Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κουτιού/case


cpttony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Οι GPUs ειδικά τα καλοκαίρια χτυπάνε 70+ εύκολα, ακόμη και σε καλά κουτιά, εκτός αν έχεις ανοιχτό το καπάκι ξέρω 'γω. Καλή λύση για τα thermals είναι το undervolt στην gpu, τουλάχιστον για τώρα που οι ambient είναι ανεβασμένες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ασχετο, πόσο cool θα ήταν αν υπήρχε ενα site/program που θα επιλέγεις οτι components θες να βάλεις στο pc σου και να το βλέπεις απο εμφάνιση?Και να είχε και επιλογές φωτισμού με leds κτλ κτλ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Ασχετο, πόσο cool θα ήταν αν υπήρχε ενα site/program που θα επιλέγεις οτι components θες να βάλεις στο pc σου και να το βλέπεις απο εμφάνιση?Και να είχε και επιλογές φωτισμού με leds κτλ κτλ.. 

pc building simulator ;)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, radiohead είπε

Χαλιά δεν είναι απλά υπάρχουν καλύτερες θερμοκρασίες. Ότι σ'αρεσει εσένα!

Το σκέφτομαι σοβαρά και για το NZXT


Οπως και για https://www.skroutz.gr/s/23019357/Be-Quiet-Pure-Base-500DX-Black.html#reviews 
Ξέρει κανείς αν στο Be quiet μπορώ αν αλλάξω το χρώμα απο το led που έχει μπροστά στο πάνελ, γιατί μου φαίνεται σε σχέση με άλλα στα λεφτά του , πάρα πολύ δυνατή επιλογή

 

και για :https://www.skroutz.gr/s/20145980/Kolink-Observatory-Black.html το οποίο δν βρίσκω review της προκοπής

6 λεπτά πριν, haris013 είπε

pc building simulator ;)

Κατεβαίνει ήδη............. :) :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Αλλαζει με κουμπι στο front i/o. Αν εχεις argb header στη μητρικη μπορεις να το ελεγξεις και μεσω software.

 

Επεξ/σία από panos3521
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφάσισα να πάω στο Be Quiet Pure Base 500DX Black , αύριο θα ρίξω παραγγελία!

Δν ξέρω αυτή η πουτιανά στο front Panel με κέρδισε! Δίνει ένα ωραίο τόνο στην εμφάνιση του κουτιού παρότι μιλάμε για τύπου mesh front panel.
 Mου φαίνεται ότι το συγκεκριμένο είναι ο καλύτερος συνδιασμός temps/aesthetics όχι μόνο για το παρόν build αλλά και για κάποιο future ,γιατί δεν σε δεσμεύει κάπως.

Aν έχετε κάποια αντίρρηση  τώρα είναι η ώρα! Αυριο το πρωι θα είναι too lateee :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Αποφάσισα να πάω στο Be Quiet Pure Base 500DX Black , αύριο θα ρίξω παραγγελία!

Δν ξέρω αυτή η πουτιανά στο front Panel με κέρδισε! Δίνει ένα ωραίο τόνο στην εμφάνιση του κουτιού παρότι μιλάμε για τύπου mesh front panel.
 Mου φαίνεται ότι το συγκεκριμένο είναι ο καλύτερος συνδιασμός temps/aesthetics όχι μόνο για το παρόν build αλλά και για κάποιο future ,γιατί δεν σε δεσμεύει κάπως.

Aν έχετε κάποια αντίρρηση  τώρα είναι η ώρα! Αυριο το πρωι θα είναι too lateee :D

 

Μια χαρά είναι κι αν δεν πας σε μαύρο κόκκινο build, το λευκό δείχνει πιο ωραίο

be-quiet-pure-base-500dx-0339.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, radiohead είπε

Μια χαρά είναι κι αν δεν πας σε μαύρο κόκκινο build, το λευκό δείχνει πιο ωραίο

be-quiet-pure-base-500dx-0339.jpg

Δυστυχώς αυτή την στιγμή δυστυχώς είμαι με Arctic Freezer 34 DUO RED, και η 5700XT pulse έχει κόκκινο led ...αρα δυστυχώς δν έχω επιλογή να πάω σε λευκό build :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2020 στις 11:35 ΜΜ, silenoz66 είπε

Δυστυχώς αυτή την στιγμή δυστυχώς είμαι με Arctic Freezer 34 DUO RED, και η 5700XT pulse έχει κόκκινο led ...αρα δυστυχώς δν έχω επιλογή να πάω σε λευκό build :D

Το παρέλαβες;

Γράψε εντυπώσεις όταν με το καλό το στήσεις τι λέει με τη διαχείριση των καλωδίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, gaspari είπε

Το παρέλαβες;

Γράψε εντυπώσεις όταν με το καλό το στήσεις τι λέει με τη διαχείριση των καλωδίων.

Περιμένω ακόμη..είναι υπό υπερεργασία η παραγγελία δεν ξέρω τι παίζει..μόλις έρθει και το μονταρω θα ανεβάσω εννοείται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά ήρθε το κουκλί μας και το τροφοδιτικό επίσης.
Οπότε έκατσα και έστησα και εγώ με ηρεμία και προσοχή.
Λοιπόν έχουμε και λέμε :
1) Eβγαλα το Top fan και το έβαλα μπροστά για να έχω θετική πίεση αντι αρνητική (εχω που έχω σκόνη πολύ). Οσον αφορά αυτό το κομμάτι οι βίδες απο τα fanακια δν μπορώ να πω ότι τις έβαλα ΄΄ολες με ευκολία πάλι πίσω.
2)Δν έχω ξαναστήσει ποτέ τέτοιο σύστημα με καλό cable management αλλά είπα να ακουλουθήσω τον εξής δρόμο Install SSD >HDD >PSU με cables φορεμένα > δρομολογούμε γενικά τα καλώδια ποια θα πάνε μπροστά κτλ > mobo  install> σύνδεση καλωδίων (τα περισσότερα) > GPu install > μετά διορθώσεις κτλ κτλ .


Δεν συνάντησα κάποια δυσκολία πάντως..Πήγε απο μόνο του το πράγμα. (Το μόνο που φοβήθηκα είναι η δύναμη που ασκώ για να βγάλω το front panel )
Στο διατάυτα ... ΤΡΟΜΕΡΗ εμφάνιση !!!! Και απο μπροστά και απο το παράθυρο.....Θα σας ανεβάσω σε spoiler φωτό αλλά καμία σχέση απο κοντά...
Ποιότητα αρκετά καλή και όσον αφορά τα temps τώρα :
CPU (Ryzen 5 3600)  πραγματικά πολυ δροσερός!! 51 oC σήμερα που έχει και ζέστη στο δωμάτιο while gaming.....
GPU (5700 XT PULSE) ανεβήκαμε λιγουλάκι.. Core : 70-71 Junction: 85-90 Memory: 86-88 VRM : 75.... υποθέτω με ένα εξτρα fan στο top απο το case θα πέσει κάπως το πράγμα.
Προσωπικά δεν ξέρω του βάζω 9/10 !! 
 
Σε σπόιλερ οι φώτο
 

Spoiler

 Δεν ξέρω αν μπήκαν στο σποιλερ οι φώτο..αυτό ήθελα να καταφέρω! Επίσης να πω ότι η ποιότητα είναι χάλια απο κινητό και απο κοντά είναι 10 φορές καλύτερο!!

 

1.jpg

2.jpg

4.jpg

6.jpg

7.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν καλορίζικο, είναι πανέμορφο το άτιμο. Τα καλώδια της μητρικής και της κάρτας γραφικών μου φαίνονται λίγο στριμωγμένα η είναι ιδέα μου;

Η αλήθεια είναι πως τα grommets είναι απαραίτητα στα σύγχρονα κουτιά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, gaspari είπε

Καταρχήν καλορίζικο, είναι πανέμορφο το άτιμο. Τα καλώδια της μητρικής και της κάρτας γραφικών μου φαίνονται λίγο στριμωγμένα η είναι ιδέα μου;

Η αλήθεια είναι πως τα grommets είναι απαραίτητα στα σύγχρονα κουτιά.

Τα cables της gpu είναι μια χαρά, αλλά τα άλλαξα να φεύγουν απο κάτω τώρα και δείχνει πολύ πιο όμορφα. 
Οσον αφορά της μητρικής κάτω δεξιά ναι είναι κάπως ρε παιδί μου.. δεν έχω σκεφτεί ένα τρόπο να τα κάνω να δείχνουν πιο ωραία και αν μην λυγίζουν τόσο ταυτόχρονα

Εδώ με καλώδια της GPU από κάτω.

received_263249371613800.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gaspari είπε

Μάλλον θα το πάρω κι εγώ τον άλλο μήνα και λέω μάλλον γιατί σκέφτομαι και το CoolerMaster Masterbox TD500L

Της Cooler δεν μου αρέσει καθόλου απο εμφάνιση...Αλλά αυτό είναι πάντα υποκειμενικό. Οπότε κοίτα εσένα τι σου αρέσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...