Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή κινητού στη GearBest και διαδικασία.


SecretCeremony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Ανοίγω νέο θέμα γιατί δεν βρήκα άλλο παρόμοιο. Άν υπάρχει παρακαλώ διαγράψτε το παρόν θέμα. 

Μου ήρθε λοιπόν φίλοι μου ένα κινητό απο GearBest DOA. Μίλησα με το Support και μου είπε να τους το στείλω πίσω στην αρχική του συσκευασία. Λόγω του ότι δεν έχω ξανακάνει ποτέ αυτή τη διαδικασία θα ήθελα όποιος έχει την εμπειρία να με συμβουλέψει.
 

Όταν άνοιξα το δέμα σκίστηκε και η ετικέτα που είχαν βάλει με αποτέλεσμα να μην φαίνεται καλά η διεύθυνση του gearbest το όνομα μου κλπ. σε αυτή την περίπτωση τι κάνω?
 
Αυτοί μου δώσαν ένα pdf που γραφει το Order Number Το RMA και μου είπαν να το εκτυπώσω και να το βάλω μέσα στο δέμα.
 
Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση? φτιάχνω άλλο ένα και το κολάω απ έξω ?
 
Επίσης στο ταχυδρομείο πως το στέλνω? Σαν επιστολή? Σαν δέμα? 
 
Κάποιος αν μπορέσει να βοηθήσει να γράψει ακριβώς την διαδικασία(πως το πακετάρισε τι έγραφε απ έξω, πως το έστειλε, τι ζήτησε απ το ταχυδρομείο κλπ)

Ευχαριστώ!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτα την διεύθυνση από το gearbest, πες τους για ποιο λόγο την θες, το χαρτί με το rma και και order βάλ΄το μέσα στην συσκευασία που θα αγοράσεις από τα ελτά. Γράψε την διεύθυνση έξω από την συσκευασία των ελτά και πήγαινε και ζήτα να το στείλουν με tracking number to οποίο φαίνεται στην απόδειξη που θα σου εκτυπώσει το ελτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, τη διεύθυνση την γράφει σε ένα PDF(βλέπε φωτό επισύναψη) που μου έστειλαν μαζί με το Order Number και το RMS και μου είπαν το εξής 

 

1.Please download and print the attachment. Your order number/RMA number is W170*********and WRMA**********, please write it on the attachment and include it in the package. This will allow us to identify your return and contact you when we receive the item. 

 

2.All items must be returned in their original condition and packaging, with any related accessories that were included. (Do not write any information on the items/ item box.) 

επισυνάπτω μια φωτογραφία να δεις πως είναι η συσκευασία

 

Άρα τι κάνω? πετάω την εξωτερική συσκευασία και πέρνω καινούρια απο τα ΕΛΤΑ και απλά κολλάω απ έξω στεγνά την διεύθηνση που γράφει στη φωτογραφία?

Επίσης το στέλω ως δέμα η ως συστημένη επιστολή Express? Βάζω ένδειξη ώς GIFT, τιμή λιγότερη απο 20€ κλπ?

Συγχωρέστε με για τις πολλές ερωτήσεις αλλά πρώτη φορά στέλνω, δεν έχω ιδέα για τη διαδικασία και δεν θέλω να γίνει κάποιο λάθος και να φάω κ'αλλη ταλαιπωρία.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση   :)
 

 

 

post-91460-0-03668400-1495465699_thumb.jpg

post-91460-0-30448300-1495465706_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε μια καινούρια συσκευασία από όπου σε βολεύει, γράψε απ'έξω τη διεύθυνση που σου γράφει από το FAO και με έντονα γράμματα γράψε "Faulty products returned under warranty”. Αυτό, γιατί κινδυνεύεις να μπει στο κινέζικο τελωνείο το κινητό και να σου χρεώσουν από το gearbest το κόστος εκτελωνισμου. Πρέπει να φαίνεται οτι είναι επιστροφή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να "προσθέσεις" εξτρά αναφορά παραδόσης(κόστος περίπου 2 ευρώ)αν θυμάμαι καλά.

καλό πακετάρισμα επίσης και επιστροφή χρημάτων απο το paypal για τα μεταφορικά έξοδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα Σ'ευχαριστώ πολύ Collerman!!! 

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο στο paypal εκτός των μεταφορικών?

Κάποιος όμως να μου απαντήσει στις ερωτήσεις που έχω κάνει παραπάνω. Το δέμα απ έξω αν γραφει μόνο αυτό που έχω στην φωτό παρακάτω είναι εντάξει? πρέπει πουθενά να γράψω το όνομα μου? Απ έξω απο το δέμα την ετικέτα ποιός την κολλάει? εγώ η το ελτά? πρέπει να κάτσω να εκτυπώσω το πλαίσιο(φωτο) και να το κολλήσω εγώ? 

Επίσης το στέλω ως δέμα η ως συστατική επιστολή?

Συγνώμη ρε παιδιά που κάνω ίσως βλακώδης ερωτήσεις αλλα πραγματικά δεν έχω στείλει ποτέ μου δέμα και μου φένονται λίγο μπερδεμένα όλα...

post-91460-0-71419900-1495479122_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ αλλα δεν ξέρω αν διάβασες τα προηγούμενα μυνηματα(Προφανώς όχι) αλλα έχω κάνει ήδη αυτή τη διαδικασία και μου στείλανε και πληροφορίες που να το στείλω. Ρώτησα για διαδικασία που πρέπει να κάνω στα ελτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είσαι σε "πανικό"

πήγαινε σε ένα χαρτοπωλείο και εκτύπωσε(σε αυτοκόλλητο) τα στοιχεία αποστολής(όπως στο έχουν στείλει) καθώς και τα δικά σου.

πάς στα ελτά και λές:θέλω να στείλω δεματάκι στην κίνα(αναφορά παράδοσης μην ξεχάσεις να πείς στην ταμία) 

όλα τα δέματα(του ελτά) είναι συστημένα/track number

την απόδειξη φύλαξε,θα την χρειαστείς σαν αποδεικτικό στοιχείο να πάρεις τα χρηματά σου πίσω απο το paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...