Προς το περιεχόμενο

Εγκαταλελημένα οχήματα : ερώτηση για την "μοίρα" τους.


Adon1s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Δεν υπάρχει τοπικ τυπου "μικρές" ερωτήσεις, οπότε ανοίγω θέμα (σορρυ αν υπάρχει ήδη σχετικό).

 

Κατά καιρούς συναντάω σε άσχετο χρόνο σε διάφορα σημεία της πόλης εγκαταλελημένα αυτοκίνητα τα οποία είτε εχουν επάνω τους κολλημένο το κλασσικό μεγάλο αυτοκόλλητο που βάζουν σε τέτοιες περιπτώσεις, είτε είναι απλά παρατημένα με σκασμένα - λιωμένα λάστιχα , θολά τζάμια και γεμάτο σκόνη.

 

Αντίστοιχα (πιο κοντά στην περίπτωσή μου) χθές κιόλας πέτυχα σε ενα στενό δεμένη σε μια κολώνα μια σάπια (σε κάτι σημεία), χωρίς την ρεζέρβα και με ιστούς αράχνης VESPA , ηλικίας στάνταρ ~30 ετών. Εν τω μεταξύ είμαι φαν των συγκεκριμένων 2κυκλων, οπότε και κάτι τέτοια τα τσεκάρω με το ΄΄ονειρο να αγοράσω μια παλιά κάποια στογμη.  Επάνω είχε κανονικά την πινακίδα της, ωστόσο φαίνεται πως είναι σαπίδι και ο ιδιοκτήτης την έχει για πέταμα.

 

Για να μην μακρυγορώ, ρώτησα τα εκει γειτονικά μαγαζιά και σε 2 πολυκατοικίες αν γνωρίζει κανείς τίνος είναι , και όλοι είπαν οτι ειναι χρόνια εκεί παρατημένη.

 

 

Εγώ (και ο όποιος εγώ σε αντίστοιχη άλλη περίπτωση) γίνεται με κάποιον τρόπο να αποκτήσω, στην προκειμένη, αυτη την μηχανή ;

Σε περίπτωση που είτε απλά ήταν παρατημένη σε ενα σημείο για χρόνια και ο ιδιοκτήτης άφαντος , είτε δεν είχε καν πινακίδα επάνω, μπορώ (αφου εννοειται πάρω τηλ την τροχαία) με κάποιο τρόπο να την κάνω δικιά μου νόμιμα , δεδομένου ωστόσο οτι στη περίπτωση αυτή δεν θα υπάρχει ούτε άδεια ούτε τίποτα ;;;

 

ή κάνω άδικα όνειρα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να χω γνώση σε τέτοια θέματα, θα σου απαντήσω λογικά.

Όχι, θεωρώ αδύνατο να αποκτήσεις έτσι όπως λες κάποιο όχημα. Αν σε ενδιαφέρει και έχει πινακίδες μπορείς με λίγο ψάξιμο να βρεις τον ιδιοκτήτη και να του κάνεις μια προσφορά.

Τώρα στο 2ο σκέλος, αν κάτι δεν έχει πινακίδες νομίζω απαγορεύεται να το έχεις παρκαρισμένο σε μη ιδιωτικό χώρο, οπότε αν δεν βρίσκεται ο ιδιοκτήτης πάει για κατάσχεση και επιτα καταστροφή;! ( αν μιλάμε για παλιό κομμάτι ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδον παρομοια περιπτωση με ένα μηχανακι δεμενο σε πασαλο με λουκετο πολλους μηνες τωρα στον σταθμο ΗΣΑΠ της Ειρήνης  με πινακιδα σε καλουτσικη κατασταση .

 

Ειχα παρει το 100 το ειχα αναφερει αλλα ακομα εκει είναι !!Καπου ειχα βαλει εδώ και ξεχωριστο θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

........................Εγώ (και ο όποιος εγώ σε αντίστοιχη άλλη περίπτωση) γίνεται με κάποιον τρόπο να αποκτήσω, στην προκειμένη, αυτη την μηχανή ;

Σε περίπτωση που είτε απλά ήταν παρατημένη σε ενα σημείο για χρόνια και ο ιδιοκτήτης άφαντος , είτε δεν είχε καν πινακίδα επάνω, μπορώ (αφου εννοειται πάρω τηλ την τροχαία) με κάποιο τρόπο να την κάνω δικιά μου νόμιμα , δεδομένου ωστόσο οτι στη περίπτωση αυτή δεν θα υπάρχει ούτε άδεια ούτε τίποτα ;;;

 

ή κάνω άδικα όνειρα ;

 

Να κάνεις νόμιμα δικό σου κάτι που δεν σου ανήκει και δεν έχεις τη σύμφωνη γνώμη του ιδιοκτήτη;;;

Εννοείται πως όχι (ευτυχώς).

Και λέω "ευτυχώς" γιατί αν υπήρχε τέτοιο παραθυράκι θα έκαναν πάρτυ τα λαμόγια με ότι ενδεχομένως είχε αξία ή τους άρεσε (όχι πως τώρα δεν κάνουν, στο προαύλιο του ΟΔΔΥ, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λογια.

 

Οχι. Δεν μπορεις να κανεις δικο σου νομιμα κατι το οποιο δεν εχει πινακιδες.  Με κανεναν τροπο (νομιμο)

Πριν καποια χρονια αγορασα ενα vespino 50s για 20 ευρω μοντελο 1967. Χωρις πινακιδες και το κατεβασα απο μια καροτσα γυφτικου. Πηγαινε για σκραπ. Εψαξα καθε νομιμο τροπο για να βγαλω πινακιδα εστω και ιστορικου αλλα δεν μπορεσα. Ρωτησα αστυνομια τροχαια υπουργειο και οποιον αλλον μπορουσε να κανει κατι. αλλα παπαρια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Με λιγα λογια.

 

Οχι. Δεν μπορεις να κανεις δικο σου νομιμα κατι το οποιο δεν εχει πινακιδες.  Με κανεναν τροπο (νομιμο)

Πριν καποια χρονια αγορασα ενα vespino 50s για 20 ευρω μοντελο 1967. Χωρις πινακιδες και το κατεβασα απο μια καροτσα γυφτικου. Πηγαινε για σκραπ. Εψαξα καθε νομιμο τροπο για να βγαλω πινακιδα εστω και ιστορικου αλλα δεν μπορεσα. Ρωτησα αστυνομια τροχαια υπουργειο και οποιον αλλον μπορουσε να κανει κατι. αλλα παπαρια.

αουτς! πόνεσε αυτό... :mellow: 

 

 

Θενξ για τις απαντησεις αν και καθυστερημενα, ελέω στρατού.

 

Θα προσπαθήσω να μαζέψω κάποια χρήματα και θα ψάξω ξανά τον ιδιοκτήτη της εν λόγω βέσπας, μιας και έχει επάνω της την πινακίδα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...