Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Volta, GV100


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, Anastazio είπε

Το προβλημα για αυτα τα προιοντα δεν Είναι τοσο η τιμη οσο το content...με τα release τις τελευταίας διετίας νομιζω χάνεται το νοημα σε αυτο το price range.

Για τα παιχνιδια λες? Θα παίξεις σε υψηλότερα fps ανάλυση καλύτερες ρυθμίσεις χαμένες δεν πάνε εφόσον παίζεις παιχνίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα καλό έχει η υπόθεση τελικά. Θα μπορέσει περισσότερος κόσμος με παλιά αλλά δυνατά PC, λιγότερα χρήματα και κατανάλωση σε ρεύμα , να παίξει σε 1080p αναλύσεις περισσότερα παιχνίδια στο high και ultra. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πια η διαφορά του να παίζεις με 55'' στα 3 μέτρα ή να είσαι στα 50 εκατοστά από μια 24''. Και το λέω επειδή φιλικά πρόσωπα γνωστά μου το κάνουν ήδη. Δηλαδή με το pad έχεις την ίδια απόδοση και λεπτομέρεια όπως με το mouse; Για πάιξε war thunder με pad κόντρα σε τύπους με mouse και έλα να μου πεις μετά....Συγνώμη αλλά οι οθόνες κάνουν συγκεκριμένα πράγματα και οι τηλεοράσεις άλλα πράγματα. Πάντως 240 Hz τηλεόραση με g-sync, δεν έχω δει ακόμα οπότε δεν καταλαβαίνω για το χαμό που γίνεται σε τι ανάλυση παίζεις. Να πω για 25'' monitor με 1440p ανάλυση και 144 Hz να το κατανοήσω αλλά αυτά με τα 4-5-6-7-8Κ δεν με αγγίζουν καθόλου όπως και την πλειοψηφία με pc των 1000 ευρώ και πολλά είπα.

Και τώρα αναμένω το κράξιμο από αυτούς που θα πάιξουν με 45-50 fps σε 4Κ αναλύσεις, εκτός κι αν ξοδέψετε 1000-1200 euros για μια 1180 Ti.

Επεξ/σία από makellarispn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, makellarispn είπε

Ένα καλό έχει η υπόθεση τελικά. Θα μπορέσει περισσότερος κόσμος με παλιά αλλά δυνατά PC, λιγότερα χρήματα και κατανάλωση σε ρεύμα , να παίξει σε 1080p αναλύσεις περισσότερα παιχνίδια στο high και ultra. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πια η διαφορά του να παίζεις με 55'' στα 3 μέτρα ή να είσαι στα 50 εκατοστά από μια 24''. Και το λέω επειδή φιλικά πρόσωπα γνωστά μου το κάνουν ήδη. Δηλαδή με το pad έχεις την ίδια απόδοση και λεπτομέρεια όπως με το mouse; Για πάιξε war thunder με pad κόντρα σε τύπους με mouse και έλα να μου πεις μετά....Συγνώμη αλλά οι οθόνες κάνουν συγκεκριμένα πράγματα και οι τηλεοράσεις άλλα πράγματα. Πάντως 240 Hz τηλεόραση με g-sync, δεν έχω δει ακόμα οπότε δεν καταλαβαίνω για το χαμό που γίνεται σε τι ανάλυση παίζεις. Να πω για 25'' monitor με 1440p ανάλυση και 144 Hz να το κατανοήσω αλλά αυτά με τα 4-5-6-7-8Κ δεν με αγγίζουν καθόλου όπως και την πλειοψηφία με pc των 1000 ευρώ και πολλά είπα.

Και τώρα αναμένω το κράξιμο από αυτούς που θα πάιξουν με 45-50 fps σε 4Κ αναλύσεις, εκτός κι αν ξοδέψετε 1000-1200 euros για μια 1180 Ti.

Κάθε μέγεθος οθόνης/τηλεόρασης έχει ένα όριο που από ένα σημείο και μετά η ανάλυση δεν παίζει κανέναν ρόλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/21/2018 στις 4:54 ΜΜ, makellarispn είπε

Ένα καλό έχει η υπόθεση τελικά. Θα μπορέσει περισσότερος κόσμος με παλιά αλλά δυνατά PC, λιγότερα χρήματα και κατανάλωση σε ρεύμα , να παίξει σε 1080p αναλύσεις περισσότερα παιχνίδια στο high και ultra. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πια η διαφορά του να παίζεις με 55'' στα 3 μέτρα ή να είσαι στα 50 εκατοστά από μια 24''. Και το λέω επειδή φιλικά πρόσωπα γνωστά μου το κάνουν ήδη. Δηλαδή με το pad έχεις την ίδια απόδοση και λεπτομέρεια όπως με το mouse; Για πάιξε war thunder με pad κόντρα σε τύπους με mouse και έλα να μου πεις μετά....Συγνώμη αλλά οι οθόνες κάνουν συγκεκριμένα πράγματα και οι τηλεοράσεις άλλα πράγματα. Πάντως 240 Hz τηλεόραση με g-sync, δεν έχω δει ακόμα οπότε δεν καταλαβαίνω για το χαμό που γίνεται σε τι ανάλυση παίζεις. Να πω για 25'' monitor με 1440p ανάλυση και 144 Hz να το κατανοήσω αλλά αυτά με τα 4-5-6-7-8Κ δεν με αγγίζουν καθόλου όπως και την πλειοψηφία με pc των 1000 ευρώ και πολλά είπα.

Και τώρα αναμένω το κράξιμο από αυτούς που θα πάιξουν με 45-50 fps σε 4Κ αναλύσεις, εκτός κι αν ξοδέψετε 1000-1200 euros για μια 1180 Ti.

 

Eπειδη καταλαβαινω οτι πολυς κοσμος δεν μπορει να εχει ενα config σαν το δικο μου (ειναι και θεμα χωρου) με μεγαλο γραφειο σε π και την οθονη μπροστα και την TV στο πλαι υπαρχουν και αυτα..

 

Το response time στην tv μου ειναι non existent και το input lag αρκετα χαμηλο.. Ισως οχι για επαγγελματια / hardcore gamer ή για dedicated περιπτωσεις αλλα ειναι μια χαρα πλεον ειδικα για το πως ηταν και που εχουν φτασει οι ΤVs..

Eπισης το πανελ μου υποστηριζει native 120Hz ηδη σε 1080p, αν και οταν εχεις 4k ΤV δεν καθεσαι να ασχοληθεις με 1080p ευκολα οσο καλο scaling και να κανει η TV.. Eιναι ομως κατι που δινει αξια αν θελω να το χρησιμοποιησω..

Επισης υποστηριζει ηδη HDR που σημαινει οτι παιζω ολα τα παιχνιδια της κονσολας ηδη με HDR οπως και του pc επισης.. Η αληθεια ειναι οτι και να ειχα μεγαλυτερο refresh rate θα ηταν ουσιαστικα αχρειαστο αυτη τη στιγμη σε περισσοτερα απο 60Hz..

 

Φαντασου τωρα που ερχονται του χρονου οι TVs με ΗDMI 2.1 και υποστηριξη μεγαλων refresh rates, VRR και λοιπων τεχνολογιων ποσο κοντα φτανουν πλεον οι τηλεορασεις στα μονιτορ.. 

Σιγουρα τα μονιτορ θα ειναι ΠΑΝΤΑ ΕΝΑ ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΑ μπροστα και δεν μπορει να τα αντικαθιστησει τιποτα, αλλα για ενα χρηστη σαν και εμενα που πλεον δεν ειμαι hardcore gamer αλλα παραμενω enthusiast το να εχω σχεδον τα παντα σε μια TV για αρκετα genres που παιζω ειναι μια χαρα..

 

Μην αποκλειεις τιποτα καποτε γελαγα με τις TV και την χρησιμοτητα τους, πλεον με τα features τους η αποκλιση τους απο τα μονιτορ ολο και μικραινει..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λείπει όμως το gsync από τις τηλεοράσεις κάτι που σε αναγκάζει να παίζεις η με 30fps locked η 60fps locked 

Ας συγκρινουμε λίγο μια oled με τα νέα τούμπανα οθόνες που βγαίνουν όπου ναναι 

 

OLED TV:

Χορταστικές ίντσες 

Τέλειο μαύρο 

 

ASUS PG27UQ 

Ελαφρώς καλύτερο input lag (αν και την θεωρω ανούσια την διαφορά) 

Μεγαλύτερη φωτεινότητα (1000nits) 

Καλύτερο ppi (λόγω μικρότερου μεγέθους) 

144hz σε 4k ανάλυση 

G sync 

 

Την OLED μπορείς να την "τερματίσεις" και με μια 1080ti την οθόνη όμως προφανώς ούτε με την 1180ti.

Προσωπικά όμως το ότι είναι 144hz δεν σημενει ότι την κάνει άχρηστη επειδή δεν πιάνεις 144fps. Ακόμα και τα 75, 90 είναι μεγάλη βελτιώση από τα 60.

 

 

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Λείπει όμως το gsync από τις τηλεοράσεις κάτι που σε αναγκάζει να παίζεις η με 30fps locked η 60fps locked 

 

Θα εχει ομως VRR.. ;) 

Τωρα αν η Ngreedia θα το υποστηριξει στα HDMI 2.1 μεσω των οδηγων της αμεσα ή αργοτερα (μεχρι να ειναι υποχρεωμενη να το κανει δεν ξερω αν την υποχρεωνει να το κανει αμεσα το HDMI licensing) για να υποστηριξει το module της (gsync) ειναι αλλη υποθεση..

Σε καθε περιπτωση οπως ειπα ενα μονιτορ ουτως ή αλλως για καποιες κατηγοριες παιχνιδιων ειναι αναντικαταστατο οσο καλες και να ειναι οι τηλεορασεις.. Κυριως λογω της αμεσοτητας που εχει καποιος με κατι μπροστα στην οθονη του αλλα και επειδη ουτως ή αλλως ειναι παντα ενα δυο βηματα μπροστα.. Ειτε σε ρυθμους ανανεωσης, ειτε σε τεχνολογια πανελ,ειτε σε modules oπως το gsync κ.ο.κ.

Το point μου ηταν απλα οτι οι τηλεορασεις πλεον εχουν μικρυνει παρα πολυ την αποσταση απο ενα dedicated gaming monitor και για μια κατηγορια χρηστων καλυπτουν πλεον πολλα απο τα features που αυτοι θεωρουν χρησιμα. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Bro!!

Τίποτα χειροπιαστό ακόμα. Φτάσαμε καλοκαίρι πλέον. Για να δούμε αν στο 18 θα γίνει release..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Rumours rumours rumours..Άντε ρε μλκες πράσινοι..

NVIDIA teases ‘Next Generation Mainstream GPU’ for Hot Chips 30

NVIDIA-Next-Gen-Mainstream-GPU-Hotchips3

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...