Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Volta, GV100


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Heybro είπε

Πιστεύω ότι αν πας μια φορά σε ultrawide δεν υπάρχει επιστροφή. Τα σνομπαρα και εγώ αλλά έπιασα τον εαυτό μου να απολαμβάνει πολύ περισσότερο τα παιχνίδια από την 55αρα 16:9 60hz που έχω. 

Η 55αρα 1080p έχεις pixels σε μέγεθος όσο το δάχτυλο μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Heybro είπε

 Πιστεύω ότι αν πας μια φορά σε ultrawide δεν υπάρχει επιστροφή. 

Τα εχουμε ξαναπει για το Ultrawide. Μεχρι να φτασουμε στην εποχη που ολα τα παιχνιδια θα προσφερουν πληρη υποστηριξη θα παραμενουν επιλογες για λιγους,εκτος αν οσοι θελουν να αγορασουν παιζουν συγκεκριμενα παιχνιδια που την υποστηριζουν.

Δεν θα παω να σκασω 1000ευρω(και εγω και πολλοι αλλοι) να αγορασω κορυφαιο ultrawide monitor για να εχω μαυρες μπαρες δεξια και αριστερα και να ψαχνω/περιμενω για fix απο την κοινοτητα ή να υπαρχει μερικη υποστηριξη που το UI να μην ειναι σωστο ή να κανει stretch την οθονη για να γεμισει και να κανει το αποτελεσμα χειροτερο.

Κατα τα αλλα ας βγουν πρωτα οι νεες καρτες και μετα κοιταμε σε ποιες αναλυσεις θα τα σηκωνουν ολα ultra.

Τα 4κ 144hz monitor πολυ πιθανο να προοριζονται κυριως για 1180ti καρτε ή για sli.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Η 55αρα 1080p έχεις pixels σε μέγεθος όσο το δάχτυλο μου 

Στα 3 μέτρα είμαι ρε συ είτε 4k έχεις είτε 1080p το ίδιο και το αυτο. Το 4k για τις 55 ίντσες θες κάτω από 1.70 μέτρα να κάθεσαι. Πχ εσύ μπορεί να παίζεις σε 4k 27αρα στα 50 εκατοστά και εγώ σε full HD στο 1 μέτρο. Ίδια ποιότητα θα έχουμε. 

 

Επειδή το έχω σπουδάσει ολη η ουσία ειναι στην απόσταση σε σχέση με την αναλογία. Αν βλέπεις 720p στα 5 μέτρα σε 55αρα και 4k να ειχες σε αυτή την απόσταση θα ήταν το ίδιο και το αυτο. Παλιότερα την πάτησα περνοντας 32αρα full HD για 3 μέτρα ενώ η 720p είχε 100 ευρώ λιγότερο και καμιά διαφορά στην απόσταση που βλέπω. Δεν είναι πανάκεια η αναλύσεις εκτός αν τηρείται ακριβώς την αναλογία απόσταση. 

27 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τα εχουμε ξαναπει για το Ultrawide. Μεχρι να φτασουμε στην εποχη που ολα τα παιχνιδια θα προσφερουν πληρη υποστηριξη θα παραμενουν επιλογες για λιγους,εκτος αν οσοι θελουν να αγορασουν παιζουν συγκεκριμενα παιχνιδια που την υποστηριζουν.

Δεν θα παω να σκασω 1000ευρω(και εγω και πολλοι αλλοι) να αγορασω κορυφαιο ultrawide monitor για να εχω μαυρες μπαρες δεξια και αριστερα και να ψαχνω/περιμενω για fix απο την κοινοτητα ή να υπαρχει μερικη υποστηριξη που το UI να μην ειναι σωστο ή να κανει stretch την οθονη για να γεμισει και να κανει το αποτελεσμα χειροτερο.

Κατα τα αλλα ας βγουν πρωτα οι νεες καρτες και μετα κοιταμε σε ποιες αναλυσεις θα τα σηκωνουν ολα ultra.

Τα 4κ 144hz monitor πολυ πιθανο να προοριζονται κυριως για 1180ti καρτε ή για sli.

Φίλε μου επειδή παίζω σχεδόν τα παντα εκτός online το υποστηρίζει αψογα το ultrawide. Έβαλα πριν κάτι μέρες zelda cemu Mario galaxy σε ultrawide δείχνουν αψογα. Είναι ανάλογα τι παιχνίδια παίζεις και σέβομαι την άποψη σου απλά ότι έχω παίξει μπαίνει τέλεια στην wide ανάλυση. Το immersion είναι πολύ μεγαλύτερο από 16:9. Τώρα επειδή θυμάμαι είχες πει για overwatch dark souls εκεί ναι αν παίζεις αυτά τα 2 3 παιχνίδια δεν θα πάρεις τέτοια οθόνη. 

 

Το ιδανικό για μένα θα ήταν 49αρα 2k ultrawide 144hz αλλά θέλω 2 3 χιλιάρικα για οθόνη συν 2 κάρτες sli για τα fps. Μακάρι να μπορούσα να τα δώσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Heybro είπε

επειδή παίζω σχεδόν τα παντα εκτός online το υποστηρίζει αψογα το ultrawide. Έβαλα πριν κάτι μέρες zelda cemu Mario galaxy σε ultrawide δείχνουν αψογα. Είναι ανάλογα τι παιχνίδια παίζεις και σέβομαι την άποψη σου απλά ότι έχω παίξει μπαίνει τέλεια στην wide ανάλυση. Το immersion είναι πολύ μεγαλύτερο από 16:9. Τώρα επειδή θυμάμαι είχες πει για overwatch dark souls εκεί ναι αν παίζεις αυτά τα 2 3 παιχνίδια δεν θα πάρεις τέτοια οθόνη. 

Ε αρα δεν παιζεις τα παντα :) 

Και πιστεψε με ασε πως δειχνουν,εμεις μιλαμε για πληρη υποστηριξη.

Ουτε το Witcher 3 δεν εχει πληρη υποστηριξη http://www.wsgf.org/forums/viewtopic.php?f=95&t=29013

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Heybro είπε

Στα 3 μέτρα είμαι ρε συ είτε 4k έχεις είτε 1080p το ίδιο και το αυτο. Το 4k για τις 55 ίντσες θες κάτω από 1.70 μέτρα να κάθεσαι. Πχ εσύ μπορεί να παίζεις σε 4k 27αρα στα 50 εκατοστά και εγώ σε full HD στο 1 μέτρο. Ίδια ποιότητα θα έχουμε. 

Και γιατί να κάθεσαι στα 3 μέτρα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ε αρα δεν παιζεις τα παντα :) 

Και πιστεψε με ασε πως δειχνουν,εμεις μιλαμε για πληρη υποστηριξη.

Ουτε το Witcher 3 δεν εχει πληρη υποστηριξη http://www.wsgf.org/forums/viewtopic.php?f=95&t=29013

Καταλαβαίνεις βρε πως το γράφω. Μόνο online δεν παίζω. Τα cinematics πουθενά δεν τα έχουν 21:9 είναι καθαρά βίντεο και θα ήθελε παραπάνω χώρο στο συνολικό παιχνίδι. Δεν με ενοχλούν και το γνώριζα πρώτου γίνει η αγορά. Επειδή συγκρίνω δίπλα δίπλα 16:9 και 21:9 με 2 καλώδια hdmi η διαφορά είναι πολύ μεγάλη. Για online πάντως θα πήγαινα σε 16:9 1080p 144hz οτιδήποτε άλλο είσαι πίσω σε σχέσηε άλλους παίχτες που έχουν αυτό το setup. Άλλες ανάγκες και ειναι απόλυτα σεβαστές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ε αρα δεν παιζεις τα παντα :) 

Και πιστεψε με ασε πως δειχνουν,εμεις μιλαμε για πληρη υποστηριξη.

Ουτε το Witcher 3 δεν εχει πληρη υποστηριξη http://www.wsgf.org/forums/viewtopic.php?f=95&t=29013

Μια χαρα ειναι το witcher 3 σε ultrawide.

To link που ποσταρες ειναι απ το 2015

Ολα εχουν διορθωθει εδω και παρα πολυ καιρο. Το hud, το UI, τα stats στις ακρες, ολα

Ελα παλι σ ενα μηνα να λες τα ιδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Acmilangr2 είπε

Και γιατί να κάθεσαι στα 3 μέτρα; 

Γιατί φίλε μου στην 55αρα στα 1.70 που θέλει για 4k σου βγαίνουν τα μάτια. Να σκεφτείς ότι επειδή κρατώ αρχείο ταινίες σειρές συγκρίναμε πολλές φορές αρχείο 720p 5gb και 1080p 10gb στα 3 μέτρα και έπρεπε να πάω σε κάτω από 2 μέτρα για να δω διαφορά. Κανόνας για μένα η απόσταση αναλογία χρόνια τώρα και ποτέ δεν έπεσε εξω.

Μόλις τώρα, firepc είπε

Μια χαρα ειναι το witcher 3 σε ultrawide.

To link που ποσταρες ειναι απ το 2015

Ολα εχουν διορθωθει εδω και παρα πολυ καιρο. Το hud, το UI, τα stats στις ακρες, ολα

Ελα παλι σ ενα μηνα να λες τα ιδια..

Μονο τα cinematics δεν είναι 16:9? Παιζω rime 2 μέρες τωρα σήμερα θα το τελειώσω τι ταξίδι σου προσφέρει το άτιμο. Το είχα ξεκινήσει παλιά είδα που το τελειωσες και δεν κρατήθηκα 4ωρα βαραω. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Heybro είπε

Γιατί φίλε μου στην 55αρα στα 1.70 που θέλει για 4k σου βγαίνουν τα μάτια. Να σκεφτείς ότι επειδή κρατώ αρχείο ταινίες σειρές συγκρίναμε πολλές φορές αρχείο 720p 5gb και 1080p 10gb στα 3 μέτρα και έπρεπε να πάω σε κάτω από 2 μέτρα για να δω διαφορά. Κανόνας για μένα η απόσταση αναλογία χρόνια τώρα και ποτέ δεν έπεσε εξω.

Στα 2 μέτρα σου βγαίνουν τα ματια;  

Με την λογική σου δηλαδή είναι άχρηστο το 4K.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, firepc είπε

Μια χαρα ειναι το witcher 3 σε ultrawide.

To link που ποσταρες ειναι απ το 2015

Ολα εχουν διορθωθει εδω και παρα πολυ καιρο. Το hud, το UI, τα stats στις ακρες, ολα

Ελα παλι σ ενα μηνα να λες τα ιδια..

Γιατι επειδη σου χαλαω εσενα και του συμφορουμιτη παραπανω την ορεξη που εχετε να αποθεωσετε με καθε πρωτη ευκαιρια το Ultrawide?

Οσο immersive και να ειναι η αναλογια,την σταθεροτητα του 16:9 δεν προκειται να την φτασει στο αμεσο μελλον.Και προσωπικα οπως ειπα αν ειναι να δωσω πχ 800-1000ευρω για οθονη θελω να λειτουργει στα παντα Out of the box οπως πρεπει.

2018 εχουμε,οχι 2013.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Στα 2 μέτρα σου βγαίνουν τα ματια;  

Με την λογική σου δηλαδή είναι άχρηστο το 4K.

Στα 2 μέτρα σε 55αρα είναι αρκετά κοντά. Άχρηστο δεν είναι εφόσον τηρείς την αναλογία και την απόσταση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Γιατι επειδη σου χαλαω εσενα και του συμφορουμιτη παραπανω την ορεξη που εχετε να αποθεωσετε με καθε πρωτη ευκαιρια το Ultrawide?

Οσο immersive και να ειναι η αναλογια,την σταθεροτητα του 16:9 δεν προκειται να την φτασει στο αμεσο μελλον.Και προσωπικα οπως ειπα αν ειναι να δωσω πχ 800-1000ευρω για οθονη θελω να λειτουργει στα παντα Out of the box οπως πρεπει.

2018 εχουμε,οχι 2013.

Δεν το αποθεωνω. Εγω γουσταρω και τα δυο 16:9/21:9

Αλλα games παιζω στη μια και αλλα στην αλλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Heybro είπε

Στα 2 μέτρα σε 55αρα είναι αρκετά κοντά. Άχρηστο δεν είναι εφόσον τηρείς την αναλογία και την απόσταση. 

Μα από την στιγμή που λες ότι 2 μέτρα είναι κοντά αρα είναι σαν να λες ότι οι 55αρες 4k τηλεορασεις είναι άχρηστες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Γιατι επειδη σου χαλαω εσενα και του συμφορουμιτη παραπανω την ορεξη που εχετε να αποθεωσετε με καθε πρωτη ευκαιρια το Ultrawide?

Οσο immersive και να ειναι η αναλογια,την σταθεροτητα του 16:9 δεν προκειται να την φτασει στο αμεσο μελλον.Και προσωπικα οπως ειπα αν ειναι να δωσω πχ 800-1000ευρω για οθονη θελω να λειτουργει στα παντα Out of the box οπως πρεπει.

2018 εχουμε,οχι 2013.

Εμένα φίλε μου δεν μου χαλάς τίποτα. Ήδη έχω τερματίσει 10 παιχνίδια σε αυτή την αναλογία και οθόνη και είμαι ενθουσιασμενος είχα καιρό να χαρώ gaming έτσι με 5 και 6 ώρες μονορούφι. 

Μόλις τώρα, Acmilangr2 είπε

Μα από την στιγμή που λες ότι 2 μέτρα είναι κοντά αρα είναι σαν να λες ότι οι 55αρες 4k τηλεορασεις είναι άχρηστες 

Ναι στα 3 μέτρα είναι όπως είπα εδώ δεν καταλαβαίνω 720p και 1080p στα 3.5 μέτρα. Στα 1.70 το 4k σε 55 είναι απόλαυση. Απλά είναι πολύ κοντά για μένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...