Προς το περιεχόμενο

Επενδυτικό πλάνο για την ανάπτυξη δικτύου οπτικών ινών καταθέτει η Wind


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι έχεις λέει;

 

Φίλε 2017 στο κέντρο της Αθήνας, στην καρδιά της Πρωτεύουσας μιας Ευρωπαϊκής χώρας και δεν έχουμε δυνατότητα VDSL ακόμα

Η πρόσβαση στο internet ειναι στο 35% του πληθησμού.

Από αυτό το νούμερο το 97% έχει max adsl εως 24.

3% οι τυχεροι με VDSL

Μεριδιο αγορας τεραστιο. Ας βγει μπροσταρης ο ΟΤΕ και μισθωνουν οι υπόλοιποι μετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγώ ένα μόνο έχω να πω. σε αυτή τη χώρα της ρεμούλας όταν πέσανε οι επιδοτήσεις για τις οπτικές στα Χανιά Κρήτης είχανε σκάψει 5 (αν δεν κάνω λάθος τον ακριβή αριθμό) φορές τους ίδιους δρόμους για να περάσει η κάθε εταιρία την δική της οπτική. σαν ζέβρα ήταν τότε οι δρόμοι από τις χαρακιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως στη Βουλγαρία με 50€ τον μήνα έχεις 1Gbit (1000Mbps) ΑΚΡΙΒΩΣ , με FTTH.  Στο Ελλάδα με 50€  έχεις VDSL εως 50Mbps.

 

 

Πως σας φαίνεται γατάκια; Πού όταν ακούγατε Βουλγαρία ρωτούσατε αν έχουν ιντερνετ αυτοί εκει  οι παρακατιανοί βαλκάνιοι.

Πιο γατάκια όμως είναι οι Αυστραλοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα έτσι είθισται! Να διαφημίζουν και να διατυμπανίζουν κάτι πριν το κάνουν και να υλοποιείται μετά από αρκετά χρόνια...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς οι παράγοντες από τους οποίους εξαρτάται η ταχύτητα είναι αρκετοί, με τον κύριο να είναι η απόσταση. Το δύκτυο επεκτείνεται συνεχώς και ξεφυτρώνουν συνέχεια νέες καμπίνες VDSL.

 

Προσωπικά δεν είμαι υπέρ του να μηδενίζουμε τα πάντα, σε σχέση με άλους τομείς της χώρας, το Internet έχει ίσως τις μεγαλύτερες επενδύσεις και γίνεται αξιότιμη προσπάθεια.

 

αυτο ειναι το προβλημα στην χωρα ...πωλησεις υπηρεσιων και ανυπαρκτη παραγωγη....αλλον τομεα δεν βλεπω να υπαρχει .....να δω στο τελος ποιον θα βρουνε να πληρωνει παγιο ετσι οπως πανε την χωρα .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ κάποιες προσπάθειες έχουν γίνει απο εταιρίες,αλλά είμαστε ακόμα πολύ πίσω,ειδική για Αθήνα Κέντρο Που είναι το μεγαλύτερο αστικό κέντρο, ίναι απαράδεκτο το όλο σύστημα που συνεχίζεται,με ημίμετρα και μπαλώματα..

Για το δίκτυο με οπτικές το ακούω 10χρόνια τώρα..δυστυχώς είναι τα ζωα μου αργά,τα πράγματα η κολλάγανε η προχωράνε με ρυθμούς χελώνας,δεν ξέρω αν φταίει περισσότερο ο δήμος ητο Κράτος η οι ανευθηνουπευθηνοι "παράγωντες",όμως ως τώρα η κατάσταση με το θέμα,είναι for the πανηγύρια και μακάρι να αλλάξει επιτέλους κάτι προς το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πληρώσουν ολοι μαζι τον ίδιο εργολάβο να σκάβει δρόμους και ο καθένας θα περνάει το καλώδιο του . Ετσι βγαίνει πιο φτηνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρακάτω θα σου λύσει το θέμα μια για πάντα. Τώρα το έκανα copy paste από το site της wind (που το έβγαλε πρώτη αναζήτηση το goggle search) αλλά ισχύει για όλες τις εταιρίες και δεν σου ζαλίζουν τα κάκαλα ποτέ ξανά....

 

 

Μητρώο άρθρου 11 ΜΗΤΡΩΟ αρ.11 § 2 του Ν. 3471/2006

Με το άρθρο 11 § 2 του Ν. 3471/2006 (όπως έχει τροποποιηθεί) προβλέπεται ότι “δεν επιτρέπεται η πραγματοποίηση μη ζητηθεισών επικοινωνιών με ανθρώπινη παρέμβαση (κλήσεων) για σκοπούς απ’ ευθείας εμπορικής προώθησης προϊόντων ή υπηρεσιών και για κάθε είδους διαφημιστικούς σκοπούς, εφόσον ο συνδρομητής έχει δηλώσει προς τον φορέα παροχής της διαθέσιμης στο κοινό υπηρεσίας ότι δεν επιθυμεί γενικώς να δέχεται τέτοιες κλήσεις. Ο φορέας υποχρεούται να καταχωρίζει δωρεάν τις δηλώσεις αυτές σε ειδικό κατάλογο συνδρομητών, ο οποίος είναι στη διάθεση κάθε ενδιαφερόμενου”.  

 

Επομένως, κάθε πάροχος υπηρεσιών ηλεκτρονικών επικοινωνιών οφείλει να τηρεί έναν ειδικό κατάλογο (στο εξής Μητρώο) με στοιχεία των συνδρομητών του, οι οποίοι έχουν δηλώσει ότι δεν επιθυμούν να δέχονται τηλεφωνικές κλήσεις για τους ανωτέρω σκοπούς.

 

Το Μητρώο είναι στη διάθεση κάθε ενδιαφερομένου (νομικού ή φυσικού προσώπου) που σχετίζεται επαγγελματικά με σκοπούς διαφήμισης και ο οποίος έχει ο ίδιος την υποχρέωση να το αναζητήσει και να το λάβει υπ’ όψιν του στην όποια διαφημιστική του ενέργεια, ώστε να μην κληθούν οι τηλεφωνικοί αριθμοί που θα περιέχονται σε αυτό.

 

Περιεχόμενο του Μητρώου που διατηρεί η WIND Ελλάς

Το Μητρώο που αποστέλλεται από την WIND Ελλάς στους ενδιαφερομένους, κατόπιν σχετικής αιτήσεως, περιέχει μόνο τις συνδέσεις κινητής ή σταθερής τηλεφωνίας των συνδρομητών της WIND Ελλάς, οι οποίοι έχουν δηλώσει ότι δεν επιθυμούν να δέχονται τηλεφωνικές κλήσεις με ανθρώπινη παρέμβαση για διαφημιστικούς σκοπούς.

 

Το Μητρώο, που αποστέλλεται στους ενδιαφερόμενους έχει μέγιστη χρονική διάρκεια ισχύος 30 ημέρες. Η ευθύνη αναζήτησης επικαιροποιημένου Μητρώου ανήκει στον αιτούντα, ο οποίος οφείλει να αναζητεί και να συμβουλεύεται κάθε φορά το πλέον πρόσφατο και επικαιροποιημένο Μητρώο της WIND Ελλάς.

 

Η WIND Ελλάς δεν φέρει καμία ευθύνη για τυχόν χρήση από τον αιτούντα ή τρίτο των στοιχείων του Μητρώου διαφορετική από αυτή που προβλέπεται από το άρθρο 11 § 2 του Ν. 3471/2006.

Εναπόκειται στη διακριτική ευχέρεια της WIND Ελλάς να χρεώνει την παροχή του Μητρώου σύμφωνα με την εκάστοτε τιμολογιακή πολιτική της.

 

Πώς εγγράφεται/διαγράφεται συνδρομητής στο Μητρώο

Οι συνδρομητές που δεν επιθυμούν να δέχονται τηλεφωνικές κλήσεις για διαφημιστικούς σκοπούς μπορούν:

  • να απευθυνθούν στην Εξυπηρέτηση Πελατών της WIND Ελλάς στο 1260 εφόσον πρόκειται για συνδρομητές κινητής τηλεφωνίας ή στο 13800 εφόσον πρόκειται για συνδρομητές σταθερής τηλεφωνίας
  • να αποστείλουν σχετικό αίτημα με συνημμένη φωτοτυπία ταυτότητος στην φόρμα επικοινωνίας
  • να επισκεφτούν ένα κατάστημα WIND.
  • να αποστείλουν γραπτό υπογεγραμμένο αίτημα με συνημμένη φωτοτυπία ταυτότητος, είτε με αλληλογραφία, είτε με fax στον αριθμό 210-51.00.001 στην Εξυπηρέτηση Πελατών της WIND Ελλάς.

Συνδρομητές, οι οποίοι καταχωρούνται στο Μητρώο και εν συνέχεια επιθυμούν να αλλάξουν την επιλογή τους και να διαγραφούν από το Μητρώο, μπορούν να το αιτηθούν μέσω ενός εκ των ανωτέρω επιλογών, εκτός της τηλεφωνικής επικοινωνίας στην Εξυπηρέτηση Πελατών της WIND Ελλάς.

 

Πώς χορηγείται το Μητρώο σε ενδιαφερόμενους τρίτους

Για την υποβολή του σχετικού αιτήματος οι ενδιαφερόμενοι (φυσικά ή νομικά πρόσωπα) μπορούν να συμπληρώσουν την “Αίτηση χορήγησης Μητρώου του αρ.11 §2 Ν.3471/2006” που υπάρχει διαθέσιμη στον παρακάτω σύνδεσμο για κάθε δίκτυο (Κινητό & Σταθερό Δίκτυο WIND) και να την αποστείλουν στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected] ή στον αριθμό fax 210-51.00.001 μαζί με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά (ΦΕΚ Εκπροσώπησης, φωτοαντίγραφο ΑΔΤ Νόμιμου Εκπροσώπου για νομικά πρόσωπα και φωτοαντίγραφο ΑΔΤ αιτούντος για φυσικά πρόσωπα).

 

Στη συνέχεια το Μητρώο θα αποσταλεί στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που αναγράφεται στη σχετική αίτηση.

 

<script>/* -1&&m>28){j=28+s;s='';if(j/g,'>');l.href='mailto:'+t.value}}catch(e){}}}catch(e){}})(document);/* ]]> */</script>){r='0x'+a.substr(j,2)|0;for(j+=2;j​ εγώ στην ιστοσελίδα της nova έχω τικάρει να μη με παίρνουν τηλέφωνο ,και με παίρνουν να μου πουλήσουν nova...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hcn.gr Οσοι ειναι απο θεσσαλονικη ανατολικα εχουν εδω και κανα χρωνο διαθεσιμο ιδιωτικο δικτυο. Το σκεφτομαι πλεον σοβαρα.να παω εκει.

και εμείς εδώ στην αθήνα έχουμε την inalan που σου δίνει πάνω και κάτω 100Mbit καθαρά μέσω οπτικής με τηλεφωνάκι και TV απο 27 ευρόπουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν σε εχει παρει 100 τηλεφωνα και του εχεις πει και τις 100 οτι ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ, ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΜΕ ΠAIΡΝΕΤΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ, αυτο δεν ειναι αρκετο? Οταν του το λες αυτο και αντι να σε κανει εγγραφη επιτοπου στο μητρωο, βαζει τον dialer να σε καλεσει αυτοματα αυριο την ιδια ωρα, μετα φταις που τους εχεις σιχαθει?

 

Δηλαδη πρεπει να παω μεχρι την Wind για να καταλαβουν πως δεν θελω ρε παιδι μου. ΔΕΝ ΘΕΛΩ. ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ? Οταν και αμα θελησω, internet εχω, θα μπω να δω τα προγραμματα τους. Το ιδιο ισχυει για ολους. Δεν ειναι μονο η WIND. Και δεν ειναι δυνατον να σε αναγκαζουν να ακολουθησεις μια συγκεκριμενη διαδικασια μονο και μονο για να μην σε παιρνουν τηλεφωνο μεσημεριατικα! Κανονικα με το που του πεις μην με ξαναενοχλησεις, επρεπε να σε βαζουν σε λιστα "ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΕΙΤΕ".

 

Και καλα εγω. Εγω ειμαι και χαλαρουιτα. Ο αλλος που εχει η γυναικα του καρκινο η το παιδι του ειναι παραλλητο και ειναι ολη μερα και τρεχει σε γιατρους και σε νοσοκομεια, η ο αλλος που του παιρνει το σπιτι η τραπεζα, εχει την ορεξη να ακουει την Wind και την καθε wind να τον παιρνει μεσημεριατικα και να του λεει για προγραμματα? Τωρα θα μας τα πρηζουν και με τις οπτικες τους ινες. Να φανε κανενα προστιμο εκατομμυριων να ερθουν να στρωσουν.

 

Ουφ τα ειπα και ξεθυμανα :mad: ?

καλά που είσαι χαλαρουίτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ευρώπη έχουν FTTH από το 2012 και εμείς εδώ ακόμα στις ανακοινώσεις είμαστε.

 

Δεν με χαροποιούν ιδιαίτερα αυτές οι ανακοινώσεις αφού μέχρι να υπάρξει σοβαρή κάλυψη θα φτάσουμε 2023 για πλάκα.

Και στην Ελλάδα έχουμε FTTH... :)

 

Στην Θεσσαλονίκη υπάρχει η HCN και στην Αθήνα η Inalan και άλλη μία εταιρία μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμείς εδώ στην αθήνα έχουμε την inalan που σου δίνει πάνω και κάτω 100Mbit καθαρά μέσω οπτικής με τηλεφωνάκι και TV απο 27 ευρόπουλα.

Ναι και εχει γεωγραφικη  καλυψη στην αθηνα 1% μην δεν εχει ουτε  καν τοσο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και όταν έχεις τα πράγματα είναι παράξενα εγώ είμαι ακριβώς δίπλα σε καμπίνα και όντως έχω 50αρι και όλα καλά

 

Η αδερφή μου που μένει λίγο πιο πέρα είναι δίπλα σε κέντρο στην οριακή απόσταση που σε συνδέουν κέντρο και πιάνει 25αρι

 

Κάνει παραπονα ζήτησε καμπίνα αλλά γύρω από το κέντρο δεν υπάρχουν καμπίνες και η κοντινότερη της καμπίνα είναι ίδια απόσταση ίσως και λίγο παραπάνω από το κέντρο

 

Μπέρδεμα η κατάσταση γιατί ζητάνε ένα 20αρι επιπλέον να μπει καμπίνα αλλά δε της εγγυώνται ότι θα είναι καλύτερα τα πράγματα

 

Όσους ξέρω δίπλα σε καμπίνα πάντως πιάνουν 50αρι ανεξαρτήτως παρόχου, το ότι κοντά σε κέντρο θα υπήρχαν τέτοια θέματα δε το φανταζομουν (και μιλάω για πολύ καινούριο κτίριο στη περίπτωση της αδερφής μου, εγώ σε 30+ ετών με επιπλέον 15 μέτρα τηλεφωνικό καλώδιο από τη πρίζα και τη μια τηλεφωνική πρίζα να βραχυκυκλωνει σε σημείο που απορούσαν οι τεχνικοί πως έχω γενικά internet από την εποχή του adsl δεν έχω κανένα θέμα)

Και εμένα το σπίτι μου 150-200 μέτρα από την καμπίνα του ΟΤΕ είναι. Μου είπαν στον ΟΤΕ πως η ταχύτητα θα κλειδώνει στα 27Mbps (πληρώνω για 30 Mbps), πράγμα το οποίο ισχύει με βάση τα διάφορα speed tests...

 

Στην πράξη όμως, τίποτα τέτοιο δεν συμβαίνει...

Και τι εννοώ: Αυτήν την ταχύτητα σε  download δεν μπορώ να την πιάσω πουθενά... Ούτε από Psn store, ούτε από xbox store, ούτε σε torrent... Μόνο στο NETFLIX + YouTube παίζει να πιάνει αυτές τις ταχύτητες, γιατί στην TV δείχνει πως γίνεται αναπαραγωγή 4K video...

 

Αν γνωρίζει κάποια λύση, παρακαλώ πολύ ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να μην γίνονται συγκρίσεις μεταξύ νεοφιλελέ χωρών που έχουν 3.5% ανάπτυξη με την προτελευταία Σοβιετία... Ειλικρινά αντί να βρεθεί ένας σωστός δήμαρχος να παρακαλάει να έχουν οι δημότες και οι επιχειρήσεις του δήμου τους πρόσβαση σε VDSL και FTTB προσπαθούν να βγάλουν όσο πιο πολλά "έσοδα για τον δήμο" μπλοκάροντας ουσιαστικά τα δίκτυα για να διορίζουν τους δικούς τους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...