Προς το περιεχόμενο

Ξεπέρασε τα 2.500 δολάρια η αξία του Bitcoin


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(Εάν ποτέ αγοράσω BTC δεν θα είναι για να αποκομίσω από την χρηματιστηριακή του αξία (την ποια???????) αλλά για να το χρησιμοποιήσω ως εναλλακτική ανταλλαγής αγαθών χωρίς την παρακολούθηση κρατικών και ιδιωτικών μέσων. Το κέρδος με το BTC δεν είναι μόνο χρηματικό. Αλλά πολύ μεγαλύτερο και πιο σημαντικό. )

Όχι...  

Δεν υπάρχει ανωνυμία στο BTC. Από τη στιγμή που δημοσιοποιήσεις την διεύθυνσή σου, η γυναίκα σου θα ξέρει ότι αγόρασες κάποιο κόσμημα για την ερωμένη σου, ο αστυνόμος θα ξέρει ότι παράγγειλες 100 γραμμάρια χασίσι κλπ.

Υπάρχουν άλλα νομίσματα για την ανωνυμία και την εξασφάλιση ότι το κάθε νόμισμα που έχεις δεν ανιχνεύεται αν προήλθε από κάποιον πελάτη της καφετερίας σου η από κάποιον έμπορο όπλων.

Το επικρατέστερο από αυτά είναι το monero. Είναι το νόμισμα της επιλογής των μαύρων αγορών. 

Δεν πρέπει να μας τρομάζει ο όρος black market αφού και καθόλα νόμιμοι να είμαστε, οι τρόποι συναλλαγής τους είναι οι μόνοι που μας προσφέρουν ανωνυμία.

Το BTC σήμερα είναι σαν τις καταθέσεις σε τράπεζα. Το κράτος τουλάχιστο ξέρει τι έχεις και τι κάνεις.

Με το monero δεν μπορούν να ξέρουν τίποτα από αυτά. Εξ' ορισμού από το πρωτόκολλο. Όχι επειδή θα ακολουθήσεις κάποια περίπλοκα βήματα (που ο περισσότερος κόσμος που χρησιμοποιεί BTC δεν καταλαβαίνει καν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν χρησιμοποιείς διαφορετική διεύθυνση ανά συναλλαγή κανείς δεν μπορεί να σε βρει στο bitcoin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη οπως βλεπω δεν γνωριζετε πολλα πραγματα για τα cryptocurrency, δεν ειναι ακριβως σαν μετοχες. Ναι, μπορεις να κανεις αγοραπωλησειες οπως ακριβως και οι μετοχες, αλλα μπορεις επισης και να δημιουργησεις απο το "τιποτα". Αυτο που λετε "φουσκα, φουσκα, φουσκα" ειναι πιο ισχυρο απο την πραγματικη οικονομια. Το bitcoin ξεκινησε στα 14$ και εχει αυξηθει 2000$ μεσα σε 6 χρονια. Και αμα διαβασετε αρθρα απο οικονομολογους, θεωρουν οτι το bitcoin θα αυξηθει στα 80.000-100.000 εως το 2026. Εγω προσωπικα δεν αγοραζω bitcoin. Κανω mining ethereum και μολις μαζεψω ενα σεβαστο ποσο απο ethereum θα αρχισω να κανω mining με σοβαρο εξοπλισμο για bitcoin. Για εμενα, το ρισκο ειναι μηδαμινο. Για αυτους που λενε οτι ειναι ρισκο, ειναι χαζο να το βλεπεις μονο ως μετοχες. Ααα και το γεγονος πως δεν εχουμε πολλες πληροφοριες ειναι που τα καθιστα πιο ασφαλη απο την πραγματικη οικονομια και πιο ισχυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλά το τι λένε οι οικονομολόγοι ελάχιστη σημασία έχει. Ειδικά όταν κάνουν μακροπρόθεσμες προβλέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μια και το θέμα είναι αν μπορούν να "πωλούνται" σπάνιοι αριθμοί-λύσεις μαθηματικών προβλημάτων, θα βγάλω σήμερα σε αγγελία πώλησης τα παρακάτω νούμερα (και όποιος φίλος τα δεί εδώ πρώτα και ενδιαφέρεται, θα του κάνω και μια έκπτωση 10%):

Πωλούνται οι ακόλουθοι ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ σε τιμές-σκότωμα, να φεύγουν γρήγορα:

√2 (ρίζα 2) Τιμή: 1800 $

√3 (ρίζα 3) Τιμή: 1550 $

Συλλογή - πακέτο από 5 διάφορες άλλες ρίζες: 4500$ όλες μαζί

e (=2,718...) Τιμή: 2800 $ (τιμή συζητήσιμη)

i (φανταστική μονάδα των μιγαδικών - αριθμός διαμάντι, μοναδικός, φανταστικός αριθμός, φοβερή ευκαιρία !!!) 12300 $ (χωρίς παζάρια)

Επίσης υπάρχει προς πώληση και ο συλλεκτικός-ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ αριθμός π (3,14...), τιμή κατόπιν επικοινωνίας (γράψτε μου PM), ακούω προσφορές.

Αυστηρά ΜΕΤΡΗΤΑ μόνο, Αθήνα, συνάντηση για έλεγχο, συναλλαγή χέρι-χέρι (οι αριθμοί θα δοθούν σε στικάκι USB).

Παρακαλώ μόνο σοβαροί αγοραστές - γνώστες του θέματος.

Για όποιον αγοράσει περισσότερους από έναν αριθμό, θα κάνω ειδική τιμή χονδρικής. Επίσης, αν θέλετε απόδειξη, μπορώ να κόψω με ΦΠΑ.

Δεχομαι και ανταλλαγές με προϊόντα που πιάνονται-τρώγονται (φακές, ρύζι, αλεύρι, κλπ) με ανάλογη διαφορά από μέρους του αγοραστή. Δεν δέχομαι bitcoin σε καμμία περίπτωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα , άσχετο με το θέμα , αλλά μήπως είχε επικοινωνήσει κάποιος με τον χρήστη john2010 που ελεγε οτι έχει στήσει φάρμα , και θα ανεβάσει και βίντεο ελληνικό στο youtube ? Εχει εξαφανιστεί , και οποιοδήποτε στοιχείο επικοινωνίας θα ήταν ευπρόσδεκτο .

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη μου αγορά με bitcoin σήμερα :-D

Έδωσα 0.1 BTC στον ζαχαροπλάστη της γειτονιάς μου με αντάλλαγμα το τσίπουρο που θα πιω τους επόμενους 2 μήνες.

Δεδομένου ότι το πολύ να πιω μισό λίτρο την ημέρα και ότι αυτό κάνει 3 Ευρώ μάλλον το υπερπλήρωσα, αλλά σκέφτηκα ότι είναι καλός τρόπος να αρχίσει ο κόσμος να ασχολείται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου €250 για τσίπουρο; Κανένα κυβικό μέτρο πήρες;

50 μπουκάλια του μισού λίτρου. Το πλήρωσα παραπάνω, το ξέρω, αλλά ο άνθρωπος άρχισε να ενδιαφέρεται για το ηλεκτρονικό χρήμα. Σήμερα μου πρότεινε ότι παίρνω από αυτόν να τον πληρώνω σε bitcoin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 μπουκάλια του μισού λίτρου. Το πλήρωσα παραπάνω, το ξέρω, αλλά ο άνθρωπος άρχισε να ενδιαφέρεται για το ηλεκτρονικό χρήμα. Σήμερα μου πρότεινε ότι παίρνω από αυτόν να τον πληρώνω σε bitcoin.

Επειδή δεν θα το δηλώνει πουθενά στο είπε αλλά τέσπα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Σήμερα μου πρότεινε ότι παίρνω από αυτόν να τον πληρώνω σε bitcoin.

Ε ναι, μ*****ς είναι να πληρώνει φόρους, ας το κάνουν τα κορόιδα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πενήντα μισόλιτρα σε δύο μήνες; Με γεια το συκώτι.

Άστα να πάνε... 25 χρόνια που πίνω δεν με ενόχλησε, αλλά δεν νομίζω να την γλιτώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...