Προς το περιεχόμενο

Netgear (D7000 και αλλα), bufferbloat, πειραγμα snr, κλπ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Trabakoulas, μιας και εχεις και εσυ wind, μπορεις να δεις λιγο στο administration->logs αν εχεις κατι σαν αυτο;

 

[service blocked: ICMP_echo_req] from source χχ.χχ.χχ.χχ, Thursday, Jun 01,2017 18:32:01

όχι δε βλέπω κάτι τέτοιο matrixxx

δεν είναι θέμα isp μάλλον

 

@bubu

μάλλον δεν έχεις καταλάβει την περίπτωση του bufferbloat στο συγκεκριμένο router και πιθανώς και άλλοι εδώ

δεν το λέω για κακό, απλά είναι λίγο κάπως να μην έχει καταλάβει κάποιος περί τίνος πρόκειται και να εγκαθιστά scripts και ν'αλλάζει ρυθμίσεις που μάλλον δεν έχει καταλάβει τι κάνουν

το "down rate" δεν έχει κάποια σχέση στο bufferbloat του D7000

επίσης το password είναι αυτό που έχεις για να μπαίνεις και στο router από το web interface;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

όχι δε βλέπω κάτι τέτοιο matrixxx

δεν είναι θέμα isp μάλλον

 

H IP ειναι της wind για αυτο σκεφτηκα οτι ισως εχει σχεση. Χτυπαει καθε 10 δευτερολεπτα, μονιμα!

Εισαι interleaved ή fastpath?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H IP ειναι της wind για αυτο σκεφτηκα οτι ισως εχει σχεση. Χτυπαει καθε 10 δευτερολεπτα, μονιμα!

Εισαι interleaved ή fastpath?

Από το DMT tool βλέπω interleaved 

Δεν είμαι εγώ πάντως :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από το DMT tool βλέπω interleaved 

 

 

Το ιδιο εχω και εγω.

Εχω windows10. Μηπως εχεις αλλο λειτουργικο;

Μην απαντας, --βρηκα ποια εφαρμογη το προκαλει - τις εκλεινα μια-μια -- thanks

Επεξ/σία από matrixxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μάλλον δεν έχεις καταλάβει την περίπτωση του bufferbloat στο συγκεκριμένο router και πιθανώς και άλλοι εδώ

δεν το λέω για κακό, απλά είναι λίγο κάπως να μην έχει καταλάβει κάποιος περί τίνος πρόκειται και να εγκαθιστά scripts και ν'αλλάζει ρυθμίσεις που μάλλον δεν έχει καταλάβει τι κάνουν

το "down rate" δεν έχει κάποια σχέση στο bufferbloat του D7000

επίσης το password είναι αυτό που έχεις για να μπαίνεις και στο router από το web interface;)

 

 

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου, με βοήθησες πολύ και τώρα έχω Α στο bufferbloat.

 

Είχα δοκιμάσει να βάλω τα credentials του router αλλά δεν τα είχε δεχτεί.

Τελικά το telnet (μετά την εγκατάσταση του script) θέλει username root και password αυτό που έχει το router

 

Όσων αφορά την κατανόηση μου περί bufferbloat, σου λέω απλά οτι δεν γνώριζα καν τον όρο πριν το διαβάσω εδώ.

Το θέμα είναι πως όντως όταν δοκίμασα να κάνω upload αρχείο και ταυτόχρονα να περιηγηθώ, οι σελίδες φόρτωναν τόσο αργά και το youtube είχε τόσο προβληματική συμπεριφορά, που αν δεν είχα διαβάσει για το bufferbloat εδώ, θα νόμιζα ότι έχω κάποιο σοβαρό πρόβλημα με το PC.

 

Τώρα όσων αφορά τις ρυθμίσεις, άλλαξα το upload και download limit πολλές φορές τρέχοντας ταυτόχρονα τέστ στο DSLreports, ώστε να πετύχω τις καλύτερες δυνατές ταχύτητες upload και download χωρίς όμως να έχω bufferbloat. Στην δική μου περίπτωση κράτησα Up900 Down1400 και τώρα είμαι Α από F που ήμουν πρώτα. Μπορώ να κάνω upload και ταυτόχρονα ότι άλλο θέλω χωρίς πρόβλημα.

 

Αν πιστεύεις οτι είναι κάτι λάθος από αυτά που έγραψα, μπορείς να με διορθώσεις ώστε να βοηθηθούν και οι υπόλοιποι που πήραν το μόντεμ της προσφοράς και πιθανών να παιδεύονται αυτήν την στιγμή ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να'σαι καλά
Κι εγώ πριν πάρω το D7000 ούτε που είχα ακούσει τον όρο bufferbloat, μη νομίζεις, απλά το ένιωσα :P

Απλά το down γενικά δεν χρειάζεται να το πειράξεις, να βάλεις όριο δηλαδή
Εκτός κι αν παρατήρησες στα τεστ από dslreports ότι έχεις υψηλό lag KAI κατά τη διάρκεια του download

 

Αλλά το σύνηθες πρόβλημα (για το D7000 πάντα) είναι στο uploading, π.χ. βλέπεις κάτι τέτοιο

 

lu3Tzhx.png

Πολύ έντονο σε adsl που μιλάμε για 1Mbps up, ανεπαίσθητο ίσως, αλλά υπαρκτό και σε VDSL όπου μιλάμε για 5Mbps up συνήθως

Στο down θα βάλεις όριο μόνο αν δεις από τα τεστ του dslreports ότι έχεις υπερβολικά αυξημένο lag ΚΑΙ εκεί ;)


@matrixxx
αν είναι καμια γνωστή εφαρμογή και δε σε πειράζει, ανέφερέ την να το έχουμε υπόψη μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@matrixxx

αν είναι καμια γνωστή εφαρμογή και δε σε πειράζει, ανέφερέ την να το έχουμε υπόψη μας

 

Αν ηταν κατι γενικο θα σας το ελεγα και μονος μου, θα σας ενημερωνα. 

Ηταν μια εφαρμογη που προκαλουσε συνεχη (καθε 10 δευτερολεπτα εδω και 3-4 μερες που το ειδα) ενοχληση απο gateway της wind, αλλα μετα απο power cycle του ρουτερ που εκανα πριν καμια ωρα, ως δια μαγειας εξαφανιστηκε! (reboots ειχα κανει μεσω αλλαγων ρυθμισεων να φανταστεις 2-3 αυτες τις ημερες, χωρις να φυγει το προβλημα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Mπες dslreports.com και πατα run test. Μετα πατας στο "DSL" και σε 1 λεπτο βλεπεις τα "νεα", τα οποια περιμενουμε με... "αγωνια" να ακουσουμε και εμεις. :P Direct link εδω

 

75187831d5bc496e91e0b3ed6c4081f2.png

 

F έχω αλλά δεν το σκαλίζω για την ώρα μια και στη χρήση που κάνω δεν είχα παρατηρήσει κάτι εως τώρα.

Και μετά το firmware update πάλι F έχω. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να'σαι καλά

Κι εγώ πριν πάρω το D7000 ούτε που είχα ακούσει τον όρο bufferbloat, μη νομίζεις, απλά το ένιωσα :P

 

Απλά το down γενικά δεν χρειάζεται να το πειράξεις, να βάλεις όριο δηλαδή

Εκτός κι αν παρατήρησες στα τεστ από dslreports ότι έχεις υψηλό lag KAI κατά τη διάρκεια του download

 

Αλλά το σύνηθες πρόβλημα (για το D7000 πάντα) είναι στο uploading, π.χ. βλέπεις κάτι τέτοιο

 

lu3Tzhx.png

Πολύ έντονο σε adsl που μιλάμε για 1Mbps up, ανεπαίσθητο ίσως, αλλά υπαρκτό και σε VDSL όπου μιλάμε για 5Mbps up συνήθως

 

Στο down θα βάλεις όριο μόνο αν δεις από τα τεστ του dslreports ότι έχεις υπερβολικά αυξημένο lag ΚΑΙ εκεί ;)

 

 

@matrixxx

αν είναι καμια γνωστή εφαρμογή και δε σε πειράζει, ανέφερέ την να το έχουμε υπόψη μας

 

Εγώ είχα bufferbloat και στο download πάντως..

Μου έδινε ένα C στρώνοντας το upload μόνο, το οποίο δεν είναι κακό, όμως αλλάζοντας και το download έχω τώρα Α! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το F μου το έκανε C :mad:

 

Τελικά για να γίνει Α έπρεπε να ρυθμίσω και το download (Up 800, down 14000). Δεν έκανα μόνιμη αποθήκευση, βαριέμαι να ξαναφλασάρω αν δεν μου αρέσει κάτι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα bufferbloat και στο download πάντως..

Μου έδινε ένα C στρώνοντας το upload μόνο, το οποίο δεν είναι κακό, όμως αλλάζοντας και το download έχω τώρα Α! :)

Η γραμμή σου στα πόσα κλειδώνει περίπου;

Να υποθέσω χαμηλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θυμάμαι καλά στο dsl report το bufferbloat έφτανε 323 ms στο download. Τα παρακάτω αποτελέσματα είναι μετά την αλλαγή. Πάντως ακόμη και με F δεν είχα παρατηρήσει κάτι.

 

 

16325882.png

Επεξ/σία από achilles_g_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...