Προς το περιεχόμενο

αποδείξεις-φοροδιαφυγή


μπιπ μπιπ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οι ταμπελίτσες δε λένε ότι δε πληρώνεις; δοκίμασε να μη πληρώσεις, μην ολοκληρώσεις τη συναλλαγή

 

επίσης μπορεί όλα αυτά που ανέφερες να θεωρούνται κλοπές, όμως δεν έχουν όλες οι κλοπές την ίδια βαρύτητα και ούτε αντιμετώπιζονται το ίδιο από το νόμο 

 

άλλο να κλέψεις ένα ψωμί γιατί πεινάς, άλλο να είσαι καταχραστής 

 

Προφανώς, απλά όπως και να έχει κλοπές είναι. Δεν αποτελεί άφεση αμαρτιών το ότι είχες έναν καλό λόγο για να το κάνεις. Αυτό θέλω να και πιό πάνω.

 

Το θέμα είναι να τιμωρηθεί αυτός που κατα συνήθειο δεν κόβει απόδειξη. Αν πάω να σηκωθώ χωρίς να πληρώσω, όπως μου προτείνεις, θα μου φέρει απόδειξη και αυτός θα συνεχίσει κύριως να το κάνει όπου τον παίρνει και σε όποιον δεν ασχολείται. Για να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα πρέπει κάποιος να τον τιμωρήσει. Ας του κλείσει το μαγαζί στην τελική. Δεν καταλαβαίνω γιατί (και μπαίνω σε παράδειγμα) πρωτομαγιά στην Πεντέλη να δίνω 100ευρώ λογαριασμό για 4 άτομα, το πιατάκι τζατζίκι να έχει 5Ε και η απόδειξη που έρχεται να γράφει πάνω 60 ευρώ. Αυτός ο αλήτης που μου πουλάει τα προϊόντα του 500% πάνω από το κόστος δεν θα πρέπει να τιμωρηθεί? Θα πρέπει να τον λυπηθώ γιατί το κράτος είναι λήσταρχος? Και στο κάτω κάτω της γραφής, αν μου έλεγε ότι φιλαράκι σου κατεβάζω και 10 ευρώ γιατί απόδειξη δεν έκοψα, δεν θα το δεχόμουνα, αλλά τουλάχιστον θα είχε την ειλικρίνια να το αναφέρει. Όχι να με χρεώνει με τιμές ΦΠΑ τον οποίο βάζει στην τσέπη ενώ με κάνει να νιώθω καραγκιόζης επειδή ζητάω το αυτονόητο.

 

Τέλος πάντων, μεγάλη κουβέντα, πολλές μεταβλητές, απίστευτα παραδείγματα από διάφορες περιπτώσεις, είτε επαγγελματισμού, είτε μη επαγγελματισμού. Το θέμα είναι ότι όλα αυτά πρέπει από κάπου να σταματήσουν. Διαφωνώντας με τον φίλο που είπε ότι λάθος σειρά έχω βάλει, πιστεύω ότι πρώτα πρέπει να ξεκινήσει από το κόσμο η αλλαγή και μετά θα ακολουθήσει το κράτος. Αν πάμε ανάποδα το κράτος θα έχει χρεωκοπίσει μέχρι να κοπούν οι κακές αυτές "συνήθειες". Έχετε κάποιον καλύτερο τρόπο πέρα από τον εξαναγκασμό και την τιμωρία? Είμαι όλος αυτιά και μακάρι να είμαι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

... Διαφωνώντας με τον φίλο που είπε ότι λάθος σειρά έχω βάλει, πιστεύω ότι πρώτα πρέπει να ξεκινήσει από το κόσμο η αλλαγή και μετά θα ακολουθήσει το κράτος. Αν πάμε ανάποδα το κράτος θα έχει χρεωκοπίσει μέχρι να κοπούν οι κακές αυτές "συνήθειες". Έχετε κάποιον καλύτερο τρόπο πέρα από τον εξαναγκασμό και την τιμωρία? Είμαι όλος αυτιά και μακάρι να είμαι λάθος.

 

Μιας και αναφέρεις ότι "θα ακολουθήσει το κράτος", αυτη τη στιγμή που μιλάμε δεν αποφασίζει χωρίς έγκριση ξένων καμία Ελληνική Κυβέρνηση. Χάριν της συζήτησης ας το προσπεράσουμε.

 

Μπορείς να ανοίξεις συζήτηση με άτομα στις γειτονιές σου ή γνωστά σου πρόσωπα που διατηρούν/διατηρούσαν επιχειρήσεις. Ή μια συζήτηση με τον λογιστή σου. Βγάλε τότε τα δικά σου συμπεράσματα. Και πάλι δύσκολο αν δε βρεθείς ο ίδιος σε αυτη τη θέση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αναφέρεις ότι "θα ακολουθήσει το κράτος", αυτη τη στιγμή που μιλάμε δεν αποφασίζει χωρίς έγκριση ξένων καμία Ελληνική Κυβέρνηση. Χάριν της συζήτησης ας το προσπεράσουμε.

 

Μπορείς να ανοίξεις συζήτηση με άτομα στις γειτονιές σου ή γνωστά σου πρόσωπα που διατηρούν/διατηρούσαν επιχειρήσεις. Ή μια συζήτηση με τον λογιστή σου. Βγάλε τότε τα δικά σου συμπεράσματα. Και πάλι δύσκολο αν δε βρεθείς ο ίδιος σε αυτη τη θέση.

 

Έχουμε όλοι το περιβάλλον μας και όλοι γνωρίζουμε άτομα που έχουν κάποια επιχείρηση, αν δε δεν έχουμε οι ίδιοι. Προσωπικά αρκετοί φίλοι/συγγενείς ασχολούνται με τέτοια θέματα. Μέσα από την συνεχή γκρίνια, ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του.

 

Όσον αφορά το κράτος, ναι, σ αυτό έχεις δίκιο. Χάριν της συζήτησης προσπερνιούνται πολλά. Ειδάλλως θα έπρεπε να γίνει μια εισαγωγική ανάλυση της κατάστασης κάθε δυνατής πλευράς/μεταβλητής και μετά να αρχίσουμε την κουβέντα. Κανείς βέβαια δεν θα καθίσει να το κάνω, ο καθένας απλά προσπαθεί να πει την κεντρική γραμμή του με όσο τον δυνατό λιγότερα λόγια, το οποίο αφήνει πληθώρα ανοιχτών θεμάτων και πιθανών λαθών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης ~mxls~ είπε:

Σε αυτη τη φράση συνοψίζεται ΟΛΗ η αλήθεια για τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις στη χώρα μας.

Για όσους δεν το βιώνουν/έχουν βιώσει στο πετσί τους, καλό θα ήταν να μην πετάνε αερολογίες.

 Τις μικρομεσαίες δυστυχώς θέλουν να τις τελειώσουν , αυτό νομίζω είναι αρκετά προφανές πλέον 


 Όλοι υπάλληλοι

 

Αυτο ειναι ξεκαθαρο οταν ενας μισθωτος με εισοδημα 5.000€ ευρω εχει φορο 0€ και ενας Ελ.επαγγελματιας εχει γυρω στο 1.500 + προκαταβολη 100% πλεον.
Για τα υπολοιπα τελος επιτηδευματος κτλ δεν τα αναφερω καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δεν ειναι ολοι τοσο τυχεροι να μπουν με βυσμα στο δημοσιο, να αναπνεουν και να πληρωνονται...

οποιος εχει την μυγα ας μυγιαστει ελευθερα :mellow: αυτη ειναι η αληθεια...

και μην ακουσω για τον τακη απο την καρδιτσα που δουλευει σκληρα στην εφορια και τον δημητρη απο τα χανια που επισης ειναι τυπικος στην θεση του στον δημο... ολοι ξερουμε τι εστι ΑΙΛΛΟΙΝΕΙΚΟ δημοσιο

Φίλος ιατρός, 9 εφημερίες το μήνα, ωράριο σε μερα που δεν εφημερεύει το νοσοκομείο, 8 το πρωί με 8 το απόγευμα. Σε γενική εφημερία, 8 το πρωί της μίας ημέρας με 6-7 το απόγευμα της επόμενης, 36 ώρες.

 

Κανένα έξτρα ρεπό λόγω εφημερίας.

 

Μισθός 2,5 ευρώ την ώρα για 8ωρο θεωρητικα, που πάντα όμως είναι 10ωρο. Άρα 2 ευρώ/ώρα περίπου. Φυσικά ότι εξτρα, πλην εφημεριών, δεν το πληρώνεται.

 

Στην εφημερία, ύπνος τις καλές μερες, 3 ώρες, σε γενική εφημερία, καθόλου.

 

Αναλογικά βγάζει λιγότερα απο την καθαρίστρια.

 

50 νέοι ασθενεις είναι ένας λογικός αριθμός για το 8ωρο στο τεπ, και φυσικά θα πρέπει και στον 51ο να δώσει την ίδια προσοχή, να είναι το ίδιο υπομονετικός και να στροφάρει το ίδιο με τον 1 ασθενή.

 

Έλα να του πεις εσύ για τη δουλειά που ρίχνει ο μαγαζάτορας ο καημένος ο απαίδευτος, που αναγκάζεται να φοροαποφύγει και να γαμάει όσους δουλεύουν τίμια. Θέλω να είμαι μπροστά.

 

Κατά τα άλλα, απόδειξη και για μια τσίχλα, ειδάλλως ας κουβαληθεί και αστυνομία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μιας και αναφέρεις ότι "θα ακολουθήσει το κράτος", αυτη τη στιγμή που μιλάμε δεν αποφασίζει χωρίς έγκριση ξένων καμία Ελληνική Κυβέρνηση. Χάριν της συζήτησης ας το προσπεράσουμε.

 

Το θέμα είναι να βγαίνει ο λογαριασμός. Αν δεν κόβει δαπάνες, αναγκαστικά θα βάλει φόρους. Αυτές είναι οι 2 επιλογές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος ιατρός, 9 εφημερίες το μήνα, ωράριο σε μερα που δεν εφημερεύει το νοσοκομείο, 8 το πρωί με 8 το απόγευμα. Σε γενική εφημερία, 8 το πρωί της μίας ημέρας με 6-7 το απόγευμα της επόμενης, 36 ώρες.

 

Κανένα έξτρα ρεπό λόγω εφημερίας.

 

Μισθός 2,5 ευρώ την ώρα για 8ωρο θεωρητικα, που πάντα όμως είναι 10ωρο. Άρα 2 ευρώ/ώρα περίπου. Φυσικά ότι εξτρα, πλην εφημεριών, δεν το πληρώνεται.

 

Στην εφημερία, ύπνος τις καλές μερες, 3 ώρες, σε γενική εφημερία, καθόλου.

 

Αναλογικά βγάζει λιγότερα απο την καθαρίστρια.

 

50 νέοι ασθενεις είναι ένας λογικός αριθμός για το 8ωρο στο τεπ, και φυσικά θα πρέπει και στον 51ο να δώσει την ίδια προσοχή, να είναι το ίδιο υπομονετικός και να στροφάρει το ίδιο με τον 1 ασθενή.

 

Έλα να του πεις εσύ για τη δουλειά που ρίχνει ο μαγαζάτορας ο καημένος ο απαίδευτος, που αναγκάζεται να φοροαποφύγει και να γαμάει όσους δουλεύουν τίμια. Θέλω να είμαι μπροστά.

 

Κατά τα άλλα, απόδειξη και για μια τσίχλα, ειδάλλως ας κουβαληθεί και αστυνομία.

Ειπε κανεις οτι αξιζει ενας γιατρος που πραγματικα δουλευει και σωζει ζωες να παιρνεις αυτα τα χρηματα?..ΚΑι να παιρνει ο κοιλαρας οδηγος του λεωφορειο 1500€ ?...Ελεος δηλαδη... Προφανως και συμφωνουμε ολοι σε αυτο. ΑΛλα τι σχεση εχει με τον ελ.επαγγελματια?..Ενας που ειναι εμπορος και εχει βιτρινα δεν κουραζεται προφφανως τοσο πολυ οσο ενας που ειναι πχ υδραυλικος. ΑΛλα αυτο τι σχεση εχει?   Φορολογησε τον για τα χρηματα που βγαζει με ΛΟΓΙΚΗ φορολογια ωστε να μπορει να την πληρωσει ο οποιοσδηποτε. Και τοτε βγαλε ελεκτικους μηχανισμους στον δρομο και οποιος δεν κοβει αποδειξη κοψε κωλαρακια. Μαζι σου.

 

Οχι ομως οσοι ειναι εξω απο τον χωρο να κατηγορουν οταν ο αλλος εχει 29% απο το πρωτο ευρω χωρις αφορολογητ + τελος επιτηδευματος και δεν ξερω εγω τι αλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δουλειά που κάνουμε έχει κάποιους κανόνες. Είτε την αποδεχόμαστε (και ας είναι επιζήμια για την προσωπική μας υγεία) και την φέρνουμε εις πέρας κάνοντας το καλύτερο που μπορούμε, είτε επιλέγουμε κάποιο άλλο επάγγελμα. Τόσο απλά.

 

Όποιος επιλέγει να δουλέψει σαν ειδικευόμενος στην Ελλάδα, ξέρει τις συνθήκες. Θα δεχόσουν εσύ, αν πας έναν συγγενή σου, να σου πεί "λυπάμαι φίλε, το ωράριο μου  λήγει στις 3, θα περιμένεις τον επόμενο γιατρό να ξεμπλέξει και να σας δει" ή " είδα 50 ασθενείς σήμερα, λογικό είναι να κάνω λάθος στη διάγνωση του πατέρα σου." ή "δε πληρώνομαι αρκετά, για να σε δω, δώσε μου 30 ευρώ". 

 

Όλες δικαιολογίες που σε έναν βαθμό, απο την πλευρά του ιατρού, έχουν κάποια βάση. Είναι απαράδεκτο όμως να πει οτιδήποτε τέτοιο απο τη στιγμή που γνωρίζει τις συνθήκες εργασίας του (αν και πολλα αλλάξαν κατά την πορεία).

 

Το ίδιο απαράδεκτο είναι να δικαιολογεί ο επιχειρηματίας την φοροδιαφυγή. Κανείς μας δε δικαιολογείται να κάνει του κεφαλιού του και να παίρνει το νόμο στα χέρια του.

 

Υ.Γ. Συνηθέστερα βέβαια ο επιχειρηματίας που περιγράφετε και φοροδιαφεύγει με αποψη, θα έρθει στα επείγοντα, για έναν πόνο που έχει τις τελευταίες 15 μέρες, θα ζητάει να εξυπηρετηθεί πρώτος και να τον δει και επιμελητής, ενώ σίγουρα θα αφήσει πικρόχολα σχόλια για το Δημόσιο, το Νοσοκομείο και το προσωπικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δουλειά που κάνουμε έχει κάποιους κανόνες. Είτε την αποδεχόμαστε (και ας είναι επιζήμια για την προσωπική μας υγεία) και την φέρνουμε εις πέρας κάνοντας το καλύτερο που μπορούμε, είτε επιλέγουμε κάποιο άλλο επάγγελμα. Τόσο απλά.

 

Όποιος επιλέγει να δουλέψει σαν ειδικευόμενος στην Ελλάδα, ξέρει τις συνθήκες. Θα δεχόσουν εσύ, αν πας έναν συγγενή σου, να σου πεί "λυπάμαι φίλε, το ωράριο μου  λήγει στις 3, θα περιμένεις τον επόμενο γιατρό να ξεμπλέξει και να σας δει" ή " είδα 50 ασθενείς σήμερα, λογικό είναι να κάνω λάθος στη διάγνωση του πατέρα σου." ή "δε πληρώνομαι αρκετά, για να σε δω, δώσε μου 30 ευρώ". 

 

Όλες δικαιολογίες που σε έναν βαθμό, απο την πλευρά του ιατρού, έχουν κάποια βάση. Είναι απαράδεκτο όμως να πει οτιδήποτε τέτοιο απο τη στιγμή που γνωρίζει τις συνθήκες εργασίας του (αν και πολλα αλλάξαν κατά την πορεία).

 

Το ίδιο απαράδεκτο είναι να δικαιολογεί ο επιχειρηματίας την φοροδιαφυγή. Κανείς μας δε δικαιολογείται να κάνει του κεφαλιού του και να παίρνει το νόμο στα χέρια του.

 

Υ.Γ. Συνηθέστερα βέβαια ο επιχειρηματίας που περιγράφετε και φοροδιαφεύγει με αποψη, θα έρθει στα επείγοντα, για έναν πόνο που έχει τις τελευταίες 15 μέρες, θα ζητάει να εξυπηρετηθεί πρώτος και να τον δει και επιμελητής, ενώ σίγουρα θα αφήσει πικρόχολα σχόλια για το Δημόσιο, το Νοσοκομείο και το προσωπικό.

Δεν ξεκινησαν ολοι χθες να δουλευουν. Υπαρχουν ελ. επαγγελματιες πολλων ετων που πριν δεν χρωσταγε κανεις τους ουτε ευρω. Τωρα χρωστανε επειδη ξυπνησαν στραβα?..Η φορολογια τους χαντακωσε και η κριση. 

Δεν μπορουν ξαφνικα να κλεισουν τα μαγαζια τους επειδη ο κυριος σοιμπλε τους ειπε , απο αυριο μ@@ θα πληωνεται τοσο. 

Ποιος θα τους παρει για δουλεια σε αυτην την ηλικια?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην ανοιγε μαγαζακι. Αλλα ο καθε ονειροπαρμενος πανιβλακας ελληνας ειχε στοχο "ενα κεραμιδι πανω απο το κεφαλι του" (και να τα στεγαστικα δανεια) και "να μην εχει αφεντικο πανω απο το κεφαλι του" (και να τα επαγγελματικα δανεια, οι εισφορες, οι φοροι).

 

Τι κοινο εχουν οι δυο λαϊκες ρησεις του "σοφου" (γελαει ο κοσμος) ελληνικου λαου; Το κεφαλι του. Το αμορφωτο, ηλιθιο κεφαλι του.

Με την λογικη που εχεις, ολα τα μαγαζακια πρεπει να κλεισουν...

Φιλε μου καλος ή κακος δεν θα γινουμε ολοι επιστημονες ουτε κομματικος στρατος για μια θεση στο τεμπελοδημοσιο, πρεπει να υπαρχη και ο τσαγκαρης,ο μαναβης και ο περιπτερας κ.α

Αν σε καθε αποδειξη το κρατους σου παιρνει το 60% με τα υπολοιπα που σου μενουν, πρεπει να βγαλεις ολες τις υποχρεωσεις (ενοικιο,ρευμα, νερο, τηλεφωνο,προσωπικο, ισως καποια ανακαινιση κ.α), να εισαι σιγουρος οτι δεν θα μπορεις να βγαλεις περα τα οικονομικα σου.

Φιλε μου σε αναγκαζουν να φοροδιαφυγης.

Οσο αφορα την ταβερνα που ειπαν πριν, για σκεψου οτι αυτος ο επαγγελματιας μπορει να εχει δουλεια μονο 2-3 φορες την εβδομαδα, αλλα το προσωπικο και τα εξοδα του ειναι καθημερινα....

Πιστευω οτι η πλειοψηφια τον ελευθευρων επαγγελματιων και κυριως των νεων, δεν θα ηθελαν να φοροδιαφυγουν αν υπηρχε ενα δικαιο φορολογικο συστημα, που να του επιτρεπει να ζουν με αξιοπρεπεια....

Δεν νομιζω πως κανενας θα ηθελε να ζει με το αγχος μην μπει η εφορια και τους ..............

Πιστευω οτι πρεπει να μειωθουν αρκετα οι συντελεστες φορολογησης ωστε να μην υπαρχει καμια δικαιολογια  φοροδιαφυγης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επιχειρησεις που αναφερθηκαν σε προηγ.ποστ εχουν σχεδον μηδενικη φορολογια γιατι μπορουν...

Αυριο οποιος μου δωσει ιδιες φοροαπαλλαγες ..ανοιγω μαγαζι επιχειρηση κ κανω προσληψη με τους ιδιους μισθους που δεινουν..

Οποιος δεν καταλαβει τα παραπανω ας δοκιμασει το gr επιχειρην εστω και ατομικης εταιριας εργασιας και μετα θα γελαει με το flame θεμα αποδειξη καταγγελια κτλ.

《Σχεδόν η μισή Ελλάδα χρωσταει στην εφορια, καθώς τα στοιχεία της ΑΑΔΕ δείχνουν ότι πάνω από 4,3 εκατομμύρια φορολογούμενοι έχουν χρέη προς το Δημόσιο.》

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να βγαίνει ο λογαριασμός. Αν δεν κόβει δαπάνες, αναγκαστικά θα βάλει φόρους. Αυτές είναι οι 2 επιλογές...

αν δε μείωναν αδικαιολόγητα τα  εισοδήματα θα κυκλοφορούσε και χρήμα ώστε να εισπραχθούν και φόροι

 

υπήρχε και τρίτη επιλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

αν δε μείωναν αδικαιολόγητα τα  εισοδήματα θα κυκλοφορούσε και χρήμα ώστε να εισπραχθούν και φόροι

 

υπήρχε και τρίτη επιλογή

Χωρις να αυξηθούν φόροι ή να μειωθούν δαπάνες ενώ είχαμε έλλειμα σχεδόν 16% το 2009-2010 πότε ήταν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μισθοί του ιδιωτικού τομέα τι δουλειά είχαν με το πρόβλημα που είχε η ελλάδα ώστε να μειωθούν; 

 

θεωρείς ότι αυτό δεν παίζει ρόλο στο πρόβλημα; με 30% ανεργία και τουλάχιστον κάνα 30% των εργαζομένων τελευταία φορά που κοίταξα στατιστικά του σεπε να δουλεύει με βασικό (είτε full time, είτε part) τι ακριβώς περίμενες να συμβεί και με τους φόρους και κυρίως με τις εισφορές; 

 

η αμέσως επόμενη λογική λύση είναι αύξηση στους φόρους για να τα πάρουν από εκεί και να επιδοτήσουν και τα ταμεία, αφού το χρήμα δεν περνάει από τα χέρια των εργαζομένων και να δοθούν εισφορές 

 

και παράλληλα βέβαια μειώνονται και τα έσοδα των επιχειρήσεων αφού το διαθέσιμο εισόδημα των εργαζομένων έπεσε στα τάρταρα οπότε οι φόροι γίνονται εξωπραγματικά αστείοι και εμμέσως είναι σα να σου λένε κλέψε, σε θεωρώ εξορισμού κλέφτη άλλωστε 

 

το μόνο που έπρεπε να γίνει είναι να πέσουν τσεκούρια στο δημόσιο, πάραλληλα όμως βρήκαν την ευκαιρία με αφορμή τη κρίση και την υποτιθέμενη ανάπτυξη  να κάνουν χάρες σε διάφορους και να πηδήξουν τους ιδιωτικούς υπαλλήλους (και λιγότερο από τους δημοσίους κιόλας) και πήραμε όλοι το μπούλο

 

εκ του αποτελέσματος τα μέτρα αυτά είναι αποτυχημένα και δεν οδηγούν πουθενά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...