Προς το περιεχόμενο

Netgear (D7000 και αλλα), bufferbloat, πειραγμα snr, κλπ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

που βρίσκουμε το sqm package?

https://github.com/negan07/ancistrus

 

 

που βρισκω πληροφοριες για τη γραμμη περα απο τα κλασσικα που λεει?

το παλιο του οτε εγραφε για fast path,. αυτο οχι.

μπορείς να δεις και από το dmt tool κάποια πράγματα (v8.07)

τη συγκεκριμένη πληροφορία την αναφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λογια ειναι περιττα, "κατηφορος" του snr  :) :

 

attachicon.gif Screenshot_32.png

 

15987576.png

 

Ριχτε του στα αυτια δεν καταλαβαινει!

όσο και να ρίξω το snr και όσο και να ανεβάσω το download μου, το bufferbloat δεν λέει να πέσει από grade F, πρέπει να κάνω κάτι άλλο @matrixxx

Τα λογια ειναι περιττα, "κατηφορος" του snr  :) :

 

attachicon.gif Screenshot_32.png

 

15987576.png

 

Ριχτε του στα αυτια δεν καταλαβαινει!

όσο και να ρίξω το snr και όσο και να ανεβάσω το download μου, το bufferbloat δεν λέει να πέσει από grade F, πρέπει να κάνω κάτι άλλο @matrixxx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To bufferbloat στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι άσχετο με το snr και το download

Σε προηγούμενο ποστ του o matrixxx αναφέρει τι έκανε και βελτίωσε το bufferbloat, που μπορείς να δοκιμάσεις κι εσύ

 

Επίσης, απλά να το αναφέρω πάλι γιατί σε κάποιους μπορεί να διαφεύγει, τα αποτελέσματα και οι δοκιμές του matrixxx αφορούν άλλο router (D6220) και όχι το D7000

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To bufferbloat στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι άσχετο με το snr και το download

Σε προηγούμενο ποστ του o matrixxx αναφέρει τι έκανε και βελτίωσε το bufferbloat, που μπορείς να δοκιμάσεις κι εσύ

 

Επίσης, απλά να το αναφέρω πάλι γιατί σε κάποιους μπορεί να διαφεύγει, τα αποτελέσματα και οι δοκιμές του matrixxx αφορούν άλλο router (D6220) και όχι το D7000

πολύ σωστά τα λες, δεν είχα διαβάσει σωστά το νήμα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να μην περιμένω άλλο και δοκίμασα το sqm package.
Λοιπόν με το QoS SQM package οντως το Bufferbloat φεύγει στο D7000.

Στο test βλέπω κι εγώ grade A πλέον, αλλά το βασικό είναι ότι είναι σα να έχω άλλη γραμμή πλέον, καμία σχέση με πριν η εμπειρία χρήσης.

Μπορώ να κάνω upload και ταυτόχρονα browsing άνεταα πια, streaming ακόμα και 1080p παράλληλα, ενώ πριν μπορεί να κόλλαγε και στα 240  :P

 

Τώρα αυτό που πραγματικά προκαλεί απορία, είναι με ποια λογική η Netgear στο D6220 ας πούμε (πιθανώς και σε άλλα μοντέλα) χρησιμοποιεί SQM στο QoS του ή του έχει περάσει αντίστοιχα patches τέλος πάντων, ενώ στο D7000 όχι.
Δηλαδή πάλι καλά που πήραμε το D7000 ως το "καλύτερο" της Netgear... :mad:

Να'ναι καλά το παλικάρι στο github

 

 

Παράλληλα περιμένω ακόμα να δω τι θα μου πουν και από το support της Netgear, είναι ακόμα ανοιχτό το ticket  :rolleyes:  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να μην περιμένω άλλο και δοκίμασα το sqm package.

Λοιπόν με το QoS SQM package οντως το Bufferbloat φεύγει στο D7000.

Στο test βλέπω κι εγώ grade A πλέον, αλλά το βασικό είναι ότι είναι σα να έχω άλλη γραμμή πλέον, καμία σχέση με πριν η εμπειρία χρήσης.

Μπορώ να κάνω upload και ταυτόχρονα browsing άνεταα πια, streaming ακόμα και 1080p παράλληλα, ενώ πριν μπορεί να κόλλαγε και στα 240  :P

 

Τώρα αυτό που πραγματικά προκαλεί απορία, είναι με ποια λογική η Netgear στο D6220 ας πούμε (πιθανώς και σε άλλα μοντέλα) χρησιμοποιεί SQM στο QoS του ή του έχει περάσει αντίστοιχα patches τέλος πάντων, ενώ στο D7000 όχι.

Δηλαδή πάλι καλά που πήραμε το D7000 ως το "καλύτερο" της Netgear... :mad:

Να'ναι καλά το παλικάρι στο github

 

 

Παράλληλα περιμένω ακόμα να δω τι θα μου πουν και από το support της Netgear, είναι ακόμα ανοιχτό το ticket  :rolleyes:  :lol:

μπορείς να μας πεις τι έκανες ή δώσε ένα link και για μας :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο sqm στο netgear, οπως και στο openwrt, ενεργοποιει τον codel αλγοριθμο, ο οποιος ειναι ο πλεον εξελιγμενος shaping algorithm αυτη τη στιγμη. Ακομη και απο τον PCQ.

 

Στην ουσια παιζει με το upload, το ριχνει δλδ σε δεδομενες στιγμες για την αποφυγη του buffebloating syndrome. Το αποτελεσμα που εχει αυτος ο αλγοριθμος σε σχεση με τον RED ειναι οτι σου κραταει το delay χαμηλα. Δλδ ειναι RED αλλα εξελιγμενος.

 

Η ενεργοποιηση του σε οσους δινεται η δυνατοτητα ειναι full recommended. Οσοι δε το εχετε και θελετε να ριξετε το buffebloat, μπορειτε στο QOS να χαμηλωνεται το upload μεχρι να εχετε τα επιθυμητα αποτελεσματα.

 

Δειτε σχετικα........

 

https://www.youtube.com/watch?v=PQY2NXZtfoY

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να μας πεις τι έκανες ή δώσε ένα link και για μας :)

To link το έχω δώσει και παραπάνω

https://github.com/negan07/ancistrus/wiki

 

Μπαίνεις με telnet στο router (pass: root), βάζεις το initialization script σύμφωνα με τις οδηγίες

Μετά βάζεις το qos-sqm package με

opkg install qos-sqm

Τσεκάρεις τις βασικές ρυθμίσεις, πως χρησιμοποιείται το qos-sqm

Το βασικό να ρυθμίσεις το uplink rate, εμένα χρειάστηκε να το πάω στα 900 (για adsl πάντα)

Τις αποθηκεύεις, κάνεις enable/restart το qos και λογικά είσαι οκ

 

 

 

Στο μεταξύ μου απαντήσανε από το support ότι βγήκε καινούριο firmware, το 1.0.1.48, να το δοκιμάσω κι αν έχω πάλι θέμα, να τους στείλω πάλι screenshot με το test result  :lol:

Αυτό έχω, αλλά τώρα βαριέμαι να το ξαναφλασάρω από την αρχή να είναι καθαρό, να ξανακάνω τη διαδικασία μόνο

Είναι τόσο δύσκολο κι αυτό να περάσουν τα qos patches στο firmware;

Τα οποία τα έχουν περάσει σε άλλα router τους, αλλά σε αυτό όχι;!

Βασικά μέσα από όλη αυτή τη διαδικασία αυτό θα ήθελα να πετύχω, που είναι απλά το αυτονόητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, με QoS ΟΝ και 800Kbps πάλι παρέμενε το πρόβλημα

Με QoS OFF ντάξει ακόμα χειρότερα
Ευτυχώς βρήκα κάτι screens που είχα κρατήσει πριν βάλω το sqm package και τα έστειλα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To link το έχω δώσει και παραπάνω

https://github.com/negan07/ancistrus/wiki

 

Μπαίνεις με telnet στο router (pass: root), βάζεις το initialization script σύμφωνα με τις οδηγίες

Μετά βάζεις το qos-sqm package με

opkg install qos-sqm

Τσεκάρεις τις βασικές ρυθμίσεις, πως χρησιμοποιείται το qos-sqm

Το βασικό να ρυθμίσεις το uplink rate, εμένα χρειάστηκε να το πάω στα 900 (για adsl πάντα)

Τις αποθηκεύεις, κάνεις enable/restart το qos και λογικά είσαι οκ

 

 

Έκανα install και όλα καλά. Είδα στο help τι εντολές πρέπει να δώσω για να κάνω αλλαγές στα settings αλλά δεν τις παίρνει.

Γράφω qos_uplink_rate - 800 και μου βγάζει -sh: qos_uplink_rate: not found

Το ίδιο και όταν γράφω qos_enable - 1 ( βγάζει  -sh: qos_enable: not found)

 

Η μόνη εντολή που μάλλον πέτυχε ήταν όταν έγραψα /usr/sbin/rc_app/rc_qos start

Μου έβγαλε 

Stopping SQM on ppp1
Starting SQM script: simple.qos on ppp1, in: 0 Kbps, out: 600 Kbps
simple.qos was started on ppp1 successfully
 
Υπάρχει περίπτωση να μου πεις τι κάνω λάθος και δεν μπορώ να αλλάξω τις ρυθμίσεις;
Γιατί τώρα το bufferbloat έφυγε από το upload (το download έχει ακόμα) και από F είμαι στο C τώρα, όμως το upload μου από 900 πήγε στα 500 :(

post-135220-0-20814700-1496324570_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...