Προς το περιεχόμενο

Η Apple επανασχεδίασε την ιστοσελίδα “Switch” με στόχο να προσελκύσει χρήστες του Android να κάνουν την αλλαγή στο iOS


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εάν το θέμα σου είναι ότι απλώς δεν σε αφήνουν, δεκτό.

Εάν το θέμα σου είναι απλώς η απρόσκοπτη λειτουργία της συσκευής σου τότε δεν έχει σημασία.

 

Όσο αναφορά για το S7 edge, πιο δίκαιη θα ήταν η σύγκριση μπαταρίας με το 6s plus μια και πρόκειται για παρόμοιες διαστάσεις συσκευών και όχι με το απλό 6s.

 

 

 

Μα και αυτό που περιγράφεις παίδεμα είναι φίλε μου. "Παίδεμα" να σετάρεις το android όπως πρέπει, "παίδεμα" να κάνεις κάποια πράγματα στο ios.

 

Διαλέγεις τι από τα δύο προτιμάς.

Κοιτα για μερικούς έτσι δείχνει και τους καταλαβαίνω. Αλλά δεν αξίζει 1 2 ώρες από το χρόνο μας ώστε να κάνουμε κατά πολύ ευκολότερη τη ζωή μας? Γιατί κακά τα ψέμματα το κινητό το χρησιμοποιούμε πολλές ώρες τη μέρα. Με ένα πρόγραμμα όπως το automate it η το Tasker κάνεις θαύματα. Στο ios τον χρόνο που χάνεις για βασικές λειτουργίες θεωρώ μακροπροθεσμα είναι πολύ μεγαλύτερος από τις 1 2 ώρες για να σεταρεις ένα Android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι και παρόμοιες διαστάσεις

 

 

Το ένα είναι 8 χιλιοστά ψηλότερο και 5 χιλιοστά πλατυτερο συν το αρκετά μεγαλύτερο βάρος. Δεν μιλάω καν για το πολύ χειρότερο ppi η που λείπουν ένα σωρό αισθητήρες όταν το s7 edge τα έχει χωρέσει όλα σε ένα τόσο μικρό σασί.

 

Αναφέρθηκα στη σύγκριση με το απλό 6s. Είτε σου αρέσει είτε όχι, οι διαστάσεις του 6s plus είναι πιο κοντά σε αυτές του s7edge απ' ότι το απλό 6s το οποίο είναι μια πολύ μικρή συσκευή.

 

Ούτε για το ppi, ούτε για τους πόσους αισθητήρες χώρεσε η Samsung στο σασί του S7edge μίλησα.

δεν εκανα συγκριση απλα ανεφερες για το s7 και ειπα την εμπειρια μου ,δεν ειχα ποτε plus opote δεν εχω αποψη,τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν εχω απροσκοπτη λειτουργια? μαλλον απο αυτα που μεταφερουν καποιοι που ομως δεν τυχανει να το εχουν πιασει ποτε στα χερια τους,ψαχνω να βρω προβλημα αλλα ειλιγκρινα δεν βρισκω ,μαλλον ειμαι τυχερος

 

Για το s7 που αναφέρθηκα...? 

 

Για το s8 που έχω στην κατοχή μου πάντως, έχω πιάσει πολλές φορές τον εαυτό μου να πηγαίνει στα settings του device maintenance για optimize. Κι αυτό γιατί η συσκευή γίνεται λίγο choppy μετά από κάποιες ώρες χρήσης.

 

Μάλλον είσαι όντως τυχερός τι να πω? Όπως και μερικοί που ποτέ δεν είχαν πρόβλημα με bendgate, antennagate κλπ... 

Κοιτα για μερικούς έτσι δείχνει και τους καταλαβαίνω. Αλλά δεν αξίζει 1 2 ώρες από το χρόνο μας ώστε να κάνουμε κατά πολύ ευκολότερη τη ζωή μας? Γιατί κακά τα ψέμματα το κινητό το χρησιμοποιούμε πολλές ώρες τη μέρα. Με ένα πρόγραμμα όπως το automate it η το Tasker κάνεις θαύματα. Στο ios τον χρόνο που χάνεις για βασικές λειτουργίες θεωρώ μακροπροθεσμα είναι πολύ μεγαλύτερος από τις 1 2 ώρες για να σεταρεις ένα Android.

 

Πόσο χρόνο χάνεις δηλαδή με το iphone?? Ας μη γινόμαστε υπερβολικοί τώρα.

 

Αναφορικά σου λέω ότι για τα απλά πράγματα, τον ίδιο χρόνο μου παίρνει και τώρα με το s8. Δεν είδα βελτίωση σε αυτό. Ούτε άρχισα να συνδέω το κινητό στο PC με καλώδια για drag 'n' drop γιατί... δεν χρειάζεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αναφορικά σου λέω ότι για τα απλά πράγματα, τον ίδιο χρόνο μου παίρνει και τώρα με το s8. Δεν είδα βελτίωση σε αυτό. Ούτε άρχισα να συνδέω το κινητό στο PC με καλώδια για drag 'n' drop γιατί... δεν χρειάζεται!

λογο cloud φανταζομαι ,η αληθεια ειναι οτι ειναι το μονο που θεωρω μοναδικο στις apple συσκευες ειδικα οσοι εχουν και ipad μελανο σημειο ,οι ηλιθιους πανακριβοι χωροι αποθηκευσεις  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρθηκα στη σύγκριση με το απλό 6s. Είτε σου αρέσει είτε όχι, οι διαστάσεις του 6s plus είναι πιο κοντά σε αυτές του s7edge απ' ότι το απλό 6s το οποίο είναι μια πολύ μικρή συσκευή.

 

Ούτε για το ppi, ούτε για τους πόσους αισθητήρες χώρεσε η Samsung στο σασί του S7edge μίλησα.

 

 

Για το s7 που αναφέρθηκα...?

 

Για το s8 που έχω στην κατοχή μου πάντως, έχω πιάσει πολλές φορές τον εαυτό μου να πηγαίνει στα settings του device maintenance για optimize. Κι αυτό γιατί η συσκευή γίνεται λίγο choppy μετά από κάποιες ώρες χρήσης.

 

Μάλλον είσαι όντως τυχερός τι να πω? Όπως και μερικοί που ποτέ δεν είχαν πρόβλημα με bendgate, antennagate κλπ...

 

 

Πόσο χρόνο χάνεις δηλαδή με το iphone?? Ας μη γινόμαστε υπερβολικοί τώρα.

 

Αναφορικά σου λέω ότι για τα απλά πράγματα, τον ίδιο χρόνο μου παίρνει και τώρα με το s8. Δεν είδα βελτίωση σε αυτό. Ούτε άρχισα να συνδέω το κινητό στο PC με καλώδια για drag 'n' drop γιατί... δεν χρειάζεται!

Λαθος κατάλαβα νόμιζα λέγαμε για το 7plus. Είναι πολλά πράγματα που γίνονται με 1 κίνηση στο Android η ακόμη καλύτερα αυτόματα. Έχω 3 4 εφαρμογές όπως swipe home button Nova launcher που πραγματικά κάνουν απόλαυση όλη την εμπειρία στο Android. Πράγματα που δεν τα ξέρει ο περισσότερος κόσμος και όταν τους τα δείχνω δεν ξέρουν τι να πουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογο cloud φανταζομαι ,η αληθεια ειναι οτι ειναι το μονο που θεωρω μοναδικο στις apple συσκευες ειδικα οσοι εχουν και ipad μελανο σημειο ,οι ηλιθιους πανακριβοι χωροι αποθηκευσεις  

 

Ναι, έχω τα πάντα στο cloud. Επαφές, φωτό, τραγούδια, ταινίες, αρχεία και οτιδήποτε άλλο που ξέρω ότι θα μου χρειαστεί στη συσκευή μου.

 

Βασικά έχω φροντίσει έτσι ώστε να είμαι 100% ανεξάρτητος από την ύπαρξη κάποιου PC.

 

Καταλαβαίνω ότι κάποιοι θέλουν να έχουν το privacy τους και αποφεύγουν τις cloud υπηρεσίες αλλά προσωπικά τα αρχεία που βάζω στο κινητό μου δεν είναι τόσο "προσωπικά" ώστε να ανυσηχώ μήπως... διαρρεύσουν πουθενά.

Βασικά δεν θα έβαζα έτσι κι αλλιώς ποτέ σε μία συσκευή που υπάρχει κίνδυνος να περάσει σε άλλα χέρια κάτι το οποίο δεν θα ήθελα να δει κάποιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογο cloud φανταζομαι ,η αληθεια ειναι οτι ειναι το μονο που θεωρω μοναδικο στις apple συσκευες ειδικα οσοι εχουν και ipad μελανο σημειο ,οι ηλιθιους πανακριβοι χωροι αποθηκευσεις

Υπάρχει και το mega φίλε μου με 50gb δωρεάν χώρο. Το χρησιμοποιώ χρόνια και είναι εξαιρετικο. Και προσφέρει την καλύτερη ασφάλεια από όλα τα υπόλοιπα cloud.

Ναι, έχω τα πάντα στο cloud. Επαφές, φωτό, τραγούδια, ταινίες, αρχεία και οτιδήποτε άλλο που ξέρω ότι θα μου χρειαστεί στη συσκευή μου.

 

Βασικά έχω φροντίσει έτσι ώστε να είμαι 100% ανεξάρτητος από την ύπαρξη κάποιου PC.

 

Καταλαβαίνω ότι κάποιοι θέλουν να έχουν το privacy τους και αποφεύγουν τις cloud υπηρεσίες αλλά προσωπικά τα αρχεία που βάζω στο κινητό μου δεν είναι τόσο προσωπικά ώστε να ανυσηχώ μήπως... διαρρεύσουν πουθενά.

Βασικά δεν θα έβαζα έτσι κι αλλιώς ποτέ σε μία συσκευή που υπάρχει κίνδυνος να περάσει σε άλλα χέρια κάτι το οποίο δεν θα ήθελα να δει κάποιος...

Επαφές συγχρονίζονται αυτόματα με τον Google λογαριασμό. Στα υπόλοιπα ειδικά σε μεγάλα αρχεία το cloud δεν βολεύει. Για αυτό υπάρχει η sd να έχεις εκεί ταινίες σειρές τραγούδια FLAC προσωπικα αρχεία. Χρησιμοποιώ cloud χρόνια αλλά το έχω για συγκεκριμένες καταστάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και το mega φίλε μου με 50gb δωρεάν χώρο. Το χρησιμοποιώ χρόνια και είναι εξαιρετικο. Και προσφέρει την καλύτερη ασφάλεια από όλα τα υπόλοιπα cloud.

 

Επαφές συγχρονίζονται αυτόματα με τον Google λογαριασμό. Στα υπόλοιπα ειδικά σε μεγάλα αρχεία το cloud δεν βολεύει. Για αυτό υπάρχει η sd να έχεις εκεί ταινίες σειρές τραγούδια FLAC προσωπικα αρχεία. Χρησιμοποιώ cloud χρόνια αλλά το έχω για συγκεκριμένες καταστάσεις.

εγω βασικα ειμαι κατα του cloud για το μονο που με ενδιαφερει ειναι για να γινετε αυτοματος συγχρονισμος σε δυο συσκευες,μπορει το mega να συγχρoνισει την sd karta του κινητου με την sd karta του ταμπλετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα υπόλοιπα ειδικά σε μεγάλα αρχεία το cloud δεν βολεύει. Για αυτό υπάρχει η sd να έχεις εκεί ταινίες σειρές τραγούδια FLAC προσωπικα αρχεία. Χρησιμοποιώ cloud χρόνια αλλά το έχω για συγκεκριμένες καταστάσεις.

 

Εγώ το έχω για όλες τις καταστάσεις... ταινίες και σειρές δεν κατεβάζω στη συσκευή μου γιατί προτιμάω να τις κάνω stream. Το flac δεν με ενδιαφέρει γιατί δεν σκοπεύω να δώσω 100άδες pounds για εξοπλισμό που θα το αξιοποιεί κατάλληλα. Το θεωρώ κάτι ανάλογο με την 4K ανάλυση ταινίας σε κινητό. Λίγο overkill και αχρείαστο. 

Προφανώς όμως δεν ισχύει για όλους...

 

Τώρα σε κάποιο ταξίδι συνήθως θα κατεβάσω κάτι που ξέρω ότι θέλω να δω. Δεν νιώθω την ανάγκη να κουβαλάω μαζί μου ολόκληρη τη βιβλιοθήκη μου (με ταινίες που έχω δει έτσι κι αλλιώς)...

 

Και όσο αναφορά την sd card... για τους λόγους που προανέφερα, η ύπαρξη της στο S8 με αφήνει αδιάφορο αφού χρησιμοποιώ άλλα μέσα.

 

Προτιμώ μια μεγάλη εσωτερική flash που είναι πιο γρήγορη και τώρα που επιτέλους το Galaxy πέρασε στα 64Gb, το θεωρώ κατάλληλο για τη χρήση μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προτιμώ μια μεγάλη εσωτερική flash που είναι πιο γρήγορη και τώρα που επιτέλους το Galaxy πέρασε στα 64Gb, το θεωρώ κατάλληλο για τη χρήση μου.

καλο που πηγε στα 64 αλλα  την ταχυτητα τι ακριβως την χρειασεσαι στην sd? (ασε που υπαρχουν γρηγορεσ sd) ειναι καθαρα για αποθηκευτικο χωρο και οχι για εφαρμογες παιζει 4κ χωρις να κουνιετε τιποτα ,τι αλλο να θελεις?το πλεονεκτημα ομως ειναι οτι την αγοραζεις μια φορα (γιαυτο καλα ειναι να παρεις μια καλη και μεγαλη σε mb ) ενω την εσωτερικη flash στο iphone την πληρωνα καθε χρονο (ναι ειμαι απο αυτους που αλαζω καθε χρονο συσκευη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι κατα βαση υπαρχουν 2 ειδων χρηστες

 

οι ασχετοι θα παρουν μηλο για να την παλεψουν με τις νεες τεχνολογιες κ δυνατοτητες γιατι η μηλου τους τα δινει στο πιατο με ενα κλικ αλλα παραλληλα θα υπομεινουν οτι περιορισμο η παραξενια η ελλειψη γουσταρει 

 

κ απο την αλλη οι γνωστες θα παρουν android για να το φερουν στα μετρα τους απο εμφανιση ,χρηστικοτητα ,δυνατοτητες κλπ

Δηλαδη δεν υπαρχουν οι χρηστες που επιλεγουν Iphone ή stock android συσκευες γιατι θελουν ενα κινητο να κανουν την δουλεια τους χωρις να ασχολουνται πολυ με παραμετροποιησεις ?

 

Με ξεπερναει πραγματικα το γεγονος οτι ορισμενοι στο forum νομιζετε οτι ο περισσοτερος κοσμος ειναι συνεχεια πανω απο την οθονη του κινητου του πειραζοντας πραγματα για να προτιμαει τα android.

 

Η βασικη χρηση του μεσου χρηστη ειναι να παρει κανενα τηλεφωνο,να στειλει κανενα sms,να ακουσει μουσικη,να μπει στο internet και να τσεκαρει κανενα email και να βγαλει καμια φωτογραφια ή video αν τυχει.

 

 

Το μονο πραγμα που ειναι γεγονος ειναι οτι υπαρχει ζηλια προς τους αγοραστες Iphone(απο παλια)λογω της υψηλης τιμης(οπως και στις android ναυαρχιδες οταν πρωτο βγαινουν) που ανεκαθεν ειχαν και δεν απαξιωνεται η τιμη  οπως στα android(γιατι και το google pixel xl 1000ευρω εχει στην Ελλαδα ξερω γω).

 

Επισης ειναι γεγονος οτι στην Ελλαδα ο Ελληνας ειτε στον υπολογιστη(που ανεφεραν καποιοι),ειτε στο android κινητο μπορει να δωσει μια περιουσια για hardware(πχ pc 1500ευρω ή κινητο 800ευρω)αλλα για να αγορασει εφαρμογες ή παιχνιδια(αναλογα την χρηση)ουτε για αστειο.

 

Σε αυτη την νοοτροπια τσαμπατζη  ναι το ios δεν τους καλυπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω βασικα ειμαι κατα του cloud για το μονο που με ενδιαφερει ειναι για να γινετε αυτοματος συγχρονισμος σε δυο συσκευες,μπορει το mega να συγχρoνισει την sd karta του κινητου με την sd karta του ταμπλετ?

Τη συγκεκριμένη λειτουργία όχι δεν την έχει άλλα μιας και έχει 50gb Free είναι πολύ εύκολο να κάνεις upload ότι έχει η sd και αμεσω κατέβασμα στην sd του Tablet. Έπειτα ότι αρχεία προσθέτεις όταν τα ξανά κάνεις Download στο tablet απλά προσθέτει τα καινούργια μιας και τα παλιά υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο που πηγε στα 64 αλλα  την ταχυτητα τι ακριβως την χρειασεσαι στην sd? (ασε που υπαρχουν γρηγορεσ sd) ειναι καθαρα για αποθηκευτικο χωρο και οχι για εφαρμογες παιζει 4κ χωρις να κουνιετε τιποτα ,τι αλλο να θελεις?το πλεονεκτημα ομως ειναι οτι την αγοραζεις μια φορα (γιαυτο καλα ειναι να παρεις μια καλη και μεγαλη σε mb ) ενω την εσωτερικη flash στο iphone την πληρωνα καθε χρονο (ναι ειμαι απο αυτους που αλαζω καθε χρονο συσκευη)

Ε αρα δεν σου φταιει κανεις που

1)αλλαζεις συσκευη καθε χρονο(φυσικα δικαιωμα σου)

2)που πληρωνεις μεγαλυτερο χωρο ενω γνωριζεις οτι την συσκευη θα την κρατησεις λιγοτερο απο χρονο.

 

Τα 80-100ευρω που εδινες καθε χρονο σε μια 3ετια σου εβγαινε δωρεαν αναβαθμιση/αλλαγη στο κινητο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έχω για όλες τις καταστάσεις... ταινίες και σειρές δεν κατεβάζω στη συσκευή μου γιατί προτιμάω να τις κάνω stream. Το flac δεν με ενδιαφέρει γιατί δεν σκοπεύω να δώσω 100άδες pounds για εξοπλισμό που θα το αξιοποιεί κατάλληλα. Το θεωρώ κάτι ανάλογο με την 4K ανάλυση ταινίας σε κινητό. Λίγο overkill και αχρείαστο.

Προφανώς όμως δεν ισχύει για όλους...

 

Τώρα σε κάποιο ταξίδι συνήθως θα κατεβάσω κάτι που ξέρω ότι θέλω να δω. Δεν νιώθω την ανάγκη να κουβαλάω μαζί μου ολόκληρη τη βιβλιοθήκη μου (με ταινίες που έχω δει έτσι κι αλλιώς)...

 

Και όσο αναφορά την sd card... για τους λόγους που προανέφερα, η ύπαρξη της στο S8 με αφήνει αδιάφορο αφού χρησιμοποιώ άλλα μέσα.

 

Προτιμώ μια μεγάλη εσωτερική flash που είναι πιο γρήγορη και τώρα που επιτέλους το Galaxy πέρασε στα 64Gb, το θεωρώ κατάλληλο για τη χρήση μου.

Εισαι Αγγλία πόσα gb έχεις το μήνα? Εγώ έχω 1gb το μήνα και μου φτάνουν μιας και έχω και sd μαζί με όλα τα αρχεία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο που πηγε στα 64 αλλα  την ταχυτητα τι ακριβως την χρειασεσαι στην sd? (ασε που υπαρχουν γρηγορεσ sd) ειναι καθαρα για αποθηκευτικο χωρο και οχι για εφαρμογες παιζει 4κ χωρις να κουνιετε τιποτα ,τι αλλο να θελεις?το πλεονεκτημα ομως ειναι οτι την αγοραζεις μια φορα (γιαυτο καλα ειναι να παρεις μια καλη και μεγαλη σε mb ) ενω την εσωτερικη flash στο iphone την πληρωνα καθε χρονο (ναι ειμαι απο αυτους που αλαζω καθε χρονο συσκευη)

 

Έχει σημασία η ταχύτητα του main storage. Στο Google photos έχω 1000άδες φωτογραφίες που με ένα απλό scroll δεν υπάρχει το παραμικρό κόλλημα. 

 

Επίσης σημαντικό είναι και το γεγονός ότι οι εφαρμογές αποθηκεύονται πάντα στο main storage. Έχω λοιπόν τα πάντα σε ένα κοινό, γρήγορο αποθηκευτικό χώρο με λιγότερες πιθανότητες να γίνει corrupt κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 3 4 εφαρμογές όπως swipe home button Nova launcher που πραγματικά κάνουν απόλαυση όλη την εμπειρία στο Android.

Λογικο να το γραφεις αυτο. Samsung note 4 εχεις δεν μου κανει εντυπωση :D

 

Αλλα βλεπεις οι περισσοτεροι στην Ελλαδα Samsung αγοραζουν γιαυτο και τους κανει εντυπωση ποσο μαζεμενο δειχνει το κινητο με nova ή google launcher.

 

Ποιος αγοραζει συσκευες με stock android στην Ελλαδα περαν του παλιου φθηνου moto g.

 

Και τα περι lag droid απο εκει ξεκινησαν. Γιατι οι συσκευες με stock android ειχαν και εχουν μικρο ποσοστο στην αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...