Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Volta, GV100


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Φέτος ίσως "επενδύσω" σε οθόνη 4K/144hz και μάλλον όχι σε GPU. Θα το αφήσω για του χρόνου. 

Φοβάμαι όμως μην η AMD κάνει κανενα τρελό άλμα και δυστυχώς δεν θα μπορέσω να μεταβώ στους κόκκινους αφού θα είμαι με G-SYNC

Αν βγει στα 2 χιλιάρικα και εγώ αυτό σκέφτομαι να κάνω και να κρατήσω την 32άρα (freesync) που έχω τώρα σαν secondary. Αν είναι όσο καλά τα monitor όσο τα λεφτά που ζητάνε φυσικά. Και μετά περιμένουμε για την νέα Ti το 19 :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Spartan117 είπε

Αν βγει στα 2 χιλιάρικα και εγώ αυτό σκέφτομαι να κάνω και να κρατήσω την 32άρα (freesync) που έχω τώρα σαν secondary. Αν είναι όσο καλά τα monitor όσο τα λεφτά που ζητάνε φυσικά. Και μετά περιμένουμε για την νέα Ti το 19 :D

Αυτό ακριβώς. Πληροφορίες λένε τόσο θα έχει η Acer 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως υπάρχουν games που τραβάει η 1080 Ti ακόμα και σε 4K, έπαιζα λίγο το DOOM maxed out και παίζει στα 120 fps με Vulkan και τελευταίους drivers. Φυσικά από game σε game αλλάζει αλλα τα 4K 144hz μπορείς να τα αξιοποιήσεις σε αρκετούς τίτλους με το τωρινό hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

Πάντως υπάρχουν games που τραβάει η 1080 Ti ακόμα και σε 4K, έπαιζα λίγο το DOOM maxed out και παίζει στα 120 fps με Vulkan και τελευταίους drivers. Φυσικά από game σε game αλλάζει αλλα τα 4K 144hz μπορείς να τα αξιοποιήσεις σε αρκετούς τίτλους με το τωρινό hardware.

Τι οθόνη έχεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Από χρώματα πως είναι; καλή; 

Quantum Dot 10-bit VA panel είναι, εξαιρετικά είναι τα χρώματα και το contrast. Έχει λίγο gamma shift όταν την κοιτάς με κλίση αλλα είναι αρκετά καλύτερη από οποιοδήποτε IPS monitor έχω χρησιμοποιήσει.

Επεξ/σία από Spartan117
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

Quantum Dot 10-bit VA panel είναι, εξαιρετικά είναι τα χρώματα και το contrast. Έχει λίγο gamma shift όταν την κοιτάς με κλίση αλλα είναι αρκετά καλύτερη από οποιοδήποτε IPS monitor έχω χρησιμοποιήσει.

Τα 250nits λίγο με φρεναρουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Για να υπαρχει μια σωστη επικοινωνια στο forum,οταν λεμε για υψηλη αναλυση εννοουμε απο 2560x1440 και πανω,αρα 2560x1440,3440x1440 και φυσικα 3840x2160.

Το 1080p ultrawide δεν θεωρειται υψηλη αναλυση γιατι παρολα τα περισσοτερα pixel που λες και εσυ,παλι 1080p θεωρειται.Η αν θελεις μπορεις να την θεωρεις για τον εαυτο σου υψηλη αναλυση,αλλα οταν σχολιαζεται στο forum η λεγομενη υψηλη αναλυση στα παιχνιδια να ξερεις οτι εννοουνται οι παραπανω.

Επισης για ποιο λογο να βγουν οι παραπανω 4κ οθονες σε 75hz αφου υπαρχουν ηδη οι αντιστοιχες 60ρες?

Για αυτό έγραψα αναλογικά παραπάνω προφανώς είναι 1080p αλλά με 33% παραπάνω pixels απο την full HD. Το 2k έχει 66% παραπάνω pixels απο το 1920x1080 ενώ έχει 33 από το ultrawide. Για 2k ultrawide θες 33% πανω από 2k. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Heybro είπε

Για αυτό έγραψα αναλογικά παραπάνω προφανώς είναι 1080p αλλά με 33% παραπάνω pixels απο την full HD. Το 2k έχει 66% παραπάνω pixels απο το 1920x1080 ενώ έχει 33 από το ultrawide. Για 2k ultrawide θες 33% πανω από 2k. 

Γιαυτο και βλεπεις στα benchmark καρτων γραφικων να αναφερονται οι παραπανω αναλυσεις που σου ειπα.

Γιατι μονο αναλυσεις που εχουν αξιοσημειωτη διαφορα απο full hd ειναι αξιες αναφορας για να ξερεις και ποσο πεφτει η αποδοση στις καρτες.

Το 1080p ultrawide δεν ειναι αξιο αναφορας,οπως αξιο αναφορας δεν ηταν και το 1920x1200 που υπηρχε πιο παλια αλλα και το 2560x1600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, firepc είπε

Το Doom που το επαιζα σε 3440x1440 100hz, το ειχε για τη πλακα η 1080ti (ολα ultra)

Το doom είναι από τα πιο optimized παιχνίδια της γενιάς ειδικά με vulkan. Στα υπόλοιπα πχ final fantasy deus ex wildlands το 4k 100+ fps είναι άπιαστο όνειρο ακόμα. Σε 2 3 χρόνια οι 4k 144hz θα έχουν χιλιάρικο και η αξιοποίηση τους με πχ 1280 κάρτα θα είναι εφικτή. Όποιος αγοράζει πρόωρες τεχνολογίες θα βάλει και το χέρι βαθια στην τσέπη. 

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Γιαυτο και βλεπεις στα benchmark καρτων γραφικων να αναφερονται οι παραπανω αναλυσεις που σου ειπα.

Γιατι μονο αναλυσεις που εχουν αξιοσημειωτη διαφορα απο full hd ειναι αξιες αναφορας για να ξερεις και ποσο πεφτει η αποδοση στις καρτες.

Το 1080p ultrawide δεν ειναι αξιο αναφορας,οπως αξιο αναφορας δεν ηταν και το 1920x1200 που υπηρχε πιο παλια αλλα και το 2560x1600.

Γιατί δεν μπορούμε να συννενοηθουμε όμως. Ο φίλος fire έγραψε για full HD και γράφω ότι παίζω με 33% πιο μεγάλη ανάλυση. Για να μπορεί να βγει κάποια άκρη. Και του λέω ότι ότι έχω παίξει από καινούργια παιχνίδια με την 1070ti είμαι σταθερά στα min 75. Η 1070 είναι αντίστοιχα σταθερή στα 75 σε full HD 1920x1080. Πιστεύω ότι αν πας μια φορά σε ultrawide δεν υπάρχει επιστροφή. Τα σνομπαρα και εγώ αλλά έπιασα τον εαυτό μου να απολαμβάνει πολύ περισσότερο τα παιχνίδια από την 55αρα 16:9 60hz που έχω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το Doom ειχε πολυ ενεργο multiplayer να το καταλαβαινα γιατι αναφερεται τοσο πολυ.

Αλλα μιλαμε για τιτλο του 2016 που τρεχει ακομα και σε τοστιερες(μεχρι και οι κονσολες το τρεχουν το παιχνιδι πολυ καλα)και εχει ολο και ολο ενα campaign των 7ωρων,δεν ειναι αξιο αναφορας.

16 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Τα 250nits λίγο με φρεναρουν 

Προφανως και δεν απευθυνεται για κυρια χρηση το gaming,απλα οπως ολα τα monitor κανει και για αυτο αν την εχεις ηδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...