασε να βάζουν ρελαντι αλλά δώσε περισσότερες στροφές στον πίσω που βγάζει. 

2 ώρες πριν, mcrae13 είπε

Αν βάλεις 2 fans εκει για έξοδο,αυτομάτως είναι σαν να καταργείς τον δεξί από τους τρεις που βάζουν κάτω.Γιατί σκέψου πως ο αέρας όπως θα μπάινει θα βγαίνει κατευθείαν και θα χάσεις ροή φρέσκου αέρα που προφανώς θα χρειάζεται η αερόψυξη,αφού οι 2 αριστεροί θα δίνουν τον περισσότερο αέρα στην κάρτα και θα δουλεύουν στην ουσία 2 fans εντελώς τσάμπα.

Έχε υπ'όψιν επίσης πως στο συγκεκριμένο κουτί,ρόλο εξαγωγής έχει και το τροφοδοτικό. Στα λέω γιατί και προφανείς είναι αλλά επειδή έχω το ίδιο κουτί και έχω κάνει δοκιμές. Όταν είχα αέρα είχα βάλει τον πάνω από τους δύο που θες να βάλεις στο πλαινό αφαιρόντας το μεταλλικό κάλυμα και είχα φτιάξει ένα "μισό" δικό μου από σκληρό πλαστικό για να μην φαινεται κενό.Πιο πολύ το είχα κάνει για αισθητικούς και όχι πρακτικους λόγους αλλά τουλάχιστον ο ένας δεν "έκλεβε" όλο τον εισερχόμενο αέρα λόγω απόστασης.Πλέον έχω βάλει  στην θέση αυτή AIO 240mm

Θα σου πρότεινα λοιπόν να μην βάλεις καθόλου εκεί αφού έτσι κι αλλιώς έχεις 1+1(psu)= 2 exhausts,δεν χρειάζεται κάτι άλλο και δεν θα δεις διαφορά στην πράξη. 

Σου βάζω και δυο φωτό από το δικό μου πριν και μετά για να δεις

  Απόκρυψη περιεχομένων

Κούκλα το είχες ρε μπαγασα.Ευγε!

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, radiohead είπε

Δοκίμασε να βάζουν ρελαντι αλλά δώσε περισσότερες στροφές στον πίσω που βγάζει. 

Κούκλα το είχες ρε μπαγασα.Ευγε!

Αυτό σκεφτόμουν να κάνω. Τον πίσω ούτως η άλλως τον έχω με ανεβασμενες στροφές για να προλαβαίνει να βγάζει την ζέστη της κάρτας και του επεξεργαστή. 

Έχω παραγγείλει τα cable extensions της phanteks σε μαύρο/κόκκινο . Θα μπούνε και οι δύο ανεμιστήρες εκεί . Θα σας ποσταρω το αποτέλεσμα μόλις μου έρθουν και τα φτιάξω. Ελπίζω να βγει όμορφο και αντάξιο ενός δυνατού και ευπαρουσιαστου case 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, radiohead είπε

Κούκλα το είχες ρε μπαγασα.Ευγε!

Σε ευχαριστώ bro ! Ήταν ωραίο build όλα με αέρα και η aorus πολύ δυνατη,όπλο μέχρι πριν 1 χρόνo :) 

Επεξ/σία από mcrae13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα επειδη απο ενα καταστημα εδω και κανα 25ημερο δεν ηρθε το κουτι που ειχα παραγγειλει το οποιο ηταν αυτο

https://www.skroutz.gr/s/15608538/CoolerMaster-MasterCase-H500.html

 

λεω να παω στο αντιστοιχο απλα το mesh τι ειναι γιατι δεν το εχω καταλαβει :D

https://www.you.gr/anavathmisi-diktyaka/anavathmisi/koutia-(pc-cases)/kouti-coolermaster-mastercase-h500p-gunmetal-mesh

https://www.you.gr/anavathmisi-diktyaka/anavathmisi/koutia-(pc-cases)/kouti-coolermaster-mastercase-h500p

και επισης αν καποιος εχει να προτεινει καποιο αλλο εκει στα 150 εννοειτε δεκτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά επειδή το e shop δεν έχει διαθεσιμότητα ούτε στα cable extensions της phanteks , ούτε στα splitter Y για τα fans , σκέφτομαι μήπως παραγγείλω από amazon αυτά 

Extensions

Θα κάνουν για το corsair η θα πάρουμε καμιά φωτιά 🤣?

Επίσης κάποια άλλη πρόταση για το Splitter ? Γιατί ούτε αυτό υπάρχει. Έχω βρει τα ίδια ακριβώς από overclockers.uk.com αλλά για κάποιο λόγο δεν αποστελουν Ελλάδα τα extensions 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Skrez1982 είπε

Ρε παιδιά επειδή το e shop δεν έχει διαθεσιμότητα ούτε στα cable extensions της phanteks , ούτε στα splitter Y για τα fans , σκέφτομαι μήπως παραγγείλω από amazon αυτά 

Extensions

Θα κάνουν για το corsair η θα πάρουμε καμιά φωτιά 🤣?

Επίσης κάποια άλλη πρόταση για το Splitter ? Γιατί ούτε αυτό υπάρχει. Έχω βρει τα ίδια ακριβώς από overclockers.uk.com αλλά για κάποιο λόγο δεν αποστελουν Ελλάδα τα extensions 

Εχει το egate ασπρομαυρα της cooler master ετοιμοπαραδοτα....ελεγα να παω να παρω κ εγω αλλα βαρέθηκα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ θέλω μαύρα κόκκινα. 

https://www.ekwb.com/shop/ek-cable-y-splitter-3-fan-pwm-10cm βρήκα και αυτά. 

Θα κάνουν στους shark blade φανς της sharkoon που είναι 3 pin ? 

Η περιγραφή τους είναι 

EK-Cable Y-Splitter 3-Fan PWM is a simple adapter used to hook three DC or PWM fans to one motherboard 4-pin PWM or 3-pin DC FAN connector. Please note RPM sensing will only work for one fan when using this cable.

Features:
- Connect three (PWM or DC) fans from one (PWM or DC) fan header
- Compatible with 4-pin PWM and 3-pin DC fan connectors.
- Fully sleeved cables (total length ~ 100mm)
- RoHS compliant

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα και καλή χρονιά!

Ψάχνω για καινούργιο κουτάκι μιας και το πολύ καλό fractal r5 θα μεταβιβαστεί στο 2ο pc μου.

 

Γενικά θέλω κάτι στιβαρό χωρίς πλαστικά μέρη (τουλάχιστον στο εξωτερικό του,οπότε άκυρα όλα τα  cooler master) με καλό airflow για αερόψυξη.

 

Εκτός από Fractal r6/s2 και nzxt h710 υπάρχει κάτι άλλο;Σκεφτόμουν και για lian li o11 XL αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα με βολεψει με την αερόψυξη.

 

Το budget είναι περίπου 200ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/12/2019 στις 2:02 ΜΜ, Skrez1982 είπε

 

Επίσης κάποια άλλη πρόταση για το Splitter ? Γιατί ούτε αυτό υπάρχει. 

Κάτι τέτοιο σου κάνει μήπως;

https://www.cosmodata.gr/product/325297/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tasvar είπε

Κάτι τέτοιο σου κάνει μήπως;

https://www.cosmodata.gr/product/325297/

Να είσαι καλά. Δεν τα είχα βρει αυτά. Κάνουν αλλά δυστυχώς πήρα από εξωτερικό τελικά . Βγαίνει λίγο πιο πάνω σε κόστος με τα έξοδα αποστολής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...