Προς το περιεχόμενο

Ξεπέρασε τα 2.500 δολάρια η αξία του Bitcoin


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω δεν καταλαβαινω πως γινεται να δινεις χρηματα οπως διαβασα 315$ να αγορασεις αλλα παλι δνε ξερει κανενας που πανε αυτα τα "πραγματικα" χρηματα.

Πως δουλευει με λιγα λογια.

Ποιος ειναι ο αποδεκτης των 315$ στη προκειμνη φαση?

 

Ο κάθε πάροχος ψηφιακών υπηρεσιών (κυρίως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα θες την ΔΕη με τριφασικο ρευμα, εξοπλισμο 3Κ και ενα χρονο για να παραξεις ενα bitcoin.

Οσοι φαγατε φαγατε, πουληστε να περασετε καλα μια ζωη την εχουμε...!

πουληστε για να παρετε σκ@το-ευρω?

και ωραια τα π[ηρες, που τα πας? στην τραπεζα ή σε θυριδα? μηπως κατω απο το στρωμα?

:P

την ιδια "συμβουλη" να δωσουμε και στους βενεζουελανους?

στους αφρικανους? στους ινδους? :)

καταλαβαινετε που οδευει η παγκοσμια οικονομια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Bitcoin είναι πλατφόρμα που βασίζεται στην τεχνολογία blockchain. Οπότε είναι λίγο δύσκολο να "ελέγχεται". Επίσης δεν είναι ανώνυμο, είναι ψευδώνυμο, δηλαδή κανείς δεν ξέρει ποιος είσαι, αλλά όλοι ξέρουν τι συναλλαγές κάνεις. Για παράδειγμα, άμα σου στείλω εγώ BTC από το πορτοφόλι μου στο δικό σου, κανείς δεν ξέρει μεν ότι εγώ έστειλα σε εσένα, όπως θα έκανε μία τράπεζα, αλλά όλοι ξέρουν ότι έφυγαν Χ χρήματα από το συγκεκριμένο πορτοφόλι, και πήγαν στο συγκεκριμένο άλλο πορτοφόλι.

 

Ολα αυτα που αναφέρεις είναι γνωστά και τα βρίσκεις στον γουγλη.

 

Η ερώτηση παρμένει: ποιος είναι ο δημιουργός? Και αν καποιος απαντήσει ο Nakamotο, τοτε ποιος είναι ο Nakamoto?

 

Για ψάξε να βρεις πιος είναι ο Νακαμοτο επίσημα. Οχι φήμες.

 

Και να πω πως απλα ειμαι επιφυλακτικός και δεν εμπιστευομαι το bitcoin. Δεν είμαι ουτε υπερ ούτε κατα, γιατί απλά για να έχω αντικειμενική άποψη το να γνωρίζω τον δημιουργό μου λέει πολλά για τους σκοπούς του δημιουργήματος του.

 

π.χ. Ο Λίνους Τόρβαλ εφτιαξε τον πυρήνα του γνωστού λινουξ και τον έδωσε στον πλανήτη για ελευθερη χρήση. Επώνυμα.. Όχι με ψευδόνυμο. Ξέρεις ποιος είναι και είναι ξεκάθαρο.

 

Και το παραπάνω είναι λίγο ατυχες σαν παράδειγμα, αλλά για σκέψου θα έβαζες ένα λειτουργικό στον υπολογιστή σου εάν δεν ήξερες ποιος είναι ο δημιουργός του? (Εταιρεία ή φυσικό πρόσωπο)

 

Και ο Ζουκε το fb. Θα χρησιμοποιούσες του fb και θα εμπιστευόσουν τα προσωπικα σου στοιχεία εαν δεν υπήρχε όνομα (εταιρεία ή φυσικο πρόσωπο) πίσω από την πλατφόρμα?

 

 Άρα γιατί να εμπιστευτώ το bitcoin, μια μορφή χρήματος που ναι μεν γνωρίζουμε τον σκοπό της όπως αυτός αναφερεται παντού, αλλά απο ποιους?

 

Αν το ήξερα πριν χρόνια δεν θα με ενοχλουσε να επενδύσω ενα 20ευρω. Και αν το έχανα δεν θα ήταν και το τέλος του κόσμου.

 

Τώρα όμως? Ρισκαρεις 2500?

 

Το ερώτημα είναι περισσοτερο φιλοσοφικό... γύρω από την εμπιστοσύνη σε κάτι ανώνυμο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε σε φούσκα , το θέμα είναι αν είναι η φούσκα των 3000$ ή των 50.000$ 

 

Σε κάθε περίπτωση να έχετε στο νου σας 

 

1. Δεν επενδύω ποτέ περισσότερα από όσα μπορώ να χάσω!

 

2. Όταν σκάσει η φούσκα είναι πιθανόν να χάσουν έως και το 90% της αξίας τους

 

3. Δεν επενδύω ποτέ περισσότερα από όσα μπορώ να χάσω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόπερσι με τα cc είχα μετατρέψει € σε bitcoin για να κάνω συναλλαγές. Τότε έκανε κάπου 500€ αν θυμάμαι καλά. Αν το είχα κρατήσει τώρα θα είχα κέρδος 2000€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση παρμένει: ποιος είναι ο δημιουργός? Και αν καποιος απαντήσει ο Nakamotο, τοτε ποιος είναι ο Nakamoto?

 

Για ψάξε να βρεις πιος είναι ο Νακαμοτο επίσημα. Οχι φήμες.

 

...

 

Το ερώτημα είναι περισσοτερο φιλοσοφικό... γύρω από την εμπιστοσύνη σε κάτι ανώνυμο..

 

Τι σε νοιάζει; ο Nakamoto δεν βγάζει λεφτά από αυτό. Γιατί σε καίει τόσο πολύ να μάθεις ποιος είναι ο Nakamoto; η επιτυχία ή αποτυχία του BTC δεν σχετίζεται με το ποιος είναι, που είναι, τι κάνει ο Nakamoto.

 

Ρωτάς αν μπορείς να εμπιστευτείς τον Nakamoto που κανείς δεν ξέρει ποιος είναι; Να τον εμπιστευτείς γιατί; θα του δώσεις κάτι; θα επενδύσεις στην επιχείρησή του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτα που αναφέρεις είναι γνωστά και τα βρίσκεις στον γουγλη.

 

Η ερώτηση παρμένει: ποιος είναι ο δημιουργός? Και αν καποιος απαντήσει ο Nakamotο, τοτε ποιος είναι ο Nakamoto?

 

Για ψάξε να βρεις πιος είναι ο Νακαμοτο επίσημα. Οχι φήμες.

 

Και να πω πως απλα ειμαι επιφυλακτικός και δεν εμπιστευομαι το bitcoin. Δεν είμαι ουτε υπερ ούτε κατα, γιατί απλά για να έχω αντικειμενική άποψη το να γνωρίζω τον δημιουργό μου λέει πολλά για τους σκοπούς του δημιουργήματος του.

 

π.χ. Ο Λίνους Τόρβαλ εφτιαξε τον πυρήνα του γνωστού λινουξ και τον έδωσε στον πλανήτη για ελευθερη χρήση. Επώνυμα.. Όχι με ψευδόνυμο. Ξέρεις ποιος είναι και είναι ξεκάθαρο.

 

Και το παραπάνω είναι λίγο ατυχες σαν παράδειγμα, αλλά για σκέψου θα έβαζες ένα λειτουργικό στον υπολογιστή σου εάν δεν ήξερες ποιος είναι ο δημιουργός του? (Εταιρεία ή φυσικό πρόσωπο)

 

Και ο Ζουκε το fb. Θα χρησιμοποιούσες του fb και θα εμπιστευόσουν τα προσωπικα σου στοιχεία εαν δεν υπήρχε όνομα (εταιρεία ή φυσικο πρόσωπο) πίσω από την πλατφόρμα?

 

 Άρα γιατί να εμπιστευτώ το bitcoin, μια μορφή χρήματος που ναι μεν γνωρίζουμε τον σκοπό της όπως αυτός αναφερεται παντού, αλλά απο ποιους?

 

Αν το ήξερα πριν χρόνια δεν θα με ενοχλουσε να επενδύσω ενα 20ευρω. Και αν το έχανα δεν θα ήταν και το τέλος του κόσμου.

 

Τώρα όμως? Ρισκαρεις 2500?

 

Το ερώτημα είναι περισσοτερο φιλοσοφικό... γύρω από την εμπιστοσύνη σε κάτι ανώνυμο..

Τι σχέση έχει linux,fb με BTC.. Εφόσον δεν ελέγχεται από κάποιον δεν με νοιάζει ποιος το δημιούργησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σε νοιάζει; ο Nakamoto δεν βγάζει λεφτά από αυτό. Γιατί σε καίει τόσο πολύ να μάθεις ποιος είναι ο Nakamoto; η επιτυχία ή αποτυχία του BTC δεν σχετίζεται με το ποιος είναι, που είναι, τι κάνει ο Nakamoto.

 

Ρωτάς αν μπορείς να εμπιστευτείς τον Nakamoto που κανείς δεν ξέρει ποιος είναι; Να τον εμπιστευτείς γιατί; θα του δώσεις κάτι; θα επενδύσεις στην επιχείρησή του;

 

 

Μάλλον είμαι πολύ περιέργος που θέλω να γνωρίζω εε???

 

Πίστευε και μη ερέυνα?

 

Είπαμε είναι φιλοσοφικό το ζήτημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λυπηρό να γράφουν άτομα που δεν γνωρίζουν το παραμικρό για το mining γενικά και τα crypto coins.

Φούσκες και διάφορα παλαβά, μα δεν σου είπε κανείς να αγοράσεις!!!

Κάθε μέρα και περισσότεροι επιστήμονες και αναλυτές γράφουν στο φόρου, τελικά σαν χώρα έχουμε πολλούς επιστήμονες!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει linux,fb με BTC.. Εφόσον δεν ελέγχεται από κάποιον δεν με νοιάζει ποιος το δημιούργησε.

 

Γιατί δεν ελέγχεται? Γιατί έτσι γράφει ο γούγλης?

Το ξέρεις σίγουρα?

Μπορεί ναι μπορεί οχι.

 

Εγω δεν είμαι σε θέση να το ξέρω.

 

Και εμένα με νοιάζει ποιος το δημιουργησε και εδώ είναι η διαφορά.

 

Γιατι με νοιαζει να μαθαίνω, και με ενδιαφερει να γνωρίζω και το επιδιωκω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον είμαι πολύ περιέργος που θέλω να γνωρίζω εε???

 

Πίστευε και μη ερέυνα?

 

Είπαμε είναι φιλοσοφικό το ζήτημα...

 

Δεν είναι περίεργο που θες να μάθεις, είναι στη φύση του ανθρώπου να είναι περίεργος για πράγματα που δεν γνωρίζει. Η ερώτηση μου είναι, τι σχέση έχει ο Nakamoto και η κατάσταση του BTC; Γιατί τον αναφέρεις και λες ότι δεν εμπιστεύεσαι το BTC; Οι δύο αυτές υπάρξεις δεν σχετίζονται μεταξύ τους πέρα από το γεγονός ότι η μία δημιούργησε την άλλη. Από κει και πέρα το χάος.

 

Και ναι, προφανώς και θα έβαζα linux στον υπολογιστή μου εφόσον είναι Open Source κώδικας. Δεν με ενδιαφέρει αν τα έφτιαξε ο Linus Torvalds ή ο Linus Tech Tips. Στην παρούσα φάση βέβαια με ενδιαφέρει γιατί ακόμα ο Linus Torvalds έχει τον λόγο στο τι μπαίνει και τι όχι στον πυρήνα Linux. Αυτό δεν ισχύει με τον Satoshi Nakamoto όμως.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν ελέγχεται? Γιατί έτσι γράφει ο γούγλης?

Το ξέρεις σίγουρα?

Μπορεί ναι μπορεί οχι.

 

Εγω δεν είμαι σε θέση να το ξέρω.

 

Και εμένα με νοιάζει ποιος το δημιουργησε και εδώ είναι η διαφορά.

 

Γιατι με νοιαζει να μαθαίνω, και με ενδιαφερει να γνωρίζω και το επιδιωκω.

για σενα λοιπον σου ταιοριαζει το LTC που εχει δημιουργο τον Lee ( οχι τον bruce lee)

https://twitter.com/SatoshiLite

και μαμω τα ατομα!

βλεπετε? για ολους εχει ο μπαχτσες! μην μου στεναχωριεστε ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να χωνέψω με τίποτα πως πέρασε δίπλα μας η ευκαιρία να γίνουμε πλούσιοι κι εμείς κοιτούσαμε αλλού... :D

 

Τι να κάνουμε, υγεία!

Πασοκαρας ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον είμαι πολύ περιέργος που θέλω να γνωρίζω εε???

 

Πίστευε και μη ερέυνα?

 

Είπαμε είναι φιλοσοφικό το ζήτημα...

 

ξέρεις αυτή τη στιγμή ποιος είναι ο διευθύνων σύμβουλος της τράπεζας που έχεις τα χρήματά σου ;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...